Zdraví

Mozek nikdy nespí!


Lidský mozek je jedna velká neznámá. Víte například, že obsahuje třikrát víc buněk, než je počet obyvatel planety Země? Nebo to, že přestože vnímá a ovládá pocity bolesti, sám na sobě bolest nepociťuje?Lidský mozek! Tělesný orgán člověka, o kterém bylo v celé historii lékařství, v mnoha společenských vědách i ve filosofii obecně napsáno nesčetně pojednání, článků a knih. Přesto je lidský mozek stále, a možná právě díky tomu, ještě více obestřen zvláštním tajemstvím. Tajemstvím, jež skrývá odpovědi na nezodpovězené otázky.Mozek je řídicí orgán nervové soustavy. Obvykle se tento pojem používá pouze u obratlovců, ale může být použit i u nervových center některých složitějších bezobratlých. Je uložen v lebeční dutině. Řídí a kontroluje tělesné funkce – například činnost srdce, trávení, schopnost pohybu, řeči ale i samotného myšlení nebo vnímání emocí.Jede na doraz!
Mozek v poměru k srdci je na tom jako ve sporu, co bylo na světě dříve, zda slepice, či vejce. Toto sídlo vědomí, myšlení a uvažování nezná absolutní klid. Koordinuje informace přijímané ze všech částí těla a přiměřeně na ně reaguje.Zajímavosti

• Mozek sice máme plný vody (až 80 %), ale přesto je nejvyšším seskupením vyšších a nejvyšších nervových ústředí.
• Mozek dospělého člověka váží přibližně 1,5 kg – představuje tedy asi padesátinu celkové hmotnosti těla, ale spotřebuje více než pětinu energie (kyslíku a kalorií) využívané organismem.
• Šedá kůra mozková by po rozvinutí pokryla podlahu o ploše 20 m².
• Mozek průměrného člověka uchovává tolik informací jako 20 000 průměrně velkých slovníků.
• Při učení se nějakému textu je nejlepší poloha těla poklek na jednom koleně.
• Roku 2004 učinili američtí vědci ze Stanfordovy univerzity porovnáváním snímků mozku, pořízených metodou magnetické rezonance, závěr, že lidé dokážou silou vůle „zablokovat“ myšlenky stejným způsobem jako nechtěné konání.Mozek
se skládá z nervových buněk – neuronů. Lidský mozek tvoří 100 miliard neuronů, které se liší svými velmi složitými tvary. Pokud by všechny byly v aktivním stavu, jejich energie by dokázala rozsvítit žárovku.

Co máme v hlavě?

Zadní mozek – s výjimkou vývojově mladšího mozečku – je nejstarší částí mozku. Prodloužená mícha a Varolův most odpovídají za udržení základních životních funkcí.

Dále se dělí na:
• Míšní mozek
o Prodloužená mícha
zajišťuje řízení činnosti srdce, cév, dýchacích pohybů, polykání, sání.
• Vlastní zadní mozek
o Mozeček zajišťuje udržování rovnováhy a řízení přesnosti pohybů.
o Varolův most kontroluje žlázy vylučující sliny a slzy, ovlivňuje také některé fáze spánku.

Střední mozek – zajišťuje souhru očí a pohyb hlavy za zvukem. Procházejí jím zprávy ze zrakového a sluchového ústrojí.

Přední mozek – se člení na pravou a levou mozkovou hemisféru (polokoule), které tvoří největší část předního mozku. Na povrchu hemisfér je šedá hmota a mozková kůra, uvnitř hemisfér je bílá hmota. Bílá hmota obsahuje nervová vlákna, tvořící komunikační síť mozku (spojují mozkovou kůru s míchou). Šedá hmota tvoří mozkovou a buněčnou kůru.

Mezimozek – uložen blízko třetí mozkové komory se dělí na thalamus, hypothalamus, epithalamus a subthalamus. Je vývojově mladší částí předního mozku. Thalamus je považován za centrum zodpovědné za emoce, pocit hladu, agrese, strachu. V horní části – epithalamu – se nachází žláza šišinka (epifýza), která s pomocí hormonu melatoninu ovlivňuje naše biorytmy. V dolní části je umístěn podvěsek mozkový – hypofýza, žláza, podléhající podnětům z nervového systému a ovlivňující další žlázy s vnitřní sekrecí. Je to tedy místo, kde dochází k propojení nervového a hormonálního řízení.

Koncový mozek – je nejmladší a největší část mozku. Je rozdělen na dvě hemisféry. Ty jsou na povrchu kryté pláštěm, který zas pokrývá vrstva šedé kůry mozkové. Povrch mozku je zpravidla rozbrázděn závity, i když existují i savci se zcela hladkými hemisférami (krysa). Vnitřek je vyplněn bílou hmotou (vlákna neuronů) a okrsky šedé hmoty, které tvoří podkorová centra, tzv. bazální ganglia. Nejstarší část koncového mozku tvoří čichový mozek. Jeho součástí  je i limbický systém mozku – centrum emocí. Koncový mozek zpracovává vnější podněty – čichové, chuťové, zrakové, sluchové. Řídí úmyslné pohyby a řeč, provádí myšlenkové činnosti, iniciuje podmíněné reflexy.

Co mozku prospívá?
Mozek je labužník, který si potrpí na vhodnou výživu. Škodí mu nadmíra cholesterolu, nasycených tuků, jakož i soli. Radost mu uděláte ořechy, rybím a drůbežím masem i draslíkem (v bramborách, rajčatech, banánech apod.).

   
11.03.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [13] MirkaK [*]

  Vivian: když někdo nereaguje, neznamená to, že článek nečte. Některé odezvy také nejsou k výše popsanému

  superkarma: 0 12.03.2008, 10:22:34
 2. [12] MirkaK [*]

  Vivian: když někdo nereaguje, neznamená to, že článek nečte. Některé odezvy také nejsou k výše popsanému

  superkarma: 0 12.03.2008, 09:07:37
 3. avatar
  [11] Vivian [*]

  shb: tak to jsi dost nadhodnotila :)

  superkarma: 0 11.03.2008, 19:58:51
 4. avatar
  [10] shb [*]

  zajímavý článek, ještě bych dodala že člověk využívá prakticky 30% kapacity mozku...myslím že někdo ani to ne

  superkarma: 0 11.03.2008, 16:58:05
 5. avatar
  [9] wich [*]

  Vivian: Taky je to možná tím, že v článku je učivo biologie střední školy, kterou máme takřka všichni zdárně za sebou, tak nikoho nic nepřekvapilo a tudíž k tomu nemá, co napsat

  superkarma: 0 11.03.2008, 16:38:20
 6. [8] Leidy [*]

  tak koukám že ten poklek zaujal skoro všechny i mě jinak je to moc zajímavý článek

  superkarma: 0 11.03.2008, 16:00:32
 7. [7] z.u.z.a [*]

  četla jsem hrozně zajímavej článek o operacích mozku. Pacientka byla při vědomí a v průběhu operace komunikovala s chirurgy, kteří kontrolními otázkami ověřovali, zda operace nenarušuje řečové centrum. Prováděli u to u pacientky, která byla bilingvální, šlo o to, aby při odoperování nádoru nepřišla ani o jeden jazyk.

  superkarma: 0 11.03.2008, 15:52:51
 8. [6] s.tin [*]

  hurá, nejsem ploštěnka :)

  superkarma: 0 11.03.2008, 15:19:10
 9. avatar
  [5] mam-ča [*]

  Zítra jdu na školení. Že bych poklekla, abych vstřebala co nejvíc informací ?

  superkarma: 0 11.03.2008, 14:02:53
 10. avatar
  [4] Vivian [*]

  Koukám, že tu moc reakcí není... Ploštěnky asi nečtou nic, co se jich netýká

  superkarma: 0 11.03.2008, 12:54:45
 11. avatar
  [3] trdlo [*]

  "žláza, která podléhající podnětům z nervového systému, ovlivňující další žlázy s vnitřní sekrecí" Slo by toto opravit?

  superkarma: 0 11.03.2008, 11:51:36
 12. avatar
  [2] alibaba47 [*]

  Perfektní informace - ten poklek budu zkoušet, pokud to není nějaká psina!

  superkarma: 0 11.03.2008, 08:50:12
 13. avatar
  [1] idiska [*]

  ...tak tenhle článek se mi opravdu líbí ....a ten poklek na jednom koleni musím vyzkoušet ...to jsem ještě nikdy neslyšela, super

  superkarma: 0 11.03.2008, 07:35:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme