Zdraví

MUDr. Júlia Stracenská: Metličky a jejich léčba

Trápí vás „metličky“? Víte, co to vlastně je? Já jsem úplně přesně nevěděla. I proto jsme oslovili paní doktorku MUDr. Júlii Stracenskou, aby nám odpověděla na několik zajímavých dotazů.

Kdy je možné ještě provádět skleroterapii metličkovitých žil a varixů a kdy už je potřeba jiný zákrok, např. operace?

žílyJako křečové žíly označujeme rozšířené, uzlovité nebo trubicovitě probíhající žily na dolních končetinách a rozlišujeme je podle průsvitu.

Metličkové (mikrovarixy) od 0,1 do 2 mm, retikulární varixy od 2 do 4 mm, varixy spojovacích žil tzv. perforátorů od 3 do 8 mm a varixy vedlejších (laterálních) větví od 3 do 8 mm a varixy kmenové cca 7 - 8 mm. Jednou z léčebných metod je skleroterapie. Tato je vhodná k odstranění drobných metličkovitých nebo retikulárních varixů, také k odstranění bočních větví hlavních kmenů povrchových žil anebo jako doplněk operace. Na varixy většího průměru je vhodná klasická operace nebo novější radiofrekvenční, případně laserová.

Jak se toto žilní onemocnění zhoršuje, když se neléčí?

Metličky jsou jedním z projevů chronického žilního onemocnění. Chronické žilní onemocnění patří k chronickému progredujícímu (postupujícímu) onemocnění. To znamená, že když už někdo má příznaky, jako např. bolesti nohou, pocity těžkých nohou, noční křeče, pálení, svědění, otoky v oblasti kotníků nebo má již zmíněné metličky či kožní změny odpovídající žilnímu onemocnění a lékař tyto projevy přisoudí k žilnímu onemocnění, toto se s přibývajícím věkem může zhoršovat. Takže od např. pouhých občasných bolestí nohou se postupně objeví bolesti časté, otoky, kožní projevy, zvýrazní se křečové žíly, až se může objevit otevřená rána - bércový vřed. Onemocnění se také zhoršuje, když se pacient neléčí již od prvních příznaků a nedodržuje režimová opatření.

A jak se dá léčit?

Chronické žilní onemocnění se léčí podle stadií a klinických a subjektivních příznaků. Již od prvního stadia, kdy jsou občas bolesti a otoky přechodně, ale nejsou ještě vidět žádné projevy na kůži, je vhodné začít nosit kompresivní punčochy a užívat venofarmaka. Tím předcházíme zhoršení těchto projevů a postup do dalších stadií žilního onemocnění anebo tím uděláme vše, aby se to zhoršení oddálilo. S dalším zhoršováním onemocnění a přibýváním dalších projevů se ke kompresi a lékům přidává skleroterapie, nebo operační výkon. Pacienti nesmí zapomínat na péči o kůži a pravidelné kontroly u lékaře a hlavně dodržovat doporučená režimová opatření.

metličky

Jaké léky se na tento typ křečových žil předepisují?

Předepisuji venofarmakum Detralex, protože má nejvíc klinických studií potvrzujících jeho vynikající účinky a mám s ním nejlepší zkušenosti. Rozhodně pacientům nedoporučuji kupovat si levnější doplňky stravy, které sice můžou obsahovat podobnou účinnou látku, ale záleží na tom, v jaké formě se v přípravku nachází, jak se vstřebává, jak je technologicky připravovaná a od toho se odvíjí její účinky. Doplňky stravy nepodléhají tak přísným pravidlům schvalování a kontrol jako léky a nejsou určeny pro léčbu onemocnění, proto bych je v žádném případě nedoporučovala.

Jaké doplňky stravy doporučujete svým pacientkám na podporu léčby?

Na léčbu chronického žilního onemocnění rozhodně žádné doplňky stravy nedoporučuji. Zásadní je vyšetření u lékaře a pravidelné kontroly, nošení kompresivních punčoch a užívání léku s ověřeným klinickým účinkem - mikronizované purifikované flavonoidní frakce (Detralexu) a dodržování režimových opatření (doporučení).

Odpovídala MUDr. Júlia Stracenská z Dermal Centre Mělník, za její odpovědi moc děkujeme.

Zapojte se do diskuse: Trápí vás křečové žíly?

Čtěte nás redakční rozhovor:

a další články a příběhy

Zajímavé stránky, kde najdete mnoho informací a poradnu: http://www.zilniporadna.cz/ nebo www.krecove-zily.cz

   
05.06.2013 - Nemoci - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] monkee [*]

  Ach jo, zase jeden lékař, co léčí (následky), ale neuzdravuje (příčinu). Jinak by neodmítala potravní doplňky. Jakpak asi vysvětluje pacientům příčinu vzniku onemocnění? V článku o tom nepadlo ani slovo.Sml80

  superkarma: 0 06.06.2013, 08:23:45
 2. [9] DCOlga [*]

  To je můj problém, metličky jsou ošklivé.

  superkarma: 0 05.06.2013, 20:42:28
 3. avatar
  [8] arminka [*]

  Sml16 zatím v poho, bez příznaků ...

  superkarma: 0 05.06.2013, 20:37:57
 4. [7] xhero [*]

  Když se objeví, těžko se s nimi něco udělá

  superkarma: 0 05.06.2013, 16:28:22
 5. avatar
  [6] terezalah [*]

  je to dědičné :/ vlastní zkušenost :/

  superkarma: 0 05.06.2013, 14:40:44
 6. avatar
  [5] marde [*]

  Zatím to neřešímSml22

  superkarma: 0 05.06.2013, 11:28:27
 7. avatar
  [4] ekleinovka [*]

  Na bérci se mi dělá taková zatím nenápadná, uvidíme

  superkarma: 0 05.06.2013, 08:44:26
 8. avatar
  [3] lenig [*]

  řídím se dle rad lékařů i posléze operatérů Sml22

  superkarma: 0 05.06.2013, 07:59:11
 9. avatar
  [2] janatka [*]

  Já už mám po operaci křečových žil asi je tomu 10let.Před dvěma lety jsem byla i na tak zvaném vypichování(skleroterapii)a mám po tom ještě teď modřiny.Sml15[/b]

  superkarma: 0 05.06.2013, 07:56:23
 10. [1] lidicka [*]

  Tyto problémy naštěstí zatím nemámSml23

  superkarma: 0 05.06.2013, 07:06:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme