Čtenářka Pajda se propracovala od osmi šálků kafe až k současnému jednomu rannímu na probuzení. Ale z jejího textu je znát, že kávě rozumí. Díky Pajdo za příspěvek!

Někdy v patnácti letech jsem zjistila, že se v rodině hrnek kávy používá jako zaklínadlo - teď mám kávu, teď mě nerušte. Bylo to úžasné. Stačilo mít u sebe hrnek jakékoliv žbrundy, která aspoň vypadala jako káva, a byl klid od rodičů a jejich neustálých keců. Dokonce i mladší ségra zalezla, když jsem si kávu přinesla. Dotáhla jsem to na 8 šálků denně. Odpoledne. Samozřejmě klasického „kafe“, tedy lžičku drceného čehosi (podle chuti občas i bukvic), zalitou vařící vodou.

Na vysoké se pak dalo kafe použít jako povzbuzovák. Přidala jsem k těm osmi další dva šálky a prokafala se vysokou školou, oborem, který mě naprosto nebavil a nic mi neříkal. V práci pili kafe všichni, takže jsem skvěle zapadla. Na mateřské jsem naučila dítě, že když má maminka kafe, tak musí být potichu. Takže první kafe bylo o půl deváté k novinám. Dítě sedělo u mě, hrálo si a byl klid...další bylo odpoledne, dítě si hrálo...káva je prostě úžasná věc. 

Pak přišel čas experimentů. Bylo po revoluci, začínaly se objevovat všelijaké vychytávky, aby člověk nemusel hlídat lógr a daly se sehnat i jiné než Pigi - Čaje. Takže překapávač, konvička s filtrem...deset druhů čaje, několik návštěv čajoven...a přiznám se, že piva od sebe po chuti rozeznám, čaje nikoliv. Jsem čajový barbar. Miluji jasmínový čaj, ale nevadí mi, když je z pytlíku. Speciální čaje nemusím vůbec. Nikdy jsem nepotkala jediný, který by opravdu zaujal, i když jsem jich vyzkoušela snad stovku. Tuším, že chutná každý jinak, ale všechny hrozně. 

Během času experimentů jsem našla zaměstnání, které mě bavilo, a začala kafe omezovat. Šálek dvakrát denně bohatě stačil. A objevila jsem i různé druhy kávy, ale tak jako tak si dám vídeňskou, alžírskou nebo irskou, pokud můžu. Koncentrované chutě kávy typu ristretto mě totiž nic moc neříkají, 100% arabica mi prostě nejede v žádné podobě. Z USA se ale dá dovézt směs Arabica/Robusta v poměru 75:25, což je něco úplně jiného. Ano, připouštím, že ta chuť je drsnější, musí to projít překapávačem, ale tak nějak si kávu představuji. Bohužel k nám se nedováží, musíte si pro ni zajet tam, což je poněkud nákladné.

A současný stav je takový, že čaj uznávám jako zahřívací prostředek a káfe si dám jednou denně - ráno. Velký hrnek. Ten mi stačí k tomu, abych se probudila a mohla do práce. Chutě neřeším - je pravda, že některá káva je lepší než jiná, poznám je od sebe, ale ve stavu spícím je mi to jedno. Jsem ochotná posnídat i čaj, když mi kafe omylem vypije jiný člen rodiny. Jindy už prostě kafe nepiju, ani po jídle ne. Ani kávu nepiju. Tedy myslím tím pravou tureckou, latté nebo něco podobného. Vím, že existují, vím jak chutnají, ale nechávají mě chladnou. Kolega v kanceláři dává 8 hrnků žbrundy denně. Nechápala jsem ho do dne, kdy mě ukecal a kafe mi uvařil. Je tak slabé, že v podstatě jenom hrnku horké vody ukáže sáček s Jihlavankou. Tak takových bych klidně dala litr na ex...

Ale doufám, že třeba na mě ta pravá káva ještě čeká? Někde, kde jsem zatím nebyla? A bude teplá, až horká a tak silná, že bude hřát v žaludku ještě druhý den, jak praví klasik. Takže se budu těšit, že ji potkám.

Pajda


Co pro vás znamená káva, nebo čaj?

  • Popište nám své kávové/ čajové každodenní rituály
  • Co pro vás tyto nápoje znamenají?
  • Dokážete si bez nich představit svůj život?
  • Seznámila jste se v kavárně, nebo čajovně?
  • Pila jste nějakou velkou kávovou, nebo čajovou zvláštnost?
  • Dáváte přednost turkovi, či latté, nebo ristrettu?
  • Máte nějakou vtipnou, zajímavou historku, ve které hlavní roli hraje čaj, nebo káva?

Vše co vás napadne mi posílejte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já jednu z vás,co mi k tématu přispěje,dnes na konci editace odměním balíčkem plným různých druhů káv.

Reklama