Říká se, že dítě je požehnáním a naplněním života, ale co když se něco nepovede a nastanou komplikace, se kterými nikdo nepočítá. „I přesto vše je to NAŠE zlatíčko!” říká maminka desítiletého Matyáška, který je postižený.

„Matyášek se narodil předčasně ve 29. týdnu těhotenství a třetí den po porodu prodělal krvácení do plic a do mozku,” začíná vyprávět sympatická maminka Renata, kterou zastihla tvrdá rána osudu v podobě postižení syna Matyáše, který má Hydrocefalus, DMO (dětskou mozkovou obrnu) a více.
„Zpočátku bylo těžké srovnat se s tím, že mám postižené dítě. Často se mě lidé ptali, zdali Matyáš alespoň sedí, a zajímaly je další obdobné otázky. Já jsem s ním cvičila čtyřikrát denně, a když se pak někdo takto zeptá, tak vůbec nemáte chuť odpovídat. On byl ve všem pozadu, především pohybově byl opožděný. Časem jsem musela navštívit i psycholožku, která mi pomohla se s tím vnitřně srovnat. Tohle se prostě může stát komukoliv, ale je těžké to ustát.” Renata se láskyplně podívá na svého syna v kočárku, pohladí ho a povídá dále.
„Nikdy jsme nevěděli, jak na tom bude. Viděla jsem děti, které s tím samým problémem byly na tom dobře, běhaly, mluvily, a zase pak ty, kteří na tom byly špatně. Já jsem ale věřila, že na tom Matýsek bude dobře, že to zvládne, že ji silný a že to bude v pořádku.”
Na otázku zda někdy přemýšlela, jestli umístí Matyáše do ústavu, mi Renata odpověděla. „Kdybych ho dala do ústavu, nikdy by na tom nebyl tak dobře, jako když vyrůstá doma. Má tři sourozence, takže prostředí, kdy ho sourozenci táhnou, my s manželem s ním cvičíme a snažíme se udělat pro něj maximum, mu dává podle mě mnohem více. Je to někdy tak strašně náročné, člověk si říká, jestli to má zapotřebí, ale nedali bychom ho! To nejde, on je prostě NÁŠ!” dodává Renata.

sa
Matyášek s maminkou a mladší setřičkou

sa
A se svým tatínkem

Se sympatickou rodinou, která má malého Matýska, jsem se potkala na charitativní akci pro Dětské centrum PAPRSEK s názvem Bikers Prague dětem, která se konala tuto sobotu. Celý den bylo o zábavu postaráno, ale pro mě jednoznačně nejsilnější zážitek bylo představení s názvem Vodníci a hastrmani, kdy hlavními hvězdami byly děti ze Speciální základní, mateřské a praktické školy v Ústí nad Labem.

dfs

sd

Ale bylo toho mnohem více k vidění. Za zmínku určitě stojí pěvecké vystoupení muzikálových zpěváků z Divadla Broadway, ukázka Jízdního oddílu Městské policie, představení handbiku neboli kola poháněného rukama... Samozřejmě nechyběly ani různé soutěže pro děti, bohatá tombola atd., kdy výtěžek putoval na dobrou věc.

ds
Tombola v rukou „drsné“ motorkářky s dobrým srdcem

sd

Tato akce mě opravdu nadchla, protože spojení „drsných“ motorkářů a dětí s postižením se jen tak nevidí. Zajímalo mě, jak vůbec k tomuto netradičnímu spojení došlo, a na tyto otázku mi odpověděla Mgr. Lenka Marčíková, klinická logopedka a vedoucí střediska Dětského centra PAPRSEK ze Střediska Prosek: „Musím říct, že to jsou takoví naši dobří andělé, a v tomhle směru tak trošku věřím na zázraky. Jednoho dne zazvonil telefon a pan Martin Pospíšil, se zeptal, jestli by nám nějak mohli pomoci, a my začali spolupracovat.”

Michal, člen motorkářského klubu Bikers Prague, ještě dodal: „Vzniklo to vlastně díky našemu prezidentovi Martinovi, který má postiženou dcerku, a jeho napadlo udělat tuto celodenní akci pro děti. Určitě bychom byli rádi, kdyby se nám tento první ročník povedl a my mohli pokračovat dále a udělali z toho nějakou tradici.”

Dětské centrum PAPRSEK je zařízení nestátní zdravotnické a zařízení sociálních služeb. Poskytují službu denního stacionáře a chráněného bydlení pro děti a mladé dospělé s převážně velmi těžkým kombinovaným postižením.

as

Co k tomu dodat? Snad jen, že držím palce a doufám, že příští rok se budu moci této úžasné akce zase zúčastnit. Letošní ročník se opravdu moc povedl a věřím, že se líbil všem zúčastněným.

Reklama