Vztahy

Mozek a stres

Trauma z dětství. Kdo by se s tím někdy nesetkal. Rozvod rodičů. Domácí násilí. Šikana ve škole. Týrání. Těžká autonehoda. Takové nepříjemné zážitky z dětství dokáží nadělat pořádné šrámy na duši. Podle nejnovějších výzkumů dokáže traumatický stres nevratně poškodit mozek dětí.

Pokud dítě samo prožije nebo je svědkem fyzického útoku, sexuálního zneužití či neštěstí, zůstane mu v mozku stopa v podobě přerušených neuronových spojů nebo „zkratovaných“ oblastí. Takové děti pak mívají vážné problémy s vývojem, dospíváním, vztahy i s učením. Přestože je určitá hladina stresu pro naše fungování nezbytná, všeho moc škodí.

Rodiče se však nemusejí obávat, že by svého potomka „rozhodili“ obyčejnou hádkou, výčitkami, či výchovným výpraskem. Ale pokud by bylo dítě vystaveno některému z uvedených těžkých traumat, vyhledejte odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra a poraďte se s ním, jak následky zmírnit.


Dbáte na to, aby se veškeré vaše domácí rozepře a konflikty striktně odehrávaly stranou od dětí? Pokud se vám na chování vašeho dítěte něco nelíbí, jste schopní si s ním
v klidu pohovořit? Řešíte jeho špatný prospěch ve škole zákazy nebo jinými tresty?

   
21.05.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] shb [*]

  myslím si že traumatické šoky poškozují mozek nejen dětí, ale i dospělých, a pokud je člověk vystaven takovému stresu dlouhodobě má to neblahé následky i na chování, vyjadřování a může se to obrátit i proti člověku samotnému ve formě nějakých nemocí...a 100%tně tyto traumata člověka mění- a to dost, a taky slabší povahy se můžou pod velkým tlakem zhroutit a změnit i nenávratně...

  Keltka: s tím druhým odstavcem souhlasím

  superkarma: 0 21.05.2008, 16:47:58
 2. [1] Keltka [*]

  Myslím si, že je to zjednodušeně popsané. Lidský organismus je mnohem složitější: některá traumata nemusí způsobit poškození mozku, ale odsunutí "traumat" z vědomí do našeho podvědomí a projevují se jako naše chybné reakce v podobě chování, ale i prožívání. I v dospělosti.
  Konflikty se nemusejí nutně odehrávat podle mého názoru mimo děti, děti vidí, jak se konflikty řeší, mají příklad (pokud jsou v rámci normy a vhodného řešení) a důležité je, že dítě vidí i "usmíření" a skutečnost, že jsou rodiče stále spolu a mají se rádi. (Ne, když vedou pak k rozvodu, rozchodu, apod.).

  superkarma: 0 21.05.2008, 10:54:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme