Zdraví

Moudrost starého Egypta ukrytá v náplasti

 

Polknutí pilulky nebo aplikace injekce jsou dnes nejčastějšími cestami, kterými se léčivo dostává do organismu, na paty však těmto metodám nesmlouvavě šlape forma náplasťová. Náplasti, z nichž se léky postupně uvolňují do organismu přes kůži, se těší takové oblibě, že se během pěti let odhaduje zdvojnásobení jejich obratu.

 

Navíce lze očekávat, že ke stávajícím léčivým náplastím přibude řada nových, například na léčbu kardiovaskulárních chorob, Parkinsonovy či Alzheimerovy nemoci.

 

 

Náplasti obsahující léčiva u nás nejsou úplnou novinkou. Vždyť jeden z posledních „náplasťových“ léků  - antikoncepční náplast – byl na český trh uveden již před dvěma lety. A sám nápad aplikovat léky přes kůži je starý málem jak lidstvo samo. „O tom, že kůže je schopna efektivně přijímat léčivé látky, věděli už ve starém Egyptě, kdy na léčení používali nejrůznější hojivé masti,“ říká Doc. RNDr. Pavel Doležal, CSc., z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Přesto je transdermální (trans dermis = latinsky „přes kůži“) podávání léčiv provázeno v lékařské i laické veřejnosti řadou nejasností, týkajících se například možnosti dávkování, mechanismu vstřebávání či strachu z odlepení.

 

„Výhody podání léků prostřednictvím náplasti spočívají především v šetrnosti vůči organismu, ve vyrovnané hladině účinné látky v organismu a v komfortu užití pro pacienty,“ vypočítává docent Doležal. Co to znamená konkrétně u antikoncepční náplasti? Díky speciální technologii výroby „vypouští“ náplast po dobu celého týdne přesně určené množství účinné látky, takže hladiny hormonů v těle nekolísají.

 

Ústy podávané léky procházejí zažívacím traktem, kde se vstřebávají, pak se dostávají do jater, v nichž jsou metabolizovány, a teprve potom jsou „propuštěny“ do dalšího cévního oběhu. Naopak účinné látky z náplasti obcházejí zažívací trakt a jsou ušetřeny vlivů kyselosti žaludku, různých enzymů a mikrobiálního osídlení ve střevě a také jsou chráněny před nežádoucí metabolizací v játrech.

 

Aplikace léčiva v náplasti má výhody i pro všechny zapomnětlivé pacienty. Delší intervaly mezi aplikacemi náplastí významně snižují riziko zapomínání.

 

A zmíněný strach z odlepování? Náplasti jsou vyrobeny tak, aby přilepené odolaly všem běžným aktivitám. Při testování přilnavosti náplastí je pacienti vystavují i nejrůznějším formám zátěže (např. pobyt v sauně, sprchování, koupání, fyzická aktivita, fitness apod.). Přesto se náplast odlepí částečně nebo úplně jen u malého procenta pacientů.

 

Více informací najdete na www.jednoutydne.cz.

 

 

Popisky k obrázkům:

Antikoncepční náplast

Hormonální antikoncepce ve formě náplasti eliminuje průchod zažívacím systémem a primární zpracování v játrech. Přesné denní dávky se vstřebávají přímo do krve.

 

Antikoncepční pilulka
Hormonální antikoncepce ve formě pilulek se vstřebávají zažívacím traktu, odkud se dostávají do jater, které hormony částečně metabolizují. Odtud se teprve dostávají do krevního systému.

 


10. bohyně lovu, zvěře, plodnosti, přírody, bohyně měsíce
   
15.02.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Tak to do našeho oboru asi nepřijde

  superkarma: 0 15.02.2006, 17:54:30
 2. avatar
  [10] narciska [*]

  Žábina: tak to já jsem měla opačný problém. Náplast se začla už druhý den odlepovat a kolem se udělal ten fujtajblák. Lepila se mně na oblečení a tak No musela jsem se vrátit k pilulím.

  superkarma: 0 15.02.2006, 15:54:13
 3. avatar
  [8] Žábina [*]

  Léthé: to mi taky vadilo když jsem náplast zkoušela
  a můžu potvrdit - drží - opravdu drží i při strhávání ...kůže se napíná- náplast stále drží ...slabší povahy dál nečtěte!!
  musíte prudce trhnout - teprve potom se náplast odlepí...a vy máte zarudlé místo na kůži kterého se minimálně ještě druhý den nemůžete dotknout

  superkarma: 0 15.02.2006, 13:36:23
 4. avatar
  [5] Aja [*]

  Léthé: Pak dostaneš na ekzém kortikoidy!

  superkarma: 0 15.02.2006, 09:18:56
 5. avatar
  [4] arjev [*]

  Léthé:

  superkarma: 0 15.02.2006, 06:50:25
 6. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  http://www.nuvaring.com

  Nebo si zkopirujte 1.odkaz.

  superkarma: 0 15.02.2006, 01:07:15
 7. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  http://www.nuvaring.com/Consumer/index.asp?guid={08C9265A-DFF0-4ACA-A719-E209AE91A2AB}&sid=282210397

  superkarma: 0 15.02.2006, 00:46:27
 8. avatar
  [1] Léthé [*]

  a co ten fujtajblák kolem náplasti, který se tam udělá již druhý, nebo třetí den?

  superkarma: 0 15.02.2006, 00:13:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme