K nejčastějším zimním úrazům u dětí patří úrazy hlavy při sportech. Podle slov MUDr. Martina Jana Stránského by se tyto úrazy neměly podceňovat, ale mělo by se jim také předcházet. Rozpoznáte u svého dítěte otřes mozku?

Na mnoha místech naší republiky napadl sníh, teploty klesají pod nulu a v souvislosti s tím přichází na řadu také zimní sporty a radovánky.
Zároveň však nastává období zimních úrazů, ať už následkem pádů na zledovatělém chodníku, při lyžování na sjezdovce, bobování, bruslení či při dalších oblíbených zimních sportech.

Kromě pohmožděnin, podvrtnutí a zlomenin patří k nejčastějším úrazům dětí otřesy mozku. Můžeme jej rozpoznat, a pokud ano, jak při otřesu mozku postupovat? Na to jsme se zeptali MUDr. Martina Jana Stránského, neurologa a ředitele Polikliniky na Národní v Praze.

Přečtěte si také:

pandoktorrrPane doktore, jak se projevuje otřes mozku a co to konkrétně je?
Otřes mozku je náhlá krátkodobá porucha mozkové funkce vlivem úrazu, mezi jejíž příznaky patří zvracení, bolesti hlavy nebo závratě, někdy i výpadek paměti. Mnohem častěji se ale otřes mozku projeví jej jako subtilní změna, tozn. mírnější bolest hlavy či porucha soustředěnosti.

Může dojít také ke ztrátě vědomí?
Ano, výjimečně může při otřesu mozku dojít i ke ztrátě vědomí, která však většinou trvá pouze pár sekund.

Otřes mozku si však děti určitě mohou přivodit i jinak než jen úrazem při zimním sportu.
Ano, otřes mozku si dítě může přivodit také například prudkým pohybem hlavy vpřed a zpět. Hlava se ani nemusí dotknout země. Pro mozek to i tak znamená mikroskopické trauma, které ho oslabuje. Aby se pak „ zahojil“, potřebuje dostatek času a klid.

Je důležité při podezření na otřes mozku hned navštívit lékaře?
Určitě. Při jakémkoliv podezření na otřes mozku by mělo být povinné neurologické vyšetření, neboť předčasné vpuštění dítěte zpátky do situací, při nichž se může otřes následkem pádu, například na lyžích nebo při hokeji, opakovat nebo i zhoršit, může vést k trvalým důsledkům a  poruchám mozkových funkcí.

  • Podle statistik zpracovávaných National Ski Areas Association (NSAA) se nejvíce úrazů stane při skiboardingu. Po něm následuje snowbording a sjezdové lyžování. 
  • Mezi hlavní příčiny se řadí nadhodnocení zkušeností malého sportovce – příliš těžký svah a velký sklon, ale také nedostatečná fyzická kondice.
  • Riskantní jsou i  přeplněné sjezdovky, kde jezdí zkušení i nezkušení lyžaři a snowboardisté, dospělí i děti, a kde může lehce dojít ke srážkám. Právě na sjezdovkách vznikají často i závažné úrazy hlavy, proto by mělo být zejména u dětí samozřejmostí používání ochranných přileb.
  • Ty by měly mít děti i při bobování a sáňkování, a to nejen na horách, ale například i v městských parcích. Právě zde totiž rodiče ochranu hlavy dětí velmi často zanedbávají. Přitom například náraz do stromu s následkem otřesu mozku či jiného úrazu, zde hrozí přinejmenším stejně jako na udržovaných a  k zimním sportům speciálně určených horských sjezdovkách.

urazydeti

poskytnuté fotografie: Public Relations, MUDr. Martin Jan Stránský

Reklama