Zdraví

Mozek nemá rád stereotyp

mozek

I když se vám možná zdá, že při dostatečném zaběhnutí do vyjetých kolejí a rutinních postupů se vám žije lépe než ve stále se měnících nárocích na vaše myšlení, tento pocit je zcela relativní. Pohodlí a pocit bezpečí má totiž nepříjemné vedlejší účinky. Zakrňuje vám mozek!

Je to naše velecitlivé, sotva půldruhého kila vážící řídící centrum, které samo zpracuje 20 % naší denní spotřeby cukru a kyslíku.

Jak mozek pracuje

Mozek se zbytečně nevyčerpává. Aktivuje vždy jen ty nejvíce používané části, ostatní mají padla. Co z toho vyplývá? Zatěžujeme-li stále stejné části tohoto orgánu svým konzervatismem, stále je sice posilujeme a stojaté vody jsou tím pádem stále stojatější, ale zároveň spolehlivě umrtvujeme všechny ostatní, které nepoužíváme. Proto je důležité vyvarovat se rutiny.

Zapomínáte?

Pro zapamatování je v mozku určeno přes sto oblastí. Ty ukládají jednotlivé části zážitků, které jsou v případě vzpomínky složeny v celek. Občas se ale stane, že některá část vypadne zcela, nebo je nahrazena vlastní fantazií.

Jak podporovat mozek v činnosti?

Jezte hodně vitaminů a stopových prvků, nezapomínejte na četbu, luštění hádanek, křížovek, hraní her a sport. Odborníci doporučují hlasitou četbu, změnu vyšlapaných každodenních tras – například do práce, do školy, na nákupy…

Škatulata, hejbejte se

A jestli chcete svůj mozeček trochu potrápit, potažmo protáhnout a rozcvičit, udělejte si doma trochu zmatku. Vyměňte v zásuvce s příbory nože za lžíce, hluboké talíře dejte do police, kde dosud trůnily mělké, přeházejte místa hrnců a pánví. Stejně můžete změnit pořádek i ve své skříni. Až ji budete probírat od zimních věcí, přeházejte trička se svetry, prádlo s ponožkami.

Kde jsou ty klíče?!

Kam až může vést rutina, vám předvedu na mém vlastním otci.

Rodiče mají v předsíni věšák na klíče s osmi pacičkami ve vzdálenosti asi 5 centimetrů. Na prvním háčku zleva visí už dobrých třicet let klíče od sklepa. Velký těžký svazek starobylých klíčů vážící půl kila. A tenhle svazek se nějak, zřejmě matčinou nesystematičností, ocitl na třetím háčku zleva. Otec chtěl jít do sklepa... a strhla se tragédie. Nemohl najít klíče. Celý den pátral po bytě, prohlížel kapsy, chodil po zahradě, jestli nejsou někde zapadlé v trávě. Pak si přišel stěžovat ke mně, řekl, co se stalo, podotkl, že nemáme klíče náhradní, tudíž se musí zavolat zámečník. Ztrátu svedl na matku, která byla celý ten den někde venku, takže se záhady neúčastnila. „Zase ta máma ztratila klíče. Teď nevím, co budeme dělat, bude to stát tisíce,“ hořekoval. Pak se matka vrátila domů a hned mezi dveřmi to schytala. Chvíli ještě hledali spolu, když tu se jí pohled zastavil na věšáku. A na třetím háčku zleva tam visel půlkulový svazek klíčů od sklepa. Byl 10 centimetrů od původního místa a otec ho neviděl!!!

Cvičte s mozkem a jezte borůvky

Rozcvičku svému mozku může dopřát každý už tím, že změní zaběhané rituály. Vaříte a mícháte při tom v hrnci? Dělejte to druhou rukou, než jste zvyklé. Stejně tak při čištění zubů nebo práci s myší u počítače.

A jestli svůj vlastní computer chcete povzbudit vhodnou potravinou, nejvhodnější jsou borůvky. Ty totiž ovlivňují rychlost předávání informací mezi neurony.

   
26.03.2010 - Alternativně - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] MONSTERA [*]

  enka1 — #3 Sml30

  superkarma: 0 30.03.2010, 10:48:55
 2. avatar
  [9] enka1 [*]

  mio — #8 Sml52případně OFFA

  superkarma: 0 26.03.2010, 12:48:05
 3. avatar
  [8] mio [*]

  Trénují prý jen zbabělci..Sml24

  mno, ale chvilku jsem u tohoto článku hledala fotografii 2.mozku s tlačítkem ONA, než mi to docvaklo..Sml52

  1. na komentář reaguje enka1 — #9
  superkarma: 0 26.03.2010, 12:41:57
 4. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Dokud to je vždycky na koho hodit, nemám potřebu trénovat mozek Sml57  Koneckonců, ten, kdo najde hledanou věc jsem většinou já, ať ji ztratil kdokolivSml80

  superkarma: 0 26.03.2010, 12:11:38
 5. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  bizonka — #4 S tímto problémem se obrátil jeden můj kolega na psychiatra. Ten mu poradil, aby až zas bude mít nutkání se vrátit, si řekl, no tak vyhořím.

  Já se naučila promluvit nahlas: "Vypínám žehličku" atd.

  superkarma: 0 26.03.2010, 07:36:06
 6. [5] schnaxy [*]

  Neustále cvičím svůj mozek,někdy se stane ,že něco hledám.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 26.03.2010, 07:30:55
 7. avatar
  [4] bizonka [*]

  Já se zase vracím z ulice domů a musím zkontrolovat,zda jsem vypla žehličku,kulmu nebo sporák,je to šílený pořád se vracetSml52

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  superkarma: 0 26.03.2010, 07:08:07
 8. avatar
  [3] enka1 [*]

  Něco na tom bude. Jako první mě napadlo WC a po vykonané potřebě zkusit zhygieničtit se levou rukou. Ale asi to zkoušet nebudu.Sml22

  1. na komentář reaguje MONSTERA — #10
  superkarma: 0 26.03.2010, 07:07:48
 9. avatar
  [2] migulka [*]

  Na tom něco bude ,taky se rozčiluji když mi manžel přehodí něco co já dávam na jedno místo a pak to hledám a nadávam a on se dívá a ukaže mi to .....snažím se cvičit mozek ale s tím přemísťovaním to skusím budu se prát sama so sebou snad mi to pomůže......Sml52Sml52

  superkarma: 0 26.03.2010, 06:46:54
 10. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Ve skříni jsem si omylem prohodila dvě krabice (jedna s ponožkama, druhá s kalhotkama) a i když je to už dost dávno, pořád si to pletu a vytahuju pokaždé nesprávnou krabici. Sml28

  superkarma: 0 26.03.2010, 01:20:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme