Zdraví

Mottem festivalu je: Nerušit, rodím

Přístup k těhotenství a porodům se u nás v posledních letech rozhodně zlepšil. Na mnoha místech už vycházejí rodícím matkám vstříc a berou ohled na jejich přání, ale samozřejmě jsou i místa, kde to tak ještě nefunguje. I proto vzniklo Hnutí za aktivní mateřství.

hnutí

Toto hnutí se snaží už 14 let prosazovat lidštější přístup v porodní péči. Pomoci tomu má i Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, který se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu. Festival začíná dnes a potrvá až do neděle 26. května v pražském kině Perštýn. A můžete se přijít podívat!

„Česká republika se k celosvětové akci letos připojila již poosmé. Cílem festivalu (a obecně i cílem našeho hnutí) je humanizace porodní péče u nás, což je oblast, kde ČR stále ještě zaostává za zbytkem civilizovaného světa,“ říká Marta Zveibil Hrubá z Hnutí za aktivní mateřství. Podle ní není lidštější přístup k procesu porodu výmyslem nespokojených rodiček, ale je v souladu s vědeckými poznatky i doporučeními Světové zdravotnické organizace. „V našich porodnicích však mnohdy platí to, že přednost má tradice a pohodlnost - mnohé ženy se setkaly s argumenty typu, že když zde tak rodíme 30 a více let, proč bychom náš přístup měnili,“ dodává Marta Zveibil Hrubá.

Z vlastní zkušenosti i z vyprávění svých známých můžu potvrdit, že v této oblasti se ještě má co zlepšovat. Nejsem zastáncem domácích porodů a rodila jsem v nemocnici, ale právě chování některých lékařů a sester tam nebylo zrovna příjemné, takže jsem z porodnice ráda vypadla co nejdřív. A tak by to podle mě být nemělo. I proto je dobře, že existují různá hnutí a sdružení, která pomáhají, aby to i v této oblasti fungovalo lépe a hlavně přirozeněji, s ohledem na rodící ženu.

Jak se rodí v zahraničí?

Letošní ročník festivalu se koná pod heslem: Nerušit, rodím. Kdokoliv z vás se může přijít bez ohlášení podívat na přednášky, semináře, filmové projekce a workshopy, témata jsou jasná: jak otěhotnět, samotné těhotenství, porod, kojení, vzdělávání dětí, psychoterapie, výživa a mnoho dalšího, co s tím souvisí.

„Očekáváme velký zájem například o téma Porod v zahraničí, o svých praktických zkušenostech budou totiž mluvit ženy, které na základě vlastního rozhodnutí rodily v Anglii, Belgii, Holandsku a Francii. A jako tradičně přijedou známé zahraniční lektorky, mezi nimi německá porodní asistentka a homeopatka Ingeborg Stadelmann, jejíž kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod je jednou z nejčtenějších a nejoblíbenějších knih,“ přibližuje program festivalu Marta Zveibil Hrubá. Při některých přednáškách bude fungovat dětský koutek s Vílou Pohádkou.

Pokud vás festival zaujal, všechny informace včetně podrobného programu najdete na http://respektkporodu.cz/index.php/home/letos.

A jen připomínám: v pátek máme na programu téma domácí porody. Napište mi, co si o nich myslíte.

Více o této tématice v magazínu:

   
20.05.2013 - Zdraví - autor: Lucie Paličková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [32] terezalah [*]

  nemocnice.

  superkarma: 0 24.05.2013, 15:05:38
 2. avatar
  [31] tajnostii [*]

  Určitě v nemocnici roditSml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 22:12:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] daska59 [*]

  Všechno je to o lidech. Je jedno kde, a jakým způsobem rodíte. Důležité je, aby kolem vás byli profesionálové, kteří vám i tak těžkou věc, jakou porod je, ulehčí. A leckdy stačí vlídné slovo a uchopení za ruku.

  superkarma: 1 20.05.2013, 20:57:17
 2. [29] Michaela Biliová [*]

  Jiz 2 x jsem rodila v porodnici, poprvé pred 11 lety a má zkušenost byla taková, ze jsem ze strachu potom ani nemohla otěhotnět, takze se ani nedivím těm zenám, které chtějí rodit doma, ale nejsem zastánkyně domácích porodů. Já osobně bych se vzhledem ke zdraví dítěte doma rodit bála.

  Po 2. po 11 letech to jiz bylo daleko lepší, všichni byli moc vstrícní, rooming in je fajn.

  superkarma: 0 20.05.2013, 18:16:12
 3. avatar
  [28] Altamora [*]

  *Lefff* — #27 Jak jsem psala - nebyla to moderní porodnice, takže kolem mě nikdo neskákal, příjem a vyšetření trvaly jen krátce a trochu mě rozptýlily a uklidnily. Mohla jsem si chodit, jak se mi chtělo, PA byla příjemná starší paní. Kdyby nebyla přivolaná lékařka, pravděpodobně by se syn narodil mrtvý nebo hodně postižený. Na personál porodnice jsem si stěžovat nemohla, ale ta paní mi pila krev. Věřím tomu, že pak všude vyprávěla, jak se k ní chovali hrozně a jaká špatná porodnice to je. Já bych se ale k její stížnosti nepřipojila. Dobrá porodnice to nebyla, protože to prostředí už nestálo za nic, byla rozstavěná nová a tahle dosluhovala. Ale lidem v ní jsem nemohla vytknout, že by se ke mně chovali špatně.

  superkarma: 0 20.05.2013, 15:45:53
 4. avatar
  [27] *Lefff* [*]

  Altamora — #25 Tak to nebyl moc příjemný zážitek. Spoustě žen ale jde právě o to, že tolik pozornosti nepotřebují, resp. potřebují klid a nebýt rušeny a zneklidňovány zástupy cizích lidí. Když si vezmeš, kolik lidí se při porodu vystřídá - s někým se sepisuje příjem, natáčí monitor, vnitřně se vyšetřuje, pak nastupuje porodní asistentka, někde i medik, na samotný porod a prohlídku dorazí lékař, pak pediatr/neonatolog, sestry a sanitářky, člověk má pocit, že se přišla podívat snad i uklízečka, taxikář a místní drbna. Já si třeba ze svých porodů vůbec nevybavuji lékařky - přišly a představily se v době, kdy jsem je absolutně nevnímala, protože se blížilo finále. A zmizely hned po prohlídce a poporodním ošetření. Bývala bych ráda rodila za přítomnosti jedné jediné osoby po celou dobu, ale to je v porodnicích v ČR těžko realizovatelné.

  1. na komentář reaguje Altamora — #28
  superkarma: 1 20.05.2013, 14:58:48
 5. avatar
  [26] ekleinovka [*]

  Mám to za sebou, normálně i císařem,ale v nemocnici

  superkarma: 0 20.05.2013, 14:50:02
 6. avatar
  [25] Altamora [*]

  *Lefff* — #22 Rodila jsem v osmdesátých letech, v zastaralé porodnici. Věř tomu nebo ne, ale i po těch letech na ty porody nevzpomínám ve zlém. Naopak. Ale v prvním případě současně rodila jiná maminka, která hned ráno sepsala dlouhatánskou stížnost na špatné zacházení. Je fakt, že mi ta ženská svým kňučením a vyžadováním pozornosti pila krev, rušila mě. Ještě že jsme pak spolu nebyly na pokoji. Každý víme, že jsme lidé různí. Tyhle ženy měly rodit někde samy se svojí placenou asistentkou a neobtěžovat ty, které nepotřebují tolik pozornosti, dokud je vše v pořádku.

  1. na komentář reaguje *Lefff* — #27
  superkarma: 1 20.05.2013, 14:32:16
 7. avatar
  [24] blesksoft [*]

  mám za sebou 4 porody a dva mi zpestřily hysterické maminky, které přestaly spolupracovat a jen ječely u první za komušů to spravily dvě facky a miminko se narodilo během pár vteřin naprosto v pořádku a u druhé v této době se honem narychlo dělal císař a dítě vytahly napůl přidušené - no podle mně zlatá facka a dítě je OK

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:56:08
 8. avatar
  [23] *Lefff* [*]

  *Lefff* — #22 Koukám, jak blbě jsem tu větu postavila. Jako na běžícím páse to jede v každé z 6 pražských porodnic - mají resp. měli tu v posledních letech velký převis (proto tu také bylo mj. šílenství s registracemi k porodu). Klid, pohodu a plnění porodních přání jsem zažila jen v mělnické porodnici. Tam respektují porodní přání - tam se rodí skutečně dobře Sml16

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:18:54
 9. avatar
  [22] *Lefff* [*]

  Škoda, že další dítko už neplánuju. Program vypadá lákavě a ve stáncích bych nejspíš pár set až tisíc nechala.

  K příjemnému zážitku a splnění porodního snu (svobodná volba ve 2. době porodní a nepřerušovaný bonding s miminkem) jsem se propracovala až při třetím porodu. A to díky tomu, že jsem odjela rodit mimo Prahu, kde to jede jak na běžícím pásu a nikdo se s rodičkami a miminky nemaže, a zvolila si Mělník. Dobře jsem udělala Sml67 K dokonalosti chybělo už jen to, abych místo nemocniční postele měla široké pohodlné lůžko s postranicemi, kam bych si zalezla i s miminkem.

  Já nevím, že se diskuse okolo porodů zhusta zvrhnou v osočování žen, které chtějí rodit přirozeně. Jako by existovalo mezi ženami jakési mazáctví: Když jsem to já v porodnici přežila, tak ty taky musíš! Jaképak vymýšlení! Trochu mi to připomíná snahu některých kněží udržet povinnost celibátu - když já celý život nemohl, tak ty taky nebudeš smět! Sml32Sml24

  Přála bych každé ženě zažít porod, na který bude i po létech vzpomínat s nostalgickým úsměvem. Sml7

  1. na komentář reaguje *Lefff* — #23
  2. na komentář reaguje Altamora — #25
  superkarma: 1 20.05.2013, 12:16:13
 10. avatar
  [21] Jindriska8 [*]

  Jsem pro,rodit v nemocniciSml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:09:06
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  Rikina — #17 velcí teoretikovéSml57

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:01:39
 12. avatar
  [19] kobližka [*]

  Rikina — #18 Ona taková malá příprava není vůbec na škodu a možná,že tady nějaká ta facka dneska taky padne Sml30

  superkarma: 0 20.05.2013, 11:53:14
 13. [18] Rikina [*]

  kobližka — #15 ... boxovat se má až v pátek. Sml16

  1. na komentář reaguje kobližka — #19
  superkarma: 0 20.05.2013, 11:44:18
 14. [17] Rikina [*]

  gerda — #13 na konferenci bude spíš panovat vzácná shoda. Tam si nepustěj nikoho, kdo by chtěl kazit soulad a bude to tam samá "víla Pohádka". Sml57 

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 0 20.05.2013, 11:42:44
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  Děti mám dvě, zážitky z porodů oba špatné, ale rodit znovu (už opravdu nehrozí) - tak pokaždé ve špitále. Dcera má 3 děti a ani ji nenapadlo rodit doma. Kdo zažil komplikovaný porod, ten neriskuje.

  superkarma: 1 20.05.2013, 11:41:30
 16. avatar
  [15] kobližka [*]

  Tak nasadit boxerské rukavice a do ringu  Domácí porody,nebo ty v nemocnících? Rozhodně by měla mít jak žena,tak i miminko určitý komfort,ale dámy,zase nepřeceňovat.Porod byl odjakživa zcela přirozený proces,tak bych z něj dneska nedělala zase artistiké číslo.Rodit do vody,vleže,vsedě,na bobku,zavěšená...on to bude taky asi pěkný zdravotnicý byznys.

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 2 20.05.2013, 11:19:16
 17. [14] cilani [*]

  Zatím jsem nerodila,  tak bych se asi ani neúčastnila. Na co mi bude zjištění, že v zahraničí ke mně budou milejší, když vím, že na to, abych tam odjela, nebudu mít finance. Tak se raději nenechám strašit tím, jak zlí jsou v nemocnicích u nás, aspoň se nebudu tak moc bát, až na mě přijde v porodnici řada... Někdy je pro mě lepší nevědomost, než příliš mnoho informací, které stejně neumím použít, protože jsem danou věc nezažila...Sml80 Stejně netuším, jestli bych měla doktorovi zatrhnout třeba takový nástřih nebo ne.. tak to budu muset nechat na něm.. 

  superkarma: 0 20.05.2013, 11:18:47
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  vida, bude konference. To zas bude pohádaných lidíSml52

  1. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 0 20.05.2013, 11:17:01
 19. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Vivian — #11 Sml22Sml24

  superkarma: 0 20.05.2013, 08:43:48
 20. avatar
  [11] Vivian [*]

  A jéje... to tady zase bude jeden velkej hysterickej záchvat :D

  1. na komentář reaguje Suzanne — #12
  superkarma: 0 20.05.2013, 08:25:12
 21. avatar
  [10] marde [*]

  Doma bych nerodilaSml23V porodnici jsem měla veškerou péči

  superkarma: 0 20.05.2013, 08:24:40
 22. avatar
  [9] Brixik [*]

  Jsem taky jednoznačně pro porody v nemocnici a jaký tam bude personál, to se těžko ovlivní. Zná oba případy - pohodový přístup i přístup nepříjemný. U kamarádky mně to teda docela mrzelo, měla problémové těhotenství a předčasný porod a chovali se k ní opravdu hrozně, což jí v dané situaci opravdu nepomohlo.

  superkarma: 0 20.05.2013, 07:56:02
 23. [8] lidicka [*]

  Jsem zástancem porodu v nemocnici. Vím, že chování lékařského personálu nemusí být vždy  košér, ale těch pár dnů co je maminka s děťátkem v porodnici (pokud samozřejmě ze zdravotních problémů nemusí být hospitalizace delší) se to snad dá vydržet. Jinak i bezproblémové těhotenství nezaručuje bezproblémový porod. V nemocnici jsou přece jen omnoho lepší vyhlídky, že i porod s problémy se podaří "ukočírovat"Sml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 07:36:20
 24. avatar
  [7] Altamora [*]

  kukátko — #6 Porod je děsně důležitý. Zpackají ti porod a dítě má psychické trauma do konce svého života. Proto potkáváme tolik nevycválaných spratků. Nevýchova za to nemůže, to ten zpackaný porodSml57Sml57.

  Ale teď vážně - je určitě dobře, že si rodičky mohou vybrat, ve které porodnici budou rodit. Bylo by dobré podporovat i porodní domy. Ale ty sluníčkové ženy dělají ostatním spíš medvědí službu.

  superkarma: 1 20.05.2013, 07:24:33
 25. [6] kukátko [*]

  Mám pocit, že porody se řeší mnohem víc než výchova již narozených dětí.

  1. na komentář reaguje Altamora — #7
  superkarma: 1 20.05.2013, 07:10:47
 26. avatar
  [5] margot [*]

  koukám už to musí bejt docela dobrej businessSml57

  chtěla bych všechny nastávající matky varovat před zlými nemocnicemi, kde se nepřirozeně rodí. nejlepší je narození svého potomka správně plánovat (ostatně to tvrdil už i J. Cimrman) - a myslím, že nejlepší je načasovat okamžik O na veřejnost, třeba na takovýto prvomájový průvod - nebojte se přirozenosti a nenechte se ve svých tužbách a hormony rozvášněných pocitech omezovatSml67

  superkarma: 1 20.05.2013, 06:58:53
 27. avatar
  [4] peetrax [*]

  Suzanne — #3 mně bylo třicet a po takových akcích netoužím, už jen proto, že tam asi bude značná koncentrovanost lesan. Může se o tom meldovat jak chce, ale pak člověk stejně ve špitále narazí na personál, co se zrovna špatně vyspal - a bude vymalováno. Sml80

  superkarma: 2 20.05.2013, 01:45:56
 28. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Být mi dvacet, jsem tam. Za sebe říkám - chvályhodné, ale naštěstí už mám tohle téma za sebou Sml22

  1. na komentář reaguje peetrax — #4
  superkarma: 0 20.05.2013, 01:03:31
 29. [2] Rikina [*]

  Děkuji za varování, které části Prahy se mám tento týden důsledně vyhýbat. Sml57

  superkarma: 0 20.05.2013, 00:33:30
 30. avatar
  [1] peetrax [*]

  To raději festival jídla. Sml57 Už se bojím otevřít i konzervu s tuňákem, aby na mě nevyskočil nějakej porod. Sml24

  superkarma: 0 20.05.2013, 00:16:05

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme