O nesmrtelném papillonovi Ainny nám napsala čtenářka Kremzina. Její kočkopes už má za sebou tři z devíti životů! Více si můžete přečíst v pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz.

Země původu: Francie / Belgie
Použití: Společenský pes
Klasifikace podle FCI:papillon

  • Skupina 9, společenská plemena
  • Sekce 9, malí kontinentální španělé
  • Bez zkoušky z výkonu
  • Celý standard FCI: Papillon a Phalene (klikni)

Výška v kohoutku: okolo 28 cm

Hmotnost:

  • Minimální hmotnost je 1,5 kg

Dále dvě kategorie:

  1. méně než 2,5 kg pro psy i feny
  2. 2,5 kg až 4,5 kg pro psy, 2,5 kg až 5 kg pro feny

Průměrně se dožívá: 13 až 15 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Své jméno získal papillon (motýlek) podle uší. Jeho obrovské plácačky opravdu mohou připomínat motýlí křídla. Jde o plemeno přes 200 let staré, které dlouhodobě patřilo mezi nejoblíbenější psí plemena na evropských dvorech. Najdete je proto vyobrazené na nejednom plátně slavných umělců (Rembrandt, Goya...), traduje se, že šlo o oblíbené psy francouzské královny Marie Antoinetty - její papillon jí údajně dopravil až ke gilotině.

Vzhled psa...

papillon

Nádherný malý španěl, s normální, harmonickou stavbou těla, dlouhou srstí, středně dlouhou tlamou, která je ale kratší než lebka, živou povahou, elegantní, ale přitom robustní, s hrdým držením těla a s lehkým a elegantním pohybem. Délka jeho těla je o něco větší než výška.

Povaha papillona...

Hledáte-li společníka do nepohody, pak je papillon správná volba. Je to sice pes velice temperamentní a hodí se tedy například pro agillity, ale zároveň i velice přátelský a vlídný. Kdybychom tedy měli shrnout jeho vlastnosti do dvou slov, byly by to nejspíš slova: aktivita a přítulnost.

Jak o něj pečovat?

Nejnáročnější, co se týče péče o papillona, je jeho srst. Ta vyžaduje pravidelné česání, aby se v ní netvořily nevzhledné cucky a dredy. Kupodivu při svém tvaru a velikosti uší nijak zvlášť netrpí na záněty, pozor je potřeba dávat akorát při koupání. Výživa je zcela nenáročná.

Co se týče pohybové aktivity, papillon bude vděčný za jakoukoli, kterou s ním jeho pán provádí, nepotřebuje k tomu ale vzhledem ku svým rozměrům velký prostor. Samozřejmě, že nějaký vhodný psí sport, je v tomto ohledu ideální, ale papillon bude spokojený i při dostatečných a zábavných vycházkách, plných běhání a her v parčíku.

Zkušenosti čtenářky Kremzina, paničky papillonky Ainny

Dobrý den,

posílám vám do seznamu psích plemen rasu papillon, někdy česky zvanou motýlek. Je to velmi milý, společenský a učenlivý psík.

ainny

Je velice vhodný k dětem a pro výcvik agility.

My jsme kdysi naši papillonku Ainny pořídili naší dceři, když jí byly 3,5 roky. Začala mluvit o bratříčkovi nebo sestřičce, tak dostala psí sestru. A opravdu se jejich vztah vyvíjel podobně jako u sourozenců. Napřed si spolu hrály, pak na sebe žárlily a vzájemně se zlobily, dnes jsou to největší kámošky. Taky už je dnes dceři 15 a papillonce 11,5.

Některé malé psí rasy jsou náchylné na různá onemocnění a vady, papillon je původní rasa ze 13. století, kdy dělala společnost už některým francouzským královnám. Proto je papillon velice zdravý a odolný psík. Klepu na vše dřevěné okolo, naše papillonka je zdravá jako rybička. Kdysi o ní někdo prohlásil, že má životů jako kočka. To asi bude pravda. Už 3x přežila svoji smrt :) Jednou někde v lese sežrala návnadu na lišky, zvracela, měla průjem, ale rozchodila to.

Podruhé při zimní procházce v lese se šla po ledě napít z potoka a spadla do ledové vody. Vystřelila takovou rychlostí, že vyběhla po zídce splavu jako Spiderman. Pořád běhala, aby se zahřála, až se jí z chlupů udělaly zmrzlé minirampouchy. V nejbližší hospůdce lehla ke kamnům, prospala se a byla úplně v pohodě.

Třetí historka se udála mojí vinou. V létě jsem jela v autě po městě, Ainny ráda sedávala mezi mnou a dveřmi. A jak bylo horko, dívala se z otevřeného okýnka a nechala se ovívat protivětrem. Najednou v pravotočivé zatáčce se asi vyklonila moc, mně se asi také pohnula noha a Ainny z auta za jízdy vypadla. Byla jsem v šoku a hned za zatáčkou jsem zastavila, naštěstí jsem opravdu jela pomalu snad 40. Volám, hledám, nic. A najednou se přibatolila lehce otřesená Ainny. Hned jsem ji prohmatala a kromě lehké odřeniny na čumáku neměla vůbec žádné zranění. Asi jí ty její veliké uši pomohly plachtit.

Máme tedy doma kočkopsa a doufáme, že s námi ještě pár let vydrží a odpustí nám, že ji někdy necháme doma samotnou.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama