Domácnost

Motor života


„Konečně pátek, co? Zítra sice máme ve škole ještě tu brigádu, ale to ani neberu v potaz. Jdeš s náma pařit, ne? Nebo se zas budeš šprtat a pánbíčkařit?“ zasmála se Radka a pohrdlivě se na Martu ušklíbla. Nesnášela ji. Byla její přesný opak. Tichá šedá myška, bez poskvrnky a průšvihů.

„Díky, ale nepůjdu. Mám už jiný program.“ odpověděla Marta. „Tak jinej program, jo? A co chudinka jako ty může mít za program? Snad ses nám nezamilovala, ty ještěrko!“ dorážela Radka. „I když pardón, já zapomněla, že ty jsi zamilovaná do toho svýho Ježíše, co? A už jsi se s ním vyspala?“ řehtala se, ale Marta už byla na její vtípky zvyklá. „Budu se za Tebe, Radko, modlit, potřebuješ to. Bůh ať ti odpustí. Měj se hezky a užij si víkend!“ rozloučila se a odcházela domů.

Bylo jí Radky líto. Taková pěkná holka a takhle si ničit život. Nechápala, co na nějakých mejdanech vidí. Opít se, s někým se vyspat, něčím si vyspravit náladičku, ne, na to ona nebyla. Nejradši svůj volný čas trávila doma, zavřená v pokojíčku, s Biblí v ruce a věčnou modlitbou na rtech. A když už přece jen vystrčila nos ven, šla zásadně s holkama ze sboru, s holkama, jako byla ona sama. Nelitovala toho, bylo jí tak dobře. Věděla, že Bůh existuje, a milovala ho.

Konečně Marta přišla domů. „Ahoj mami, už jsem doma! Pán ti žehnej!“ „Tobě taky, miláčku, ráda tě vidím. Jak bylo ve škole? Něco nového? Jo, volala ti Sára, jestli s ní půjdeš na modlitby k Juráčkům.“ „Jasně, už se těším, hned Sárce zavolám a domluvím se s ní, díky, mami,“ odpověděla Marta a odešla telefonovat. Srdce jí bilo radostí, nemohla se dočkat.

Tyhle páteční večery zbožňovala. Na střídačku se u někoho sešla parta ze sboru a každý něco přinesl – chlebíčky, buchty, mandle, chipsy. Povídalo se, rozebíraly se problémy a události a hlavně – modlilo se. Za město, za svět, za církev, za členy, za spolužáky, za rodinu, za potřebné. Neskutečně ji to naplňovalo. Dodávalo jí to sílu, energii, věděla, že je užitečná a potřebná, že modlitbou a upřímnou snahou pomoci by mohla změnit svět. A to ona chtěla. To byl její život, pomoc potřebným. Nejradši by se okamžitě sebrala a jela někam do džungle dělat misionářku. Nebo třeba do Afriky lékařku. To je fuk, hlavně, že bude pomáhat a starat se o slabší a chudší.

Bylo skoro deset večer, když Marta se Sárou odcházely domů. Držely se za ruce, smály se a zpívaly náboženské písně. Najednou se Sára zarazila a vykřikla. Na zemi, kousek od nich ležela schoulená postava v kaluži krve. „Honem, Marto, utíkej, tamhle někdo leží. Poběž, honem!“ a dala se do běhu. Během chvilky byly na místě. Marta se sehla k ležící postavě a vyjekla: „Pane Bože, to snad ne! To je přece Radka, moje spolužačka! Dělej, musíme zjistit, co jí je. Zavolej sanitku!“ Ruce se jí třásly, srdce bilo na poplach a slzy se draly ven. V hlavě jí vířily tisíce myšlenek. Určitě Radku někdo znásilnil, byla skoro nahá, samá modřina a šrám, tvář škaredě potlučenou a z hlavy jí tekla krev. Byla v bezvědomí. Marta se šeptem modlila a ptala se, proč se to Radce muselo stát. Nic, žádná odpověď.

Tu noc nemohla Marta usnout. Stále měla Radku před očima. Zmlácenou, špinavou, v kaluži krve, umírající. Přitom ještě odpoledne byla tak pěkná, tak veselá a plná života. A během pár hodin je všechno pryč. Ale proč? A kdo to udělal? A jak k tomu vůbec došlo? A proč to Bůh vůbec dovolil? Proč jí neposlal anděly, aby jí pomohli? Bude zase v pořádku? A dopustil by Bůh, aby se tohle stalo i jí? Nebo by se na ni taky vykašlal?
Ráno se Marta probudila celá rozlámaná a nevyspalá. Do školy na brigádu ani nešla. Chtěla jít za Radkou. Zjistit, jak jí je, jak se cítí a kdo jí to udělal. A hlavně proč. Oblékla se, poklekla k ranní modlitbě, ale nešlo to. Nemohla se modlit, zlobila se. Jak jen to mohl Bůh dopustit? A co je to za Boha, když toto vůbec dopustí? Ne, asi se spletla, tohle přece nemůže pravý Bůh dopustit. A tak se poprvé za těch skoro deset let, co dala Ježíši svůj život, vydala ven bez modlitby.

Autobus zastavil u nemocnice a lidé vystupovali. Marta seděla dál a zírala z okna. Nechtělo se jí vstát a jít. Nejradši by jen tak seděla dál, vozila se, dívala se z okna a na nic nemyslela. „Haló, slečno, no tak, spíte? Už jsme u nemocnice, tak vystupujte. Já tu nemůžu stát do nekonečna.“ houkl na ni řidič. Marta přikývla, vstala a vystoupila. Pomalým krokem se šourala ke vchodu nemocnice, v ruce kytici a pytlík pomerančů. Otevřela dveře a zamířila k informacím. „Dobrý den, já hledám, já jdu, včera k vám přivezli Radku. Slámovou. Radku Slámovou.“ koktala. „Moment, podívám se. Ano, to je ta znásilněná. Leží na gynekologii. Ale nevím, jestli vás tam pustí.“ odpověděla znuděně paní z kukaně. „A kde to je prosím? A jak to s ní vypadá?“ špitla Marta. „Budova C, třetí patro. Tam už vám řeknou, kde přesně leží. A jak to s ní vypadá teda nevím, mně se doktoři nesvěřujou, víte?“
Marta vyjela výtahem do třetího patra a vzala za kliku. Bylo zamčeno. Zazvonila. Nic, nikde nikdo. Zkusila to znovu, o poznání déle. „Zbláznila jste se ženská? Co tady vyzváníte?“ zaječela na Martu sestra, když přišla otevřít. „Já jdu za Radkou Slámovou, prosím. Jsem její spolužačka, včera jsem ji na tom chodníku našla já.“ „Aha, no tak pojďte, na chvilku vás za ní pustím. Ale jen pět minut, musí odpočívat, byla na tom dost špatně. Dejte si plášť a běžte. Pokoj 12. A nezapomeňte – 5 minut!“ usmála se sestra a odcházela do sesterny.

Když Marta přišla k pokoji, kde ležela Radka, znovu si ji v duchu vybavila tak, jak ji včera našla. Slzy se jí vehnaly do očí a rozplakala se. Pomaličku zaklepala a vešla. Radka ležela v posteli, oči zavřené, hlavu zavázanou. „Ahoj Rady, spíš? To jsem já, Marta, ze třídy.“ špitla. Radka se trochu pohnula, oči stále zavřené a neznatelně kývla. „Můžu dál, Rady? Nechci tě vyrušovat, jestli chceš spát nebo mě nechceš vidět, tak já zas půjdu. Přinesla jsem ti pomeranče, smíš je?“ Konečně Radka otevřela oči. Měla je oteklé a samou modřinu. „Ahoj Marto. Díky. Za všechno. Prý si mě včera našla. Děkuju. Asi jsi mi zachránila život. To je, co? Zrovna mně. I když jsem na tebe byla pořád tak hnusná, promiň. Je mi to líto. Byla jsem strašně blbá. Zlobíš se?“ „Prosím tě, proč bych se měla zlobit? To je normální, většina lidí nás věřící považuje za cvoky,“ usmála se Marta. „A jak je ti? Už je to lepší? A co se ti vlastně stalo? A kdo ti to udělal? Policie mi nechtěla nic říct, prej zatím nic neví, že tě nejdřív musí vyslechnout. Už tu byli?“ „Jo, hned v sedm ráno. A je mi líp. Můžu si za to sama, byla jsem pitomá.“ „Takhle nemluv, Rady, za nic přece nemůžeš.“ odvětila Marta. „Ale jo, Marti, můžu. Šla jsem včera na mejdan, trochu jsme popíjeli a já si pak ještě píchla. Lepili se tam na mě nějací tři kluci, ale já když si píchnu, nemám na sex ani pomyšlení. Tak jsem je vodpálkovala. Když jsem se pak trochu probrala, dala jsem si pivo, trochu jsme tancovali a asi v devět jsem chtěla jít pryč. Vypadla jsem, jenže ti tři kluci mě dohonili a znásilnili mě.“ „No vidíš, není to tvoje chyba, ale jejich. Ty jsi jim přece dala hned na začátku najevo, že o ně nestojíš.“ konejšila Marta Radku. „No jó, to sice jó, jenže kdybych nežila tak mizernej život, tak by se mi to asi nestalo. Ale víš, Marti, na co jsem přišla? Víš, já z toho byla hotová, měla jsem strašnej strach, že mě zabijou, a vzpomněla jsem si na tebe a na toho tvýho Ježíše. Modlila jsem se a prosila ho, aby mi odpustil, jak jsem žila, a pokud umřu, aby na mě nezapomněl. A jak jsem se tak modlila, došlo mi, že je tam Bůh se mnou a že fakt existuje. Že se toto všechno prostě muselo stát, abych v něj uvěřila. Že toto byla moje cesta k němu. Že jinak bych asi k Bohu nedošla. Víš, já už kolikrát chtěla toho srabu nechat, vybrat si pro život jinej motor, jinej pohon. Ne drogy, chlast, mejdany a tak. Záviděla jsem ti, chtěla jsem se ti podobat, bylo mi jasný, že ten tvůj pohon je prostě lepší. Jenže mi to bylo asi trapný, styděla jsem se a bála, nebo co já vím. Chápeš?“ „Chápu, Radečko, chápu, všechno už chápu!“ usmála se Marta a jemně Radku objala.

Eva Doležalová, vítězka kategorie maminčiny/tatínkovy/babiččiny/dědečkovy pohádky z celoroční soutěže Příběh roku. Vyhodnocení proběhne během ledna a slavnostní předání cen v únoru 2008.

Soutěž balzám 4

 

   
10.01.2008 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [69] Meander [*]

  arwen1: Proč máš Majuchy ikonu?

  superkarma: 0 13.01.2008, 18:31:43
 2. avatar
  [68] Meander [*]

  Rybulka: Díky Bohu změnilo. A velmi.
  Taková úvaha - když se pevně rozhodnu, že se chci "dát na víru", může mě od toho odradit jeden mizerný duchovní?
  Milanka: Ta dívka v článku je budoucí matka slečny Carrie.

  superkarma: 0 13.01.2008, 18:30:22
 3. avatar
  [67] arwen1 [*]

  Pěkný příběh,klidně se to mohlo stát i ve skutečnosti.Cesty Páně jsou nevyzpytatelné.

  superkarma: 0 13.01.2008, 15:01:02
 4. [66] Milanka [*]

  Vivian: Ta dívka v článku se chodila jenom modlit, aspoň jsem to tak pochopila.Já jsem taky věřící, ale nejsem fanatik. Psala jsem již níže.

  superkarma: 0 12.01.2008, 17:30:51
 5. avatar
  [65] Rybulka [*]

  Rybulka: Hernajs, dvakrát opravdu hodně, že já si to po sobě nepřečetla! Sorry

  superkarma: 0 11.01.2008, 20:43:19
 6. avatar
  [64] Rybulka [*]

  Mezi věřícíma - katolíkama, pro upřesnění - jsem se v mládí pohybovala opravdu hodně a musim říct, že lidí "v křeči", jak já tomu říkám, jsem poznala opravdu hodně. Jestli se to za tu dobu změnilo, Meander, tak to jsem jen ráda Protožw to lidi od církve akorát odrazovalo. Otázka je, zda to člověka odradí pouze od církve nebo od víry.
  Jestli toto je pohádka a ještě vítězná, tak to potěš Pámbu!

  superkarma: 0 11.01.2008, 20:41:13
 7. avatar
  [63] Vivian [*]

  Milanka: a proč si prosímtě myslíš, že člověk, který se modlí, si neužívá?

  superkarma: 0 11.01.2008, 19:43:43
 8. [62] Milanka [*]

  shb: Jenom bych chtěla přidat, že nemám nic proti nikomu, kdo je věřící a modlí se. Jenom si myslím, že maldí lidi by si měli život užívat. Bavit se, patří to k mládí.

  superkarma: 0 11.01.2008, 19:23:55
 9. avatar
  [61] shb [*]

  milanka: aha, dík, ptala jsem se jen tak, že bych ti k tomu něco napsala, ale když jsi to nepsala ty tak nic
  majucha: já vím co to je javohl, jen jsem to chtěla slyšet od tebe, co mi k tomu řekneš, takže díky....

  superkarma: 0 11.01.2008, 15:58:12
 10. [60] Mehteb [*]

  Také jsem měla takovou spolužačku, hrozně chytrou, věřící....nepustili jí ani na školu, musela si udělat soustružnici, pak nástavbu a maturu, pak vejšku metfyz. Asi jí Bůh pomohl, my pitomci jsme se jí ve škole smálli, nakonec se asi jako inž. může smát nám.... Já jsem absolutní atheistka, ale když mě s tím nikdo neotravuje, tak ať si dělá co chce.

  superkarma: 0 11.01.2008, 13:58:55
 11. avatar
  [59] Meander [*]

  Milanka: "marní čas s modlením, místo aby chodil mezi mladé lidi a bavil se"
  Máš cosi jako ponětí, jak vypadá život mladého věřícího člověka. Máš cosi jako ponětí, CO a O ČEM je modlitba?
  Svatá prostoto, a toto má volební právo.

  superkarma: 0 11.01.2008, 11:43:10
 12. avatar
  [56] Vivian [*]

  nic proti Ježíškovi, ale tohle je přeslazená limonáda...

  superkarma: 0 10.01.2008, 23:33:18
 13. avatar
  [55] rek11 [*]

  superkarma: 0 10.01.2008, 22:44:57
 14. [54] Milanka [*]

  shb: Ty myslíš, jestli jsem psala tento příběh nahoře? Ne ten jsem nepasala. Nesouhlasím s někým , kdo je věřící a mladý, marní čas s modlením, místo aby chodil mezi mladé lidi a bavil se. Bavit se dá i bez drog. Psala jsem taky příběh do téhle soutěže, ale příběh se týkal dvou lidí, kteří se měli rádi a přesto, že jim rodiče napřáli, tak se po letech vzali.Byl příběh mé babičky.

  superkarma: 0 10.01.2008, 21:23:00
 15. avatar
  [53] Canadian [*]

  velebnosti, to je narez to si nekdo dela z vericich prdel nebo jak to ma clovek vnimat?

  superkarma: 0 10.01.2008, 21:12:01
 16. avatar
  [52] shb [*]

  koukla jsem se na popis filmu Carrie, může to bejt dobrá

  superkarma: 0 10.01.2008, 20:23:10
 17. avatar
  [51] Meander [*]

  Evikus: http://www.csfd.cz/film/2316-carrie/?text=55738

  superkarma: 0 10.01.2008, 17:37:32
 18. avatar
  [50] Aloren [*]

  Tak to je tedy pohádka, ten doják na závěr je koruna všeho...

  superkarma: 0 10.01.2008, 17:16:14
 19. avatar
  [49] Evikus [*]

  Meander: Tak to se musím poptat, má-li to někdo ze známých doma, zní to lákavě

  superkarma: 0 10.01.2008, 17:00:21
 20. avatar
  [48] shb [*]

  majucha: a co ty jsi? co je javohl?

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:55:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [45] shb [*]

  majucha: každý ať má svou víru je mi to šumák, ale ať si ji laskavě nechá pro sebe, a už vůbec nepochopím převracení na křesťanství, jsem malinko v šoku, že ještě dnes to existuje, prostě a jednoduše žijeme v pravěku, než se lidi vůbec někam dostanou (myslím ve svých hlavách, protože jsou stále stejní, jen mají k dispozici vymoženosti doby), tak to dřív lidstvo jako takové skončí, a těch konstruktů co si lidi na sebe a své okolí vymysleli - jenom proto, že dav je třeba kočírovat, protože se nelze spolehnout na jednotlivce, protože jsou to zase jen lidi...a tak dál pořád dokola....

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:48:24
 2. avatar
  [40] Meander [*]

  Evikus: Měla. Takový rozkošný horůrek s ukázkou pravého fanatismu.

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:29:44
 3. avatar
  [39] Evikus [*]

  Meander: Film Carrie jsem neviděla, měla bych?

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:26:37
 4. avatar
  [38] shb [*]

  majucha: to druhý a tomu tvýmu kamarádovi co jel do tý ameriky bych kosti zpřerážela aby byl k tomu svýmu bohu blíž a ostatní nechal NA POKOJI!!!
  a gerda: bojte se bojte toho svýho boha co se ho můžete jen bát vy bohabojní!!!

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:13:59
 5. avatar
  [35] shb [*]

  Milanka- to jsi psala ty? a to je real?

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:03:49
 6. avatar
  [34] shb [*]

  majucha: tak jsem si to teda přečetla , nevím na jakou stranu se mně ptáš

  superkarma: 0 10.01.2008, 16:02:30
 7. avatar
  [31] shb [*]

  hm hm je mi líto ale tohle číst nebudu, stačilo mi pár prvních odstavců....

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:49:44
 8. [30] Milanka [*]

  omlouvám se zachyby. Měla jsem si to po sobě přečíst.

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:26:19
 9. [29] Milanka [*]

  Evikus: Částečně věřící. Věřím, že něco mezi zemi a nebem /vesmírem/ je. Nejsem fanatik. Měla jsem jednu znýmou, každý týden v kodtele, často chodila ke zpovědi, kde se vyzpovídávala pravděpodobně z toho, co nepěkného prováděla lidem kolem ní.Znala jsem druhou, ktertaky věřila v boha, do kostela chodila jenom, když farář nekázal. Poseděla,probrala si tam své problémy a uklidněná odcházela.Snažila se nikomu neubližovat a jak mohla pomohla. Částečně jsem myslela, že nejsem fanatik.

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:25:06
 10. avatar
  [28] *daisy* [*]

  Meander: jj, nastesti jich taky moc neznam Na jednu stranu je to neuveritelny, az smesny, na druhou se obcas cloveku chce plakat, ze takovi opravdu jsou

  Majucha: taky mi to pripomnelo Straznou vez

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:01:25
 11. avatar
  [27] Petunie [*]

  Hen héééééén, motor života . Radši popojedu o kus dál ...

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:27:35
 12. [26] dkd [*]

  TOTO !!! je pohádka pro děti? No nazdar

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:23:21
 13. avatar
  [25] gerda [*]

  Evikus: taky jsem se tomu divila, ale pak jsem si to přeložila jako "trošku těhotná"

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:48:15
 14. avatar
  [24] Meander [*]

  Evikus: Já taky. Ale moc jich není a většinou děti nemají nebo mají už dospělé.
  Já se dost pohybuju mezi věřícími a fakt se mezi nimi takovéto extrémy prakticky nevidí. Tohle už má příchuť sektařiny. Btw. viděla jsi film Carrie?

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:23:24
 15. avatar
  [23] Evikus [*]

  Milanka: Co to je částečně věřící?
  Meander: Znám lidi, co si u nich fakt umím představit, že to doma vyprávějí dětem

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:18:57
 16. avatar
  [20] gerda [*]

  Milanka: je to celé z prstu vycucané s úmyslem napravit hříšníky - řekla bych, že autorka dosáhla pravého opaku.

  superkarma: 0 10.01.2008, 11:43:58
 17. [19] Milanka [*]

  I když jsem částečně věřící, tak si myslím, že by měl být někde střed všeho.Mladá holka, která se jen chodí modlit, asi není úplně v pořádku. Zrovnatak chodit do pochybných společností a brát drogy taky není v pořádku. Mladí lidé by se měli bavit, chodit do společnosti, jak věřící, tak nevěřící, ale umět si vybrat přátelé a společnost na úrovni.

  superkarma: 0 10.01.2008, 11:22:39
 18. avatar
  [18] Meander [*]

  Tyjo, tyjo, tyjo! Starý zákon na tebe!

  Evikus: Věř mi, že tohle je VELMI ujeté i pro věřící.

  superkarma: 0 10.01.2008, 11:01:16
 19. avatar
  [17] gerda [*]

  Majucha: Kadla: Jen klej a sakruj dál, jsi nevěřící osel! A věř mi, to že bych se smál, kdyby teď do tě uhodil ohnivý boží posel - napsal můj milovaný J. Hašek v jedné ze svých povídek, ve kterých nelítostně zesměšňuje církevní praktiky. No jo, ale vlastně....umřel ve 40, že by si na něj seshora došlápli?!

  superkarma: 0 10.01.2008, 10:55:04
 20. avatar
  [16] Kadla [*]

  A tak se milá Radka obrátila k Bohu a do smrti z ní byla poslušná pobožká ženuška. Zato Marta špatně dopadla. V klášteře ji jedna jeptiška svedla na scestí a chudák Marta propadla peklu. Howhg!

  superkarma: 0 10.01.2008, 10:37:46
 21. avatar
  [11] gerda [*]

  Teda nevím - je to jakési ode zdi ke zdi. Není to nějaká církevní agitka? Já vím, že se píše o vážných věcech, ale jaksi mi to zavání, Hašek by si na tom smlsnul.

  superkarma: 0 10.01.2008, 10:23:22
 22. avatar
  [10] femme [*]

  no to snad nééééééééééééééééééééé

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:53:02
 23. [9] Bellana [*]

  Ježkovy voči! Do čeho to pámbu duši dal? Věřící takové bláboly potřebují k životu? To snad ne.

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:33:27
 24. [8] Ellisha [*]

  tyrkys: Nejspíš jo...

  superkarma: 0 10.01.2008, 09:16:29
 25. [7] meme [*]

  Nevím -jako pohádka pro malé děti nevhodné.A ty větší vědí,že takhle jednoduché a černobílé to v životě není.Takže za sebe - nelíbilo.

  superkarma: 0 10.01.2008, 08:59:22
 26. avatar
  [6] Amálie [*]

  Hned první odstavec mě tedy dosti znechutil...nesnášet někoho jen proto, že je něčí opak je opravdu velmi trapné . Nemusím to číst dál, že ne?

  superkarma: 0 10.01.2008, 08:18:00
 27. avatar
  [5] Aja [*]

  To je agitka jak víííno!

  superkarma: 0 10.01.2008, 07:48:56
 28. avatar
  [4] Evikus [*]

  Je to velice vhodné jako poučná pohádka pro silně věřící rodinu, a velmi ujeté pro ateisty

  superkarma: 0 10.01.2008, 07:25:13
 29. avatar
  [3] Karmela [*]

  Je to hezké,poučné

  superkarma: 0 10.01.2008, 06:12:48
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  To je z nějaké křesťanské příručky?

  superkarma: 0 10.01.2008, 00:31:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme