Bulvár

Můj kontakt s Greenpeace

Vystoupila jsem dnes na Karlově náměstí a i když jsem velice spěchala, nechala jsem se oslovit slečnou, která mne žádala o trochu času. Zahlédla jsem totiž na jejích deskách nápis Greenpeace.

Když jsem jí naznačila, že mám zájem se o ekologii něco dozvědět, tak spustila několikaminutový monolog, při kterém mi věcně a příjemně popsala činnost organizace na území České republiky. Dále následovala debata o alternativních zdrojích elektřiny, konkrétně a laicky o elektřině, která se získává díky „energii větru“. Takové větrníky můžeme vidět na územích sousedních vyspělých států, jsou jich tam tisíce. Řešily jsme, jak je to u nás ještě těžké a z ekonomického hlediska paradoxně málo výhodné. Uzavřely jsme toto téma s tím, že snad v budoucnu...

Jelikož jsem jí přislíbila, že budu na Greenpeace finančně přispívat, byla příjemně překvapena a při loučení jsme si podaly ruce. Dostala jsem od ní časopis.

Krátce a co nejjednoduššími slovy vám popíši, co jsem se tam dočetla v hlavním článku. Není to o České republice a bezprostředně se nás to netýká, ale prosím nevzdávejte to a slyšte, co se stalo ve světě, konkrétně v Indii před několika málo lety a hlavně také, jak „šíleně“ se to dále vyvíjí.

3 . prosince 1984 v indickém Bhopálu unikl z místní chemičky oblak smrtících plynů. Důsledkem toho zemřelo ihned 2 500 lidí a během následujících dalších 8 000 lidí. Dále bylo otráveno dalších 520 000 lidí, kteří přežili, ale mají v těle dodnes jedovaté látky. Důvodem tragedie bylo vypnuté chlazení tanku s plynem, a to z důvodu úspory 40 USD denně.

Hrůza, běs – při pomyšlení až běhá mráz po zádech, že…
Slyšte však, co se dělo dále.

Vlastník továrny odmítl jakoukoli zodpovědnost za tragédii a celé roky zaměstnával armádu právníků, kteří odolávali celých osmnáct let. Poté přišlo minimální odškodnění. Po celou dobu se se zavřenou továrnou nedělo nic. Stojí rozpadlá na původním místě a nedávno se zjistilo, že jsou v okolní půdě i vodě přítomny toxické látky, které se dostávají do tak již postiženého obyvatelstva. A tak se Greenpeace rozhodlo, že část továrny zlikviduje. Přidali se někteří místní dobrovolníci a při této akci byli zatčeni a obviněni. Pár dní poté se jim dostalo omluvy a byli propuštěni. Žádají o povolení k dekontaminaci továrny.

Třešničkou na dortu je fakt, že firma vlastnící tuto továrnu zažalovala místní obyvatele kvůli tomu, že v den výročí tragédie uspořádali pokojný protest před kanceláří této firmy v Bombaji. Společnost žádá odškodnění za „ztrátu pracovního času“.

Zde se opravdu hodí rčení, že tato společnost vydělává za každou cenu a „jde přes mrtvoly“.

Říkám si, co já tak asi můžu pro svět udělat a mými pár korunami měsíčně asi svět nespasím, ale snažím se o těchto věcech alespoň vědět a nebýt k nim lhostejná.

Děkuji vám, že jste dočetli tento článek na tak nepopulární téma a kdyby jste snad chtěli vědět víc, tak se podívejte na níže uvedené internetové stránky.

Já děkuji té příjemné slečně z Karlova náměstí a vůbec všem, kteří se věnují ekologii tohoto světa. Doufám, že si po letech stihneme říct, že se jejich činnost vyplatila.   

http://www.greenpeace.cz/bhopal/://

         
   
04.08.2003 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [40] 1_Kopretina [*]

  Nevěřím Greenpeace - pokud se v nějaké společnosti zaplatí lidem za akci, nevěřím, že lidé se účastní z přesvědčení, že zachrání modrou planetu.
  Článek mi připadá stejný jako když mě přesvědčovali Svědci Jehovovi.
  Občas nějaký ten obolos vydám - ale na tohle bych nedala i kdybych měla miliony.

  superkarma: 0 04.08.2008, 09:57:18
 2. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Simba: No a další taková zločinecká organizace (i když ti asi nejsou profesionálové) je OHZ - ti vlezli i k nám do školy a udělali skandál z naprosto normálních věcí, jako jsou psi v kotci. Tam byly kotce, kam si studenti odkládali svoje psy v době vyučování, oni to vyfotili a ty komentáře u toho - chudáčci pejsci na pokusy, zavření v kotcích, bez jídla, někteří viditelně nervózní (asi ještě některý chudáček pejsek neviděl blesk) V tu chvíli jsem chtěla vraždit

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:37:56
 3. avatar
  [38] Simba [*]

  Ťapina: Profesionální ochránci zvířat? To si vždy vybavím protesty Animal SOS na Velké Pardubické, jak vběhli pod startující koně. Hňupi!

  superkarma: 0 02.12.2003, 18:55:56
 4. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Zajímavý názor jsem slyšela od veterináře z pohraniční vet. správy - profesionální ochránci zvířat POTŘEBUJÍ týrání zvířat a podobné skandály, protože z toho mají peníze - a taky si skandály vyrábí. Je to snadné, nafotí se pár fotek vytržených z kontextu, předá se to neziskovým ochranářským organizacím, ti si získají veřejné mínění a je na pár let s dotacemi vystaráno. Kdyby tímto vytrhávacím způsobem někdo vyfotil děti na pískovišti - tu odřené koleno, tu naražený nos - tak by všechny matky musely jít za mříže.

  superkarma: 0 28.11.2003, 20:57:04
 5. avatar
  [36] Lubar [*]

  zn0uz4: nevím, nejsem chemik, takže se nepřu ohledně škodlivin a vůbec nepopírám otázku ekologie starých aut, ale připadá mi, že nechat běžet motor více než hodinu jen kvůli klimatizaci je , už kvůli spotřebě neobnovitelných zdrojů.

  superkarma: 0 05.08.2003, 15:25:45
 6. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Tomas: To s tím skotem mě obzvlášť pobavilo, když si vezmu, že i normální holštýnská dojnice má při svém metabolismu teplotní optimum těsně nad nulou, jenže to by si milí protestující museli přečíst, proti čemu vlastně protestujou a to je moc pracné.

  superkarma: 0 04.08.2003, 22:54:04
 7. avatar
  [34] kubikm [*]

  Tomas:

  superkarma: 0 04.08.2003, 22:51:34
 8. avatar
  [31] Lubar [*]

  Taky mám přírodu ráda a v rámci svých možností dělám pro ni co můžu. Taky ale nechápu ekologický aktivisty, kteří dělají hlavně politiku, a až někde daleko za tím je ekologický chování - podniků i obyč lidí. Napadlo třeb a greenpeace angažovat se, aby v těchle vedrech lidi, co mají klimatizaci v autě jí použiváli rozumně i vůči životnímu prostředí? V sobotu jsem byla v Globu na nákupu a už když jsem přijížděla, tak jsem si všimla několika aut s běžícími motory, ve kterých byl jeden člověk a evidentně čekal na toho druhého, co právě nakupuje. A několik takových jich tam stále ještě stálo i ve chvíli, kdy jsem odjížděla - tedy po cca hodině a půl. Z toho je mi fakt

  superkarma: 0 04.08.2003, 21:54:24
 9. avatar
  [30] zn0uz4 [*]

  konec. doporucuji precist http://www.greenpiece.org/ a kouknout na 'rozpocet' greenpeace - za co utratili SPOUSTU penez: http://archive.greenpeace.org/report98/html/content/financestats.html ...

  superkarma: 0 04.08.2003, 21:30:41
 10. avatar
  [28] zn0uz4 [*]

  Exupery... tepelne cerpadlo NEVYRABI zadnou elektrickou energii, k svemu provozu i el energii potrebuje - slouzi primarne k vytapeni, navratnost je okolo 9 let pri cene cca 350.000 na rodinny dum... ale porad to jeden Temelin potrebuje :))

  a jaky je polocas rozpadu paliva? i kdyby 50 let... vis, kolik za tech 50 let by byly bagry schopny vyhrabat zeme, aby lidi ziskali uhli? asi celou republiku... maji zase mizet vesnice i cela mesta? to radsi vyhorely jaderny palivo, nekde v betonovem krytu, kilometr pod zemi...

  Jinak - velice zajimava je exkurze na Dlouhe strane (v Jesenikach) - precerpavaci vodni elektrarnu, ktera je schopna dodavat docela kvantum energie ve spicce - kdyz je potreba, pusti vodu, a v noci (kdyz je levnejsi 'proud') tu vodu cerpa zpatky nahoru... a asi se to porad vyplati - v noci jsou totiz prebytky, ktere kdyz se neprodaji, musi se nejak spotrebovat...

  a kubi.. Spolana je typicka kapitalisticka firma se socialistickym zrizenim - nikdo nic... tam je to asi evidentni, ale to je chyba statni spravy, ze s tim nikdo nic nedela (mozna ani nechce), i kdyz mu to televize naserviruje az pod nos.. takovych veci je u nas vic - viz ta 'rakovina' skladka nekde u Kladna...

  superkarma: 0 04.08.2003, 20:07:38
 11. avatar
  [26] Landriel [*]

  kubikm: to ukazovali i ve zprávách, právě na té Nově.

  superkarma: 0 04.08.2003, 17:15:40
 12. avatar
  [23] Exupery [*]

  U nás nemáme moc vhodný podmínky pro větrnou energii, ani pro vodní, ale existují třeba tapelné pumpy, každý kdo má barák jí může mít a teď už si bohužel nepmamtuju všechny detaily, ale s kamarádem jsme vypočítali, že za peníze, za který se tenkrát měl dostavět Temelín, bysme mohli mít těch pump už nevím kolik tisíc, ale každopádně by to dost pokrylo potřebu z Temelína. Je jasný, že pro nás teď je Temelín nesporně ekologická záležitost, ale co si s odpadem počnou další generace (není sice moc objemný, ale přece...) už jaksi neřešíme. Upozorňuju, že nejsem žádnej aktivista. A mimochodem, nevím, jestli dřevomorkou byl myšlen kůrovec, ale kvůli tomu u nás kácet stromy byl celkem nesmysl, už jenom proto, že hned vedle za hranicema v Německu na to mají úplně jinou teorii, příroda si v tomhle případě nakonec poradí sama. Každopádně tam ty stromy neporáží, takže my jsme si je vykáceli a oni vedle ne, takže když tam vzápětí vysadí nové...

  superkarma: 0 04.08.2003, 16:33:11
 13. avatar
  [21] kubikm [*]

  Jindřiško, zjisti, co říkají o Spolaně a co udělali proto, aby tam byly odstraněny všechny ekologické škody a informuj nás, to by mě tedy velice zajímalo. Víš o tom, že v některých vesnicích v okolí nesmějí jíst maso svých zvířat, vejce od svých slepic, ryby z potoka a cokoliv ze zahrádky? Že jim naskakují boule na rukou??

  superkarma: 0 04.08.2003, 14:38:17
 14. avatar
  [18] mirrea [*]

  emma: já bych Jindřišku z propagandy nepodezírala. Čtu všechno, co píše a myslím, že taková není. Jen prostě ve své naivitě a v touze udělat něco dobrého podlehla propagandě někoho jiného

  superkarma: 0 04.08.2003, 13:27:28
 15. avatar
  [17] emma [*]

  taky mi ten článek připadá jako jedna velká propaganda. jindřiško???

  Majucha: zn0uz4:

  superkarma: 0 04.08.2003, 12:45:42
 16. avatar
  [16] kubikm [*]

  A co takhle Spolana, tam by se měli zasadit o změnu a pravdivé zprávy, ale ticho po pěšině, do toho vrtá jen Nova, kterou tedy jinak nemám ráda, ale na Vlastní oči je většinou výborné a prospěšné...
  takže lidi, co Spolana???
  Bhopal je jaksi dále a dávnou, ale Spolanu máme za humny, vyráběl se tam agens orange, či jak se to píše, co ničil Vietnam
  takže, co Spolana???

  superkarma: 0 04.08.2003, 12:07:39
 17. avatar
  [15] kubikm [*]

  zn0uz4:ad větrná el. - v jedné lokalitě, kde bylo hodně chat, si pár nadšenců postavilo větrník, na který chtěli připojit celou osadu - museli to zrušit, lidi si stěžovali, že to hvízdá a že raději budou platit tu drahou!!

  superkarma: 0 04.08.2003, 12:02:30
 18. avatar
  [13] Toniniella [*]

  Taky si myslím, že by bylo aprosto neužitečnější všechny tyhle "aktivisty" nahnat na pořádnou práci. Chodím denně pěšky do práce skrz pole a louky, zdánlivá idyla, ale při bližším ohledání jedna velká katastrofa. Příkopy jsou plné odpadků, celé pytle plné kostí, hader, bot, dokonce se tam nedávno skvěl celý záchod! Tohle by mohli odklidit, na to jeden člověk sám nemá.
  Mimochodem, někdy bych chtěla zahlédnout toho ubožáka, co nacpe svůj sarjajt a svinstvo do pytle a bezostyšně to vyhodí za město do příkopy. Tomu bych za trest nechala udělat z bytu skládku, pěkně smradlavou a hnusnou.

  superkarma: 0 04.08.2003, 09:33:33
 19. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Majucha: A víš co je nejlepší? Že na těch ulicích mnohdy postávají lidi, kteří nemají s ekologií vůbec nic společného. Moje kamarádka ve finanční tísni hledala brigádu a narazila na nabídku hnutí Duha, tak se tam šla zeptat. Normálně ji chtěli za pár korun postavit na ulici, aby naháněla lidi a přesvědčovala je o tom, že jaderné elektrárny jsou zlo. Člověka, který to dělá jen proto, že si chce vydělat pár korun, který není členem jejich hnutí, a třeba ho to ani nezajímá. Jo a hlavně nesmí mít u sebe plastovou láhev!

  superkarma: 0 04.08.2003, 09:05:06
 20. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Můj přítel jezdil jako servisní technik jak do Temelína, tak na Mosteckou uhelnou. Vždycky nabízel temelínským aktivistům, co si lehali před jeho auto, že je doveze do Mostu, ať si tam protestujou v kráteru, když se jim tenhle způsob získávání energie líbí víc. Nějak nechtěli
  Protože mám ráda přírodu, nesnáším její uřvané ochránce. Paradox, ale bohužel platný. Věděli jste třeba, že nenáviděné plastové lahve jsou ekologičtější než skleněné?

  superkarma: 0 04.08.2003, 08:51:41
 21. avatar
  [7] Bobina [*]

  Ohledně blokády kvůli Temelínu o prázdninách před třemi lety na hranicích s Rakouskem jsem se neudržela a byla na ten milý protestující rakouský lid i hnusná (běžně se vážně chovám dost slušně). Dobře, nelíbí se jim to,ať stávkují. Nám to zas tak moc taky nezrrpčilo život,jeli jsme šťastní z bezvadně strávené dovolenky v Chorvatsku (jen jsme 3 hodiny čekali zbytečně zrovna na těch našich hranicích kvůli stávce...),ale že v autech kolem nás plakaly miminka i větší děti,bylo jim teplo a maminky by se nejraději viděly už doma...znáte to,to mně vážně rozzuřilo. Člověk se to ze zpráv dozvěděl jen několik kilometrů před hranicemi a to už bylo zbytečné jezdit desítky kilometrů ke Slovenským hranicím,kde se nestávkovalo....když si na to vzpomenu ještě dneska to se mnou cloumá vztekem. Jsou bezohlední. Nejsem proti ekologii,naopak,ale tohle bych tedy nepodporovala.
  Souhlasím rovněž s názorem bouření se proti kácení stromů napadnutých nemocemi či hmyzem,apod. I malé dítě ví,že pokud je strom nemocný,musí se okamžitě zlikvidovat a i naše zákony nařizují,že pokud něco skácíte,ihned jste povinen vysadit nový. Tak o co jim jde?????

  superkarma: 0 04.08.2003, 08:40:29
 22. avatar
  [6] mirrea [*]

  zn0uz4: je to tak, bohužel

  superkarma: 0 04.08.2003, 08:33:06
 23. avatar
  [5] Landriel [*]

  zn0uz4:

  superkarma: 0 04.08.2003, 08:27:51
 24. avatar
  [2] zn0uz4 [*]

  a jeste jedna vec - co se vetrne elektrarny tyce - musis mit na to dobrou lokalitu, nejlepe bez stromu a kopcu, abys mela vitr - tak v prumeru min. 5m/s celorocni prumer. pocitej s tim, ze vetrna elektrarna s generatorem rekneme 225kW ti za rok vyprodukuje v idealnim pripade 400MW. Pokud budes vsechno prodavat do site, vydelas za cenu cca 0.90haliru za 1kW za celej rok cca 360.000,- .. naklady na stavbu cca 10.000.00 .. navratnost: 28 let v idealnim pripade.

  a za dalsi - jiste bys mela opletacky s aktivistama, ze by takovou stavbu blokovali, kvuli ochrane prirody

  superkarma: 0 04.08.2003, 01:45:26
 25. avatar
  [1] zn0uz4 [*]

  Jidrisko, myslis? Je sice hezke, jak se nekdo angazuje. Ale kdopak je plati? A myslis, ze to byli ti spravni ochranci zivotniho prostredi, co se nechali privazovat retezama ke stromum, napadnutych drevomorkou, a ktery chteli spravci parku vykacet, aby jim to nesezralo celej les? Nebo ti ochranci prirody, kteri broji proti jadernym elektrarnam - pritom si staci spocitat, kolik paliva staci pro elektrarnu, jakej ma takova elektrarna vykon, a kolik tepelnych se muze zavrit - at se jdou zhluboka nadychat na Mostecko, napriklad... videla's nekdy tu krajinu ze satelitu, ty obrovsky kratery? A oni budou rvat - jadernou energii ne? Copak asi tak pohani vsechny ponorky, letadlovy lode, zaoceansky parniky? uhli? hehe.. reaktory, kazda lod ma dva...

  Vis. Jsem pro zivotni prostredi, tridim odpady apod - ale ma to cenu, kdyz to stejne odvezou na skladku, jen v jinych autech?

  Pokud chteji neco pro to prostredi udelat, at jsou lidi, co tridi zvyhodneni, at se vi, kam se co vozi, jak se recykluje, at se prosadi opet sklenice misto plastovych lahvi.. Ale protestovat, a pobirat prispevky od statu nebo od 'darcu', to by umel kazdej...

  superkarma: 0 04.08.2003, 01:33:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme