Vůbec nikoho nepřekvapí, když my – ženy mluvíme o „mé kosmetičce“, „mé kadeřnici“, „mé manikérce“ atd. Dnes už tato slova neříkají jen ženy, ale i muži. A přitom tomu není ještě tak dávno, co se péče pánů o pleť považovala za něco divného. A potkat příslušníka opačného pohlaví v kosmetickém salonu, to už bylo zjevení! Ale muž přece nemusí být zženštilý a marnivý jen proto, že se stará o svůj zevnějšek.

 

Pečuje váš partner o svou pleť? Nemusí být nutně zženštilý a marnivý, jak by si ostatní mysleli ještě před pár lety. Dnes jde zřejmě o nezbytnou součást image moderního muže. Přes poměrně konzervativní přístup k zevnějšku její výhody prý oceňují i čeští muži. Někteří si dávají pravidelně čistit pleť, dopřávají si masáže a nepohrdnou ani pleťovou maskou.

 

A přitom jsme známí jako národ svým konzervatismem. Většina mužů má velmi rezervovaný přístup k péči o pleť a najdou se i tací, pro které je mužská kosmetika strašákem. Přesto už nejsou muži v kosmetických salonech vlaštovkami. Berou to jako samozřejmost. K nejčastějším zákazníkům kosmetických salonů patří prý úspěšní manažeři, nebo to jsou muži, které jejich tvář „živí". Chtějí vypadat zdravě a dobře a zajímají se o regeneraci a osvěžení pleti. K běžnému servisu pro pány v kosmetických salonech patří kromě ošetření pleti, tradičního holení nebo manikúry třeba peeling, úprava a barvení obočí nebo balzámové zábaly na ruce. Někteří se nechávají i líčit. Ale jedná se o lidi z modelingu, pro které je kosmetika nezbytnou součástí jejich profese a líčení je určeno kameře nebo fotoaparátu.

 

Věkový průměr? Samozřejmě mladí muži, kterým tento styl života připadá normální. Proto vidíme gel na vlasech jen u mladších ročníků, většinou to platí i o perfektně upravených nehtech. Kosmetické ošetření už jsem zmínila. Nicméně pánskou kosmetiku u nás používá většina mužů. Přestože hodně z nich i nadále a často poněkud pokrytecky prohlašuje, že si vystačí v koupelně jen s mýdlem a vodou po holení. Vždyť proč by se měli trápit při každodenním holení, snášet mastnou či podrážděnou pleť nebo neupravené, mastné vlasy, když mohou sáhnout po přípravcích, které jim s mnohými problémy pomohou a očistný proces ulehčí?

 

Není žádnou novinkou, že mužská pokožka se od ženské liší. Je silnější, má větší póry a více mazových žláz, které jsou aktivnější. Navíc drsnější chloupky na tváři, tedy vousy, vlastně „vytahují“ maz z pórů, což způsobuje, že se pánům často pleť nadměrně leskne. Mužská pokožka také hůře snáší větší stresovou zátěž a podle posledních výzkumů není tolik odolná vůči slunečnímu záření. Typickými důsledky podráždění způsobenými například častým holením či okolními vlivy prostředí bývají šupinky, vysušená a zarudlá pokožka, skvrny a zarostlé vousy. To jsou problémy, které by měla pánská kosmetika nejenom vyřešit, ale v první řadě jim umět předcházet. A upřímně řečeno, kostka vysušujícího, silně parfémovaného, a tudíž dráždivého mýdla to prostě nezvládne. Proto mnohé kosmetické salony nabízejí speciální ošetření určené jen pro muže.

 

Jen s přípravky na a po holení, antiperspiranty a vůněmi se už moderní muž spokojit nemusí. Kosmetické firmy během posledních let rozšířily repertoár pánských přípravků o hydratační krémy, peelingy či krémy pod oči. I když v našich zemích se tyto přípravky zatím příliš neujaly, neexistuje u nás ještě kult mládí a muži se nebojí stárnutí pleti tolik jako ženy. Ti, kteří navštěvují salony, žádný ostych z návštěvy kosmetiček prý nemají. Touha po kráse ovšem žene muže nejen do kosmetických salonů, ale i do ordinací plastických a estetických chirurgů. Požadují odsávání tuku, úpravu nosu, vyhlazení vrásek nebo transplantaci vlasů. Dokonalý vzhled je totiž stále více vizitkou úspěšného muže.

 

Touží-li váš protějšek po pokožce bez vrásek, akné a zarůstajících vousů, nemusí si od vás tajně půjčovat kosmetiku. Spousta značek má svoji řadu pro pány.

Doba, kdy kosmetika a péče o pleť byly především ženskou doménou, je nenávratně pryč. I muži mají „své“ kosmetičky...

Líbí se vám upravení muži?
Pečuje váš partner o svou pleť?
Znáte nějakého muže, který navštěvuje kosmetický salon?
Nebo dokonce podstoupil estetickou operaci?
Má podle vás chlap smrdět potem, cigaretami a mít olámané nehty?

Napište mi, co si myslíte o pánské kosmetice a o pěstění mužů!

Děkuji za informace kosmetičce a vizážistce Lucii Cahlíkové.

víkendová soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama