O nádherné fotografie novozélandské hory Mount Taranaki, která díky své podobnosti s japonskou horou Fudži poskytla například i kulisu k natáčení filmu Toma Cruise – Poslední samuraj, se s námi podělila naše čtenářka ze zahraničí, paní Jennifer Gros.

Máte nějaké krásné a zajímavé fotografie ze svých cest, či pobytu v zahraničí? Podělte se o ně s ostatními, tak jako to udělala naše čtenářka paní Jennifer Gros, která se díky manželově povolání dostane do různých zajímavých koutů světa. V nich si dokáže i při svých třech dětech najít chvilku nejen na stránky Žena-in, ale také na fotografování.

K mým nejoblíbenějším filmům patří snímek režiséra Edwarda Zwicka Poslední samuraj, v hlavní roli s Tomem Cruisem. Nikdy by mě nenapadlo, že jednou strávím nějaký čas v blízkosti míst, kde se tento film natáčel. Díky manželovu povolání, pracuje jako inženýr ropných vrtů, jsme bydleli tři roky nedaleko tohoto místa, ve vesnici Oakura, v regionu Taranaki/Egmont na Novém Zélandu. Hodně jsem fotila, zejména nedalekou horu Mount Taranaki, která byla vybrána filmaři k natáčení Posledního samuraje právě díky podobnosti s japonskou horou Fudži, tedy místem, které slavní samurajové ve svých dobách obývali.
Snad některé mnou vybrané fotografie potěší.

vesnice

příroda v okolí vesnice Oakura

pohlednahoru

pohled na horu Mount Taranaki (Mount Egmont)

Maorský název hory Mount Taranaki je znám také pod názvem Mount Egmont. Takto ji pojmenoval britský mořeplavec James Cook, první Evropan, který tuto horu spatřil.
K prvnímu výstupu se však neodvážil, ten uskutečnili až německý přírodovědec Ernst Dieffenbach a anglický velrybář James Heberley, které doprovázel najatý maorský průvodce. Ani ten se však neodvážil jít za hranici sněhu, protože Maorové věří, že se zde nacházejí duchové a mytičtí hadi.

tarnaki

za hranicí sněhu se prý nacházejí duchové a mytičtí hadi

Hora je vysoká 2 518 metrů. Jde v podstatě o spící starovulkán, nacházející se v regionu Taranaki na západním pobřeží Nového Zélandu, na ostrově North Island.
Svou sopečnou aktivitu zahájila přibližně před 135 000 lety. Poslední vulkanická činnost byla mírná erupce popela kolem roku 1755. K zatím poslední, silné a zničující erupci zde došlo o sto let dřív, v roce 1655. Novodobý výzkum ukázal, že v posledních 9 000 letech nastaly menší erupce v průměru každých 90 let, a ty významnější každých 500 let.

horaa

spící starovulkán jako by jen tiše vyčkával

Dnešní Národní park Taranaki zaujímá rozlohu 33 530 ha. To platí zhruba pro okolí deseti kilometrů od vrcholu.

krajina

krajina kolem Taranaki

Vzhledem k jisté odloučenosti od ostatního světa zde můžeme spatřit i některé vzácné druhy keřů, stromů a rostlin. Například vyšší polohy jsou zastoupeny porosty z velmi odolných dřevin, zejména pabuků jižních a horských cedrů zvaných kaikawaka. Tyto stromy přežily i erupci v roce 1655 a některé exempláře tedy mají až 400 let.

stromykaiwaka

kaikawaka

drev

různé druhy vzácných dřevin pod horou Mount Taranaki

A na závěr přikládám i dvě fotografie z nedalekých pláží, z dalšího místa, které si zamiloval můj milovaný herec Tom Cruise. :)

foto

plazvnocu

Jennifer

ukázka z filmu Poslední samuraj

Paní Jennifer Cros děkujeme za poskytnutý text i fotografie
ukázka filmu: www.youtube.com

Pozn. redakce

Pokud máte také zajímavé fotografie ze svých cest či pobytu v zahraničí, pošlete je společně se stručným průvodním textem na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz nebo stuskova@zena-in.cz

Do titulu dejte nadpis: ZAHRANIČNÍ CESTOVÁNÍ
Tyto příspěky budou průběžně zveřejňovány v rubrice Zahraniční cestování.

Čtěte také:

Reklama