Imunitu a imunitní systém máme v těle všichni. Pokud všechno funguje tak, jak má, je to ideální. Ale samozřejmě to tak nebývá vždycky. I proto je důležité dbát na to, abychom svou imunitu zbytečně neoslabovali.

Co všechno pro to můžeme udělat? Jak se dá imunita posílit, nebo jak ji naopak můžeme oslabit? Na tyto i další otázky nám odpověděla dětská lékařka, MUDr. Barbara Taušová, MBA.

 MUDr. Barbara Taušová, MBA.

Paní doktorko, jak se dá laikům stručně představit, co to vlastně imunita je?
Imunita je schopnost organismu rozpoznávat cizorodé látky, bránit jejich vniknutí do organismu a zajišťovat jejich likvidaci.

Jaké jsou tedy základní stavební kameny imunity? Vnímám to tak, že jedna část je v krvi, druhá ve střevech a v žaludku. Je to tak?
První obrannou linií organismu je imunita vrozená, nespecifická. Důležitými bariérami je přitom kůže a sliznice. Například sliznice střeva má nezastupitelnou funkci v imunitním systému díky milionům bakterií, které se na obraně organismu podílejí. Druhou obrannou linií je imunita specifická, získaná. Bakterie, viry způsobí tvorbu tzv. protilátek v krvi.

A jak probíhá ochrana na sliznicích?
Sliznice našeho těla představují významnou bariéru (jejich celková plocha přesahuje 300 m2), vybavenou specifickými i nespecifickými faktory, souhrnně nazývanými slizničním imunitním systémem. Ten pak je tvořen lymfatickou tkání vázanou na sliznice, která sestává z lymfatické tkáně střeva, dolních dýchacích cest, nosohltanu, prsní žlázy, slinných a slzných žláz, sliznice močových a pohlavních orgánů, ale také např. výstelky vnitřního ucha.

Imunita je částečně vrozená, ale dá se získat i během života. Jakými způsoby ji můžeme posílit?
To jsou takové ty známé rady - správná životospráva, správný životní styl, dostatek odpočinku. Úplně vždy to samozřejmě neplníme, máme v tom rezervy, ale rozhodně by to nemělo zůstat jen prázdným doporučením. Je důležité dělat vše pro to, abychom byli zdraví my i naše děti.

Jak posílit imunitu dětí?

Jak mohou rodiče podpořit imunitu svých dětí? Jak přispět k tomu, aby se dětem imunita dobře vyvinula?
Zcela bez diskuse je kojení, kojením se dítěti dává do vínku základ imunitního systému, doporučuje se kojit nejméně šest, ale lépe dvanáct měsíců. Důležitá je také správná hygiena, nikoliv přehnaná, ukazuje se, že děti, které žijí v prostředí, kde jsou zvířata a kde není všechno sterilně čisté, například trpí méně alergiemi.

Dál má na imunitu vliv životospráva té rodiny, je rozdíl, zda rodina tráví soboty a neděle v supermarketech, nebo jezdí s dětmi na hory. Záleží také na tom, jak se rodina stravuje, jaký má režim spánku a odpočinku, to všechno má na imunitu vliv.

Dá se říct, že vybudování imunity jde cestou onemocnění, bez toho to nelze. I když děti předškolním věku prodělají deset běžných respiračních onemocnění za rok, je to ještě v pořádku. Je to takový imunitní trénink.

Stává se, že dítě nemá žádnou nebo velmi malou imunitu? Co potom?
Záleží na tom, o jaký problém se jedná. Jedná-li se pouze o nějaké přechodné snížení imunity, které je způsobeno věkem dítěte, prodělaným onemocněním nebo nějakými jinými zevními faktory, snažíme se nespecificky tu imunitu posílit různými prostředky a přípravky, které lze koupit i bez receptu v lékárně, a pak není potřeba to dítě nikterak zvlášť dále vyšetřovat. Pokud se ale ten imunitní defekt zdá být závažnější, když dítě velmi často stůně a režimová opatření nepomáhají, je nutné dítě vyšetřit, abychom diagnostikovali, zda tam není nějaký deficit, který je potřeba léčit, nebo alespoň o něm vědět.

Když se imunita naruší...

Jak se vlastně může imunita narušit?
Mohou to způsobit různá akutní i chronická onemocnění, je jich celá řada. Samozřejmě to může být i tím, že se akutní onemocnění léčí ATB, potom dochází k poruše střevní mikroflóry a narušení imunologického mechanismu v organismu. Existují například studie, které prokázaly, že když je dítě léčeno ATB v prvním roce života, způsobuje to větší náchylnost k alergiím a imunitním problémům v pozdějším věku.

Může narušení imunity způsobit také třeba nepříznivá atmosféra v rodině, např. rozvod rodičů?
Určitě. Řada problémů je psychosomatických. Vím o případech, kde v rodině není nebo nebylo všechno v pořádku, a děti tím pádem více stonají. Nebo mají nespecifické obtíže jako bolesti hlavy, bolesti břicha. Když k nám děti chodí opakovaně a nic na nich nenajdeme, někdy je vysvětlením, že se rodiče rozvádějí nebo že je nepříznivá situace v rodině, třeba kvůli úmrtí sourozence. A to má vliv na imunitní systém. Také velký stres negativně ovlivňuje naši obranyschopnost, organismus je pak oslabený a my jsme náchylnější k banálním i závažným nemocem. Stav naší mysli je hodně důležitý pro obranyschopnost organismu.

A když se imunita naruší, co se stane? Je pak organismus náchylnější chytit nějaký virus nebo bakterii?
Ano, buď se tam začnou objevovat častěji infekční onemocnění i jiná, i ta autoimunitní. Každé narušení komplikovaného systému může vyústit ve vyšší četnost banálních onemocnění, nebo i ve vážné onemocnění.

Jaké existují prostředky na podporu imunity?
Při dočasném snížení imunity u jinak zdravého dítěte, kdy nemáme obavu z toho, že by tam mnoho být závažnější onemocnění, lze volit prostředky volně prodejné – vitamíny, přírodní prostředky, doporučujeme v poslední době imunoglukany jako potravinový doplněk. Když máme podezření, že je dítě vážněji nemocné, musíme ho nejdřív vyšetřit a poté teprve stanovit léčbu a cíleně podat nějaké léky.

MUDr. Barbara Taušová, pediatr, jednatelka a ředitelka zdravotnického zařízení Canadian Medical Care Praha, ředitelka pediatrického centra Dětská ambulance.

Barbara Taušová vystudovala medicínu na Masarykově univerzitě v Brně. Pracovala v Ústavu péče o matku a dítě, absolvovala několik dlouhých stáží v pediatrické ambulanci v Norimberku. V roce 1993 založila soukromé pediatrické zařízení Dětská ambulance a v roce 1998 pak soukromou kliniku Canadian Medical Care, která se v době svého vzniku soustředila zejména na péči o cizince dlouhodobě žijící v Praze. Dnes toto soukromé zdravotnické zařízení zaměstnává více než 70 lékařů, zajišťuje zdravotní péči ve více než 30 specializacích a je jedním z největších českých subjektů poskytujících nadstandardní ambulantní lékařskou péči, a to jak cizincům, tak českým klientům. Barbara Taušová se po celou dobu své kariéry věnuje pediatrické praxi a je uznávanou dětskou lékařkou. Ve své práci lékařky i na pozici ředitelky kliniky prosazuje principy kultivované lékařské péče, která je založena nejen na vysoké odborné úrovni, ale také na partnerském, citlivém a vstřícném postoji k pacientovi. Zajímá se také o problematiku zvyšování kvality lékařské péče a o této tématice přednáší, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Lékařské centrum Canadian Medical Care, které MUDr. Taušová vede, získalo v letech 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ocenění společnosti Comenius v soutěži „Českých 100 nejlepších“ jako nejlepší zdravotnické zařízení roku. Zařízení získalo v září 2011 jako první soukromá klinika certifikát kvality od Spojené akreditační komise ČR. Barbara Taušová je matkou dvou dětí a mezi její koníčky patří chov koní. Je členkou české, americké a kanadské pediatrické společnosti. V letech 2003 a 2006 se stala držitelkou titulu Lady Pro.

Reklama