Zdraví

Možnosti biologické léčby u roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza patří mezi nejzákeřnější nemoci vůbec. Neléčená dokáže během několika málo let upoutat pacienta na invalidní vozík. Konvenční léčba nejčastěji sestávala z podávání kortikoidů, v poslední době stále více přicházejí ke slovu nové léčebné postupy z řad biologické léčby.

skleroza

Pomatená imunita

Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu, a způsobuje tím rozpad myelinových pochev u neuronů. Nejčastěji postihuje mladé dospělé ve věku od 20 do 40 let a daleko častěji se vyskytuje u žen než u mužů.

Zlatým standardem léčby byly až do nedávna kortikosteroidy, které však měly poměrně velký rozsah nežádoucích účinků - od osteoporózy přes otoky a cukrovku až po vysoký tlak nebo žaludeční obtíže.

Nová léčba přichází

Od roku 2007 se však v České republice situace změnila a je možné k léčbě užívat i přípravky z řady biologických léčiv.

Lze je rozdělit na dvě základní skupiny:

 • monoklonální protilátky proti buňkám imunitního systému, který napadá nervové buňky;
 • chorobu modifikující léčiva, kam patří zejména interferony a glatirameracetát.

Interferony sice roztroušenou sklerózu nedokážou vyléčit, ale pokud je pacient začne užívat v počátcích nemoci, mohou pozitivně ovlivnit její průběh. Bylo prokázáno, že tyto léky snižují o 18-38 % míru relapsů a že zpomalují progresi invalidity.

Monoklonální protilátky snižují počet B-lymfocytů, vytvářejících protilátky proti buňkám nerovového systému. Výsledky studií u pacientů léčených monoklonálními protilátkami prokazují významné snížení počtu atak již po roce podávání. Tyto léky vykazují velmi vysokou účinnost a mají tak velký potenciál stát se léky první volby v léčbě této zýkeřné nemoci.

Zdroj: www.cilena-lecba.cz

   
02.11.2011 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [1] Heather [*]

  Jen bych poopravila vaši větu v úvodu "Neléčená dokáže během několika málo let upoutat pacienta na invalidní vozík."

  I léčená RS dokáže upoutat pacienta během několika málo let na invalidní vozík, i léčená dokáže pacienta během několika málo let zabít.

  Existuje několik typů RS - první je takový, že ani nepoznáte, že ji máte (krom toho jsem četla, že až 99% lidí zažije během života alespoň jednu ataku RS, aniž by o tom věděli). Další typ je RS velice málo progresivní, neléčitelná. Pak více progresivní, neléčitelná. A pak velmi progresivní, smrtelná.

  Někomu zasáhne hlavu/myšlení, jiným nohy, ruce...

  Jsou lidi, kteří se o ni musí starat, ale nijak zvlášť jim život nekomplikuje. Pak například manželův kolega měl ženu, která na to umřela během pár let. A pak je tu můj tchán, který ji má asi 15-20 let, postihla mu pohybové ústrojí a za 6 let, co ho znám přešel od špatné chůze s chodítkem na vozík, kdy se už ani sám nepřesune z vozíku na postel, protože mu občas přestávají sloužit i ruce...

  Neházela bych to tedy všechno do jednoho pytle...

  superkarma: 0 02.11.2011, 07:42:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme