.

„Moře“ za humny

Cestování

„Moře“ za humny


Pro našince víc než příjemné klima. Báječně teplá voda na straně jedné, osobitá typická architektura na druhé. Vynikající kuchyně. Lahodná vína. Skvělá relaxace. Takové je léto u Balatonu, v lokalitě, kterou Češi v poslední době na úkor „módních“ destinací trochu opomíjejí.

Už jste se rozhodli, jak strávíte letošní dovolenou? Nemusíte složitě kombinovat dostupnost, finanční stránku či prostředí. Stačí vyrazit „za humna“, k našim poměrně nedávným sousedům...

Balaton odjakživa vyhledávaly „hlavy pomazané“. Šlechta, státníci, významní politici a různorodí hodnostáři. Dnes si díky jejich zájmu můžete užívat světských letních radovánek v pobřežních knížecích lázních či v typických malebných letoviscích, především na severním břehu Blatenského jezera.

Pobřeží Balatonu, největšího jezera střední Evropy (595 km²), je dlouhé 195 kilometrů. Vzhledem k jeho malé průměrné hloubce (cca 3,5 m) tu teplota vody v létě dosahuje až 28 ºC.

Sever a jih, Jekyll a Hyde
Rájem pro rodiny s dětmi je mělké jižní pobřeží s krásnými písečnými plážemi Zlatého a Stříbrného břehu v Siófoku. Severní břeh je klidnější, dno je tu hlubší a okolní krajina mnohem rozmanitější, jako by se ani nejednalo o stejnou lokalitu. Lázeňské domy v Keszthely a okolních místech vtiskly této pobřežní části svébytný ráz.

V Keszthely stojí lázeňský dům přímo na vodě. Pochází z roku 1864 a po mnoha přestavbách se nyní vrací do původní podoby.

Keszthely okouzlí každého barokními selskými domy, které lemují zámek Festetics. Vedle jedinečného, 250 let starého parku obklopujícího barokní zámek, stojí za návštěvu i tamní rodová galerie.

Kulinářský zážitek
Po celodenním dovádění ve vodách Balatonu se pro odpolední relaxaci hodí posezení u vynikající kávy a koláčů na terase Café Rege v areálu bývalého benediktinského kláštera na poloostrově Tihany. Nabízí se odtud kouzelný výhled na jezero. A pak ještě zaskočit do Paprikového domu na některou místní kulinářskou specialitu.

Sopky a víno
Maďarské bílé víno z Badacsony, severní oblasti Balatonu, je proslulé vysokou kvalitou. V pravěku, kdy se Pannonské moře měnilo v sladkovodní jezero, vytvořily tu činné vulkány rázovitou kopcovitou krajinu. Na jejích svazích se nyní rodí vinná réva, jež dala základ proslulému Badacsony ryzlinku či Šedému mnichu.

Šlápni do pedálů
Cyklistický výlet kolem Blatenského jezera je ideální možností udělat něco pro zdraví a přitom se projet půvabnou krajinou. Za cíl si můžete vybrat třeba až promenádu lázeňského letoviska Balatonfüredu. Koupelemi ve vyhlášené uhličité vodě se tu léčí nemoci srdce a oběhového ústrojí. Na promenádě pak po náročných procedurách můžete odpočívat pod stinnými platany a nostalgicky pozorovat elegantní plachetnice, které se prohánějí po jezeře s větrem o závod...

Navštívila jste už někdy Balaton? Strávila byste u Blatenského jezera dovolenou,  nebo dáváte raději přednost moři a větší exotice?

   
27.05.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Vivian [*]

  "Moře" za humny je pro mě písák ve Lhotě Balaton je moc daleko

  superkarma: 0 27.05.2008, 22:00:36
 2. [9] milantes [*]

  Vloni jsme strávili v Maďarsku týden , Balaton se nám moc nelíbil byla tam špinavá voda, ale jezdili jsme po termálech , ty jsou skvělé Hevíz tam jsme se dokonce vrátili na ještě jeden den, letos jsme si udělali výlet do Buku. K Balatonu už ne , ale do Maďarska vždycky.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:50:20
 3. [8] maajaa65 [*]

  Loni jsme plánovali dovolenou v Maďarsku u Balatonu, pobyli jsme 2 dny a přesunuli se do Chorvatka, protože se pokazilo počasí...Za 2 týdny jedeme s holkama z práce na prodloužený víkend do termálů a už se nemůžeme dočkat

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:03:22
 4. [7] FAXÍK [*]

  jednou jsem byla u Balatonu a byla to super dovolená, stojí to za to

  superkarma: 0 27.05.2008, 14:02:23
 5. avatar
  [6] Ramiko [*]

  Loni jsem v těchto místech strávila dovolenou, navštívla růuná termální města a byl to úžasný relax, který mohu je doporučit a určitě zase zopakuji

  superkarma: 0 27.05.2008, 13:00:05
 6. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Někdy v budoucnu to máme s kindrošema určitě vplánu

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:31:29
 7. [4] avi [*]

  Před týdnem jsem se odtud vrátila a úžasnější dovolenou jsem snad nezažila. Všude čisto, prostě nádhera.

  superkarma: 0 27.05.2008, 12:29:40
 8. [3] gentiana [*]

  (1) Jo, dávno tomu nazad.
  (2) Balaton ne, děkuji. K moři už tuplem ne a na exotiku sere pes.

  superkarma: 0 27.05.2008, 08:53:08
 9. avatar
  [2] *modrá [*]

  Balaton je děsná kaluž, k tomu mastný klobásy a langoše a strašná maďarština, pro mě to byl úděsnej zážitek, už nikdy tam nechci

  superkarma: 0 27.05.2008, 08:46:24
 10. avatar
  [1] fialinka [*]

  Už se těším, až si ho objedu dokola na kole. Sice teď ten plán musím na nějakou dobu odložit kvůli , ale pak je na ten výlet vezmu taky...

  superkarma: 0 27.05.2008, 07:58:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme