Přestože můžeme říci, že kvalita dodávané kohoutkové vody se v posledních letech velmi zlepšila, odborníci mají jasno. Novorozencům a kojencům doporučují podávat vodu kojeneckou. To potvrzuje také praktický dětský lékař MUDr. Milan Kudyn.

horský pramenVoda z kohoutku je stále voda, která projde před distribucí do sítě úpravnou. I po úpravě může obsahovat dusičnany a vyšší obsah minerálních látek, které není dětské tělíčko schopné zpracovat. Doporučuji používat kojeneckou vodu pro přípravu kojenecké stravy a čajů minimálně do jednoho roku,“ radí MUDr. Kudyn z léčebně preventivního centra EDEN v Praze.

Za nutností podávat kojencům a novorozeňatům vodu kojeneckou přitom podle něj stojí neschopnost malých dětí dostatečně vylučovat z organismu do moče zvýšenou koncentraci cizorodých látek. Používáním vody kojenecké tak navíc minimalizujeme riziko poškození dětských ledvin.

Přípravu příkrmů pouze z kojenecké vody považuji za vhodné ukončit v období mezi desátým měsícem a prvním rokem života dítěte, kdy ledviny jsou již schopny eliminovat nežádoucí látky, které by mohla obsahovat kohoutková voda, nebo se dostaly do domácnosti prostřednictvím vodovodního řádu,“ radí pediatr, který poukazuje také na šetrnost současného zpracování kojenecké vody bez chemické úpravy.

Pokud se stane, že se do vody nějaká zbloudilá bakterie dostane v průběhu čerpání vody, je odstraněna UV lampou. Tím je zabezpečeno hygienické zajištění vody, kdy nejde o žádnou chemickou úpravu. Díky tomu je voda mikrobiologicky naprosto čistá,“ upřesňuje odborník.

Ten uklidňuje maminky také ohledně bezpečnosti lahví, do kterých je kojenecká voda plněna. „Vím, že lahve, ve kterých je například dodávána kojenecká voda Horský pramen, neobsahují žádné problematické látky, které by se mohly do vody uvolňovat. Navíc je vydáváno nemalé množství peněz přímo výrobcem na zpracování každé prázdné lahve.

A odkud vlastně kojenecká voda náročná na optimální obsah jednotlivých látek pochází?

Záleží na konkrétním případu. Ale můžeme říci, že se jedná o čisté prostředí, kde se z velké hloubky voda čerpá nebo samovolně vyvěrá. Například u Horského pramene jde o podhůří Nízký Jeseník, místo na výskyt kvalitních pramenů vody velmi bohaté,“ uzavírá pediatr Kudyn.

horský pramen

Reklama