Vztahy

Můj přítel se měl narodit snad jako žena

Populární knížky typu Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše nám logicky vysvětlily a potvrdily historicky danou pravdu, že jsme sice všichni lidé, ale muži budou uvažovat vždy jinak než my – ženy. Ale pozorný čtenář si všimne možnosti výjimek, které potvrzují pravidlo a nadělají nám občas v těch nalajnovaných životech pěknou paseku nebo aspoň zmatek.

prita

Svůj příběh, který nás přivedl na dnešní téma, nám vyprávěla čtenářka Blanka (25 let), která u svého partnera pozoruje čím dál více ženských rysů, a když je to prý jinak úplně normální chlap, leze jí svým chováním natolik na nervy, že neví, zda tuto situaci nebude muset řešit rozchodem.

„Pocházím z takové tradiční normální rodiny, i když asi každému přijdou vztahy ve vlastní rodině jako jediné správné, začíná své vyprávění mladá žena, která se před časem seznámila s rozvedeným kolegou Milanem a začali spolu plánovat společnou budoucnost.

„Táta tvrdě pracoval a maminka se věnovala převážně nám, dětem. Do práce chodila jen na zkrácený úvazek a byla takovou tou duší rodiny, díky které to tak nějak celé drží pohromadě. Táta toho moc nenamluvil, ale když bylo potřeba cokoliv udělat, chopil se práce a konal. Občas se rozčílil, bouchnul do stolu. Jako děti jsme z něho měli přirozený respekt, občas si zalezl do své jeskyně, ale nakonec to byl on, který za mamkou přišel s kyticí růží na usmířenou, popisuje poměry ve své původní rodina Blanka, která samozřejmě očekávala, že si s podobným mužem jednou také pořídí děti.

Když nastoupila do svého druhého zaměstnání, pracovala po boku příjemného kolegy, který se zrovna rozváděl. A tak dlouho s ní sdílel své pocity, až skončili po jednom dlouhém rozhovoru u Blanky doma.

„Vlastně jsem byla ráda, že se Milan rozvádí, protože na lovestory se ženatým chlapem bych neměla,“ vysvětluje Blanka a dodává, že ji na Milanovi imponovala jeho citlivost, schopnost empatie a to, s jakou láskou mluvil o svých dětech. Jeho skoro bývalá byla naopak v jejích očích divná ženská, která s ním nechce mít další dítě a zkrátka nesplnila své poslání ženy, i když dostala téměř modré z nebe, nebo aspoň tak nějak to své ženě Milan Blance říkal.

Po rozvodu se Milan skutečně k Blance nastěhoval a nějaký čas to úžasně klapalo, protože ji zahrnul přesně tím, co neměla – mohla mu říct všechno, pečlivě naslouchal, nekritizoval, neradil zbytečně tam, kde to ani neočekávala. Povídalo se s ním lépe než s nejlepší kamarádkou a vlastně kvůli němu postupně všechny kamarádky odsunula na druhou kolej.

Ale pak přišla realita všedních dní. „A ten první náraz mě docela překvapil,“ říká Blanka, jež samozřejmě neočekávala, že vztah bude jen procházka růžovým sadem a že přijdou dny, kde to občas zabouří. „Jenže ten první blesk mě opravdu překvapil. Ne ani tak, že vznikl, to by ani nebylo normální, kdyby se člověk se svým partnerem na všem shodl, ale jeho důsledky. Milan se totiž urazil jako nějaká ženská,“ vypráví Blanka, která se prý snažila vše odlehčit, šla za Milanem a rozverně mu řekla, že se chová jako Frank Barnes z jejich oblíbeného seriálu MASH, který vždy zastrčil bradu, jak mu říkala jeho partnerka Margaret Houlihanová. A následně ho také něžně za bradu vzala. Čekala, že se tomu zasmějí a bude zase dobře.

Ale nepochodila. A ani další dny to nevypadalo, že situace směřuje k lepšímu. Dokonce jí Milan napsal dopis, jak se ho její chování dotklo a vyčetl jí v něm několik věcí, které proběhy v předešlých dnech a Blanka jim nepřikládala žádný zvláštní význam. Ne že by od Milana čekala, že za ní přijde s kytkou a omluvou (i když možná trochu ano), ale tohle bylo prý silné kafe. Ona byla v jeho očích ta špatná, ta, co udělala chybu a měla by za to být potrestána, minimálně jakousi „samotkou“ bez komunikace.

Několikrát si přečetla lítostivé řádky, který její milý sepsal, aby se cítila jako viník jejich konfliktu. Nakonec to tak nějak vyšumělo a na příhodu zapomnělo.

Ale Blanka si začala všímat i jiných věcí. „Najednou jsem postřehla, že se vždy tak nějak schumelí, že platím nákup já, že kolikrát nesu z auta do bytu i těžké tašky, zatímco můj přítel jako hledá klíče nebo tak něco, že je to on, který vybírá, co budeme dělat, a když je to náhodu jinak, tak se opět urazí,“ vyjmenovává příhody Blanka, které na první pohled nevypadají nějak závazně, ale když se je začala spojovat, už jí její vyvolený nepřipadal tak báječný, a dokonce musela připustit, že se jeho bývalé manželce nediví, že s ním nechtěla mít třetí dítě, pokud on nikdy nepřiložil ruku k dílu a byl spíš tak nějak na ozdobu a na ta slova plná citu, která jsou sice důležitá, ale složenky nezaplatí a těžkou tašku neodnesou.

„Jsou to asi maličkosti a vím, že se to možná v dnešní společnosti, kde si hrajeme na rovnocennost partnerů, nenosí,“ říká logicky Blanka, „ale prostě mi vadí, že mi neotevře a nepodrží dveře, že si vykračuje jako madam, a kdybych někde padla, tak mě snad ani nezvedne, aby se neumazal. A hlavně že se bojím cokoliv říct, že se zase urazí, zastrčí bradu a budou po dnech ticha následovat dlouhodobé výčitky.“

Když po něm Blanka nedávno chtěla, aby jí přišel naproti, protože se zdržela v práci a nechtěla jít tmavou ulicí sama, řekl, že to přece zvládne, že je velká holka a že se jí během takového kousku nemůže nic stát. A on by se musel oblékat a také mu vlastně není dvakrát příjemné chodit venku, když nemusí.

„Ukončila jsem hovor, sedla si v opuštěné kanceláři v kabátu na židli a rozbrečela se, protože jsem najednou pochopila, že nežiji chlapem, ale nějakou rozmazlenou fiflenou, s kterou se sice dobře povídá, ale to je tak asi vše. Že kdybych s ním spojila svůj život, tak se ze mne stane tak trochu chlap, a to já rozhodně nechci. A proč se s ním nerozejdu? Protože s ním čekám dítě. Vím to už pár dní, ale zvažuji, že mu to neřeknu a odejdu, protože nechci skončit jako jeho manželka, která se s ním rozvedla, aby unikla z jeho věčných výčitek a uražených postojů, kterými ji den co den častoval, jak jsem si zjistila,“ uzavírá své hamletovské Zůstat, či nezůstat Blanka.

Přečtěte si také:

   
03.12.2014 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [24] bobani [*]

  jen další debil v řadě ...

  superkarma: 0 13.06.2015, 17:52:39
 2. [23] Rikina [*]

  margot — #22 ... "nejdůležitější je, jestli líže" - tak to mě dostalo pod stůl Sml52 Sml52 Sml67

  superkarma: 0 04.12.2014, 11:29:09
 3. avatar
  [22] margot [*]

  jé, tak to je skvělá zprávaSml67 doufám, že to budou dvojčátka, to bude dvojnásobné štěstí - a je přeci známo, že děti všechno spravíSml16 hoď starosti za hlavu, nejdůležitější je, jestli lížeSml30

  no, prostě prd, ona bude pravda asi někde mezi, tohle mi přijde jako to pravé fňukání, kdy se důvod vždy najde. imho je to zas jen o tom, že má každý nějaká očekávání a pak je prudce rozčarován, že protějšek není ztělesněním vymyšleného ideálu ale má i nějakou tu mouchu. a tak se buď mlčí, nebo hrotí - je to tak pohodlné (než to zkusit jinak, lépe), fňuk fňukSml57 a když nebude po mém, dup, dup, tak šup hned od něj pryč. se divím, že ty bezchybný nejchytřejší modelíny končej s takovejma marnejma typama, když si venku musí jeden mezi samejma princema pomalu hrablem klestit cestuSml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #23
  superkarma: 3 03.12.2014, 20:39:47
 4. [21] cilani [*]

  Karo Líná — #20 já bych řekla, že to blbě napsala redaktorka, jinak mi to moc smysl nedává.. pravda, já si toho nevšimla a četla to jako, že pro něj byla ta skoro bývalka divná, že nechce mít s ním další děcko..

  ale třeba jsem úúúplně mimo..Sml80

  superkarma: 0 03.12.2014, 15:57:30
 5. [20] Karo Líná [*]

  "Jeho skoro bývalá byla naopak v jejích očích divná ženská, která s ním nechce mít další dítě a zkrátka nesplnila své poslání ženy..." - to jako vážně, když měli děti už dvě? Sml28 Tedy ono by to znělo uhozeně i kdyby neměli děti žádné, ale pokud slečna z článku takhle smýšlí, tak mi nezbývá než si pomyslet Dobře ti tak, anebo divná slečna se zapletla s divným mužským, vrána k vráně sedá Sml57

  A teď hybaj splnit své poslání ženy a rodit Sml32Sml30

  1. na komentář reaguje cilani — #21
  superkarma: 0 03.12.2014, 15:25:55
 6. [19] cilani [*]

  Rikina — #8 žít s člověkem, kterému si musíš o vče říkat není velká radost. Kór když si řekneš a on se na tebe stejně vyprdne.. Mám-li partnera očekávám, že se k běžným činnostem postaví dokonce bez neustálého upozorňování a projeví i vlastní iniciativu...

  superkarma: 0 03.12.2014, 13:19:10
 7. avatar
  [18] kobližka [*]

  To je překvapení,že se někdo chová jinak,když se s partnerem (partnerkou) sestěhují,než když spolu jen tak chodí.

  To,že Milan postrádá galantnost,to šlo postřehnut i při pouhém chození.A že se Blance něco nelíbí,ale bojí se to říct,to je její chyba.Tak,sakra,když se mi něco nelíbí,tak to řeknu a nebudu se bát nějaké jeho uražené brady.

  No jo,ono je nejlepší si hned pořizovat dítě a pak o partnerovi začít přemýšlet.

  superkarma: 0 03.12.2014, 12:26:39
 8. avatar
  [17] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #16 Nikdo netvrdí, že slečna je anděl. A když pán nemá zájem o tento vztah, ještě nemusí být lump.

  Přesto si myslím, že slečna by měla hledat někoho, s kým bude snazší domluva, dokud má ještě čas. Ztrácet čas pokusy o udržení tohoto vztahu nejspíš stejně nemá smysl. Jen se jejich vzájemné rozpory a výhrady budou stupňovat - až se nakonec stejně rozvedou. Nebo povraždí kvůli tomu, že pán není ochotný vyndat noviny ze schránky... Sml80

  superkarma: 3 03.12.2014, 11:17:20
 9. [16] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #14 To nejsou skryté informace, to jenom nadhazuju možnosti, že situace není tak černobílá, jak jest popsána. Že může být mnohé nevyřčeno, a že slečna nemusí být anděl a pán lump, i když je to tak jednoznačně podáváno. Navíc teda jestli už první její úmysl nebyl ten, že jen co otěhotní, pošle pána do háje a budou ji zajímat jen alimenty, tak by jí to mohlo stát za snahu se s ním domluvit, vyjasnit si ty věci, co jí vadí, a zachovat dítku tatínka. Na rozchod je vždycky dost času, a v článku se nezmiňuje nic, co by bylo opravdu neřešitelné a tak závažné, že se s tím nedá žít.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #17
  superkarma: 1 03.12.2014, 11:01:44
 10. avatar
  [15] gerda [*]

  Mickey Mouse — #14Trucující chlap, to je vůbec představa!Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 1 03.12.2014, 10:56:14
 11. avatar
  [14] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #13 Ano, nevíme nic. Sml80 Je to vyprávění z třetí ruky. Proto si nemyslím, že má smysl hledat v článku skryté informace o tom, že by pán platil jiné věci, že by dopis byl vstřícný, že by pána štvalo tisíc maličkostí, které neřeší.

  V článku se píše, že pán nefunguje ani na přímou prosbu a namísto řešení problémů jen trucuje (ne jednou, opakovaně!). To jako informace docela stačí. I kdyby měl pán jiný pohled, zjevně tomu vztahu moc nedává.

  1. na komentář reaguje gerda — #15
  2. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 3 03.12.2014, 10:52:48
 12. [13] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #12 Jak víš, že to byla malichernost, však jsme ten dopis nečetli, nevíme, co v něm bylo, a jestli byl vstřícný a konstruktivní nebo nebyl. Sml80 Nevíme, kvůli čemu se pán urazil, to není zmíněno. O financích taky nevíme, jak to mají rozděleno, pán neplatí nákup, třeba platí jiné věci. Možné je i to, že jsou spolu natolik krátce, že si nestačili dohodnout žádná pravidla soužití, a že i jeho štve tisíc maličkostí, které slečna dělá nebo nedělá. A do toho si to zkomlikujou dítětem. Tedy ona, především.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #14
  superkarma: 0 03.12.2014, 10:40:51
 13. avatar
  [12] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #10 Ale problémem není dopis! Problémem je jeho malichernost. Pán se uráží kvůli prkotinám a pak dlouhodobě trucuje. To se vyčítavým dopisem nevyřeší. V poradnách se naopak doporučuje dopis vstřícný a konstruktivní...

  Zjevně nejde jen o dveře, pokud pán téměř nikdy neplatí společný nákup, nepomůže ani s těžkými taškami, nevyhoví ani na přímou prosbu. V tomto případě se nedivím, že ta řada otravných maličkostí leze slečně na nervy. I maličkosti jde snášet jen tehdy, když se nestanou pravidlem!

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  superkarma: 4 03.12.2014, 10:33:01
 14. avatar
  [11] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #8 Hmm, jenže když si mu řekla, aby jí přišel naproti, tak zareagoval výmluvami. Takže slečna si nejspíš občas říká i nahlas, ale pán odmítá.

  Myslím, že je na vysvětlování pozdě. Pán zřetelně nevnímá, že ve vztahu nelze jen brát, ale je nutné také něčím přispět.

  superkarma: 4 03.12.2014, 10:26:33
 15. [10] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #7 Argument, že pán neotevírá dveře, je dost slabý, to už mi přijde, jako že se slečna snaží najít a vypíchnout každou chybičku, aby tomu dala váhu. Proč konflikt vznikl, tam napsáno není, a že pán psal dopis, kde se jí snažil vysvětlit svůj náhled, to se dokonce doporučuje - kolikrát jsem to někde četla, že když si neumí lidi promluvit, že si to mají napsat, protože mají čas lépe formulovat myšlenky a nezhádají se u toho. Pán mohl absolvovat nějakou manželskou poradnu (když se rozváděl, je to pravděpodobné), a tak uplatnil v novém vztahu doporučení, aniž by tušil, že to bude považováno za hanebnost - dokonce napsal dopis, taková drzost. Sml57 Ten pohled z článku je prostě jednostranný, a mně se zdá, že slečna taky zaujala ten "uražený postoj", takže co vlastně pánovi vyčítá? Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #12
  superkarma: 0 03.12.2014, 10:23:57
 16. avatar
  [9] gerda [*]

  Rikina — #8on už jí ale natolik leze na nervy, že jakékoliv dodatečné ujasňování bude beztak na dvě věciSml52

  superkarma: 1 03.12.2014, 10:20:46
 17. [8] Rikina [*]

  cilani — #6 Nevíme, jestli mu slečna řekla, že chce/potřebuje pomoc. Třeba se chová natolik samostatně, že ho to ani nestačilo napadnout. To ženy někdy dělají (včetně mě - jsem zvyklá, že za mě nikdo nic neudělá, takže nákup zaplatím, tašku popadnu, dveře si otevřu a jdu, dřív, než by případný souputník mohl zareagovat a nabídnout, že to udělá on). Když něco chceme, je dobré si o to říct. Jasně, stručně, srozumitelně, a ne si myslet, že když tohleto dělával tatínek, tak že to bude dělat automaticky každý chlap. Nebude, když neví, že se to očekává. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #11
  3. na komentář reaguje cilani — #19
  superkarma: 0 03.12.2014, 10:15:49
 18. avatar
  [7] Mickey Mouse [*]

  Rikina — #4 Nikde v článku jsem nenašel, že by slečně dělalo potíže si zaplatit složenky nebo odnést tašky. Spíš jí vadí, že pán ji ve všem nechá úplně bez pomoci a zřejmě se vymlouvá i v situaci, kdy si slečna o pomoc přímo řekne.

  Ani jsem si nevšiml, že by někde "brečela" nad těmi dveřmi - spíš to dává jako příklad toho, jak je pán zahleděný do sebe. Stejně jako nevidím problém v tom, že k řešení konfliktu zkusila použít vtip ze seriálu, který prý oba společně sledují. V článku se nikde nepíše, že by to dělala opakovaně nebo se na to spoléhala.

  Řekl bych, že se víc pověsil pán na krk slečně, asi aby po rozvodu nezůstal sám. Hučel do ní a jí se to asi líbilo.

  Takže to se slečnou tak špatné nebude. I když si těhotenství asi měla včas rozmyslet. Jenže čekat na dokonalého chlapa, to by neotěhotněla žádná!

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 4 03.12.2014, 09:55:58
 19. [6] cilani [*]

  Rikina — #4 společné nákupy bych taky vždycky neplatila a netahala já.. nevím proč bych měla. Pracuje, vydělává, není chomý, tak mi může pomoct.. Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 2 03.12.2014, 09:49:20
 20. avatar
  [5] Léthé [*]

  Nechápu proč tyto povahové vlastnosti se přisuzují ženám. Podle mě jsou to vlastnosti, které mají jak ženy, tak muži, myslím tu urážlivost a nemluvení. A nejsou to dobré vlastnosti pro život. Obzvlášť pak ta jeho nevychovanost, tašky, dveře, atd. Je to urážlivý buran, kopla bych ho do prdele.

  superkarma: 2 03.12.2014, 09:41:46
 21. [4] Rikina [*]

  No, ona ta slečna taky nebude žádná perla. Jestli jí dělá potíže, aby si platila svoje složenky, nosila tašky a na cestu z práce potřebuje nutně doprovod, a ke všemu si hraje na Margaret ze seriálu, v domnění, že je to roztomilé, tak od něčeho takového bych zdrhala, bejt chlap. Sml24 Protože mít zbytek života na krku osobu, co mi bude brečet, že jí nebyly otevřeny dveře, to nebude žádnej med. Sml57 Z článku vyplývá, že sbalila prvního chlapa, co jí přišel do cesty (to byla klika, že se zrovinka rozváděl, jaká náhoda) a honem si ho nastěhovala a koukala otěhotnět... jestlipak to pán vůbec věděl, že se "pracuje na miminku", nebo mu chtěla říct, že selhala antikoncepce? Sml80 No, tak teď má, co chtěla. Chudák to dítě, to vyfasuje rodiče...

  1. na komentář reaguje cilani — #6
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #7
  superkarma: 0 03.12.2014, 09:30:19
 22. [3] cilani [*]

  K čemu ti ten chlap bude? Dítě zvládneš, když se zvládneš postarat a uživit chlapa, tak s dítětem to půjde taky.. Mít u sebe ještě takového jedince ti přinese více starostí.. Já bych v tom měla jasno, ty by sis ho měla udělat dříve, než bude pozdě..Sml80

  superkarma: 0 03.12.2014, 07:57:04
 23. avatar
  [2] selinka [*]

  Prokoukla, holka, a nebýt toho dítěte, tak má i jasno. No tak snad se rozhodne tak, aby si nemusela nic vyčítat. Já - s mojí povahou - bych ho vykopla Sml24

  superkarma: 0 03.12.2014, 07:13:57
 24. avatar
  [1] gerda [*]

  A sakra, to dítě všecko komplikuje. Nepíše o změně zaměstnání, takže i spolu pracují v jednom místě??Sml58 Ale i tak se dá od něj odejít. No, holka to má blbý, ale svět se nezboří, ještě bude ráda, že má mimino a jistého otce.

  superkarma: 0 03.12.2014, 05:56:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme