Každé knihkupectví má dnes plné regály příruček na téma Jak být šťastný, úspěšný, zábavný …. Přitom už téměř sto let nepřišel nikdo s ničím novým. S trochou nadsázky by se dalo říct, že novodobé základy dobrého pocitu, po kterém všichni touží, položil jeden prodejce, jenž se narodil už v roce 1888! Jmenoval se Dale Carnegie.

Jeho knihy „Jak získávat přátele a působit na lidi“, „Jak se zbavit starostí a začít žít“, často i „Jak mluvit a působit na druhé při obchodním jednání“ byly součástí domácností našich pradědečků, dědečků i Dale Carnegietatínků.

  • A pravděpodobně se najdou v téměř každé rodinné knihovně i dnes.

Někdy jde o starší výtisky, jindy září novotou. Na tradici „STARÝCH dobrých rad“ totiž obratně navázala společnost Dale Carnegie & Associates a vznikly tak mimo jiné rady „Jak získávat přátele a působit na lidi ve věku digitálních technologií“.

Odkaz malého prodejce, jenž se vypracoval až na světoznámého odborného lektora na komunikace, tak žije dál.

Pojďme si dnes připomenout některé jeho myšlenky ohledně působení na lidi, z kterých jednoznačně zaznívá dávná a logická pravda: v jednoduchosti je krása, tak nečiň ostatním to, co nechceš, aby činili oni tobě, atd.

Asi právě to je to tajemství, které vysvětluje, proč nám stále připadají jeho rady a postřehy úchvatné a že přečkaly ve své pravdivosti moderní změny v naší společnosti. Připočteme-li k tomu vypravěčský talent a pečlivě vybrané příběhy, na kterých jsou jednoduché rady v knize vysvětlovány, nemůžeme se divit, že jeho dílo nadchlo miliony čtenářů. A povzbudilo bezpočet napodobitelů.

Když zabrouzdáte na internetu na stránky citátů a různých doporučení pro náladu, které si lidi přeposílají a nově také sdílejí prostřednictvím sociálních sítí, pravděpodobně narazíte na mnoho citací tohoto slavného Američana. Mnohdy ani není uvedeno jeho jméno, často se berou jako lidová moudrost či výtvor někoho jiného. Až tam může vést zdánlivě anonymní virtuální svět, který se tak trochu podobá tiché poště a někdy svým pojetím vyloženě klame. A i tímto způsobem velké myšlenky žijí dál, i když se jejich tvůrce pomalu ztrácí. Jsou tu s námi a měly by nám být k užitku. Je to tak snadné:

  • Nikdy nikoho nekritizujte, neodsuzujte a nestěžujte si.
  • Poctivě a upřímně oceňujte druhé.
  • Usmívejte se.
  • Mluvte především o tom, co zajímá druhé.
  • Jestliže se mýlíte, uznejte svůj omyl rychle a ochotně.
  • Berte ohled na představy a přání druhého.
  • Umožněte druhým, aby si zachovali svou tvář.

To je jen malý výběr rad, které v podstatě všichni známe, mnohdy nevíme, kde jsme k nim přišly a sem tam také zapomínáme na jejich kouzelnou účinnost, nemám pravdu?

Přečtěte si také

Reklama