Domácnost

Můj malý sladký macho

Žďuchají do sebe, kopají se do holení, skákají si na záda. Případně se rvou kvůli tomu, kdo má lepší auta nebo kartičky fotbalistů nebo kdo řekl o tom druhém, že je impotent. Neustále hulákají – i když si říkají o svačinu, nemůžou to říct normálně, ale bučí. Mám z nich hlavu jako meloun!“ stěžovala si mi nedávno moje kamarádka Dáša na své dva zbojníky, desetiletého a dvanáctiletého.
Dobře vím, že si nevymýšlí ani nepřehání – jsme spolužačky ze střední školy, Fandu a Tondu znám od narození a jako matka dvou holčiček jsem mohla sledovat rozdíly ve vývoji, v chování a v preferencích. Jsou obrovské! Zhruba od dvou let se z přítulných bezpohlavních „dětí“ začali klubat budoucí chlapi, bezohledně a jednoznačně. Věřím, že existují i citliví a introvertní chlapci, Fanda a Tonda jsou ale typičtí machos.

„Co když jim to zůstane?“ dělá si starosti Dáša. „Mistři světa, drsňáci největší, vždycky musí mít pravdu a všechno řeší pěstí. Lituju holky, které je jednou dostanou.“ S otcem svých synů se rozvedla, když kluci ještě lezli po čtyřech. Občas se vídají, ale o otcovském vzoru se moc mluvit nedá. „Člověk by čekal, že budou spíš zženštilí, když žijou jenom s mámou,“ diví se Dáša. „Přitom je to právě naopak."

„Chlapci představují pro své matky hádanku. Nejenže totiž vytvářejí více konfliktů, ale především je řeší jinak než děvčata,“ píše německý rodinný poradce Jan-Uwe Rogge, spoluautor knížky Páni kluci. „Jsou hluční a často bojují i s pořádným fyzickým nasazením, používají kopanců a útočí pěstmi. Ženy – tedy vlastně dospělá děvčata – tomuto způsobu řešení konfliktů absolutně nerozumějí. K chování chlapců při hře rivalita a měření sil patří, stejně jako k dívčímu chování patří snaha konflikt překonat, případně zabránit jeho vyhrocení. Mnohé z toho, co dívky a ženy považují za spor, neznamená pro chlapce vůbec nic.“
Co si má ale matka s takovým chováním počít – zvlášť když syny vychovává sama? Má se je pokusit trošku ohladit a zcivilizovat? Od dnešního muže se přece požaduje schopnost komunikovat a vcítit se do druhých. Nevychová ale spíš bábovky? A pokud nechá jejich „mužnosti“ volný průběh, nevyrostou z nich typičtí sebestřední sobci, kterým bude zatěžko vyndat nádobí z myčky?

 

Genderová orientace se u dětí začíná vytvářet velmi brzy. Už zhruba v 18 měsících poznají, ke kterému pohlaví patří. Také si všímají dospělých ve svém okolí a učí se jim správné pohlaví přiřadit. Orientují se přitom především podle vnějších znaků – hlasu, oblečení, střihu vlasů. Asi od tří let se rozvíjí gender stabilita. Dítě se trvale cítí být příslušníkem svého pohlaví, a dělá tak důležitý krok k vytváření své identity.

Hry s převleky slouží v téhle době především k tomu, aby děti našly odpověď na otázku: Zůstanu chlapcem i v případě, že si obléknu dívčí šaty?

V případě, že se chlapci odmítají převlékat nebo hrát dívčí role (například při karnevalu ve školce), je velmi důležitý citlivý přístup dospělých. Použijeme-li nátlaku („No tak, nevyváděj!“) nebo situaci bagatelizujeme („Je to přece jen hra!“), můžeme zbrzdit důležitý vývojový krok. Jen ten, kdo se se svým pohlavím jasně identifikuje, může totiž tuto identitu ve hře bez problémů měnit!

Jakmile jsou si chlapci své rozdílnosti vědomi, začíná jejich hledání mužnosti - to je období, ve kterém jsou genderové stereotypy téměř nezbytné. Pokud kluci prohlašují, že holky jsou „nudné“ a „pitomé“, v knížkách jsou jen „kraviny“ a věšení prádla je „práce pro ženský“, nemusíme se příliš bát, že jim to vydrží napořád. „Tahle klišé jim pomáhají orientovat se v obtížném období tělesných i duševních změn, ke zjednodušení společensky složitých situací,“ píše Jan-Uwe Rogge.

