Bulvár

Mrskají se jim ocásky!

Tenhle pokus provádí obvykle spíš kluci. Asi pro větší dostupnost materiálu. Přece jen, v jistém věku není pro slečnu zrovna snadné sehnat sperma. Ale i ty, které neviděly ejakulát pod mikroskopem, ví, že spermie mají dlouhé, mrskající se ocásky. Tedy, správněji bičíky. Jenže jako většina jevů, i spermie byly kdysi spatřeny poprvé.

Vajíčko je hlavní!
Psal se rok 1677 a většina vědců patřila k takzvaným ovistům. Ti předpokládali, že zárodek se vyvíjí pouze z ženského vajíčka, přičemž vycházeli z Malpighiho popisu vývoje slepičího embrya a z Harveyho teorie o rozhodujícím vlivu ženského prvku. Nahradili tak jak starší aristotelovskou nauku o nutnosti smísení mužského a ženského semene, tak tezi Tomáše Akvinského o rozhodujícím vlivu mužského semene. Ovistickou koncepci ještě potvrdilo pozorování Reyniera de Graafa, který dokázal, že v prvních dnech po oplození dochází v králičím vajíčku ke změnám a předpokládal, že u člověka tomu bude stejně.

Jsou tam zvířátka!
Sperma bylo dlouho považováno za jakousi auru, která se jako mlha či pára šíří ženským tělem a vyvolává tak vývoj ve vajíčku. Pak však jistý student jménem Ham přinesl slavnému optikovi a objeviteli všeho možného, od zubních kanálků po parthenogenesi, Antoniovi van Leeuwenhoekovi, vzorek spermatu, v němž pod mikroskopem zahlédl maličká zvířátka, která nazval animalculi.

Spermatozoidy
Leeuwenhoek mladíkovo pozorování potvrdil – sperma skutečně obsahovalo kulovitá zvířátka s až šestkrát delším ocáskem, která se měla čile k světu. Po několika hodinách sice odumřela, ale patrná byla stejně. I když se jednalo o sperma nemocného muže – pacient trpěl nočními polucemi – dospěl optik k přesvědčení, že se jedná o tvory přirozeně patřící k lidskému organismu. Přejmenoval je na spermatozoidy.

 

Pokračujte v pozorování
Problematika však byla ožehavá a  Leeuwenhoek nebyl vědec. Poslal tedy zprávu o svém pozorování s řadou lichotek a pokorných omluv londýnské Royal Society. Ke svému překvapení obdržel pokyn, ať v pozorováních nadále pokračuje. Při dalších pokusech objevil Leeuwenhoek sperma v děloze feny těsně po koitu. V roce 1678 vyšla jeho práce s řadou ilustrací v publikaci Královské společnosti a existence spermatozoidů začala být považována za fakt.

Spory o prvenství
Jak už to u velkých objevů bývá, brzy se našli jedinci, zpochybňující Leeuwenhoekovo prvenství. Patřil k nim především Holanďan Hartsoeker, který tvrdil, že zvířátka pozoroval už dřív, ale z ostychu se o svém objevu nezmínil. Leeuwenhoek pro změnu přišel s tvrzením, že spermatozoidy objevil už mnohem dříve, ale také čekal na vhodnou dobu ke zveřejnění objevu.

Žena je líheň
Ať tak či tak, objev spermatozoidů se stal těžkou ranou pro ovisty. Animaculisté, jak si nový směr začal říkat, tvrdili, že spermatozoidy obsahují celý zárodek člověka a že žena slouží jen jako jakási líheň. Tato teorie se udržela až do roku 1877, kdy se Švýcarovi Fiolovi povedlo pod mikroskopem pozorovat průnik spermie do vajíčka mořské hvězdice. Důkaz, že u vyšších živočichů probíhá oplodnění stejně, však přišel až mnohem později...

S využitím knihy R. L. Mora – Světové dějiny sexuality.

Viděla jste sperma pod mikroskopem? Při jaké příležitosti? Zajímalo Vás to? Vzpomenete si, co jste si o početí myslela jako malá? Věřila jste, že děti nosí čáp? Nebo že děťátko vznikne, když dá táta mámě pusu? A kdy jste se poprvé dozvěděla o existenci spermatu?

 

   
24.07.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Meander [*]

  Irena1: Tak ho vyměň za něco, co funguje.

  superkarma: 0 30.07.2007, 08:55:39
 2. [16] Bébina [*]

  Kdyz jsem byla uplne mala, tak mi mama rikala, ze mimco je v brisku kde ma maminka zip , ktery vidi jen pan doktor a kdyz je cas, tak ten zip rozepne a miminko se narodi. Asi mluvila z vlastni zkusenosti s mym porodem koncem panevnim, kdy vyfasovala nastrih zvici asi 20stehu, takze takovej zip, no. Pak jsem vedela, ze maminka ma vajicko a tatinek seminko i kde je to vajicko a kudy vyleze to seminko, ale myslela jsem si, ze to seminko preleze nejak po prosteradle . Co je treba kam vlozit, o tom me informovaly spoluzacky drive a matcina snaha o osvetu pak uz byla zbytecna.

  superkarma: 0 25.07.2007, 10:39:27
 3. avatar
  [15] Jájja [*]

  Viděla, býčí, psí a kančí.

  superkarma: 0 24.07.2007, 20:01:18
 4. avatar
  [14] Irena1 [*]

  Meander: má, ale na tohle je nechce používat

  superkarma: 0 24.07.2007, 16:43:16
 5. avatar
  [13] Meander [*]

  Irena1: Tvůj chlap nemá koule?

  superkarma: 0 24.07.2007, 16:31:12
 6. avatar
  [12] Irena1 [*]

  sigi: jé a nemáš po ruce nějaký kvalitní přebytek? Já chci mimi

  superkarma: 0 24.07.2007, 15:31:52
 7. avatar
  [11] Gabi [*]

  Tak sperma pod mikroskopem jsem neviděla, když jsem měla své "vědecké období" nenašel se nikdo, kdo by mi ho poskytl. Svůj mikroskop jsem věnovala dítkám, tak to možná někdy zklusíme. Na čápa jsem snad nevěřila nikdy, byla jsem velký čtenář a průzkumník a do svým 8 let jsem četla všchno možné, vč. nějakých úryvků Markýze de Sade a Morusových Dějin sexuality. Rodiče mi pustili nějakou "pohádku o početí" vyprávěnou Danou Medřickou, ale brzy jsem měla informcí víc než oni. Doteď si pamatuju, jak matka rudla a koktala, když jsem pokládala testovací otázky. Dokonce jsem kdysi naučnou literaturu tohoto typu sbírala. Na druhou stranu mě trochu děsí, kolik je dospělých lidí, kteří mají informace o tomto tématu opravdu žalostné.

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:58:22
 8. [10] boon [*]

  CHTĚLA bych ho vidět
  ja s věřila že děti nosí čáp a vrána a asi kolem 10 mi bylo visvětleno jak to je doopravdy

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:36:52
 9. avatar
  [9] sigi [*]

  Jelikož pracuju jako embryolog, vidím spermie pod mikroskopem každý den. Nuda

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:28:06
 10. avatar
  [8] Žábina [*]

  já ani nevím - vyplynulo to nějak přirozeně

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:09:08
 11. avatar
  [7] Žábina [*]

  Kadla:

  superkarma: 0 24.07.2007, 11:08:45
 12. avatar
  [6] SStream [*]

  Moje maminka je osoba zcela přímá, a tak když jsem se zeptala, jak to vlastně s tím sexem je (kupodivu mě vůbec nezjímaly děti ) tak mi všechno vysvětlila od A do Z. A já došla k názoru, že je to naprosto nechutné a že to fakt nikdy dělat nebudu

  superkarma: 0 24.07.2007, 09:37:13
 13. avatar
  [5] Kadla [*]

  oprava: tak jsem JI přehlasovaly

  superkarma: 0 24.07.2007, 09:05:10
 14. avatar
  [4] Kadla [*]

  gentiana: To já jako městské dítě na tom byla podstatně hůř. Ve třetí třídě jsme se my čtyři kamarádky strašně pohádaly, protože my tři jsme si myslely, že k tomu, aby se narodilo dítě, stačí, když se rodiče mají rádi. Ta čtvrtá kámoška troufale tvrdila, že je potřeba něco víc, ale co, to nedokázala říct, a tak jsme si přehlasovaly

  superkarma: 0 24.07.2007, 09:04:42
 15. avatar
  [3] ivana.kuglerova [*]

  gentiana: Jo, tak tohle taky znám . A ani jsem nemusela být dítě vesnické, stačilo vyrůstat u koní - tam je to ještě viditelnější .

  superkarma: 0 24.07.2007, 08:56:08
 16. [2] gentiana [*]

  Hm.... babička měla spoustu králíků a komplikovaně je organizovala, aby měli, eventuelně neměli mladé. A já asistovala. Taky mi bylo vysvětleno, že ten randál v noci, to je když se kocouři perou o kočky a pak z toho jsou koťátka a letos jsmeměli tříbarevný, protože ten rezatej neřád od Vomáčků, co krade kuřata, zprznil naši Micinku.... a tak podobně, prostě dětství na venkově. Takže jsem tak nějak extrapolovala, že u lidí to bude podobně. Nadto moje máma nebyla příznivec balamucení, takže když jsem se jako dvouleté pachole zeptala, kde se berou děti, bylo mi řečeno, že se rodí v porodnici. To mi stačilo asi na pět let a pak jsem přišla na to, jak je to s těma králíčkama a koťátkama a nepřišlo mi na tom nic zajímavého. Což víceméně přetrvává dodnes.

  superkarma: 0 24.07.2007, 08:24:03
 17. avatar
  [1] Evikus [*]

  * neviděla, ale chtěla bych ho vidět, musí to být zajímavé
  * první info bylo, že miminko se narodí když se spojí maminky vajíčko a tatínkovo semínko - takže jsem si samozřejmě myslela, že když si dají pusu. No ale pak mi bylo divný, že si furt dávaj pusy a děti nikde
  Když jsem se dozvěděla pravdu tak jsem byla v šoku a připadalo mi to nechutný, což se naštěstí postupem času změnilo

  superkarma: 0 24.07.2007, 07:42:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme