Myslím, že stokrát omleté sváteční pohádky jsou mezi širokou veřejností už takový folklor. Není to o tom, že by se člověk těšil na něco nového, právě naopak. Člověk se prostě těší na to, jak bude spolu s postavami odříkávat dlouhé pasáže textu, který zná za léta už nazpaměť. A v tom je právě to kouzlo…

Princezna se zlatou hvězdou, Pyšná princezna, Malá mořská víla, Jak se budí princezny a v neposlední řadě i Mrazík.

Ten Mrazík, kterého zná zpaměti snad každý dobrý Čech. A představte si, že jsem před časem o téhle pohádce četla nejednu zajímavost. Tak například, že v domácím Rusku není zdaleka tato vydařená věc tak oblíbená jako u nás. Prakticky ji tam málokdo zná, pokud mu ji vysloveně nepřipomenete.

No, možná je to naprosto dokonalým dabingem, který obyčejnou pohádku o dobrotivém dědečkovi z lesa, sebestředném, ale v jádru ne špatném Ivanovi a líbezně naivní Nastěnce vyšvihnul o několik tříd nahoru.

h

Je úsměvné, že sám představitel role Ježibaby Georgij Fancevič, známější pod jménem Georgij Milljar, pravil, že se mu on jako ježibaba víc líbí s hlasem pana Filipovského než se svým vlastním.

Bezkonkurenčně také „nakuňkala“ krásnou Nastěnku paní Eva Klepáčová.

Mrazík je jakýmsi druhým vánočním kaprem českých svátků, a to i přesto, že se nejedná o pohádku tradičně českou (i když s tím dabingem…). Pohádka je straší než mnozí z nás, a přesto je generačně absolutně flexibilní. Jistě bude mít nějakého toho odpůrce, který namítne „dosť bolo Mrazíka“ :), ale třeba já, i přes svou neskrývanou averzi vůči Rusku či Světskému svazu, se na ni upřímně těším.

A ona už vlastně snad ani ruská není. :-)))

Pozítří v osm večer si zarecituji všechny postavy od začátku do konce.


Stejně tak už ale pomalu můžeme odříkat texty v Pyšné princezně.

Nebo třeba v Princezně se zlatou hvězdou, která je mimochodem tak překrásně a přirozeně zveršovaná, že jednomu doslova hladí duši.  

Tyhle, řeklo by se, okoukané pořady ale podle mého dodají do našich domovů podstatně víc atmosféry než nové světové premiéry amerických slaďáků, kde nechybí červenaví Santové a… samozřejmě zlataví labradroští retríveři. Nějak to jde mimo naši mísu.

Ale klidně se mnou můžete nesouhlasit, protože v rozvinuté demokracii vás nikdo do názoru nenutí. A klidně mi to dnes napište.

Právě o vánoční televizi a pořadech, které se staly klasikou, o těch, které vy máte nejraději, na které se těšíte a proč, si dnes povídáme v tématu dne.

Dne, který patří mezi sváteční, dne milého svou atmosférou dobíhajícího Štědrého večera a očekávajícího Silvestra, dne, který do odpoledne strávíme spolu, pokud jste si za společnici vybrali právě Ženu-in.

Na redakce@zena-in.cz mi prosím pište, na co se těšíte ve sváteční televizi, jak se vám líbí letošní skladba pořadů a jaký je váš názor na vánoční klasiku v podobě Mrazíka a další tradiční televizní věci.

Přeji vám krásný, příjemný a pohodový předsilvestrovský úterek.

Reklama