Zdraví

MUDr. Jana Mikšovská: Jaké jsou nejmodernější a nejbezpečnější metody odstranění dioptrií?

Dlouhodobě se zabýváme tématem očních laserových operací. Zeptali jsme se MUDr. Jany Mikšovské, lékařky z oční kliniky Duovize, jaké jsou nejnovější novinky, a co chystají na jejich klinice v letošním roce.  

Jaké jsou v současné době nejmodernější a nejbezpečnější metody odstranění dioptrií na vašich klinikách?
V současné době se pro odstranění dioptrické vady zejména u mladších pacientů používají na naších klinikách operace NeoLASIK HD (odstranění dioptrické vady do dálky pomocí femtosekundového a excimerového laseru) a operace SMILE 3D (odstranění dioptrické vady do dálky pomocí pouze femtosekundového laseru). U starších pacientů, kteří kromě brýlí do dálky potřebují i brýle na čtení je nejvhodnější operace PRELEX (výměna čočky s vložením multifokální nitrooční čočky), tato operace odstraní jak dioptrickou vadu do dálky, tak dioptrickou vadu na blízko.

MUDr. Jana MikšovskáChystáte letos nějaké novinky, nový typ operací, vylepšení stávajících operací?
V letošním roce plánujeme rozšířit operaci SMILE 3D. Zároveň bychom rádi zavedli nový postup v léčbě presbyopie. Tato metoda se nazývá Raindrop a jedná se o vložení velmi drobné čočky do rohovky. Tato čočka odstraní potřebu požívání brýlí na čtení.

Jsou oční operace bezbolestné?
Refrakční oční operace jsou bezbolestné, trvají několik minut a probíhají pouze v místním znecitlivění očí, bez nutnosti celkové narkózy pacienta.

Řada lidí operaci očí odkládá, může se stát že díky dlouhodobému odkladu mohou nastat komplikace stavu očí a operace tedy nebude možná? (jak oko stárne, dějí se v něm změny)
Časový odklad refrakční operace u zdravého oka nevede k nemožnosti provedení tohoto zákroku. Pro různé věkové skupiny bývá ovšem vhodný jiný typ operace. Může dojít třeba k tomu, že  pacientovi po 40. roce věku již nedoporučíme laserový zákrok, ale výše zmíněnou výměnu oční čočky.

Je tedy dobré operace neodkládat?
Operace je vhodné neodkládat, protože čím dříve provedeme vhodnou refrakční operaci u pacienta, tím delší dobu si pacient bude moci užívat života bez brýlové korekce či bez kontaktních čoček.

MUDr. Jana Mikšovská 
Oční klinika DuoVize www.duovize.cz

   
07.03.2014 - Oči - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [12] wich [*]

  Ti je fakt spatne vybrali, cocky vubec nemaji byt v oku citit. Podle moji optometristky, ktera je fakt moc sikovna, to ma byt tak, ze kdyz sednou, clovek si ma vecer vzpomenout, ze vubec cocky ma. Jsi byla u nejakeho dacana, co se mu nechtelo hledat :-/

  superkarma: 0 07.03.2014, 21:29:19
 2. [11] Rikina [*]

  wich — #10 ono je to jedno, tady je to beztak reklama na laser, takže s čočkama jsme mimo mísu. Sml30 Asi jde taky o zvyk, brýle nosím - okamžik matematiky - už 42 let, za tu dobu jsem na ně zvyklá a skoro vůbec je nevnímám, všechno kolem nich dělám automaticky. Na sport mám speciální obroučky, dobře drží, nebrání v rozhledu a vydrží neuvěřitelné věci. Líbání se dá taky provozovat i s brýlemi, i když v určitých situacích mám nacvičený hmat na sundání, a pak se někdy i stane, že "kam jsem sakra ty brejle položila?" - ovšem to je spíš takzvanou nesoustředěností podmíněnou věkem Sml57 a vždycky se zatím brýle našly. Kontaktní čočky už podruhé zkoušet nebudu, stačilo. Mně v těch očích prostě překážejí, vnímám je jako cizí krajně nepohodlný předmět a vidím s nima hůř než s brýlemi. Sml80

  superkarma: 0 07.03.2014, 21:18:13
 3. avatar
  [10] wich [*]

  Riki, to teda nevim, kdo ti to vybiral a co ti to vybral. Cocky rano jednim jednoduchym pohybem aplikuju do oka, z pouzdra, kde je jasne oznacene barevne, ktera je prava a ktera leva a teprve vecer pred sprchovanim sundam (ale nemusim, mam day and night) nic neresim a krasne vidim cely den. V brylich - nemam periferni videni, nevidim dolu, v zime se zamlzuji, staci se dotknout a hned smouha, tlaci ryhy na nos, vyraznejsi sperky neni mozne kombinovat, pri sportu hruza, dokonce jsem jednou sejmula manzela, kdyz mi chtel dat pusu do vlasu a ja se na nej otocila, malem jsem mu urazila nos :-))) no proste to nesnasim :-) diky bohu, ze se diky lajdactvi Wichterleho asistenta zrodila tahle hmota. Povazuju to za zazrak vedy, kdy i lidi s velkou ocni korekci muzou mit pohodli a vypadat skvele.

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  superkarma: 0 07.03.2014, 20:17:28
 4. [9] Rikina [*]

  Jo, a to jsem ještě nezmínila, že s čočkama jsem viděla jen rovně dopředu. Stačilo potkat schody, a už jsem se málem přizabila, protože jak jsem sklonila hlavu a koukla se pod nohy, rozostřil se mi svět a byl konec všemu. Sml80 Možná by mě přišlo levnějc odstřelit, než řešit optiku. Ještě že se tohle zdravotní pojišťovna stejně nehradí. Sml32

  superkarma: 0 07.03.2014, 18:20:38
 5. [8] Rikina [*]

  wich — #7 ale tak asi by se daly, ale to divadlo kolem... Moje zkušenost je následující - na každém oku jiné dioptrie, jiné zakřivení, plus další věci. Výrazně jiné. Několik výrobců čoček sdělí, že s takovými parametry je nevyrábějí. Pak se u jednoho výrobce sežene, ale jen na jedno oko, na druhé ne. Odborník sice nedoporučuje mít na každým oku jinou čočku od různých výrobců, ale zas když už se to na to jedno oko sehnalo... no tak se sežene pracně někde jinde i na to druhé. Nelze koupit jednu čočku, musí se vzít celé balení. Drahé. Tedy dvě balení, že, od těch dvou výrobců. Ta si musím výrazně označit tak, abych i "poslepu" poznala, z kterého balení na které oko mám tu čočku dávat. To vložení do oka samo o sobě je pracné a nepříjemné, a vadí mi to. Brýle nasadím jediným pohybem, a to i rozespalá, nebo na ulici, nebo kdekoli, kde to s čočkama nepořídím. Dál, čočky vydrží 14 dnů, možná i měsíc, brýle dlouhé roky, a nemusím se starat a shánět další. No a teď přibyla ještě ta legrace, že mám jedny brýle na běžné denní nošení, bez kterých jsem slepá jako krtek, a jiné brýle na čtení a na práci na PC. Opět - tyto dvoje brýle zaměním jediným snadným úkonem - kdežto s čočkama? Sml80 No tak. Celý ten kabaret kolem čoček mi přišel velmi složitý, natolik, že jsem to zhodnotila slovem "tohle nejde".

  superkarma: 0 07.03.2014, 18:02:03
 6. avatar
  [7] wich [*]

  Rikina: jaktoze ne? Ja mam na kazdem oku jine dioptrie, na jednom oku s astigmatismem (borelka mi uzrala kus cocky) a vnpohode. Kdyz jsem si jednou byla pro cocky, byla tam pani, co ma chudatko velmi silne bryle a s cockama perfektni.

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 07.03.2014, 17:14:29
 7. [6] Rikina [*]

  wich — #5 když jsou na každém oku ty dioptrie jinak, a s velkým rozdílem, tak se čočky nedají použít.

  superkarma: 0 07.03.2014, 16:37:05
 8. avatar
  [5] wich [*]

  funnka — #4 A co čočky?

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 07.03.2014, 10:44:56
 9. [4] funnka [*]

  wich — #2 taky jsem posera,ale až se mi zrak víc zhorší,půjdu.Brýle nosit odmítám

  1. na komentář reaguje wich — #5
  superkarma: 0 07.03.2014, 08:56:36
 10. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Mám tupozrakost, to se operovat nedá. Ale nevadí mi to, brýle nosím od 5ti let a jsou už součástí mé osobnosti, bez nich si připadám divně.

  superkarma: 0 07.03.2014, 08:47:20
 11. avatar
  [2] wich [*]

  Nedávno jsem začala nosit kontaktní čočky a naprosto nechápu, proč jsem je vždycky odmítala. Je úžasné nenosit dekle a vidět normálně. Hlavně je to vidění mnohem lepší než v brýlích. Operaci taky zvažuju, ale jsem posera

  1. na komentář reaguje funnka — #4
  superkarma: 0 07.03.2014, 08:03:01
 12. avatar
  [1] simpina [*]

  Sml67

  superkarma: 0 07.03.2014, 07:28:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme