Zdraví

Můj rozostřený svět: Je mi 34 let a jsem královna všech krtků

V minulém článku „Laserové operace očí: Těšte se na příběh spojený s reportáží“ jsme vás informovali o připravovaném seriálu článků spojených s příběhem. Nyní vám chceme představit Lindu, která žije se svými nechtěnými dioptriemi a touží po oční operaci. Její bezprostřednost nás nadchla a rozhodli jsme se o její příběh podělit s vámi až do konce – jak dopadne laserová operace.

Je mi 34 let a jsem královna všech krtků. Neb když si vyndám své nepostradatelné kontaktní čočky, můj obzor se rozplyne do mazanců a prapodivných tvarů, 6 dioptrií zrovna ostré vidění nezajistí. :) Že jsem do vínku nedostala zdravé oči, jsem asi věděla tak nějak od mala, resp. pozorovat jsem to začala s nástupem do školy. Ale představa, že bych nasadila brýle, byla tak úděsná a takovou noční můrou, že jsem raději volila taktiku zatloukat, zatloukat. Jenže ve třetí třídě si mě vyhmátla obvodní doktorka na pravidelné zdravotní prohlídce a kromě toho, že jsem si po tisící ve svém životě vyslechla něco o vyžleti, jsem musela šupajdit na oční. A tam zazněl nemilosrdný ortel – dvě dioptrie. Brýle jsem si pořídila, ale samozřejmě celé okolí mohlo zapomenout na to, že bych je kdy nasadila.

oční

A tak jsem pomalu zvykala, že si zkrátka musím dojít až nadpisům, které si chci přečíst a že si věci z tabule opíšu od kamarádek. Na milost jsem vzala brýle až někdy v sedmé třídě na základce, ale jen na tabuli. Přece si nebudu kazit image. :) Na střední škole jsem měla dioptrie už tři, takže přibývalo vtipných situací, ale to už jsem v tom nejela sama, takže když jsme pak šly s kámoškama za školu si třeba zaplavat do bazénu a ještě jsme měly snahu dopoledne předstírat, že se na odpoledne milostivě dostavíme na vyučování, ani jedna z nás nepřečetla hodiny vzdálené asi 3 metry od bazénu, takže škola se nekonala. Tedy to mělo i své praktické výhody. Brýle přicházely na milost opět jen při koukání na tabuli a v kině.

Celkem jsem se tedy naučila orientovat, i coby krtek. Jenže po střední škole dioptrie přibývaly až do současných šesti, ale pozor – začal boom s kontaktními čočkami a já jsem se po letech podívala zostra na svět. Dodnes si pamatuju ten pocit, když jsem vylezla z optiky, kde mi pan doktor nasadil mé první čočky v životě, a já jsem stála na ulici a viděla nejen přijíždějící tramvaj v dáli, ale i její číslo. S tím jsem do té doby neuměla poradit ani starým babičkám na perónu, když se mě optaly. Myslím, že leckterá totiž viděla lépe, než já. Stejně jako si navždy budu pamatovat to první ostré vidění na svět, nezapomenu ani na první vyndávání čoček z očí.

Po asi dvou hodinách úporného boje a vztekání jsem už jen klela, že ten kšunt už si nikdy do očí nenasadím. Předsevzetí mi samozřejmě vydrželo přesně do druhé dne, protože vidět svět ostře je prostě báječné. No a dnes po 14 letech nošení čoček už mi proces nasadit, vyndat trvá vteřinky, po tmě, kdykoli a kdekoli a vlastně už to nevnímám. Kdo to však vnímá je moje peněženka, která co chvíli pláče nad čočkami a roztoky. No a samozřejmě dát si spánek po obědě nebo si jen tak usnout, když se náhodou párkrát do roka stane, že si mohu odpočinout přes den, to je pak dosti nekomfortní záležitost. Čočky se přilepí a zkrátka nic moc. No a hovořit zde o modřinách, které mám tu na jedné noze, tu na druhé, po nočních výletech bez čoček do kuchyně pro pití nebo o tom, jak se musím naučit orientovat v cizím prostředí, abych když půjdu v noci na wc nevlezla do cizí postele, to by vydalo na samostatnou kapitolu. :) Každopádně v lese to jde sice i bez čoček a do cizí postele jen tak nevlezete, ale dosti bylo legrace bez čoček a peněz za čočky.

oční

Čočky jsou ale i přítěž. I když mám 14tidenní, jako všichni tuto dobu protahuji, což není dobře. Mám citlivé oči, takže přece jen je to pro oči cizí předmět, který dělá neplechu. Když navíc propočítám finance, které za čočky vydám, už jsem asi 100x uvažovala o operaci, která by mi ulehčila nadobro. Jenže stále mám jakýsi strach, stres, i lékařka mi doporučovala operaci, ale já ještě nešla na vstupní prohlídku, zda by to šlo. Ale mám to v hlavě, stále na to myslím, jak by byl život lehčí bez čoček. A bez dioptrií. Linda H.

Ve spolupráci s oční klinikou DuoVize pro vás připravujeme reportáž. Linda půjde na oční vyšetření a potom se dozví, zda je vhodnou pacientkou pro laserovou operaci očí. Pokud ano, budeme její příběh dál sledovat a přineseme vám reportáž z operace. Jak probíhá, jak to dopadne. Těšíme na další články.

Pokud uvažujete o operaci dioptrických vad, můžete se obrátit na specializované a prověřené oční kliniky jako jsou pražská Oční klinika Duovize a brněnská Oční klinika NeoVize.  Více o laserových operacích se dozvíte na www.duovize.cz a na www.neovize.cz

 

   
13.09.2013 - Oči - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [10] dasena [*]

  tak to mne zajímá

  superkarma: 0 28.11.2013, 07:41:05
 2. avatar
  [9] Suzanne [*]

  peetrax — #4 Já bych ji nesoudila tak příkře Sml23 Však píše, že je královna krtků, když si vyndá nepostradatelné kontaktní čočky. A líčení odmítání brýlí je ze středoškolské doby, takže mi to spíš přijde, že s nadhledem popisuje, jaké byla střevo Sml16

  superkarma: 0 15.09.2013, 15:12:52
 3. avatar
  [8] denkas [*]

  Tak já sem se taky bránila nošení brýlí,no ani je teď nenosím.jen na TV a někdy na výletě. Mám jen 2 dioptrie.Když sem je dostala ve škole,asi tak v 6 třídě,tak sem to ani doma neřekla,v optice vzala ty zadara  a šly do šuplíku. Až když sem se vdala,tak sem je začla nosit do kina a na TV. No a ze těch asi 50let se mě oči zhoršily o půl dioptrie.Hlava mě nikdy nebolela.Sml80Teď bych je i nosila,ale už v nich nevidím na blízko, Plánuju multifokální,ale pořád se rozhoduju,nevim,zda bych je snesla.Slyšela sem na to různý názory.A tyky sou dost drahýSml80

  superkarma: 0 15.09.2013, 13:17:34
 4. avatar
  [7] vmarta [*]

  To budu sledovat....taky se chystámna vyšetření očí a o operaci ...uvažuji

  superkarma: 0 13.09.2013, 22:27:56
 5. avatar
  [6] peetrax [*]

  Lisa11 — #5 bolest hlavy, únava očí a tlak není kažení zdraví jako takového, to je fakt.

  superkarma: 0 13.09.2013, 13:56:18
 6. [5] Lisa11 [*]

  peetrax — #4 Z nenošení brýlí může maximálně bolet hlava. Tuto informaci mám od oční lékařky.

  1. na komentář reaguje peetrax — #6
  superkarma: 0 13.09.2013, 13:50:40
 7. avatar
  [4] peetrax [*]

  Kdo odmítá brýle a ještě to prezentuje jako přednost, kazí si zdraví a nemůže se divit, že se vada zhoršuje. Přijde mi to poněkud blboučké. Tolik ke slečně z článku, která chtěla být tak strašně moc zajímavá, až sama sebe jmenovala královnou krtků - ať už je smyšlená, nebo ne. Královnou možná, ale jiných zvířat.

  Mám na jednom oku šest a na druhém pět dioptrií a kupodivu, žiju s brýlemi. Vím, že pokud bych šla na operaci, stejně se mi oči budou věkem zhoršovat, zase bych nosila brýle, případně bych musela na další operaci... Navíc kvůli jiným očním potížím mi tyto operace lékaři silně nedoporučili. A tak radši ty peníze ráda "prožiju". Sml24

  1. na komentář reaguje Lisa11 — #5
  2. na komentář reaguje Suzanne — #9
  superkarma: 0 13.09.2013, 12:03:22
 8. avatar
  [3] datura [*]

  Tak to mně brýle absolutně nevadí, naopak ke mně patří a bez nich by mě asi nikdo nepoznal. Dioptrií mám taky dost 6,5 /, ale není problém nechat si udělat ztenčená skla, kde nejsou vidět a vybrat si opravdu krásné obroučky taky není v dnešní době problém, A že za ně dám třeba 15 000,- mě netrápí, nekouřím ,nepiju a třeba bych ty peníze utratila za zbytečnost a to brýle nejsou. Na operaci bych nešla, dcera na ní byla a dioptrie má zpátky, teď nosí kontaktní čočky a přijdou ji taky pěkně draho.

  superkarma: 0 13.09.2013, 09:41:21
 9. avatar
  [2] Brixik [*]

  Haha, já měla dioptrií -10, když mi to měřili před operací. Právě kvůli drahým brýlím a čočkám jsem se rozhodla, že do toho půjdu. Bez brýlí jsem pak byla krásných 7 let.

  Bohužel teď se mi oči začali horšit a mám 1,5 dioptrie. Zatím se brýlím úporně bráním a nosím je do kina y na řízení a na meetingy. Pamatuju si totiž z dětství ty hnusné obroučky a popelníky, za které se mi všichni smáli. A i když mě přítel ujišťuje o tom, že mi ty brýle sluší a vypadám s nimi zajímavě, tak traumata z dětsví jsou stejně silnější.

  Doufám, že zůstane u 1,5 dioptrie.

  superkarma: 1 13.09.2013, 07:06:43
 10. [1] lidicka [*]

  Já měla   -7.5 dioptrií, druhý den po operaci prvního oka jsem jásala, já viděla bez brýlí i malinkaté písmo!!!!!Škoda, že o mně nikdo nenapsal příběhSml30Sml52Sml30

  superkarma: 0 13.09.2013, 05:45:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme