Zdraví

MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.: Největší vliv na vznik křečových žil má genetika

Trápí vás křečové žíly? Snad každá žena se s problémem křečových žil někdy setkala. Ať už se to týkalo jí samotné, nebo někoho z rodiny. Z hlediska zdravotního i estetického nic příjemného. Chystáme pro vás speciál zaměřený na problematiku křečových žil v podobě článků a reportáží. Jako první přinášíme rozhovor s MUDr. Robertem Vlachovským, Ph.D. z chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Pane doktore, v kolika letech se mohou prvně křečové žíly objevit a co má vliv na jejich vznik?
Pokud pomineme některá vzácná vrozená onemocnění, a také fakt, že křečové žíly se objevují i u velmi mladých pacientů mezi 20. a 30. rokem života, tak nejčastěji se v naší ambulanci objevují pacienti, především ženy, (ty jsou postiženy častěji než muži) mezi 40.–55. rokem života.  V naprosté většině se u primárních nekomplikovaných křečových žil jedná o dědičně podmíněné onemocnění, tedy největší vliv má...genetika.

žílyPokud žena již křečové žíly má, jak často by měla chodit na kontroly k lékaři?
Měla by být pravidelně sledována na odborné ambulanci flebologa (odborníka specializovaného na křečové žíly) nejlépe 1 x ročně, při obtížích či zhoršování potíží i častěji. Součástí kontrol by mělo být v indikovaných případech i ultrazvukové vyšetření žilního systému.

Jak by se žena s křečovými žílami měla chovat, na co by neměla zapomenout, aby svému stavu ulehčila?
Základem jsou režimová opatření: dostatek pohybu, fyzická aktivita, omezení dlouhodobého stání nebo sezení, nenošení vysokých podpatků a omezení sedu se zkříženými končetinami, omezení pobytu v teplém prostředí, např. saunování. Vhodné je naopak například sprchování chladnější vodou, při obtížích pak nošení kompresních elastických punčoch a nasazení účinných venotonik.

Může brát nějaké léky - v čem ji mohou pomoci? Co svým pacientkám doporučujete?
Léky na křečové žíly brát může, je však potřeba vědět, že tyto léky obtíže pouze mírní a v žádném případě neovlivní rozvoj onemocnění, vzhled nohou a podobně. Svým pacientkám doporučuji pouze ověřené léky, které jsou jako jediné často k léčbě chronické žilní insuficience doporučovány i odbornými společnostmi, a se kterými mám sám dobré zkušenosti. Takovým preparátem je např. lék obsahující mikronizovanou purifikovanou flavonoidní frakci (diosmin s hesperidinem).

 žíly

Je pravdou nebo pověrou, že by žena s křečovými žilami neměla nosit příliš upnuté věci, ale spíš vzdušné a volné?
Ano, to pravda je, upřesnil bych spíše, že by neměla nosit věci které zaškrcují část končetiny...V pokročilejších stádiích chronické žilní insuficience se ale naopak doporučuje občasné, anebo i trvalejší nošení kompresních punčoch – tedy něčeho, co končetinu stahuje. Stahuje ji to však dle určitých parametrů a jasně daných tlaků, a to proto, aby se snížil přetlak (žilní hypertenze) v povrchovém žilním systému.

Může mít na vznik křečových žil vliv těhotenství a kouření?
Počet těhotenství zcela jistě, s vyšším počtem je vyšší pravděpodobnost rozvoje křečových žil, což je mimo jiné dáno i hormonálně. Je však třeba říci, že těhotenství samo o sobě není příčinou varixů, pouze u disponovaných osob může stav urychlit nebo zhoršit.
Kouření jasně prokázaný vliv na rozvoj křečových žil nemá, je však jasné, že nedoporučujeme kouření. Tento zlozvyk má sám o sobě negativní vliv na celkovou kondici a zdravotní stav...

fotopandoktorCo by mělo být alarmující pro ženy, aby se rozhodly jít na operaci? (řada žen toto onemocnění zanedbává, vnímá je jako civilizační nemoc, na kterou je čas to řešit)
Konzultovat cévního nebo žilního chirurga by měly v okamžiku, kdy jej toto onemocnění trápí, ať už jen kosmeticky, nebo mají i subjektivní obtíže. Lékař by měl vyslechnout potíže pacientky, provést kvalitní ultrazvukové vyšetření (nebo na kvalitní vyšetření odeslat), a pokud se potká očekávání pacientky, lokální nález na končetině a výsledkem ultrazvuku potvrzující přítomnost nedostatečnosti, tak je na místě, stav řešit. Rozhodně by se nemělo čekat na rozvoj komplikací (otoků, hyperpigmentací, bércových vředů!)

U jakého procenta žen se žíly i po operaci znovu objeví? Je to individuální, nebo je v tom nějaká zákonitost?
Je to individuální, a výsledky studií ukazují velmi rozdílná čísla, ale obecně lze říci, že po cca 10 letech má 10–20 % pacientů a pacientek opět, byť často v podstatně menší míře, křečové žíly.

A co byste vzkázal ženám, které se operace bojí?
Je to operace jako každá jiná, rozhodně není zatížena vyšší rizikem trombembolických komplikací, jak se často traduje. Navíc, v posledních letech se objevují metody, které umožňují provedení operaci ambulantní formou, a které mají podstatně kratší a lehčí období rekonvalescence (například laser, radiofrekvence, mechanicko-chemická ošetření...).

žíly

Pak zde máme ještě jeden čtenářský dotaz, byl byste tak hodný a také nám ho okomentoval?
„Mám problém s křečovými žílami, které mně trápí již pět let. Jsou viditelné, levá noha není díky nim hezká - jsou vypouklé. Zatím jsem nebyla u specialisty, jen si občas koupím nějaké prášky v lékárně, co mi lékárnice doporučí. Moje  kamarádka bere na křečové žíly tablety Detralex, které ji předepsal její internista. Myslím si ale, že její žíly jsou horší, než mám já. Máte s tímto lékem zkušenosti? Já vím, asi bych měla jít k odborníkovi, ale zatím to nestíhám, tak třeba máte v redakci s tím zkušenost. Nebo ostatní čtenářky.“
Děkuji Karolína

Rozhodně byste měla navštívit odborníka – flebologa, který by posoudil Váš stav včetně provedení ultrazvuku, a na základě nálezu i doporučil případnou léčbu. Obecně volně prodejné preparáty nepatří mezi nejúčinnější. S Detralexem mám zkušenosti velmi dobré, samozřejmě účinnost není stoprocentní, ale pokud mohu srovnávat, tak mezi léky na křečové žíly nemá konkurenci, navíc jako na jediný na něj přispívá jistou (byť malou) částkou zdravotní pojišťovna.

Děkujeme za rozhovor

Křečové žíly jsou nejčastějším žilním onemocněním a v současné době se řadí mezi civilizační choroby.
Jejich výskyt se výrazně zvyšuje s věkem, takže zatímco děti a mladí lidé na varixy trpí zřídka, u populace nad 60 let věku se jejich výskyt zvyšuje až na každého druhého jedince.
Nejčastějšími pacienty, co se varixů týče, jsou ženy. Statistiky dokonce uvádí, že u žen je dvakrát větší výskyt varixů než u mužů.

logo

www.krecove-zily.com

Čtěte také:

   
02.05.2013 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [17] vercicak23 [*]

  tak tutoho se bojim nejvícSml15

  superkarma: 0 09.06.2013, 09:51:49
 2. [16] Nella9 [*]

  Ty bláho :( já se operaci vyhýbám, ale jednu žilu mám. Koupila jsem si Priessnitz, protože mi poradili, že by se neměly vytvářet už nové žily. A měli pravdu :) Tak jsem ráda, že jsem vyzkoušela něco levnějšího, ale hlavně účinného.

  superkarma: 0 29.05.2013, 13:07:19
 3. avatar
  [15] janatka [*]

  Já mám po operaci už řadu let a vrátily se opět.Byla jsem i na takovém vypichování a po tom mi zůstavají modřinySml52.Zatím jsem toto přerušila.Uvidíme co bude nadále.Vím,že se toto znovu vrací,mám práci u které musím celou směnu stát a není to moc dobré.Sml15

  superkarma: 0 28.05.2013, 13:54:13
 4. avatar
  [14] kqkkatka [*]

  potvory krvinky i mne ukazovali vysledky z krvi  čosi o tromboze-- nastastie nič sa nepotvrdilo a to mám krásne nohy ale poslali ma na ultrazvuk dolnych koncatin a vsetko zatial v poriadku - ak by to boli tie krcove zily tak som za operovanie -urcite sa da vylepsit zivotný standard -drzim palce kto pojde na operáciu Sml59

  superkarma: 0 24.05.2013, 22:18:52
 5. avatar
  [13] Mam [*]

  Je dobře, že se o tom píše. Je hodně žen, co váhají jít k doktorovi. Sml67

  superkarma: 0 23.05.2013, 21:33:23
 6. [12] Klára Křížová [*]

  Rikina — #8 To jsem teď nepochopila, proč narážka na soukromou kliniku? Pokud chce jít někdo na operaci, může jít klidne do normální nemocnice na pojišťovnu, bez placení. Mohla jsem jít takto na chirurgii do Motola, ale chtěla jsem zákrok laserem a ten se musí platit kdekoliv.

  superkarma: 0 03.05.2013, 09:22:41
 7. avatar
  [11] paníliška [*]

  Rikina — #8 Dlouho jsem se odhodlávala k návštěvě cévního chirurga, když jse se konečně dokopala, stačila jedna návštěva, objednal mě na ultrazvuk a podle výsledku mi byla doporučena operace. Pacient má na výběr - klasika na pojišťovnu nebo radiofrekvence, tu jsem zvolila já, byť jsem ji musela zaplatit. Ale nelituji, věř, že za tu úlevu to stojí. A jak mi bylo řečeno, po radiofrekvenční ablaci ani ten návrat křečových žil není tak častý. Tak uvidíme. Sml33

  superkarma: 0 02.05.2013, 20:38:39
 8. [10] Trefa [*]

  Trefa:mam velke krecove zily.musim uzivat kazdy den leky.cekam na podzim a pujdu na operaci.

  superkarma: 0 02.05.2013, 16:08:13
 9. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Můj muž byl na operaci před dvěma a půl lety, zaplaťpánbůh, nohy má teď jak baletka, a to měl hodně ošklivé uzly na lýtkách (na obou). Tak ať mu to co nejdéle vydrží. Půl roku měl necitlivá místa, ale to zas tak neobtěžovalo. Dělali mu to na pojišťovnu v Motole, výsledek velmi solidní.Sml67

  superkarma: 0 02.05.2013, 16:07:56
 10. [8] Rikina [*]

  Klára Křížová — #6 pokud se nemýlím, též to byla soukromá klinika, že? Sml80  Každopádně vám přeji tento příjemný výsledek, a aby to takto bez potíží co nejdéle vydrželo. Sml67

  1. na komentář reaguje paníliška — #11
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #12
  superkarma: 0 02.05.2013, 15:37:29
 11. [7] tudlik [*]

  taky myslím, že když se to řeší je to furt lepší než to nechat "vyhnívat"

  superkarma: 0 02.05.2013, 15:06:14
 12. [6] Klára Křížová [*]

  Rikina — #4 Psaly jsme si tady o tom spolu minulý rok, jak jsem popisovala zákrok z operace, na které jsem byla. Je to rok a zatím mám pokoj. Noha vypadá skvěle, žádné zamotané vyhřezlé uzle. Co ale víc - žádné svědění, pnutí, svírání uvnitř stena, otoky, bolení. Zmizel pocit těžkých nohou. I kdybych musela jít za čas znova, tak půjdu. Třeba se vrátí za 5, 10 let. Ale za to zlepšení to stojí. Navíc teď vím, že můžu jít na zákrok dřív, než jsem šla minule a potíže mě trápily dlouho.

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 1 02.05.2013, 12:36:58
 13. [5] Klára Křížová [*]

  Rikina — #4 No já bych to neviděla tak negativně. Stále lepší je řešení s tím "něco dělat" i když se za čas vrátí - ale i to je individuální. Než mít časem hrozný nohy, hrozný žíly, bércový vředy a záněty. Vím o čem píšu, protože babička vředy z křečových žil měla a stále brala léky na ředění krve a máma měla sice operaci, ale pak musela na druhou, protože ty žíly byly opět strašný. Po té druhé už měla pokoj. Prostě jde, aby se do takovýho stavu žíly nedostaly. I když se léčba musí opakovat.

  superkarma: 0 02.05.2013, 12:32:26
 14. [4] Rikina [*]

  U nás v rodině je široko daleko nikdo nemá, a já jo. Sml15 Kde se tedy ty nepatřičné geny vzaly, to fakt nevím. Sml80 Detralex je drahý jak Sml21, a stejně to nemá žádný vliv, spíš jen ten psychologický pocit, jako že člověk "něco" udělal. No a doktoři se vzácně shodují s tím, že se s křečovými žilami nedá udělat prakticky nic. Jedna se odoperuje a tři další se udělají hned vedle. Člověk to může mazat všema mastma a kupovat si potravinové doplňky, ale že by to k něčemu bylo... Ultrazvuk? Haha. Leda za peníze, na soukromé klinice, pokud je člověk dostatečně neodbytný a sám si shání, kde se dá. Normální doktor skončí u toho Detralexu a kompresních punčoch, v lepším případě. Sml24

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #6
  superkarma: 0 02.05.2013, 09:59:54
 15. [3] Klára Křížová [*]

  tak to se máte, u nás je mají a měli všichni, jedno jaké pohlaví. Můj syn co mu je 23 už taky na lýtku jednu pěknou má Sml15

  superkarma: 0 02.05.2013, 09:24:58
 16. [2] MaVy [*]

  také mě to těší,žádná žena /a že jich je/v naší rodině křečové žíly nemá Sml59Sml59Sml59a ani nikdy neměla

  superkarma: 0 02.05.2013, 09:10:57
 17. [1] lidicka [*]

  Křečové žíly nemám, ani v rodině jsme nikdy neměli.Sml23

  superkarma: 0 02.05.2013, 06:00:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme