Zdraví

Mozková mrtvice – hrozba pro život, pro nemocného i jeho rodinu, okolí i celou společnost

Význam, výskyt, následky a prevence

Srdečně cévní choroby (kardiovaskulární onemocnění KVO) představují vedoucí příčinu smrti ve všech zemích západní civilizace, Českou republiku nevyjímaje. Na druhé straně jsou však tato onemocnění vnímána populací jako sice závažná, ale léčitelná (terapie některých, např. infarktu myokardu, se opravdu neuvěřitelně zlepšila), a lidé se obávají spíše jiných skupin onemocnění. Následující řádky by měly přinést trochu více realizmu do tohoto našeho uvažování, alespoň ve vztahu k mozkové mrtvici.

mrtvice

Cévní mozková příhoda (CMP), mrtvice, „mozkový infarkt“ nebo anglicky „stroke“ je jedno z nejzávažnějších onemocnění v zemích západní civilizace včetně ČR. Je třetí nejčastější příčinou smrti (v ČR dokonce druhou). Navíc, nebo možná především, má tyto důsledky:

 • 1/3                                                 fatální, smrtelná
 • 30 %                                              umírá do roka
 • 5060 %                                      pětileté přežití
 • 15 %                                               porucha řeči
 • 22 %                                              porucha chůze
 • 45 %                                              hemiparéza (ochrnutí na polovinu těla)
 • 40 %                                             závislost na pomoci druhé osoby!

CMP je časté onemocnění. Za rok na něj umírá více téměř 11 tisíc osob, přepočteno na den je to přes 30 úmrtí denně (vzpomeňme tragické nehody autobusů, jak nás všechny zasáhnou desítky mrtvých). Hospitalizací s touto diagnózou je v ČR téměř 60 000 za rok, praktičtí lékaři registrují za rok 26 000 nemocných pro CMP. Co je skutečně téměř neuvěřitelné, je délka pracovní neschopnosti u nemocného s CMP. Ta činí více než 150 dní.

Ve srovnání s dalšími státy na tom ČR není nijak dobře. Výskyt CMP je 300/100 000 obyvatel, průměr Evropy je 90–140, USA lehce přes 200.

Je důležité si uvědomit, že CMP představuje riziko recidivy. Do 5 let je to 20–40 %.

mrtviceJestliže CMP začíná, je třeba si to uvědomit a co nejrychleji se dostat do specializované péče. Urgentní léčba ve specializovaném komplexním cerebrovaskulárním centru nebo na „iktovém centru“ je tím úspěšnější, čím dříve ji nemocný dostane. Proto je třeba znát základní příznaky, a pokud si jich všimneme, okamžitě volat rychlou záchrannou službu. Americká společnost pro CMP vytvořila snadnou pomůcku pro diagnostiku základních příznaků.

Pojem, který bychom si měli pamatovat, je FAST ( Face – tvář, pokleslý koutek, vytékající sliny, Arm – paže, neschopnost udržet předmět, asymetrie pohybu pravé a levé paže, Speech – řeč, neschopnost mluvit nebo i obtížné rozumění řeči, Time – co nejrychlejší transport).

Samozřejmě existují i další varovné příznaky počínající CMP. V každém případě je skutečně zásadní, aby byla nemocnému co nejrychleji poskytnuta pomoc. Tzv. trombolýza se může provést pouze do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, další léčebné metody ještě za 6–8 hodin. Ale čím později, tím hůře! Platí, že: ČAS JE MOZEK. Musíme si uvědomit, že každou minutou zanikají 2 miliony mozkových buněk a je zničeno na 14 milionů nervových spojení!

Prof. MUDr. Richard ČeškaV současné době se provádí na řadě center intervenční výkony přímo na mozkových cévách. I když je léčba účinná, přece jen je nesrovnatelně lepší, když dokážeme CMP předejít.
A prevenci představuje účinná intervence rizikových faktorů.

Na vzniku CMP se podílí především rizikové faktory jako zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Dnes se ale soustředíme na další, velmi významné riziko, které představuje nejčastější porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní.

Prof. MUDr. Richard Češka, CSc. FACP, FEFIM
Centrum preventivní kardiologie, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha,  richard.ceska@vfn.cz

   
15.06.2015 - Nemoci - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [6] Ifankar [*]

  Tak tenhle článek o rychlé reakci mne nadzdvihl ze židle. Můj tatínek byl minulý rok několik týdnů v zařízení, které jsem dosud považovala za špičkové. UVN v Praze.

  Zde dostal krvácení do mozku. Přišli na to při vyšetření kvůli něčemu jiného ve čtvrtek ráno. Pak z lékařů vypadlo, že už ve středu večer se jim zdál divný. Celý čtvrtek ho nechali ležet na běžném oddělení (nikoliv kardiologie) s tím, že další den půjde opět na kontrolu. No, ve čtvrtek večer jim upadl do bezvědomí, v noci si toho všimli a uvedli ho do umělého spánku, upadl pak do komatu a už se z toho neprobudil. Ve čtvrtek jsme za tatínkem byli, FAS i u něj bylo a já se ptala, co s ním dělají. Vyčítám si, že jsem se spolehla na lékaře, že vědí, co dělají. Nedělali nic a tatínek se tam na posteli točil ze strany na stranu, chtěl se zvedat. Prášek na spaní mu dali.

  Tatínek tam mj. bral léky na ředění krve.

  Takže to je krásná teorie, co pan profesor povídá, ale skutečnost je taková, že lékaři nechají člověka zemřít před očima.

  superkarma: 0 15.06.2015, 22:13:29
 2. avatar
  [5] risina [*]

  Té statistice nerozumím - když 1/3 postižených umírá hned a 30% do roka, jak to, že se 50-60% dožje dalších pěti let?

  superkarma: 0 15.06.2015, 13:58:05
 3. avatar
  [4] hubajda [*]

  Rikina — #3no to je pravda nase nemocnice nema moc dobrou povest ale u tatinka to bylo nad nase ocekavani to musim rict klobouk dolu na tatku davame pozor ale zas ma nove neduhy a ty nejsou dobre jak ja rikam vse je odvozeno od te CMP tak snad vse bude dobre

  superkarma: 0 15.06.2015, 12:17:06
 4. [3] Rikina [*]

  hubajda — #2 Měl štěstí. Ale dávejte na něj pozor, může se to kdykoli opakovat. Sml15

  Můj otec to štěstí neměl. Při první mozkové příhodě trvalo lékařům v nemocnici celý den, než se přišlo na to, co mu je. Oslepl, naštěstí jen dočasně, po měsíci se mu zrak zvolna vrátil. Ale musel se znova učit mluvit, číst, psát i počítat, chodit, jíst příborem - jako malé dítě. 5 let trvalo, než se z toho vyhrabal a byl schopen fungovat samostatně, jako předtím, než se mu to stalo. A pak se to stalo podruhé - opět měli lékaři fůru času, ačkoli byli informováni, že v minulosti už CMP byla. A po té druhé příhodě skončil na vozíku jako bezmocný a na cizí péči odkázaný. Dokazovat někomu, že na tom možná mohl být lépe, kdyby se s tím něco udělalo včas, to by mu zdraví stejně nevrátilo... takže výše psané řeči pana profesora je dlužno brát s velikou rezervou. Možná u něj na klinice to platí, ale v nemocnici okresního formátu se nikdo s pacientama moc nemaže. Sml80

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 15.06.2015, 10:44:10
 5. avatar
  [2] hubajda [*]

  Rikina — #1muj otec mel CMP pred vanocema hned jsme ho odvezly do nemocnice a lekar ho vzal celkem rychle nahlasila jsem ze mel to a to a pak to slo rychle a mozna rychlemu nasadeni leku je tata v poradku

  1. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 0 15.06.2015, 09:17:18
 6. [1] Rikina [*]

  To by měl sdělit pan profesor hlavně zdravotníkům, že se to má řešit neprodleně! Sml31 V praxi to vypadá tak, že rychlá záchranka odveze člověka do špitálu, a když má dotyčný štěstí a v tom zařízení ho vůbec přijmou, tak ho nechají dvě tři hodinky někde sedět, a pak si ho možná i všimnou. Načež mu vynadají, proč otravuje, protože nevypadá zrovna na umření. Že jde o mozkovou příhodu, to se zjistí víceméně náhodou, když jde kolem doktor, který to umí poznat a není líný říct jiným doktorům, ať začnou něco dělat. No a když pacient to štěstí nemá, taky ho můžou vozit po několika nemocnicích, než se vůbec někde uvolí ho vzít. V systému je něco špatně. Něco velmi zásadního. Sml80

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 5 15.06.2015, 06:43:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme