Bulvár

Mučili i tříleté dítě...

 

Majáda Askarí se narodila v roce 1955 do intelektuální rodiny s četnými vazbami na významné politické a kulturní kruhy v Iráku. Dědeček z otcovy strany Džafar paša Askarí patřil k nejvýznamnějším vojenským osobnostem, otec její matky - Sátí Husrí je považován za duchovního otce arabského nacionalismu a dodnes uznáván jako významný myslitel.

Majádina matka Salwa proto mohla studovat na západních univerzitách a pro svůj šarm a intelektuální přehled ji vyhledávali s prosbou o radu mnozí politici včetně mladého Saddáma Hussajna. Ten Salwu například mnohokrát žádal o pomoc s výběrem šatů, Majádina matka vzpomíná, že si s oblečením nevěděl rady a jeho vkus odpovídal oblékání třetiřadého příslušníka italské mafie...

Majáda i její sestra Abdíja tedy vyrůstaly v osvíceném prostředí a jejich rodiče jim umožnili studovat jazyky, ale podporovali i Majádinu snahu stát se novinářkou. V roce 1968, když se dostala k moci strana Baas, se rodina Askarí rozhodla v Iráku zůstat, Majádin milovaný tatínek byl totiž těžce nemocný.

Majáda se díky svému literárnímu talentu začala prosazovat jako žurnalistka, ačkoli nebyla členkou strany Baas, a snažila se vyhýbat politickým tématům. Ale i tady narazila - musela udělat rozhovor s bratrancem Saddáma Hussajna - Alím Hasanem Madžídem - toho asi znáte spíše pod přezdívkou Chemický Alí.

Ve třiadvaceti letech se Majáda osudově zamilovala a po pár měsících provdala za stejně starého Saláma. Už záhy po svatbě se ale mezi nimi objevily názorové i kulturní rozdíly, které nesmazalo ani narození dcery Faj a syna Alího. Manželé se rozvedli v roce 1988 a Majáda začala s podnikáním v oboru polygrafie.

Příležitostně také pracovala jako tlumočnice pro zahraniční novináře - zde mohla uplatnit své jazykové znalosti. I přes finanční problémy se zdálo vše v pořádku, pokud samozřejmě pomineme dusivou atmosféru nesvobody v Hussajnovském Iráku...

Ani příslušnice elitní společenské vrstvy, jako byla Majáda, se nevyhnula postihům, jednoho dne ji přímo v její firmě zatkla policie a odvezli ji do Baladijátu - jednoho z nejkrutějších iráckých vězení. Praktiky saddámovské policie bychom mohli asi nejlépe přirovnat k praxi Státní bezpečnosti v padesátých letech u nás.

Pro Majádu její uvěznění znamenalo šok - především při pomyšlení na její děti, které zůstaly samy. Její matka Salwa v té době již žila za hranicemi Iráku ve městě Ammán, tatínek zemřel už v roce 1974.

Celu s Majádou sdílela řada žen, jejichž osudy vhánějí slzy do očí. V důsledku paranoidního uvažovaní Saddámova režimu se jich většina dostala do vězení za naprosto banální důvody či jen kvůli nějaké úředních chybě. Po uvěznění byly vyslýchány za použití bití a mučení elektrickým proudem, odloučeny od svých dětí a rodin.

Májádě vyprávěla svůj příběh i mladá žena Alíja, kterou obvinili z pokusu vycestovat na falešný pas. Do vězení ji uvrhli spolu s její tříletou dcerkou Susan. Aby se Alíja přiznala ke špionáži pro Izrael - jak znělo její dodatečné obvinění - bili ji přímo před očima její malé dcery. Pak jednoho z mučitelů napadlo, že by vlastně mohli bičovat i holčičku. Když Alíja přihlížela bití své dcery, byla na pokraji šílenství, malá Susan křičela tak, že se jí udělala pupeční kýla... Alíja sice ve vězení zůstala, ale dceru se jí podařilo dostat ven, alespoň s nějakou nadějí mohla odvyprávět Majádě svůj příběh.

Ani Majáda Askarí se ale nevyhnula „vyšetřovacím“ praktikám tamních strážců „zákona“. Mučili ji elektrickým proudem a vlastně úplně zbytečně, protože žádné obinění jí neprokázali. Po pár měsících byla Majáda propuštěna na svobodu.

Mimo otřesných vzpomínek a sílící nenávisti k saddámovskému režimu si z Baladijátu odnesla v hlavě spoustu telefonních čísel. Pro ženy, které musely zůstat za mřížemi, to byla jediná možnost, jak dát svým rodinám alespoň nějakou zprávu, že žijí.

Majádě se v roce 1999 podařilo z Iráku uprchnout, brzy ji následovala i její dcera Faj. Jakkoli se nám mohou zdát některé důvody amerického prezidenta Bushe podivné, jedno je jisté - pro tisíce vězňů saddámova režimu znamenal diktátorův konec jedinou možnost, jak si zachránit život...  

zdroj: Jean Sassonová: Majáda - dcera Iráku

   
30.09.2005 - Společnost - autor: Eva Rajlichová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [51] Irka1 [*]

  david.lister: no, ale to uz je zas o necem jinem a v tom s tebou souhlasim.....jenze ......tenhle clanek neni o nabozenstvi a jen proto, ze je tu obrazek zahalene zeny, tak jste se dali do haneni nabozenstvi.
  I atheismus je vlastne taky forma "nabozenstvi", at se ti to libi nebo ne. Vsechny vudce poji jedno....charisma.......a je to vzdycky jedinec, ktery k sobe pouta skupinu lidi.

  Takze to neni o nabozenstvi, ale o lidech.

  superkarma: 0 03.10.2005, 16:40:14
 2. avatar
  [50] Dudlajlama [*]

  david.lister: asi tak nejak, porad se ocekava nase chapani jejich viry a zvyklosti na te zapadni pude, ale nejak mi unika stejna snaha smerem od nich. Za 13 let zivota v multikulturalni Kanade jsem nezazila, ze by se treba vzbourila nemecka, danska, ceska, atd. komunita a delala problemy v prosazovani svych naroku ci zvyklosti, tyto delikatesy jsou presentovany hlavne muslimskymi a casto indickymi komunitami. Nedavno se tu v parlamentu resil navrh muslimske komunity, aby smela sve cleny soudit podle jejich prava saria . Co k tomu dodat, snad jen to, ze se tohle projednava v parlamentu za nemale penize danovych poplatniku. Jak uz tu nekdo nize napsal, nelze jit za ekonomickymi vyhodami a nevzit v potaz cely ten balik, ktery obnaseji.

  superkarma: 0 02.10.2005, 20:31:56
 3. avatar
  [48] Lhasa [*]

  Irka1: Napadlo mě, jestli by se stejně snadno dal odsoudit buddhismus za řádění Rudých khmérů

  superkarma: 0 01.10.2005, 20:57:28
 4. avatar
  [47] Irka1 [*]

  david.lister: ne.....odsuzujete nabozenstvi......a pritom z rad bezvercu vysli ti sami tyrani.

  superkarma: 0 01.10.2005, 17:28:27
 5. avatar
  [44] Irka1 [*]

  Taky nechapu, proc se pod timhle clankem mluvi o nabozenstvi .......a kdyz uz......... Hitler, Stalin, Lenin, Mao....vsichni byli atheisti .

  superkarma: 0 01.10.2005, 03:43:00
 6. avatar
  [42] Dudlajlama [*]

  david.lister: snad poprve s tebou souhlasim . Ja neberu muslimum jejich tradice a zpusob zivota a nemame pravo jim ho menit, ovsem, at si v tom pripade zustanou doma, jejich neprizpusobivost v jinych zemich je jiz tradicni (az na vyjimky, ty se ale v cizine vetsinou trhnou a nesdruzuji se v tech nespokojenych a vecne remcajicich spolcich). Oni ale dalsi zeme zaplavuji v milionech, proc, kdyz je to doma tak skvele a nejlepsi? Krestanstvi od doby paleni carodejnic a krizovych vyprav proslo urcitym vyvojem, nikoliv vsak islam, tam se zaseknul cas a zmeny jsou zrejme vyloucene, neexistuje jiny nazor nez oficielni a kazdy, kdo ma tu odvahu ho mit, je zradce islamu. Je to proste pruser vsude, kdy je nabozenstvi zaroven ridicim organem a cirkev neni separovana od statni spravy.

  superkarma: 0 30.09.2005, 20:38:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [39] Tobbi [*]

  david.lister: V Německu se zase méně přísněji soudí "zločiny cti" Takovéto tvoje sestra se rozvedla a chodí do práce, musíš jí zabít, než hanba padne na celou rodinu Prý jiná kultura. Hovno. Zákony musí platit pro všechny stejně. A šmitec!
  Vražda jako vražda.
  Do teď jsem nepochopila, proč ti militantní muslimové lezou do Německa a snaží se tam prosazovat svoje pravidla. Ať zůstanou v Turecku, tam je mají prosazené. Copak nechápou, že s naší civilizací jde ruku v ruce i ekonomika. Nemůžou si vyžrat je to dobré (fungující ekonomiku) a zamítnout to "zlé" (demokracii).

  superkarma: 0 30.09.2005, 16:17:12
 2. avatar
  [33] lilithheta [*]

  Nyotaimori: Když ono je to těžké. Dnes se takhle chovají muslimové, ale ještě nedávno se takhle chovali křesťani a myslím, kdyby záleželo na některých křesťanech, tak by se sem inkvizice zase vrátila.

  superkarma: 0 30.09.2005, 14:37:38
 3. avatar
  [32] kemy [*]

  je mi strašně

  superkarma: 0 30.09.2005, 14:14:39
 4. avatar
  [29] megrin [*]

  vkatka: taky jsem četla, měla jsem z toho několik dní noční můry...hrůza

  superkarma: 0 30.09.2005, 13:33:49
 5. [27] xenie [*]

  vkatka: četla, je to děs, naprosto neuvěřitelné, že se to fakt děje ...člověk si říká, díkybohu že jsme v relativně civilizované stř.evropě

  superkarma: 0 30.09.2005, 12:38:07
 6. avatar
  [26] Meander [*]

  Gabi: Války nejsou denní realita. Nesrovnávej nesrovnatelné...

  superkarma: 0 30.09.2005, 12:12:00
 7. avatar
  [25] Gabi [*]

  Januše: jak nás ochrání naše "civilizace"? Stačí si jenom vzpomenout, jak se chovala "civilizovaná" Evropa a nemusíme chodit ani do středověku, stačí světové války, holocaust, živelné katastrofy, politické procesy nebo dnešní chování vojáků k zajatcům. Vždy se bojuje "za pravdu", "za jediného pravého boha" všemi prostředky. Od člověku ke zvířeti není daleko - nemyslím, že máme právo cítit se nějak nadřazeně.

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:46:31
 8. [24] Tobbi [*]

  vkatka: To jsem četla. Je to hrůza hrůz. Jak ta její matka měla třináct dcer (asi) a jen sedm jich nazardousila. Kvůli manžovi pochopitelně. A jak se ty všechny holky musely starat o bráchu (ˇkterej jednu z nich mimochodem, uškrtil telefonní šňůrou) Děj běs.
  Ačkoliv to není důvod, proč snášet hnusné chování od čecháčka. S poznámkou, že jinde to mají ještě horší...

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:30:38
 9. avatar
  [23] Lhasa [*]

  sara.l: Zevšeobecňuješ

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:30:29
 10. avatar
  [22] sara.l [*]

  Lhasa: možná víra v islám byla kdysi dávno jiná a ostatní vyznání taky,ale lidi si to všechno upravili podle svého a nejvíc ze všeho bohužel chlapi

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:29:28
 11. avatar
  [21] Lhasa [*]

  sara.l: Souhlas - svinstvo je to bez rozdílů zeměpisný šířky, jenže ono to může plíživě začít fungovat tak, že co je islám, to je fuj. A to se mi dost nelíbí.

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:27:37
 12. avatar
  [20] sara.l [*]

  oprava:taková

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:25:03
 13. avatar
  [19] sara.l [*]

  Lhasa: nezáleží přeci kde se takové zvěrstva odehrávají

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:22:53
 14. avatar
  [18] Lhasa [*]

  sara.l: Ale Vzdálené vrcholky hor se, pokud vím, odehrávají v Indii, ne? Tam šlo o HINDUISTICKOU tradici!

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:17:08
 15. avatar
  [17] sara.l [*]

  bookcase: ony jsou většinou všechny tyhle filmy nářez..nedávno bylo na dvojce Film obřezávání děvčátek a ony chudinky skočily do studny a ta co je bránila,tak ji musel zbičovat manžel před lidma

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:15:30
 16. avatar
  [16] bookcase [*]

  sara.l: Vzdálené vrcholky hor...to byl nářez. Teď to mám doma jako knížku, jsem zvědavá

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:13:06
 17. avatar
  [15] sara.l [*]

  vkatka: to nevím,ale pamatuju si na film..kdy zemřel manžel a vdovu upálili..to byla taky síla

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:07:29
 18. avatar
  [13] Petulinda [*]

  Velmi zajímavý článek. Knihu, ze které je čerpáno si ráda přečtu

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:58:28
 19. avatar
  [12] Lhasa [*]

  Evo -
  Jinak bych chtěla dodat, že tohle přece nemá s islámem co dělat. To byly zločinecký praktiky totalitního režimu a islám bych do toho vůbec netahala Ono islamofobie je tady už tak dost

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:37:41
 20. avatar
  [11] sara.l [*]

  jednou k nám domů ex přivedl prý kamaráda mezi muslimy měl spoustu známých a že je to chudák a nemá kam hlavu složit,tak já starý dobrák nechala chudáka bydlet,živili jsme ho atd a on vyprávěl jak nás pozve na návštěvu k moři,manželka,že jenom celý den chodí po pláži a cinká zlatem jak jsou bohatí a nakonec to dopadlo tak,že když ho tam ex vezl tak zjistil,že se necinká,manželka zahalená,pláž tam nebyla široko daleko a chudák ženská šila pro celou vesnici aby uživila děti a rodiče,když se její muslim válel s ku**** tady v česku...takže ubytování hezky v hotelu a byl rád,že se vůbec dostal nazpátek,živý a zdravý...

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:26:21
 21. avatar
  [10] medunka2001 [*]

  Je to jen a jen v lidech, kteří zneužívají náboženství k tomu, aby měli moc nad jinými lidmi. A nemusí jít jen o Islám. Podívejte se do naší historie.

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:24:41
 22. [9] Januše [*]

  Po přečtení jsem moc ráda, že žiju v civilizovaném a rozumném světě. Chování v Islámu nikdy nepochopím

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:06:18
 23. avatar
  [8] Ada1 [*]

  Nikdy se neprestanu divit jake hruzy je schopen vymyslet clovek

  superkarma: 0 30.09.2005, 09:23:59
 24. avatar
  [7] sara.l [*]

  zajimavý příběh,ale smutný...jako život

  superkarma: 0 30.09.2005, 08:56:55
 25. avatar
  [6] Hannah01 [*]

  Galadriel: V Tunisu je běžné, že na vysokých postech jsou ženy, nemusí chodit oblékané jako tučňáci, záleží na zemi ...

  superkarma: 0 30.09.2005, 08:32:34
 26. avatar
  [5] Susina [*]

  já pár muslimů a muslimských rodin znám.. a řeknu vám, že hlavně v jedné teda má hlavní slovo žena... ale může to být výjimka, jsou to normální milí lidi.. kdybych nevěděla, že světí ramadán, ani by mě nenapadlo, že jsou muslimové.

  superkarma: 0 30.09.2005, 08:28:17
 27. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  *Kotě*: Tady ted probehlo nekolik stiznosti rodicu na zakladnich skolach, ohledne chovani muslimskych chlapcu vuci spoluzackam, nadrazene a hrube, holt jak jsou asi zvykli .

  superkarma: 0 30.09.2005, 07:46:23
 28. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Galadriel: v islámu možná jo, v tzv. "islámských zemích" těžko

  Já jsem jednoho studenta z islámské země poznala na stáži, bydleli jsme na jednom patře na koleji. Bylo úplně zřejmé, jak mnou jako ženou opovrhuje.

  superkarma: 0 30.09.2005, 06:42:33
 29. avatar
  [2] Dudlajlama [*]

  Jsem zvedava na reakce jednoho nicku, nedavno tu nabizela elektronicke vydani koranu a psala, jak jsou zeny v Islamu ctene a vazene .

  superkarma: 0 30.09.2005, 04:21:28
 30. avatar
  [1] Irka1 [*]

  Zasnu, ze takovy clanek vubec vysel ......Evo Rajlichova dik .

  superkarma: 0 30.09.2005, 02:50:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme