Psům se někdy odborně říká „facilitátory sociální komunikace“. Přeloženo do češtiny to znamená, že nám pejsek usnadňuje navázání kontaktu s jinými lidmi. Pokud totiž nemáme vysloveného nerudu nebo rváče, potkáme při venčení spoustu jiných pejsků, se kterými si ten náš pohraje nebo se aspoň očuchá. A pak snadno dojde k navázání kontaktu s páníčkem druhého čtyřnožce. Na sídlištích tak můžeme potkat hotové „venčící komunity".

Více o psí i pejskařské komunikaci najdete ZDE.

Majitelé psů podle výzkumů mnohem častěji navazují kontakt s neznámými lidmi na ulici než například majitelé koček nebo andulek. Pes je tedy lékem proti osamění nejen svou pouhou přítomností, ale i tím, že nás začleňuje do lidské společnosti. A to mluvíme jenom o venčení, ne o speciálních psích akcích a srazech!

Skutečnosti, že pejsek usnadňuje seznámení, se rozhodli využít zakladatelé psích seznamek. V nich představují pejsci své páníčky (Ten můj má široký úsměv a rád běhá! Můj rád vysedává v kavárnách!) a vyzývají páníčky opačného pohlaví k nezávazným procházkám. Takové seznámení naslepo na čtyřech packách prý slaví v zahraničí velké úspěchy!

Seznámila jste se s někým zajímavým prostřednictvím pejska? Šla byste na rande, „domluvené“ Vaším mazlíčkem? Znáte nějakou „psí seznamku“ v Čechách?

Reklama