Vztahy

Můj partner se neumí ovládat. Mám ho pustit k vodě?

Andrea pochází z rodiny, kde se na dobré vychování vždycky dbalo. Když se před ní řeklo sprosté slovo, pomalu se červenala. Nedávno se seznámila s mladíkem, který se zpočátku držel, ale teď nejde pro vulgarismy daleko.

mužAndrea je jedináček a má vychování jako z penzionátu. Její rodiče ji měli v pozdním věku. Mamince bylo kolem čtyřiceti a tatínkovi padesát. Andrejka byla doslova vymodlené dítě, kterému se oba rodiče věnovali tak, jak uznali za nejlepší. Ale zároveň na ni kladli vysoké nároky. Hlavně otec. Sám velmi vzdělaný a uznávaný právník chtěl, aby se i Andrea dobře učila a „někam to dotáhla“.

Trochu starosvětská rodina, kvůli níž si ji ve škole trochu dobírali. Ale Andrea měla vždycky dostatek sebevědomí, takže posměváčky dokázala uzemnit. Nakonec jí dali pokoj a Andrea měla ve třídě přirozenou autoritu, protože jako premiantka spoustě spolužáků nezištně pomohla a vytáhla je z bryndy.

Odmaturovala s vyznamenáním, rozloučila se s rodným městem, milujícími rodiči a odjela studovat do Prahy.

Tady se jí najednou otevřel jiný svět. Připadala si svobodně, nikdo jí neviděl do talíře, nikdo ji nekontroloval. Rodičům sice musela pravidelně referovat, ale to bylo nic proti drilu, který měla doma.

 V Praze měla spoustu možností, kam zajít, a protože to byla dcera svých rodičů, věrná rodinným zásadám, byla to především kultura. Divadlo, výstavy, koncerty.

Karel je bohém...

Na jedné vernisáži ji doslova okouzlil mladý muž. Říkejme mu třeba Karel. Byl nejen pohledný, ale měl úžasný přehled o umění, sršel energií, měl nekonečnou fantazii a dokázal báječně vyprávět. Bohém, živel, umělec a úplný opak toho, jaká byla ona. Možná právě proto se Andrea zamilovala. Až po uši.

A jak to tak chodí, láska jí nasadila růžové brýle. Občas jí sice vadilo, jaké výrazivo používá, ale omlouvala ho tím, že je z jiného světa, kde se to „tak“ nebere. Strach, že se neovládne, až ho představí rodičům, zatím nechala stranou. Na to je ještě čas, napřed se musí víc poznat.

A stalo se.

Jednou spolu odjeli na víkend za Karlovými přáteli, mladými umělci někam na venkov. Jeli autem, ale Karel si nepamatoval přesně adresu, a to ho vyvádělo z míry. Zastavil auto na trávníku před upraveným domkem, aby známým zatelefonoval. Z domu vyšla žena se psem a trochu podrážděně se zeptala:

„Doufám, že tady nehodláte parkovat, jste na soukromém pozemku.“ V tom Karlovi bouchly saze a spustil, cože je bábě do toho, co tam dělají, a poslal ji několikrát kamsi. Andrea ho chtěla uklidnit a zmírnit jeho vztek, ale ošklivě se utrhl i na ni.

Když vztekle vyrazil z trávníku, ještě za ženou něco pokřikoval a gestikuloval.

Bylo jí do pláče. Měla tisíc chutí vystoupit z auta, prásknout dveřmi a odejít pryč. Ale neudělala to.

Celý víkend měla zkažený a musela myslet na ten incident. Karel se sice omluvil, ale chybu nepřiznal.

Kdo ví, jak to půjde dál. Bude se k ní jednou chovat stejně? Co když se neovládne a uhodí ji? Třeba k tomu nemá daleko, když nezvládá své emoce.

Má dát Karlovi kopačky, nebo ještě šanci?  

Čtěte také:

   
05.08.2013 - Láska a vztahy - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [47] pajda [*]

  Altamora — #40 kdyby na tebe listonoška vyjela, hned jak bys otevřela dveře, kde seš tak dlouho, taky bys se na ni usmívala? Já teda ne a asi by si to za rámeček nedala. Jinými slovy: byl v podrážděné náladě a někdo se do něj navezl. Tak si to ten dotyčný schytal...je to reakce celkem běžná ( i když neadekvátní) a dospělý se přes ni přenese. Rozhodně to nekomentuje a nepřidává se na ničí stranu. A rozhodně ti neuznám nějaké teorie o tom, že "protože kamarádce to talky bylo jedno a ten její teď na ni občas zařve" tak je to důvod k rozchodu.

  superkarma: 1 06.08.2013, 12:02:30
 2. avatar
  [46] Lukáš Čejka [*]

  Altamora — #39 vsak on ji ho nechtel ukrast, jako konzervativec bych se na miste te pani se psem zeptal, jestli nepotrebuji pomoc, protoze bych nepredpokladal, ze tak velmi touzi po tom jen tak stat zrovna na mem pozemkuSml80

  konzervativci jsou lide uvazlivi Sml16

  superkarma: 1 06.08.2013, 11:14:56
 3. avatar
  [45] Suzanne [*]

  bonda — #43 Sml22Sml67

  superkarma: 0 05.08.2013, 23:28:18
 4. avatar
  [44] Eva_CZ [*]

  Altamora — #41 zase s tebou musim souhlasit. Ja, pravda, pro nejake to hovno nejdu daleko, ale k lidem se chovam slusne - ostatne stejne, jako oni ke mne.

  superkarma: 0 05.08.2013, 21:43:41
 5. avatar
  [43] bonda [*]

  Bývalý si hrál na slušňáka a urazil se, když jsem zaklela třeba při zakopnutí. Ale mlátit v opilosti svoji matku, to neměl zábrany. Můj současný přítel je z pracovního kolektivu zvyklý používat jeden ženský orgán za druhým, ale srdce má zlaté a rozkrájel by se. Takže co je lepší? Já mám jasno...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #45
  superkarma: 2 05.08.2013, 20:53:39
 6. avatar
  [42] Pentlička [*]

  Nesnáším vulgární vyjadřování a kolikrát když slyším dnešní mladé, jak mluví, tak se opravdu červenám. Jsem taky jedináček a v životě jsem neslyšela rodiče použít horší výraz než "krucifix!", a´t už se jim stalo cokoliv. Měla jsem štěstí, že ani můj exmanžel sprostě nemluvil, s takovým chlapem bych nebyla, ani kdyby měl jinak srdce ze zlata (čímž nechci říct, že se slušným podrazákem bych byla).

  A co se týče ovládání vzteku, zvláště pak na veřejnosti, to je přece normální slušné lidské chování. Nadávat a vyhrožovat člověku za cokoli je pro mě prostě nepřípustné. můžu si myslet, že paní překročila míru, můžu to i říct, ale v klidu a slušně.

  Chlapa, který je sprostý a neumí se ovládat, bych nejen že ihned opustila, já bych si takového ani nevšimla coby potenciálního partnera!

  superkarma: 2 05.08.2013, 18:24:01
 7. avatar
  [41] Altamora [*]

  Je tu hodně lidí tolerantních k hulvátskému chování, když je člověk rozčilený. Týká se to jen vás a vašich blízkých nebo to chápete i u prodavačky, která vám pošle k šípku, protože ji ráno rozčílil syn, u lékaře, který  měl ráno problém zaparkovat a ještě se nezklidnil? Proč ne? Mají přece stejné právo rozčílit se a vylévat si kvůli tomu vztek na okolí jako onen mladík z článku. Taky znám lidi, kteří mluví vulgárně a jsou slušní a slušňáky, kteří dokaží s úsměvem vrazit kudlu do zad. A taky lidi, kteří kvůli své hlpuposti kopou kolem sebe, což je případ onoho mladíka.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #44
  superkarma: 3 05.08.2013, 18:02:12
 8. avatar
  [40] Altamora [*]

  pajda — #33 Ono nejde o to, jaká použil slova. Jde o to, že je to člověk, který si vztek kvůli své neschopnosti nebo chybě vylévá na jiných.

  Dnes ráno jsem si skopla jsem palec. Opravdu jsem neřekla "jejdamánku", ale zaklela jsem. Přesto jsem si svůj vztek na to, že jsem nemehlo, kopyto a nedávám pozor, nevylila na listonošce, kvůli které jsem se hnala ke dveřích. Jsem holt ta leklá ryba. Sml57

  1. na komentář reaguje pajda — #47
  superkarma: 1 05.08.2013, 17:55:23
 9. avatar
  [39] Altamora [*]

  Lukáš Čejka — #26 Jako konzervativec byste měl ctít soukromý majetek a právo člověka ohradit se proti jeho neoprávněnému používání.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #46
  superkarma: 4 05.08.2013, 17:50:35
 10. avatar
  [38] LudPa [*]

  Já mít soukromý pozemek, tak tam taky nikoho cizího nepustím, ještě ze smradlavým autem.Sml30Cizí ženu nazvat bábou a ještě ji někam poslat? Nee, to se nedělá.

  superkarma: 2 05.08.2013, 16:20:55
 11. avatar
  [37] kobližka [*]

  My s mužem nejsme žádní svatouškové,já bouchnu dřív,než začnu přemýšlet Sml30,ale sprostá slova přímo nesnáším.Vlastně ani ne tak sprostá (protože co je sprosté?),jako hulvátská.Ale já se ani nedivím,že to dnešní kluci a páni používají docela běžně.Poslouchali jste někdy,jak se baví kluk s holkou? Jí absolutně nevadí vulgarismy,ještě se tomu směje a sama pokračuje ve stejném duchu.No,tak proč by takhle nemluvil,když se domnívá,že to mladou dámu baví....přede mnou říct kluk něco o dámském,či pánském přirození v tom nejhrubším provedení,víckrá tby neměl šanci to přede mnou zopakovat.Tady to zřejmě nebude tak horké,ale slečna by měla vědět,že cholerika člověk těžko předělá a když jí to vadí,jít o dům dál....

  superkarma: 1 05.08.2013, 15:55:47
 12. avatar
  [36] Suzanne [*]

  Hanula — #34 Sml22

  superkarma: 0 05.08.2013, 15:24:45
 13. avatar
  [35] Suzanne [*]

  pajda — #33 Viď? Taky mi to tak přijde. Pokud jí nevyhovuje, z jakého je on těsta, tak to chápu. Ale - ach bože, je tak hrubý, řekl prdel... Sml30 No, zažila jsem, když moje kamarádka přijela k nám do rodiny. Moji rodiče sprostě absolutně nemluví. Ale jsme temperamentní, diskutujeme, hlasitě se smějeme a mácháme rukama. Ona seděla jak Alenka v říši divů a říkala - víte, já jsem toto ještě nikdy neviděla, snad někdy ve filmu... U nich doma je prý ticho, decentno, maminko, podej mi sůl, ano, tatínku. Prostě jiné světy Sml30 No a tady evidentně dva narazily Sml22

  superkarma: 0 05.08.2013, 15:24:32
 14. avatar
  [34] Hanula [*]

  Sml16prostě se setkali dva nervózni lidé a podle toho to tak dopadlo....

  1. na komentář reaguje Suzanne — #36
  superkarma: 2 05.08.2013, 14:06:59
 15. avatar
  [33] pajda [*]

  Hmmm...Andrea je poněkud cimprlich. "Slušné vychování" - přesněji - absence reality, návštěvy divadel a výstav...to všechno má k běžnému životu hodně daleko. Zažila vůbec někdy nějaké emoce? Myslím ona sama? A jak reagovala? Podotýkám, že "Tatínku, ten řízeček je poněkud tvrdý" nebo "Mamá, ten má ale ošklivé uši" není emoce...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #35
  2. na komentář reaguje Altamora — #40
  superkarma: 2 05.08.2013, 13:57:00
 16. avatar
  [32] ladouch [*]

  Nohy na ramena a rychle zdrhat.Sml22Sml22

  superkarma: 0 05.08.2013, 13:38:09
 17. [31] cilani [*]

  Lukáš Čejka — #28 no, jestli jí ten chlap zastavil na opečovávaném trávníku, tak se jí ani nedivím.

  Jinak koukám, že tu spoustě ženských asi v životě nebouchly nervy... To, že u toho nepoužíváte sprostá slova neznamená, že to zas chlapům neleze na nervy.. Ale zas pravda, když si někdo chce nechat radit na stránkách magazínu, dobře mu tak...Sml80

  superkarma: 1 05.08.2013, 12:55:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] V19 [*]

  z jedného incidentu ťažko posúdiť - osobne by som zložila "tie ružové okuliarie" a viac si všímala reakcie/chovanie partnera pri rôznych príležitostiach a pokiaľ by som sa s nimi nestotožnila, určite by som sa s ním rozišla Sml15

  superkarma: 0 05.08.2013, 12:31:56
 2. avatar
  [29] Brixik [*]

  Myslím, že v takové situaci by bouchly nervy každému druhému. Chlapi všeobecně špatně snáší, když musí přiznat svoji chybu a neradi se ptají na cestu a do toho pojeb za to, že teda někde zastavil.

  Mám silný pocit, že můj otec by udělal naprosto totéž, přesto je to fajn táta a jinak je slušný a v pohodě.

  superkarma: 0 05.08.2013, 12:29:08
 3. avatar
  [28] Lukáš Čejka [*]

  Osobne me spis prekvapuje ta reakce te pani se psem, spis bych cekal, ze se treba zepta, jestli nepotrebuji pomoc, jestli nepotrebuji poradit s cestou apod., asi by me na jejim miste spis napadlo, ze se ztratili nebo maji poruchu nebo tak neco. Ale ja asi patrim do jine doby. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #31
  superkarma: 1 05.08.2013, 11:56:09
 4. avatar
  [27] rusalka2008 [*]

  Pokud by to ještě někdy zopakoval, dala bych mu sbohem...

  superkarma: 0 05.08.2013, 11:43:52
 5. avatar
  [26] Lukáš Čejka [*]

  No Boooze, tak serval jednu nevrlou babu, co se mu pripletla do cesty. Sml80 Kdyby to udelal kazdy poradny chlap, bude na svete aspon mene nevrlych bab. Sml32Sml54

  1. na komentář reaguje Altamora — #39
  superkarma: 1 05.08.2013, 11:27:59
 6. avatar
  [25] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #1 teniskySml80

  superkarma: 0 05.08.2013, 11:20:31
 7. [24] MaVy [*]

  no jo,mě se to taky nelíbí a nesnáším to,ale můj muž občas,zvlášt ve stresu taky takhle bouchne,nemluví teda zase moc sprostě ,ale vzteká se až hrůza,tak 5 minut a pak je zase na půl roku klid,jinak sprostý slovo neřekne a je úplně normální,rozvádět se po 12 letech kvůli tomu nebuduSml24

  superkarma: 0 05.08.2013, 11:11:41
 8. avatar
  [23] lenig [*]

  jak je každý jiný a jinak vbychovaný, nebude to dělat dobrotu...anebo by každý z nich musel kousek ubrat ze svého chování...

  superkarma: 0 05.08.2013, 10:47:21
 9. avatar
  [22] enka1 [*]

  Suzanne — #21 Jasněéé, woeSml54

  superkarma: 0 05.08.2013, 10:01:37
 10. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Mně nevadí sprostá slova, vulgární vyjadřování obecně beru, protože jsem sama poněkud jadrnější. Měla jsem láskyplnou milou tetu z Hané, ta pro takové slovo nešla daleko, ale její jadrnost i případné rozčilování bylo láskyplné, byť by zde pro mnoho lidí bylo daleko za hranicí "slušného vychování". A byla neskutečně hodná a slušná. Pak znám pár pánů, kteří by sprosté slovo neřekli, jsou slušně vychovaní, chovají se navenek jako gentlemani, ale jsou to kurvy k pohledání. Tolik k mluvě.

  Ovšem za sebe nemám ráda vzteklouny, v partnerství by mi to vadilo. Tudíž si slečna musí rozmyslet, jestli je ochotná občas nějaký výbuch unést, nebo jí to prostě vadí. Každý jsme z jiného těsta a některá jsou nepropojitelná. 

  enka1 — #16 Sml67

  1. na komentář reaguje enka1 — #22
  superkarma: 2 05.08.2013, 09:49:06
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Nojo, kdyby to nevykládala jinde, ale jemu, že jí to vadí, tak by třeba nemusela mít dilema.

  superkarma: 2 05.08.2013, 09:47:21
 12. avatar
  [19] ekleinovka [*]

  Je to její věc, ale já neslušné výrazy nemám ráda, takového partnera bych vedle sebe nesnesla. Zařadila bych rychle zpátečku a ahooooj!

  superkarma: 1 05.08.2013, 09:43:15
 13. avatar
  [18] marde [*]

  Takového partnera bych nesneslaSml23

  superkarma: 0 05.08.2013, 08:28:09
 14. avatar
  [17] gerda [*]

  lidicka — #11 ale vždyť on na tu ženu verbálně útočil, to je neomluvitelné. Neumí se chovat, to je vše.

  superkarma: 1 05.08.2013, 08:21:06
 15. avatar
  [16] enka1 [*]

  Sml80On vždycky výbuch a hrubý slovník nemusí korespondovat s fyzickým násilím, mám znmé, kde pán má slovník, že by mu  člověk někdy nejradši jednu natáhSml58, ale ani kapra o Vánocích by neklepl, to by musela udělat jeho velmi jemná žena a jsou i případy, kdy navenek velmi kulantní muži neváhají dát doma své ženě pár facek.

  " Andrea měla vždycky dostatek sebevědomí, takže dokázala posměváčky usměrnit..."

  .. tak snad se to sebevědomí neztratilo, pozorovat a případně prchnout. V článku není, zda-li pán už někoho napadl fyzicky

  1. na komentář reaguje Suzanne — #21
  superkarma: 4 05.08.2013, 08:19:36
 16. avatar
  [15] gerda [*]

  Nech ho plavat, bude ti to vadit čím dál tím víc! Chlapa nepřevychováš, pro tvé dobré způsoby se ti navíc začne posmívat a do budoucna - chceš, aby něco takového šlo příkladem vašim dětem??Sml58

  superkarma: 1 05.08.2013, 08:18:39
 17. avatar
  [14] v.poho [*]

  Brixik — #13 Taky si myslím.

  Já třeba rozhodně nejsem žádná upjatá slušňačka, ale tyhle výbuchy mi vadí taky. Úplně stejně jako leklé ryby, teda, abych to uvedla na pravou míru.Sml80

  superkarma: 0 05.08.2013, 07:55:29
 18. avatar
  [13] Brixik [*]

  v.poho — #10 No myslím, že možná právě proto ji z počátku přitahoval a teď se toho naráz poděsila - citace z článku "Byl nejen pohledný, ale měl úžasný přehled o umění, sršel energií, měl nekonečnou fantazii a dokázal báječně vyprávět. Bohém, živel, umělec a úplný opak toho, jaká byla ona. Možná právě proto se Andrea zamilovala. Až po uši."

  Ženy jejího typu jsou často těmito "alfa samci" přitahovány, prostě se jim ten darebák líbí, i když to pro ně nemusí být vhodný partner.

  Navíc je holka mladá, tak možná by měla vyzkoušet i tu leklou rybu a pak uvidí.

  1. na komentář reaguje v.poho — #14
  superkarma: 0 05.08.2013, 07:47:31
 19. avatar
  [12] Brixik [*]

  Altamora — #9 Jasně, že se to nedělá, ale myslím, že to opravdu není ojedinělé chování a že se takto chová poměrně dost mužů i žen. 

  Prostě je otázka, jak to bude pokračovat dál a pak teprve může usuzovat, jestli s ním bude. Ono zase neumět si ulevit a být za každé okolnosti za slušňačku taky není úplně správný postoj a může vést v budoucnosti k dost velkým problémům.

  superkarma: 1 05.08.2013, 07:44:09
 20. [11] lidicka [*]

  Z toho jednoho incidentu se nedá jednoznačně říct, že se neumí ovládat. No a blbé výrazy dnes mladí lidé používají běžně. Měla by ještě počkat a uvidí, jak se vztah bude vyvíjet dál. Neměla by však odpustit, kdyby začal i jí nadávat případně se na ni za každou maličkost tzv. utrhovat. To raději at rychle hodí zpátečku.Sml22

  1. na komentář reaguje gerda — #17
  superkarma: 0 05.08.2013, 07:38:17
 21. avatar
  [10] v.poho [*]

  Brixik — #7 Tady přece nejde o to, že by ji měl fyzicky napadat. Jde o to, že je vzteklý a ona to má nastaveno jinak. Je to začátek vztahu, pravděp. prvního a jestli ji jeho výbuch paralyzuje už teď, tak co? Bude lepší, pokud bude sbírat zkušenosti dál a najde si leklou rybu.Sml80

  1. na komentář reaguje Brixik — #13
  superkarma: 1 05.08.2013, 07:35:54
 22. avatar
  [9] Altamora [*]

  Brixik — #7 Neškodné upuštění vzteku, když řve na cizí ženu, které se měl omluvit za to, že je na jejím pozemku? Neškodně se vypouští vztek tak, že kopnu do šutru nebo pneumatiky, ne agresí, byť jen verbální. I vrahové se vymlouvají, že jim jen ruply nervy.

  1. na komentář reaguje Brixik — #12
  superkarma: 3 05.08.2013, 07:34:32
 23. avatar
  [8] kuzle [*]

  promluvila bych s nim, dala jeste jednu sanci, pokud by se to melo opakovat, vzit nohy na ramena Sml22 po jednom takovem incidentu to prece nelze vztahovat na pravidelny jev ne Sml80

  superkarma: 3 05.08.2013, 07:27:39
 24. avatar
  [7] Brixik [*]

  No nevím, jen po jednom incidentu ho takhle úplně odsoudit. Holka musí přece sama vědět, jestli je to jenom "neškodné" upoštění vzteku nebo jestli by opravdu mohlo dojít k tomu, že by ji fyzicky nebo slovně napadla opakovaně napadal. Mslím, že v každám z nás to občas bouchne a většinou to odnese nevinný člověk a že by to byl důvod okamžitého rozchodu?

  Na druhou stranu, může to brát jako jisté varování, vysvětlit mu, že ji to vyděsilo a uvidí, jak se Karel bude chovat dál. Pokud by to pokračovalo a dívka měla pocit, že se to obrací proto ní, tak pak je důvod ze vztahu vybruslit.

  1. na komentář reaguje Altamora — #9
  2. na komentář reaguje v.poho — #10
  superkarma: 4 05.08.2013, 07:27:09
 25. avatar
  [6] Altamora [*]

  Rozhodně pustit k vodě. S cholerickým hulvátem je život těžký.

  superkarma: 0 05.08.2013, 07:17:55
 26. [5] posp [*]

  rychle pryč

  superkarma: 0 05.08.2013, 06:29:22
 27. avatar
  [4] fulfy [*]

  Odejít. A rychle

  superkarma: 0 05.08.2013, 05:48:31
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  To je prece jednoduchy rozhodovani, at si polozi otazku, zda s timto clovekem chce stravit zivot, mit s nim deti.... Asi ne, co? Kopacky. Sml22

  superkarma: 3 05.08.2013, 01:22:07
 29. [2] dadma [*]

  Rikina — #1 kopačky....mám zkušenost.

  superkarma: 0 05.08.2013, 00:33:41
 30. [1] Rikina [*]

  Kopačky. Sml80

  1. na komentář reaguje dadma — #2
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #25
  superkarma: 1 05.08.2013, 00:11:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme