Zabýváme se důkladně chřipkou a vším, co s ní souvisí. Mnoho lidí chřipku zaměňuje s rýmou a nachlazením, proto je třeba vědět, jak lze chřipku poznat, co dělat, když chřipkou onemocníme a jak jí co nejúčinněji předcházet. Obrátili jsme se proto na odborníka, brněnského praktického lékaře Vladimíra Marka, se kterým jsme pro vás na toto téma připravili zajímavý rozhovor.

chřipka

Pokud někdo onemocní chřipkou, měl by jít k lékaři?

MUDr. Vladimír Marek: Samozřejmě záleží na závažnosti příznaků. Pokud chřipka probíhá bez komplikací, řada lidí zvládne léčbu sama za pomoci Paralenu či Ibalginu, dostatku tekutin a klidového režimu. Při výraznějších obtížích, zejm. horečkách, celkové schvácenosti, při bolestech svalů a kloubů, pacienti někdy doslova nemohou vstát z postele a volí raději telefonickou konzultaci. Do ordinace se pak dostaví až třeba třetí den, kdy je jim již o něco lépe, pro neschopenku. Ta může být vystavena až 3 dny zpětně. Obecně je vhodná návštěva lékaře, pokud horečky nad 38° C trvají déle než 3 dny, pokud se stav spíše zhoršuje, pokud se zhoršují bolesti hlavy, kašel se změní na produktivní a pacient vykašlává hnisavý (tj. žlutý či zelený hlen). To už může signalizovat např. bakteriální komplikace chřipky.

MUDr. Vladimír Marek: Doporučujete svým pacientům preventivní očkování proti chřipce?

MUDr. Vladimír Marek: Ano, doporučuji. Sám se každoročně očkuji už asi 15 let.  U nás v ordinaci v době chřipkové epidemie ošetřujeme velké množství pacientů, a proto si nemohu dovolit zůstat v pracovní neschopnosti. Když jsem pracoval v nemocnici, neočkovat se proti chřipce bylo považováno za velmi nekolegiální. Onemocnět zrovna v době, kdy se nikdo z lékařů nezastaví, na nemoc, proti níž existuje účinná prevence, není prostě vůči kolegům fér. Svou roli hrají samozřejmě i ekonomické ztráty, jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele. Rozumní zaměstnavatelé vakcinaci svým zaměstnancům proplácí, řada firem ji nabízí jako firemní benefit. Člověk je navíc infekční až dva dny před projevem prvních příznaků nemoci, takže může nakazit své imunitně oslabené příbuzné (seniory, chronicky nemocné) či pacienty. Řada kolegů - lékařů se bojí, čím se nakazí od pacientů. Otázkou ale je, čím se může pacient nakazit od lékaře.

Jak dlouho obvykle trvá léčba chřipky?  

MUDr. Vladimír Marek: Klidový režim u chřipky bývá jeden až dva týdny. Záleží na tíži onemocnění, věku a samozřejmě i na typu zaměstnání nemocného. Nepřiměřená fyzická aktivita může způsobovat komplikace, nejčastěji zápal plic či zánět srdce.

Jaká preventivní opatření by měli udělat blízcí člověka, který onemocněl chřipkou?

MUDr. Vladimír Marek: Vyhnout se kontaktu s nemocným, což ale není vždy možné. Preventivní užívání vitaminů a rostlinných přípravků moc nefunguje. Jediná rozumná prevence je proto každoroční očkování.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Vladimír Marek, praktický lékař z ordinace Dobrovského 23 v Brně. Děkujeme mu za jeho odpovědi.

Reklama