Milé čtenářky, pokud trpíte onemocněním močových cest a trápí vás opakované záněty, připravili jsme pro vás velmi zajímavý rozhovor. Na naše otázky odpovídal urolog MUDr. Jiří Musil, který se specializuje na prevenci vzniku a léčbu zánětů močového měchýře.

Tohoto odborníka jsme v rozhovoru poprosili, aby nám vysvětlil, jaké jsou příčiny vzniku močového měchýře, proč se toto onemocnění vrací a jak se chová sliznice močového měchýře v případě, kdy neustále bojuje se záněty. Proč je následně tak snadné, že se nemoc vrátí. Jaké vidí řešení? To se dočtete v našem rozhovoru. Dobrou zprávou je, že řešení existuje.

zánětZánět močového měchýře trápí především ženy. Proč tomu tak je?
Důvody jsou především anatomické, protože ženská močová trubice je dlouhá pouhé 3-4 cm což usnadňuje vstup bakterií do močového měchýře. Většina těchto bakterií pochází z oblasti konečníku.  Jakmile dojde k zánětu měchýře, dochází většinou k narušení povrchu jeho sliznice v důsledku působení bakterií. Další bakterie se pak mohou snadno uchytit a vyvolat další zánět.

Jak zánět močových cest poznáme a jakou má tato nemoc progresi?
Zánět močových cest se projevuje častým močením (polakisurie) a bolestivým močením (algurie). Časté nucení na močení bývá někdy i v intervalu každých 15 minut a bývá spojeno s pálením a řezáním, které se může projevit až po vymočení. Řezavá bolest může vyzařovat na hráz a do podbřišku. U rozsáhlejšího zánětu se po vymočení mohou navzájem dotýkat zanícené stěny prázdného močového měchýře, což bývá spojeno s velmi bolestivým domočováním.

Jaké jsou faktory, které mohou napomoci vzniku tohoto onemocnění, a je toto onemocnění svázáno s ročním obdobím?
Onemocnění se vyskytuje v průběhu celého roku a jeho časový výskyt je spíše vázán na individuální rizikové faktory. V případě zánětu močového měchýře dochází k postižení jeho sliznice bakteriální infekcí, nejčastěji způsobenou bakterií Escherichia coli. Na vzniku se uplatňují také další faktory jako je např. prochlazení, pobyt v průvanu, zhoršené hygienické podmínky např. při cestování, návštěva veřejných koupališť, oslabení organismu (diabetes, poruchy imunity, aj.), radioterapie, aj. U mladých dívek to bývají první sexuální zkušenosti a obecně zvýšená sexuální aktivita.

Jak se akutní zánět močového měchýře léčí?
V akutní fázi se podávají léky ze skupiny tzv. sulfonamidů, nejčastěji Nitrofurantoin nebo Biseptol, které mají nejlepší působení na infekce močových cest. Před začátkem užívání se posílá vzorek moči na vyšetření tzv. kultivaci moči, abychom zjistili, jaké bakterie jsou přítomny a na jaká antibiotika jsou citlivá. Nečekáme ale na výsledek vyšetření, protože trvá několik dnů. Pokud lék první volby nezabere, znamená to, že bakterie nejsou na přípravek citlivé nebo pacient má již vytvořenu resistenci. V tomto případě při kontrolní návštěvě předepisujeme antibiotika již podle citlivosti z kultivace moči, která je touto dobou již k dispozici. Kromě chemoterapeutik nebo antibiotik předepisujeme rovněž spasmolytika proti křečím a bolestem. Zároveň doporučujeme klid v teple, při závažnější formě klid na lůžku. Množství tekutin musí být dostatečné, ale nikoli přehnané, abychom nezhoršovali projevy zánětu dalším drážděním sliznice měchýře.

Co se při zánětu děje v močovém měchýři a jaký vliv má zánět na sliznici močového měchýře?

MUDr. Jiří Musil: Při zánětu močového měchýře dojde k uchycení bakterií na sliznici močového měchýře, kde se množí, produkují toxiny a především narušují povrch sliznice. Vzniká zánět, při kterém nastane zarudnutí, prosáknutí a otok sliznice. Může dojít k narušení drobných cév sliznice s následným krvácením do moči, tzv. hematurie. Někdy může být přítomna i hnisavá forma zánětu. Ostatní závažnější formy zánětu jsou naštěstí poměrně vzácné.

Řada žen řeší, že se jim zánět vrací, proč tomu tak je?
Záněty močového měchýře se pravidelně vrací, protože při zánětu dojde k narušení sliznice měchýře a jejího hladkého povrchu. Další bakterie se pak snadno do těchto nerovností uchytí a dále se množí. Podávání antibiotik je v indikovaných případech samozřejmě nutné, ale bohužel neřeší poškození sliznice v důsledku zánětu, což je pravděpodobně hlavní příčina opakovaných zánětů. Při opakovaném zánětu močového měchýře je vždy nutné zjistit a odstranit faktory chronického dráždění sliznice jako např. kámen, cizí těleso, apod. Patří sem také příčiny vyvolané nedoléčenými gynekologickými záněty. Samozřejmě musí být vyloučena přítomnost nádoru, který může rovněž vyvolávat krvácení do moči což je nejzávažnější urologický příznak.

Kdy jako odborník mluvíte o chronickém zánětu? Při jaké četnosti onemocnění?
Nejdříve musíme řádně stanovit diagnózu a pacientku urologicky kompletně vyšetřit a vyloučit jiné závažnější onemocnění, zejména nádor močového měchýře nebo ledvin. Součástí vyšetření bývá mimo jiné zjištění průchodnosti močové trubice, která je někdy zúžená v důsledku opakovaných zánětů a dále zhoršuje průběh nemoci. Z praktického hlediska považuji osobně za chronický zánět takový, když pacientku trápí tyto obtíže pravidelně 2-3 ročně zpravidla několik let za sebou. Pacientky někdy přichází do mé ordinace až po 5-10 letech trvání těchto obtíží, kdy často neúspěšně zkouší různé metody samoléčby na základě reklamy v mediích, nejčastěji na brusinky.

Jaká je léčba při chronickém zánětu?
Při chronickém zánětu musí být léčba dlouhodobá. Protože projevy zánětu nemusí být v tomto případě tak intenzivní, ale zato jsou úporné a hůře reagují na léčbu. Doporučujeme vždy kombinovanou léčbu, která se stanoví individuálně. Časté je několikaměsíční podávání malé dávky sulfonamidů pouze na noc, aby koncentrace v měchýři byla přes noc dostatečná a pacientka lék nevymočila. Nově léčbu kombinujeme s komplexními přírodními přípravky, které podporují obnovu sliznice močového měchýře.

Jaká je prognóza chronického zánětu močového měchýře?
Prognóza závisí na stadiu onemocnění. Je potřeba co nejdříve přerušit začarovaný kruh opakovaného podávání antibiotik, které je po 2-3 měsících následováno dalším zánětem. Jakmile se posune onemocnění do chronického stadia, je léčba vždy mnohem obtížnější. Pacientky jsou pravidelně sledovány, protože některé změny na sliznici měchýře v důsledku opakovaných zánětů mohou být považovány za tzv. prekancerózu, ze které se může vyvinout nádor. Musíme se snažit předejít také dalším komplikacím, zejména zmenšování kapacity měchýře v důsledku opakovaných zánětů a dále rozšíření zánětu do ledvin, což může vést až k selhání ledvin.

Jaká je prevence chronických zánětů?
Nejlepší prevencí chronických zánětů je doléčit záněty akutní, ze kterých chronický zánět vzniká. Důležité je akutní záněty nepodcenit a nechat se včas řádně vyšetřit a léčit odborným lékařem. Pro úspěšné vyléčení akutních zánětů by měla být vystavena pracovní neschopnost, protože jinak se může akutní zánět zkomplikovat úpornými recidivami nebo dokonce rozšířením do ledvin a roztáčí se tak začarovaný kruh podávání antibiotik.

Co může pacientce kromě léčby antibiotiky pomoci v boji proti opakovaným zánětům močového měchýře? Kromě dlouhodobého podávání malých dávek antibiotik doporučuji nové komplexní doplňky stravy na přírodní bázi, které podporují obnovu poškozené sliznice v důsledku opakovaných zánětů. Na poškozenou sliznici se totiž opakovaně snadno uchycují bakterie, které pak vyvolávají další zánět měchýře. Snažíme se proto obnovit povrchovou vrstvu této poškozené sliznice, aby se přiblížila původnímu stavu, kdy sliznice bakteriím dlouhodobě úspěšně odolávala díky svému hladkému povrchu.

Jaké doplňky stravy?

Většina z nás si jde do lékárny koupit přípravek s brusinkami. Mohou pomoci při chronickém zánětu? Co si o tom myslíte?
Brusinky nebo d-manosa mají podpůrnou funkci v případě chronického zánětu močového měchýře, ale samy o sobě dle mých zkušeností ve většině případů nestačí na vyřešení problému a pacientky pak chodí do mé ordinace se žádostí o pomoc. Lepší zkušenosti mám s dlouhodobým podáváním komplexních doplňků stravy, které působí cíleně na sliznici měchýře a podporují její obnovu.

Jakou máte sám zkušenost – jaké složení přípravků, doplňků stravy řeší pozitivně znovuobnovení a posílení sliznice močového měchýře?
Jak jsem již uvedl, nejlepší zkušenosti mám s komplexními přípravky na přírodní bázi, které působí cíleně na sliznici měchýře a uplatňují několik mechanismů účinku. Kromě výše uvedených brusinek a d-manosy obsahují vitaminy A, D a E pro podporu regenerace sliznice, rutin a vitamin C pro ochranu drobných cév stěny močového měchýře, zlatobýl obecný a třapatku nachovou pro podporu normální funkce močové soustavy nebo heřmánek pravý pro podporu relaxace, zklidnění a dosažení uvolňujícího účinku. Další byliny tradičně používané pro péči o močové cesty jsou např. jehlice trnitá, bříza obecná a medvědice lékařská.

S jakými přípravky máte osobní zkušenost?

MUDr. Jiří Musil: Nejlepší osobní zkušenost mám s ProfiUro Infekt Chronic, což je komplexní doplněk stravy na přírodní bázi obsahující dvě dózy, každou s jiným obsahem. Užívá se 1 tobolka ráno a 1 tobolka večer. Tento doplněk stravy je nejlépe užívat nejméně 4-6 měsíců. Není k dostání v lékárnách, ale doporučují jej pouze odborní lékaři v těch případech, kdy je to indikované. Následně je pak možné zakoupit jej na internetu www.urogyn.cz.

Kde vidíte jejich pozitivní účinek? Jak na ně reagují vaši pacienti?
Naprostá většina uživatelů je s tímto doplňkem stravy velmi spokojena. Pozitivní odezvu slyším také i od ostatních kolegů urologů a gynekologů. Zároveň je přípravek bez obtíží snášen. Je to velmi vhodný moderní doplněk ke stávající terapii, který dává velkou naději mnoha lidem.

Na otázky odpovídal MUDr. Jiří Musil z Polikliniky profesora Řeháka, Stroupežnického 18, Praha 5. Objednat se do ordinace je možné na telefonu: +420 277 779 750. Vaše dotazy také můžete zaslat na e-mail: jiri.musil@urogyn.cz

Reklama