Čtenářka Blanka je pravicově zaměřená. Váhá mezi TOPkou a Svobodnými. A také váhá nad tím, jestli se nerozejde s chlapem, který volí komunisty. Co byste dělala v její situaci?

Čtenářka Blanka má přítele teprve půl roku. A teď o něm (ona, jasná pravičačka) zjistila, že hodí hlas komunistům. Má se s ním rozejít? Myslíte si, že naprosto rozdílné politické cítění může být příčinou rozpadu vztahů?


Můj přítel volí komunisty. Asi se s ním rozejdu.

Asi znáte hádky kvůli politice. U nás v rodině jsou voliči různých stran, tak to u nás docela vře. Když na to přijde, rozhádáme se i na několik týdnů.

Strejda je živnostník, teta přišla jako pracovnice státního podniku o práci a nemůže sehnat jinou. Ségra je na podpoře.  Máma je zdravotní sestřička a táta je doktor (úsměvné, že). Děda je zarytý pravičák a babička volí už strašně let Zelené. Každý jsme v nějaké situaci, máme různé pohledy na stát a na to, co by měl stát zařídit a platit a jak by měli lidi pracovat, protože všechno co stát pak dává, dává díky daním pracujících. Včera jsem byla večer u našich se svým přítelem. Ještě studuju (chodím na VOŠ), musím se přiznat, že jsem důkladně přečetla programy stran a komentáře v tisku. Ještě nejsem úplně rozhodnutá, ale asi budu volit TOP 09 nebo Svobodné.

Nicméně včera u našich samozřejmě přišla řeč na volby a můj Petr řekl, že bude volit komunisty. To rozčílilo mýho tátu doběla a začala hádka – co všechno komunisti zničili, životy, kulturu, duše a svobodu. Petr se mu snažil oponovat, že ho prostě teď zaujalo, jak chtějí dát lidem právo na první zaměstnání a že ten program nemají zas tak ničemný. A že ve straně je dneska hodně mladých lidí. Taky, že je slyšet čím dál víc, jak bylo před revolucí dobře.

Zaskočilo to i mne, nevím, jak s tím naložím. Chodíme spolu půl roku a vztah je sice hezký, ještě se ale nerozvinul. Teď sama nevím, zda se s ním budu moci o politice bavit, mám na to úplně jiný názor a komunisty bych prostě nevolila. Včera mi otec vmetl, že jestli si ho vezmu, nepůjde na svatbu (byl rozčílený). No a já sama jsem z toho dost v rozpacích. Možná by to mohl být pro mne impuls k tomu, že ho vlastně ani neznám, když má takové tužby a volání. Třeba i impuls k rozchodu.

Blanka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. 10. 2013: Volby 2013

  • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
    (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25.10.2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama