Zdraví

MUDr. Marta Václavíková: Příčinou ušního šelestu může být celkový stres a pocity nejistoty

Slyšíš to? Ne, co? To pískání. Prosim tě, vždyť je tu naprosté ticho! Ten, kdo položil onen dotaz, „ticho neslyší.“ Už delší dobu trpí nepříjemným pocitem pískání v uších. A není sám.

Ušní šelest, odborně tinitus.
Ušní šelesty jsou stále větším problémem většiny naší společnosti. Podle lékařských statistik trpí ve vyšším věku šelesty téměř každý druhý občan.

Pískání, hučení, nepříjemné zvuky a různé šelesty.

ucho

Po bolestech hlavy a závratích je tinitus třetím nejčastějším symptomem, který přivádí nemocného k lékaři. A věk těchto nemocných se bohužel neustále snižuje. Není výjimkou, že v nejtěžších případech dokonce podléhají pacienti depresím se sebevražednými úmysly.

O ušním šelestu jsme si povídaly i s MUDr. Martou Václavíkovou, specializující se na metody léčby akutních a chronických chorob v oblasti ORL.

panidoktorkaPaní doktorko, jde nějak laicky vysvětlit, co je hlavní příčinou pískání, hučení a jiných nepříjemných zvuků v našich uších? Co se to v tom našem mozku vlastně odehrává?
Víte, to je těžké jednoznačně určit příčinu tinitu. Může se jednat o souhru několika příčin. Tou nejčastější kdy se může tinitus objevit, je mazová zátka. Její odstranění je rychlé, bezbolestné a potíže vymizí během chvilky. Většinou se tinitus objevuje také při obtížích s cévním zásobením vnitřního ucha, ať už po virose, při rýmě a nefunkční Eustachově trubici, při změnách na krční páteři, při cévní nedostatečnosti /třeba u diabetu/, vysokém tlaku, po úrazech hlavy, po silném ohlušení /silným zvukem/, po opakovaných středoušních zánětech a podobně.

Poslední dobou se zjistilo, že velký výskyt tinitu se může objevit také díky stresu a nepohodě, ale také například po stomatologických výkonech /rovnátka, můstky, korunky/, kdy dochází k posunutí skusu a tím ke změnám v čelistním kloubu.
Zvuky samozřejmě vznikají v jakékoliv části sluchového orgánu, od vláskových buněk v hlemýždi, přes sluchové dráhy až po centrum ve spánkovém laloku.

Vy už jste to zmínila, je tedy pravda, že na tyto vjemy má nemalý vliv i okolí? Myslím tím třeba křik, ruch velkoměst, hlasitá hudba...
Samozřejmě, jakákoliv hluková zátěž přispívá ke zhoršení tinitu. Prakticky většina lidí v současné době pracuje s počítačem, a i ten slabý zvuk chlazení může vyprovokovat objevení tinitu. To samé platí například i o klimatizaci.

A co vnitřní vjemy? Shon a stres?
Musím opět přitakávat. Celkový stres a pocity nejistoty mohou vyvolat tinitus. Vidím to u sebe v ordinaci, kdy většina klientů je zatížena hypotékami, stres v práci a také špatná, nebo žádná komunikace v rodině může celkově vyvolat takové psychické a fyzické vypětí, že může vzniknout mnoho civilizačních chorob.
Já radím svým pacientům například i jógu nebo tai-chi, kterými se dá do pohody psychika, a tím i celkový stav těla.

Prý chodí s tímto problémem do ordinací stále více mladých lidí. Můžete nám to potvrdit? Pokud ano, v čem vidíte hlavní příčinu?
Ano, před 20 lety to byla většinou choroba stáří, lidí s ischemickou chorobou srdeční, hypertenzí nebo prací v hluku. Teď přicházejí mladí lidé mezi 20-30 rokem. Mám pocit, že k tomu patří i syndrom vyhoření. Mladí lidé mají v současné době stres v práci, starosti, zda uživí rodinu, zda nepřijdou o práci. Také práce ve větších firmách v tzv. open office, kdy není dostatek soukromí, a pak většina stresových faktorů se promítne do fyzických obtíží.

Trpí na ušní šelesty více muž, nebo ženy?
Myslím, že je to prakticky nastejno, nemohu jednoznačně říci, že by jedno pohlaví převládalo.

 Setkala jste se s tímto onemocněním i u malých dětí?
U malých dětí jde jen spíše o poruchy průchodnosti Eustachovy trubice a potíže po zánětech, to znamená, jedná se o spíše krátkodobé projevy, které se včasnou léčbou dají odstranit /nosní kapky, profuky/.

Co říkáte na takové to pořekadlo: V kterém uchu mi zvoní? Brát to jako příjemnou pověru o vyslovení přání, nebo varování?
Vidíte, já to znala jinak, když zvoní v uchu, to na vás někdo myslí, ale je pravda, že tinitus, který je způsoben rýmou nebo blokací páteře, může odeznít během pár hodin. Spousta klientů však přichází většinou třeba až po půl roce, což nedokážu pochopit. Myslím, že taková běžná tolerance může být 2-3 dny, a pak by bylo dobré vyhledat lékaře.

Když už tyto vjemy v uchu nastanou, lze proti nim bojovat?
Samozřejmě, po prvotním vyšetření, kde se třeba může odstranit mazová zátka a potíže zmizí okamžitě, se provádí vyšetření sluchu /audiometrické vyšetření/, vyšetření funkce bubínku a reflexů /tympanometrie/, vyšetření krční páteře. Většinou pokud vyloučím běžnou rýmu a nefunkčnost Eustachovy trubice, nasazuji léky na rozšíření cév a zlepšení prokrvení vnitřního ucha, polyvitaminozní léčbu a rehabilitace. Pokud je tato léčba nasazena brzo, a ne až po půl roce obtíží, dochází k zmírnění nebo odstranění obtíží. Klient pak chodí ještě na pravidelné kontroly.

Mám známou, která každé ráno když se vzbudí a protáhne se, slyší hrát hudbu. Přitom je v místnosti naprosté ticho. Hodně se pohybuje v hudebním prostředí. Může to být jedním z důvodu? A co byste jí vzkázala?
Pokud slyší hudbu, tak to je ještě krásné, to bych brala jako pozitivum, tedy pokud slyší tu, kterou má ráda. :) Já se probudit a slyšet třeba dechovku, tak se zblázním. :) Ne, nechci si dělat legraci, určitě by měla brát něco přírodního na zlepšení stavu vnitřního ucha. Lékař by jí poradil.

Jak píšu v úvodu, tyto stavy dohání některé lidi i k sebevražedným úmyslům. Opravdu není cesta zpátky? Neexistuje způsob léčby nebo alespoň zmírnění?
Bohužel, včasně neléčení tinitus může způsobit dyskomfort lidského života, proto důrazně nabádám k časné léčbě. Ve své ordinaci mám pacienty 20 let a při stále léčbě je tinitus snesitelný. Potíže pak nejsou tak výrazné.

A prevence?
Prevence... toť otázka. Asi se chovat ke svému tělu slušně. Vím, je to klišé, ale dbát na odpočinek, relaxaci, aby nebylo tělo neustále zahlceno zvukovým smogem. A když už se obtíže objeví, přijít hned a neodkládat to. Protože čím déle obtíže trvají, tím jsou naděje na léčbu horší.

Nazvala byste Tinitus civilizační chorobou?
Asi ano. Ne, že by se dříve neobjevoval, ale teď přibývá přímo geometrickou řadou.

Děkuji za rozhovor

http://www.lekari-online.cz/lekari/vaclavikova-marta

Čtěte také:

   
24.05.2012 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] kobližka [*]

  Tinitus je prevít,kdo ho zažil,ví o čem mluvím.Taky tím trpím.Abych pravdu řekla,článek se mi moc nelíbí.Když prostě doktoři nedokáží pomoci,hned jsou na světě věty typu:civilizační choroba,změna životního stylu,prevence.Prosím vás,jakápak prevence v tomto případě? A nepomůže vám žádný doktor ani gingo.Jedině se přestěhovat k jezu......tam to šumí nepřetržitě Sml16

  superkarma: 0 24.05.2012, 21:04:34
 2. avatar
  [13] Kytinkak [*]

  moc pěkný a zajímavý článek

  superkarma: 0 24.05.2012, 20:59:59
 3. [12] step1 [*]

  Šelest v uších mám já i moje mamka už mnoho let. Na vyšetření jsme byly, ale prý se s tím nedá nic dělat. Užíváme ginko bilobu několik let, nepomáhá to. Během dne to ještě jde. Nejhorší je to večer, když si lehnu k televizi.

  superkarma: 0 24.05.2012, 20:05:24
 4. avatar
  [11] daska59 [*]

  Miluju když zrovna žádný soused neseká trávu ani nebrousí trámy či co a já můžu v klidu relaxovat (tedy pokud se týče uší - jinak při tom makám).

  superkarma: 0 24.05.2012, 17:02:51
 5. avatar
  [10] ekleinovka [*]

  Hukot v uších mám poradny,říkám,že mi tam jezdi kombajny:)

  superkarma: 0 24.05.2012, 15:25:36
 6. [9] Trefa [*]

  Trefa:selesti v jednom uchu trpim uz davno,a ted mi to zacina i ve druhem.nikdo mi na to nic nedal.byla jsem i u lekare.

  superkarma: 0 24.05.2012, 14:08:18
 7. avatar
  [8] vmarta [*]

  moc zajimavý článek..taky mi při pohybu zašuští...žeby mi něco někdo našepkával?Sml30

  superkarma: 0 24.05.2012, 13:14:27
 8. avatar
  [7] kuzle [*]

  cas od casu mi v uchu kroupe jako by nekdo kroupal zeli nebo tak nejak to zni, vetsinou kdyz si lehnu do postele a umi to kroupat i celou noc, nekdy i nekolik dni a to jsem potom uz dost vynervovana, budi to ze spanku ... nakonec to najednou prestane Sml80 Eustachovy trubice mi nefunguji jako jinym lidem a nic se s nimi delat neda jak mi bylo receno, tak s tim asi budu muset zit i dal Sml22

  superkarma: 0 24.05.2012, 11:41:09
 9. avatar
  [6] hubajda [*]

  zatim se u nas nikdo nema a doufam ze dlouho met nebude uzila sem si s dcerou kdyz po opakovanych zanetech ucha neslysela na jedno ucho musela jit na vsadeni trubicek do ucha mela je tam skoro rok

  superkarma: 0 24.05.2012, 10:06:23
 10. avatar
  [5] Jindriska8 [*]

  Kdysi jsem šelest v uchu měla,ale samo mi to odezněloSml22

  superkarma: 0 24.05.2012, 09:37:46
 11. [4] FAXÍK [*]

  dobrý článek, manžel má pískání a hučení v uších, tak mu nechám tento článek přečíst

  superkarma: 0 24.05.2012, 08:42:46
 12. avatar
  [3] blesksoft [*]

  mně doporučili Ginko bilobu

  superkarma: 0 24.05.2012, 07:20:22
 13. [2] jithule [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 24.05.2012, 07:09:49
 14. [1] lidicka [*]

  Zatím tyto problémy v rodině nemáme, ale člověk nikdy neví...Sml80

  superkarma: 0 24.05.2012, 06:48:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme