Ještě před dvaceti lety se o astmatu nevědělo tolik jako dnes. Během posledních let se ale lékařské výzkumy posunuly dopředu, a tak mají nyní pacienti s astmatem možnost té nejmodernější léčby. A mohou žít úplně normální život i s astmatem.

Astma bronchiale je nemoc dýchacích cest. Na toto téma jsme hovořili s dětskou lékařkou, MUDr. Barbarou Taušovou, MBA. 

MUDr. Barbara Taušová, MBA.

Paní doktorko, když se řekne astma u dětí, co si pod tím máme představit?
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest a projevuje se nejčastěji záchvaty dušnosti a kašle.

Dá se odhadnout, jaké procento dětí má astma? Připadá mi, že je to dnes docela běžná nemoc.
Ano, procento astmatiků narůstá celosvětově i v naší populaci. Uvádí se, že astma bronchiale má v různých formách asi pět procent populace. Je to dáno tím, že se více setkáváme s různými cizorodými látkami, které pak způsobují, že vzniká zánět v dýchacích cestách, ale je to asi dáno i lepší diagnostikou tohoto onemocnění.

A kdy se u dětí astma nejčastěji poprvé objevuje?
To se takto nedá říct, astma se může objevovat už u kojenců, kdy vidíme první příznaky - děti obtížně dýchají, jsou dušné nebo suše kašlou, hlavně v noci. Astma se ale může projevit v každém věku, bývá to i u větších dětí a adolescentů, když začnou aktivně sportovat, někdy to může být diagnostikováno až v dospělosti.

Jaké má astma vlastně příznaky? Co se v těle odehrává? Je tam nějaký trvalý zánět?
Ano. V posledních dvaceti letech došlo k velkému skoku dopředu v naší povědomosti o tom, co astma vlastně je, čím je způsobeno a jak je možné ho léčit. Zjistilo se, že je na sliznicích dýchacích cest chronický zánět, který je potřeba léčit.

A jak se astma léčí?
Léky, které jsou nyní k dispozici, jsou většinou léky inhalační, to znamená, že není potřeba je užívat celkově, ale užívají se lokálně a působí jenom v dýchacích cestách. Na astma jsou dva druhy léků: úlevové a protizánětlivé. Úlevové jsou takové, které si nemocný aplikuje v případě vleklého kašle, dušnosti nebo při nepříjemných pocitech při dýchání. Protizánětlivé léky pak berou ti, kteří mají diagnostikované astma, měli by je brát pravidelně a dlouhodobě. Některé tyto léky obsahují kortikoidy, proto se jich rodiče často bojí, ale to není třeba, protože tyto léky mají minimální účinky na organismus, podávají se jen lokálně přímo do dýchacích cest.

Existuje víc druhů této nemoci? Dělí se nějak astma?
Dělí se spíše podle věku a podle vyvolávající příčiny, ale přístup k terapii je u všech velmi podobný, protože i symptomy jsou podobné.

Co může být tou vyvolávající příčinou astmatu?
Zánět může být vyvolán alergií, infekčním onemocněním, samozřejmě fyzickou aktivitou, stresem: genetická zátěž může způsobit, že někteří lidé mají větší pravděpodobnost, že astmatem onemocní.

Mohou děti s astmatem normálně sportovat?
Ano, právě díky velkému pokroku ve výzkumu a v léčbě, žijí děti úplně normální a běžný život, pokud jsou správně diagnostikovány a léčeny. To, co stojí před námi teď a co ještě není úplně dořešeno, je, aby se zabránilo tzv. exacerbacím, tedy opakovaným zhoršováním stavu.

Dá se říct, které roční období snášejí astmatici hůře?
To záleží na tom, jestli je vyvolávacím momentem alergie, nebo infekční onemocnění, jestli jsou děti spíš náchylné k tomu, že v zimě onemocní a mají tyto projevy… Obvykle je to tak, že zima je pro děti kritickým obdobím.

Dá se astma úplně vyléčit?
Ano, setkávám se s tím, že u kojenců a batolat vidím častá infekční onemocnění provázená příznaky astmatu, které s věkem vymizí.

MUDr. Barbara Taušová, pediatr, jednatelka a ředitelka zdravotnického zařízení Canadian Medical Care Praha, ředitelka pediatrického centra Dětská ambulance.

Barbara Taušová vystudovala medicínu na Masarykově univerzitě v Brně. Pracovala v Ústavu péče o matku a dítě, absolvovala několik dlouhých stáží v pediatrické ambulanci v Norimberku. V roce 1993 založila soukromé pediatrické zařízení Dětská ambulance a v roce 1998 pak soukromou kliniku Canadian Medical Care, která se v době svého vzniku soustředila zejména na péči o cizince dlouhodobě žijící v Praze. Dnes toto soukromé zdravotnické zařízení zaměstnává více než 70 lékařů, zajišťuje zdravotní péči ve více než 30 specializacích a je jedním z největších českých subjektů poskytujících nadstandardní ambulantní lékařskou péči, a to jak cizincům, tak českým klientům. Barbara Taušová se po celou dobu své kariéry věnuje pediatrické praxi a je uznávanou dětskou lékařkou. Ve své práci lékařky i na pozici ředitelky kliniky prosazuje principy kultivované lékařské péče, která je založena nejen na vysoké odborné úrovni, ale také na partnerském, citlivém a vstřícném postoji k pacientovi. Zajímá se také o problematiku zvyšování kvality lékařské péče a o této tématice přednáší, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Lékařské centrum Canadian Medical Care, které MUDr. Taušová vede, získalo v letech 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ocenění společnosti Comenius v soutěži „Českých 100 nejlepších“ jako nejlepší zdravotnické zařízení roku. Zařízení získalo v září 2011 jako první soukromá klinika certifikát kvality od Spojené akreditační komise ČR. Barbara Taušová je matkou dvou dětí a mezi její koníčky patří chov koní. Je členkou české, americké a kanadské pediatrické společnosti. V letech 2003 a 2006 se stala držitelkou titulu Lady Pro.

 

Reklama