Zdraví

Mořská voda ve spreji – kdy po jaké sáhnout

SterimaxNos je vstupní branou dýchacího systému a po celý náš život je velmi aktivní. U dospělého člověka denně přefiltruje až 10 tisíc litrů vzduchu, za 1 minutu se člověk v klidu nadechne a vydechne 12–15krát. Úlohou nosu je všechen tento vzduch čistit, zvlhčovat, ohřívat nebo chladit a upravovat jej tak pro další části dýchacího systému. Nos je tedy velmi důležitý a potřebujeme jej mít v pořádku.

Zuby si odmala čistíme dvakrát denně, aby byly zdravé a hezké. Do nosu nevidíme, ale to neznamená, že se o něj nemáme starat. Právě naopak, péče o nos by měla být součástí každodenní hygieny a platí to u dospělých i u dětí. „Péče o nos je důležitá jak z důvodů léčebných, tak z důvodů preventivních,“ říká MUDr. Rami Katra, lékař dětské ORL kliniky v  nemocnici Motol v Praze.

Jak na to? Na péči o nos jsou vhodné přírodní roztoky mořské vody ve spreji. Ty se dělí – zjednodušeně řečeno – podle koncentrace obsažené soli: na fyziologické (méně slané) a hypertonické (více slané). „Nejšetrnější jsou fyziologické roztoky, které mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, tudíž jsou i dobře tolerovány,“ upřesňuje MUDr. Katra. „Používají se tam, kde je účelem očištění sliznice nosu, odplavení hlenů a nečistot, její oživení a hydratace. Roztok fyziologický je vhodný pro denní výplachy a péči o nosní dutiny,“ upřesňuje. Tyto roztoky je tedy možno používat bez časového omezení, jakou součást hygieny nejlépe denně.

Sterimax

SterimaxHypertonické roztoky mořské vody, tedy ty více slané, jsou vhodné, až když se vyskytne problém – když máme při rýmě ucpaný nos (známe je i pod názvem „mořská voda na ucpaný nos“). Díky vyšší koncentraci soli totiž uvolňují nos a usnadňují dýchání. Jejich použití je pouze krátkodobé, v řádech několika málo týdnů (2-3). „Mohou se používat i několikrát denně, ale nedoporučuje se jejich používání po delší dobu,“ říká MUDr. Katra. Vzhledem k vyšší koncentraci soli mohou při dlouhodobém užívání narušit normální fungování nosu. Po skončení užívání je vhodné přejít na fyziologickou (méně slanou) variantu, která pomůže nos po nemoci zregenerovat.

O nos je tedy důležité se starat a udržovat jej v dobré kondici. Pro každodenní hygienu sáhněte po méně slané fyziologické mořské vodě a používejte ji klidně dlouhodobě, v případě rýmy a ucpaného nosu zvolte více slanou hypertonickou variantu a užívejte ji pouze krátkodobě. S tímto vám jistě poradí i odborník v lékárně.     

Sterimax

   
17.02.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] kobližka [*]

  Barbucháč — #1 No,nevím,jestli zrovna tahle značky mořské vody,ale mojí dceři pomohla od letitých problémů jiná,nejmenovaná.Takže vím,že to určitě není nějaký módní výkřik,ale účinný pomocník.

  superkarma: 1 17.02.2014, 19:31:38
 2. avatar
  [1] Barbucháč [*]

  Sml52 ještě by se mohl na trh dostat jemný plážový píseček, že bychom si jím prosypávali třeba ručníky, nebo obuv Sml57

  bezpochyby by to nějaká hlava mapa dokázala příslušné cílové koupěchtivé skupině náležitě vysvětlit Sml28

  1. na komentář reaguje kobližka — #2
  superkarma: 0 17.02.2014, 18:49:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme