Ač se to zdá na první pohled nelogické, chladné dny roku neznamenají pro mnohé dětské alergiky vysvobození. Naopak. Například ekzematikům a astmatikům přináší období inverzí zvýšené riziko zhoršení jejich potíží. Pomoci jim může pobyt v čistém prostředí, nebo i správné udržování teploty v místnosti.

Kůže je největším orgánem lidského těla. U dospělého člověka měří jeden a půl až dva metry čtvereční a váží deset až dvacet kilogramů. Kromě řady jiných funkcí slouží jako bariéra, která chrání tělo před fyzickými, chemickými i bakteriálními útoky zvenčí.

Kůži je třeba hýčkat, pečovat o ni, aby byla nejen krásná, ale také zdravá. Jenže pro lidi, a především děti trpící atopickým ekzémem, není něco takového vůbec snadné. Projevy kožních onemocnění se často zhoršují. Proč? Na čem to závisí? Na to už jsme se zeptali MUDr. Mileny Dědičové, lékařky Termálních lázní Velké Losiny.
To, zda se atopický ekzém projeví, nebo se jeho projevy zhorší, závisí na souhře zevních a vnitřních vlivů, které obecně nazýváme provokačními faktory. Jedním z nich je klima, tedy i mlha, chlad a smog na podzim a v zimě. Snížená schopnost imunitního systému se však neprojevuje jen zhoršením problémů pokožky, děti s atopickým ekzémem a dalšími alergiemi trpí v chladnější části roku i častějšími onemocněními cest dýchacích.

MUDR

Samotný název atopický ekzém je odvozen od řeckého slova atopos. Znamená tedy něco, co nefunguje, jak má – něco atypického.

S atopickým ekzémem jdou ruku v ruce často i různé alergie, jako senná rýma, astma bronchiale, alergické záněty spojivek. Jde o porušenou regulaci imunitního sytému jako celku, a proto projevy atopického ekzému mohou provázet i onemocnění dýchacích cest s delším a horším průběhem. A funguje to samozřejmě i naopak. Kůže atopika je suchá a svědí, proto provokuje děti ke škrábání. Volná nervová zakončení jsou podrážděná, přes rozškrábanou pokožku mohou pronikat další škodliviny a kožní bariéra je tak oslabována. Je to celé jako začarovaný kruh. Nevyspalé unavené dítě má pak sníženou imunitu a virová infekce má k oslabenému organismu snadnější přístup.

Tomu všemu určitě nepřispívá ani suchý vzduch v našich domácnostech, způsobený zejména topnou sezonou.
Roční období změnit nemůžeme, topit se musí, bez aut a průmyslu se v moderní době také neobejdeme a žít několik měsíců v roce zavření doma být také nemůžeme. Viníky zhoršení zdraví malého alergika jsou i jemný prach, oxidy dusíku, oxidy síry či další znečišťující látky v ovzduší, které dýchací cesty zatěžují a dráždí, a také zmiňovaný suchý vzduch. Vlhkost v uzavřených prostorách, kde se topí, tedy doma i ve škole, rapidně klesá. V mrazivých zimních dnech často dokonce i na dvacet procent relativní vlhkosti namísto ideálních čtyřiceti až šedesáti procent. Suchá sliznice pak ztrácí svou ochrannou funkci.

A děti tak často pokašlávají
Ano, je to způsobeno i tím, že prach, alergeny a choroboplodné zárodky, které by se za normálních okolností zachytily na vlhkých stěnách sliznice někde uvnitř nosu, mohou procházet až do krku, či dokonce do průdušek. Viry tak mají velmi dobrou šanci ji dále poškodit a oslabit její samočistící schopnost. Dýchací cesty se pak hůře zbavují jak vdechnutých alergenů, tak i prachu či hlenu. Navíc se na sliznici mohou uchytit další druhy virů a bakterií a léčba obyčejného nachlazení u alergika či astmatika může trvat mnohem déle než u jiného člověka. Výsledkem je pak dlouhodobé pokašlávání.

Jak tedy chránit tyto pokašlávající děti?
Můžete zažít už tím, že v místnostech budete udržovat teplotu, nejlépe kolem dvaceti stupňů Celsia. U dětí s atopickým ekzémem, tedy s porušenou kožní bariérou, je třeba myslet i na správné oblékání. To by mělo být pohodlné, vzdušné, z hladkých tkanin odvádějících pot. Nejsou dobré hrubé švy, je třeba odstraňovat vnitřní nášivky i cedulky. Děti s kožními alergiemi by neměly nosit oblečení z vlny a dalších materiálů, které jsou hrubé a mají vlas.

A co tzv. lapače prachu, ty odstranit?
Tato opatření nejsou příliš populární, ale jsou nevyhnutelná. Ano, lapače prachu, jako jsou koberce, čalouněný nábytek a závěsy, je potřeba, zejména v počátku léčby, určitě odstranit. Prach je pak třeba utírat na vlhko. Matrace by měly být molitanové, přikrývky i polštáře by měly být z dutého vlákna a prostěradla často měněná. Koupelny a kuchyně je dobré často větrat a nesušit mokré prádlo v bytě. Také je třeba vzdát se domácích zvířat.

Tak to je opravdu velmi nepopulární, zejména co se týče těch domácích mazlíčků. Není lepší pak děti raději někam poslat? Změnit klima? Pomůže to?
Určitě. Třeba takové preventivní ozdravné pobyty, ty mají pro děti velký smysl. Dříve byly dokonce pobyty v klimaticky příznivějších prostředích pro děti z inverzních oblastí, jako jsou Mostecko, Ostravsko, Praha a Brno, pravidelně zařazovány.  Podhorské mírně dráždivé klima, které nabízí nadmořská výška 400 až 8000 metrů s teplotami nepřesahujícími v létě většinou 17 až 18 stupňů Celsia, vyšším obsahem negativně nabitých částic v ovzduší a vyšší čistotou vzduchu bez prašných částic a alergenů, působí na dermorespirační nemoci skutečně velmi příznivě. Mezi taková místa patří například Janské Lázně, Jeseník, Karlova Studánka, Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně či našeTermální lázně Velké Losiny, kde je jednou ze základních balneologických procedur pravidelný pohyb formou plavání s využitím účinku sirné vody na kůži a dýchací cesty. V některých případech pomáhají i již dávno používané koupele v dubové kůře, které znaly už naše babičky...

Atopický ekzém je nejběžnější chronické kožní onemocnění. V České republice jím trpí přibližně dvacet procent dětí. Vzniká sice na genetickém základě, ale dědičná není choroba jako taková, nýbrž sklon k ní. Rozhodující roli pro její vznik pak hraje kombinace genetiky a vlivů prostředí.

www.lazne-losiny.cz

Přečtěte si také:

Reklama