Nadváha a obezita trápí čím dál více i českou populaci. Přitom ne každý rodič si uvědomuje, že děti, které mají problémy s obezitou v dětství, mohou mít sklon k obezitě i v dospělosti. A navíc je u obézních dětí vyšší riziko vzniku různých onemocnění.

Slova obezita a nadváha asi všichni známe, problémy s ní mají dospělí i děti. Na další věci k tomuto tématu jsme se zeptali dětské lékařky, MUDr. Barbary Taušové, MBA.

 

MUDr. Barbara Taušová, MBA.

Paní doktorko, jak poznáme, že se u dítěte jedná o obezitu?
U každého dítěte sledujeme jeho růst od narození, na preventivních prohlídkách je dítě pravidelně váženo a měřeno. V dětském věku jsou hodnoty zaznamenány do takzvaného percentilového grafu, kde je také určen rozsah normy. Pojem nadváha znamená, že jsou v grafu hodnoty od průměru až do horní části grafu, při obezitě jsou hodnoty nad normou. U starších dětí můžeme využít také BM index. Vždy se musíme ohlížet na poměr svalové a tukové hmoty. U sportovců je doporučováno vyšetření elektrickou bioimpedancí.

Růstové grafy i grafy BMI si lze stáhnout na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Je obezita dědičná?
Genetika je určitě jedním z důležitých faktorů, některé studie dědičnost potvrzují. Nedědí se jen gen, ale i návyky, především stravovací a vztah k pohybu. Nadváha či obezita se ale nemusí projevit, protože ten, kdo má geneticky sklon k nadváze, je schopen dostatkem pohybu nebo změnami v životním stylu mít tento genetický sklon pod kontrolou. Naopak ten, kdo tento genetický sklon nemá, může se do nadváhy nebo obezity dostat kvůli nesprávnému životnímu stylu.

Začíná problém s obezitou už v dětství?
Pokud je dítě obézní již v dětském věku, má zvýšený sklon k onemocněním související s touto diagnózou. Proto už od doby, kdy dítě dostává první příkrmy, začínáme s jakousi kontrolou příjmu kalorií a vhodné stravy pro dítě.

Kolik přibližně dětí je obézních, dá se to říct?
To nelze určit. Některé prameny popisují až 10 % v populaci. Známo je, že počet obézních dětí stále stoupá.

Obezita je nebezpečná

Jaké problémy s sebou obezita přináší?
Obezita častou souvisí s takzvaným metabolickým syndromem, což je zvýšený krevní tlak, obezita, vysoká hladina krevních lipid, diabetes melitus II. Typu.

Je obezita pro děti nebezpečná?
Určitě ano. Obezita je prokazatelně rizikovým faktorem pro vznik výše zmíněných onemocnění. Když mám obézní dítě v ordinaci, jsem povinna rodičům vysvětlit, že to dítě je ohroženo. A musím se snažit je přesvědčit, aby to změnili.

Jak tomu ale rodiče mohou zabránit?
Myslím, že vždycky je možné něco dělat. Důležité je vést děti ke správným stravovacím návykům a pohybové aktivitě, i rodiče by měli změnit svůj vlastní životní styl a nastavit různá pravidla, která obezitě nenapomáhají. Rodiče se tedy musí taky změnit, aby mohli změnit dítě. V případě nejistoty je nutné navštívit pracoviště s odborníky na tuto problematiku.

Co říkáte rodičům, jejichž dítě má nadváhu nebo je obézní?
Snažím se vždy to dítě dobře vyšetřit, abych věděla, že za tím není žádný jiný medicínský problém, že to dítě je jinak zdravé a nemá zdravotní komplikace. A mou druhou rolí je, že s těmi rodiči pracuji na vhodném jídelníčku, fyzické zátěži dítěte či programu pro celou rodinu, nebo je doporučím specialistovi.

Při jakých nemocech děti často tloustnou?
Bývají to poruchy metabolismu tuků, poruchy štítné žlázy, mohou to být jiné poruchy žláz s vnitřní sekrecí, např. diabetes. Nebo i složitější onemocnění, např. vedlejší efekt farmakologické léčby.

Co trápí obézní děti

  • Pohybový aparát - nesprávné držení těla, bolesti kolen, kyčlí a zad, vychýlení páteře, dna, všeobecně vysoká úrazovost
  • Trávicí potíže - pálení žáhy, plynatost, zácpa, jaterní a žlučníkové komplikace, hemoroidy, metabolické poruchy
  • Srdeční choroby - vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol
  • Problémy s pokožkou - ekzémy, vyrážky, strie
  • Spánek a dýchací potíže - syndrom spánkové obstrukční apnoe, zadýchávání
  • Hormonální změny - hirsutismus, gynekomastie, diabetes mellitus
  • Psychické potíže - nízké sebevědomí, deprese, poruchy příjmu potravy – paradoxně i následná mentální anorexie

MUDr. Barbara Taušová, pediatr, jednatelka a ředitelka zdravotnického zařízení Canadian Medical Care Praha, ředitelka pediatrického centra Dětská ambulance.

Barbara Taušová vystudovala medicínu na Masarykově univerzitě v Brně. Pracovala v Ústavu péče o matku a dítě, absolvovala několik dlouhých stáží v pediatrické ambulanci v Norimberku. V roce 1993 založila soukromé pediatrické zařízení Dětská ambulance a v roce 1998 pak soukromou kliniku Canadian Medical Care, která se v době svého vzniku soustředila zejména na péči o cizince dlouhodobě žijící v Praze. Dnes toto soukromé zdravotnické zařízení zaměstnává více než 70 lékařů, zajišťuje zdravotní péči ve více než 30 specializacích a je jedním z největších českých subjektů poskytujících nadstandardní ambulantní lékařskou péči, a to jak cizincům, tak českým klientům. Barbara Taušová se po celou dobu své kariéry věnuje pediatrické praxi a je uznávanou dětskou lékařkou. Ve své práci lékařky i na pozici ředitelky kliniky prosazuje principy kultivované lékařské péče, která je založena nejen na vysoké odborné úrovni, ale také na partnerském, citlivém a vstřícném postoji k pacientovi. Zajímá se také o problematiku zvyšování kvality lékařské péče a o této tématice přednáší, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Lékařské centrum Canadian Medical Care, které MUDr. Taušová vede, získalo v letech 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ocenění společnosti Comenius v soutěži „Českých 100 nejlepších“ jako nejlepší zdravotnické zařízení roku. Zařízení získalo v září 2011 jako první soukromá klinika certifikát kvality od Spojené akreditační komise ČR. Barbara Taušová je matkou dvou dětí a mezi její koníčky patří chov koní. Je členkou české, americké a kanadské pediatrické společnosti. V letech 2003 a 2006 se stala držitelkou titulu Lady Pro.

Reklama