Co by tedy rodinný terapeut poradil mojí kamarádce Dáše? Nejspíš by ji ujistil, že agresivní hry určitě nepovedou k tomu, že se z jejích synů stanou asociálové a destrukční živly. Vzájemným kočkováním se učí ovládat svoji energii, lépe odhadovat intenzitu a možné následky ran. Od mámy se nechce nic jiného, než aby stanovila přesná pravidla (tabu je hlava, oči, ostré předměty apod.) a šla jim z cesty.
Současně by jí ale nejspíš doporučil, že pokud chce výrazně zvýšit cenu Fandy a Tondy na "sociálním trhu" (a udělat dobrý skutek pro své budoucí snachy), měla by je pověřit pravidelnými povinnostmi a odpovědností. Na to, aby dokázali krmit a venčit psa nebo donášet minerálky, už věk i schopnosti rozhodně mají. A ještě něco - pokud si s nimi chce aspoň občas v klidu promluvit, musí si je odchytit jednotlivě. Ta hlučná tupá smečka se rázem promění ve Fandu, který by se chtěl naučit na kytaru, a v Toníčka, který si dělá starosti, že se ztrapní na lyžáku.

 

Soutěž:

 

 

 

 

   
01.03.2007 - Dům a byt - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [42] femme [*]

  Kuře: ale to je přece dobře, že nejsou necitlivé, ne?!

  superkarma: 0 02.03.2007, 15:54:25
 2. [41] gentiana [*]

  Někdy mám pocit, že se dělá z komára velbloudí karavana - pozorovat potomečky, jestli si neupšoukávají nakřivo a trápit se, jestli se jim kvůli tomu nebudou děti ve školce smát je strašlivě in. A pak najednou sprateček má čtyřicet kilo na metr osmdesát, protože ta visící kůže je hnusné sádlo, mami, nebo tak něco.

  superkarma: 0 01.03.2007, 23:39:24
 3. avatar
  [40] Kuře [*]

  femme: Ona nebulí kvůli "odřeninkám", ale kvůli tomu, že uviděla chcíplýho broučka, že jí někdo řekl, že je hnusná, že v televizi zahlídla výbuch granátu...

  superkarma: 0 01.03.2007, 19:49:25
 4. avatar
  [39] Meander [*]

  bonda: Já jen, že třeba můj brácha nic takového nedělal a dokonce ani nikdo z mých tří synovců ne. Navíc nechlastají a ani k tomu nejeví sklony. Asi budou divní. Stejně to s tou odolností vůči bolesti je pitomost. Ta nesouvisí s pohlavím, ale s konkrétním jedincem.
  A dál to nebudu rozvádět, přestože se jedna trefná replika přímo nabízí.

  superkarma: 0 01.03.2007, 17:45:08
 5. avatar
  [38] bonda [*]

  *Kotě*:Nikdo neříká že všichni. Jen ta stará představa, že jsou všichni kluci macho, podle mě už dávno neplatí. Jsou teď mnohem křehčí a zranitelnější, než bývali dřív. I když samozřejmě hodně záleží na genech, doba si vyžádala svoje a holky té době dokáží stačit líp než kluci.

  superkarma: 0 01.03.2007, 17:42:56
 6. avatar
  [37] *Kotě* [*]

  bonda: prosímtě, copak všichni chlapi jsou sebevražední nebo chlastají?

  superkarma: 0 01.03.2007, 17:29:44
 7. avatar
  [36] bonda [*]

  Vivian: Závodníčka je závodní auto - Formule

  superkarma: 0 01.03.2007, 17:22:59
 8. avatar
  [35] bonda [*]

  Vivian: Holky taky prožívají, ale většinou nedokonají. Mají spíš problémy s anorexií a bulimií, jak mi vysvětlila psychiatrička.

  superkarma: 0 01.03.2007, 17:21:32
 9. avatar
  [34] Vivian [*]

  bonda: tohle bohužel prožívají i holky

  pajda: prosím tě, co to je ta "závodnička"?

  superkarma: 0 01.03.2007, 17:16:56
 10. avatar
  [33] bonda [*]

  A když nespáchají sebevraždu do dospělosti, tak začnou chlastat...

  superkarma: 0 01.03.2007, 16:57:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] bonda [*]

  Meander: Klišé? Nepřála bych ti zažít tu bezmoc, když ti děcko leží na zemi bez chuti k životu...nebo když ti tvrdí, že život nemá smysl...je to hrozná nemoc, u nás ve městě co znám sebevraždy dospívajících tak jsou to samí kluci

  superkarma: 0 01.03.2007, 16:51:24
 2. avatar
  [31] Meander [*]

  bonda: Nemůžu uvěřit tomu, že tahle klišé ještě někdo bere vážně...

  superkarma: 0 01.03.2007, 16:27:11
 3. avatar
  [30] bonda [*]

  femme: Taky si myslím, že kluci mnohem hůř snášejí bolest a vůbec problémy, mají sklon k depresím a sebevraždám.

  superkarma: 0 01.03.2007, 15:39:18
 4. avatar
  [29] femme [*]

  Kuře: mám holky tři a nepamatuju si, že by každou chvíli bulely a naopak znám plno kluků, kteří jen zakopli a už řvali jak na lesy

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:57:16
 5. avatar
  [28] femme [*]

  jeden můj mužský příbuzný vyrůstal od mimina ve společnosti jen samých žen - jeho matky, babiček, devíti sester matky můj otčím nad ním ohrnoval nos, že prý je moc měkký a že není tudíž správnej chlap být měkký znamenalo pro mého otčíma např. to, že strejda chodil nakupovat, vařil, uklízel, dokázal se postarat o děti

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:54:56
 6. avatar
  [27] pajda [*]

  Kuře: kdy že má Honza narozky? Tuhle jsme viděla jakousi hnusnou látku se závodničkama

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:13:08
 7. avatar
  [26] Gabi [*]

  Jéžiš to je zase článek Že se jednotlivec chová jinak než grupa (tlupa, dav) je ale překvapení - ale bohužel to nezávisí na pohlaví.

  superkarma: 0 01.03.2007, 14:07:52
 8. avatar
  [25] tomáš [*]

  Vzhledem k věkovému rozdílu (7 let) mí kluci doma takhle nesoupeřili, karty byly rozdané celkem jednoznačně. Protože jsme po narození druhého zůstali brzo bez tatínka, po krátký čas se prďola dokonce k tomu staršímu choval poměrně uctivě a považoval ho za tatínka...Dneska si kluci docela rozumějí a vzájemně se doplňují.

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:36:58
 9. [24] a.... [*]

  Na mně nikdo neuplatňoval genderovou výchovu, v přdškolním věku mě vychovávaly převážně kočky na dvorku....bez sourozenců, takže ani vůči nim jsem se nemohla nějak vymezit,nikdo mě neučil žádným dovednostem ani vařit ani šít, ani věci opravit. Výsledkem toho je, že umím od každého něco, podle potřeby a nic dokonale a o tom, co se hodí pro muže a co pro ženu jsem nikdy nepřemýšlela, protože jsem soudila, že v tom není žádný rozdíl.

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:26:12
 10. avatar
  [23] Kelly [*]

  kareta: ... u nás je to taky tak, až na to, že kluk byl tím mazlivějším a ještě i dnes, kdy má 15 let, je to on, kdo si chodí každý večer pro pusu na dobrou noc.

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:19:05
 11. avatar
  [22] Meander [*]

  Naši z nás vychovávali genderové kriply, neb jsme všichni uměli štípat dříví a opravit si kolo a všichni jsme si taky uměli udělat jídlo a šít na stroji. Bez ohledu na pohlaví.

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:16:10
 12. avatar
  [21] Kuře [*]

  Jojo, mít kluka je jiný, než mít holku. Ale nevím, co je lepší. Holka každou chvíli bulí a furt řeší co kdo komu řekl. Kluk zase zcela drsňácky buší kladivem do čehokoliv, co se mu zdá rozbitý. A když jsem jim dávala vybrat nové povlečení, tak jsem si správně tipla jenom Jáju. Ta si zcela dle mého očekávání vybrala povlečení s princeznou. U Kubíka jsem čekala Krtka, nebo medvídka Pú. Houbeles, vybral si odporné (dle mého názoru) povlečení se závodničkama. A manža mi večer šuškal do ouška, že kdyby to povlečení dělali v nedměrné velikosti, tak by si ho přál k narozkám .

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:13:49
 13. avatar
  [20] Vanily [*]

  Tak já mám přesně opačné starosti.Kluk má 5,5 a je strašně citlivý,rozpláče se kvůli čemukoli.Já jsem celkem v klidu,ale manžel je t něj na nervy,občas se kvůli tomu pohádáme.Macho z něj určitě nebude.

  superkarma: 0 01.03.2007, 12:04:04
 14. avatar
  [19] bonda [*]

  Kremzina: TAky jsem poznamenaná, že jsem žila s dvěma brášky, mám problémy s tím, že neumím používat ženské zbraně, například chci s chlapama jednat na rovinu a čestně, ale chlapi nesnesou, když jim ženská řekne pravdu do očí. A se synem mám čím dál větší problémy, a to už by měl být dospělý...asi je to individuální.

  superkarma: 0 01.03.2007, 11:50:11
 15. avatar
  [18] kareta [*]

  Holky jsou užalovanější, úlisnější, mazlivější a kluci čestnější, agresivnější a férovější- tohle je vzorec chování, co jsem vypozorovala na dětech svých i v okolí. Navíc mi přijde, že nejhůř spolu vychází sestry, kluci se líp domluví (i když se porvou). A páreček jako mám já- někdy se děsím incestu, jindy se rvou- asi je to normální

  superkarma: 0 01.03.2007, 11:25:34
 16. avatar
  [17] Kremzina [*]

  No jak to tak vidím kolem sebe, řekla bych, že s klukama je to težší v tom ranném dětství, s holkama v pubertě. Myslím, že člověk si nevybere. Jednou jsou na zabití, pak zase k zulíbání, ale jsou naše a vrátit je není kam
  V dětsví jsem taky měla problém, strašně jsem chtěla být kluk. Hodně jsem s nimi kamarádila, hrála forbal atd atd.
  Řekla bych, že jsem své pohlaví přijala s první opravdou láskou a sexem a vůbec tak nějak postupně. Ale kolega sociolog mi říká, že mám chlapské myšlení furt...jen nevím, zda je to dobře nebo špatně

  superkarma: 0 01.03.2007, 11:07:31
 17. avatar
  [16] berulinka [*]

  Dnes od rána čekáme každým okamžikem narození našeho druhého vnoučka, dcera už má 1 chlapečka, a čekám na zprávu, kdy zakřičí ten druhý, a strašně se na to těším Kluci jsou fajn, mám dceru a syna, každý byl jiný, a tak to má být.

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:57:38
 18. avatar
  [15] Janecka [*]

  Rikina:přesně tak ,

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:52:48
 19. [14] a.... [*]

  bonda: To bych tak neviděla, když máš holku temperamentní, zlobivou, tak to snadný rozhodně není. Je ovšem fakt, že sama bez pomoci tatíčka bych kluka vychovávat nechtěla, fakt nevím, jestli bych mu dostatečně dokázala porozumět. Ale možná, že ano, tenhle můj postoj vyplývá jen z toho, že mám holku a ten svět kluků je mi trochu cizí.

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:39:49
 20. [13] lustra [*]

  o tomhle jsem nikdy nepřemýšlela, připadá mi to jako kravina. Mám dva kluky, každý je jiný, jsou už dospělí, pořád jsou rozdílní, ale oba jsou osobnosti.

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:38:18
 21. [12] Rikina [*]

  Janecka: ti mí kluci se prali taky. Vyhrožovala jsem, že je vyměním za dvě hodné klidné copaté holčičky, co si tiše hrajou v koutku s panenkami. Ale myslím, že holky jsou zákeřnější - ony se sice neperou, ale dělají si naschvály stejně, a o to je to horší, že je to skryté, a navenek se tváří jako nevinné princezničky.

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:36:35
 22. avatar
  [11] Janecka [*]

  bonda:já pocházím ze tří holek,a přála jsem si jen kluky.Holky jsou horší,jak my mámu vytáčely(a schválně),to sem u kluků nezažila,zlobí jinak.

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:31:00
 23. avatar
  [10] Janecka [*]

  Já mám dva dospělé kluky.Když byli menší,tak se přímo nesnášeli,kopali do sebe,rvali se,hádali, .Nádobí,vysávání a úklid byl jejich povinností.Teď spolu jezdí i na dovolenou a vzájemně se podporují .Je fakt,že jsem z té doby byla dost mimo,protože jsem nevěděla co dělat a zda je to správné.Manžel říkal,že je to normální ať je nechám,že z toho vyrostou a ještě je učil se prát,aby prý nebyli otloukánci

  superkarma: 0 01.03.2007, 10:27:39
 24. [9] Rikina [*]

  Šmarjá, vychovala jsem syny bez otce i bez rodinného terapeuta, a tak je klidně možné, že byli chudáčci genderově dezorientováni, nemajíce mužský vzor. Co budu dělat? Co oni budou dělat? Neměli bychom si všichni zoufat?

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:50:37
 25. avatar
  [6] kareta [*]

  Podle mě se mýlí, moje děti byly typičtí představitelé svého pohlaví od narození- fascinuje mě, jak se dnes zkoumá neovlivnitelné

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:22:17
 26. avatar
  [5] V.Nováková [*]

  sweety77:

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:16:34
 27. avatar
  [4] V.Nováková [*]

  můj synek je voják z povolání......jsem na něj hrdá !

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:14:38
 28. avatar
  [3] sweety77 [*]

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:13:45
 29. avatar
  [2] Šupitopresto [*]

  Mám doma dva kluky 10 a skoro 9, takže moc dobře vím, o čem je řeč

  superkarma: 0 01.03.2007, 09:06:48
 30. avatar
  [1] bonda [*]

  Strašně závidím kolegyním, co mají doma holky...o co mají život příjemnější a jednodušší...

  superkarma: 0 01.03.2007, 08:56:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme