Domácnost

Morče - oblíbený mazlíček pro děti


Ač je anglicky nazýváno jako guinea pig, čili guinejské prasátko, je to roztomilý a inteligentní hlodavec. Patří do rozvětvené rodiny, ve které najdete například kapybaru nebo aguti.

Naučíte ho jednoduchým kouskům, tedy například přiběhnout na jméno nebo za odměnu oběhnout či přelézt nějakou překážku.

Je to oblíbený mazlíček pro děti, protože není agresivní a snáší neustálé tahání od malých lidských mláďat.

Koupit ho můžete v nejrůznějších barevných variantách, krátkosrstá i dlouhosrstá. Cena v obchodech se pohybuje kolem 100-500 Kč dle druhu a obchodu, kde nakupujete.

Historie morčete

Morče divoké žije jako stepní zvíře v koloniích v travnatých a křovinatých krajích od nížin Argentiny až po vysoké Andy. Žijí v jednoduchých zemních norách a v přírodě jsou aktivní převážně za soumraku a v noci, neboť za denního světla je příliš ohrožují predátoři. Divoká morčata jsou schopna v případě nebezpečí vyskočit až jeden metr do výšky.

Před 9000 lety už byla chována americkými domorodci a v některých oblastech je tomu tak dodnes. Chovají se na maso nebo jako obětní zvířata. Od přírody byla barevně velmi variabilní, jen černá morčata se ihned po narození zabíjela, protože ztělesňovala zlé duchy a mohla tedy přinášet smůlu.

Na konci 16. století byla přivezena holandskými mořeplavci do Evropy a o tři století později se již chovají jako populární domácí mazlíčci, nejprve v Anglii a po druhé světové válce i ve zbytku Evropy. Často byla používána k laboratorním pokusům.

A jeho chov?
Není složitý. Potřebujete kotec, terárium nebo klec.

Jako podestýlka poslouží hobliny, piliny, speciální podestýlkové granule nebo seno. Záleží na vašem výběru a praktičnosti, protože je nutné příbytek čistit každý den.
Morče často „na malou“ chodí do rohu a velmi často tam i skladuje podlouhé bobečky. Pak stačí denně čistit tento roh, případně odebrat zbytky jídla.

Morčata dobře snáší koupání, a protože přece jen nejsou úplně bez vůně, čas od času to neuškodí.

Strava je nenáročná: zrní, granule, seno, tráva a nezapomínejte na pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Morče je totiž vedle člověka jediným živočišným druhem, který ve svém těle neumí vyrábět vitamín C, a tak je mu ho třeba dodávat s potravou.

Březost trvá zhruba 70 dní. Mláďat bývá v průměru 2-4. Narozená morčátka jsou poměrně velká, ale i tak porod většinou probíhá bez problémů. Morčecí miminka už běhají, jsou to dokonalé zmenšené kopie dospělých. Mají zuby, srst, vidí i slyší. Již druhý den po narození začínají přijímat tuhou potravu dospělých, ale mateřské mléko si užívají zhruba do věku čtyř až pěti týdnů. Po této době mohou být od matky odstavena.

Důležitý je věk pro první krytí. Mladé samičky mají pružné pánevní kosti a porod bývá bez problémů do věku 11 měsíců. Je tedy možné nakrýt i tříměsíční samičku, pokud je v dobré fyzické kondici a váží zhruba půl kilogramu. Pozdější první vrh může působit problémy.

Jelikož je březost a kojení pro morčecí maminku dosti náročné, nedoporučují se více než dva vrhy ročně.


Dlouhosrstá morčata
Jejich chov je stejný jako u krátkosrstých, jen je třeba je pravidelně kartáčovat. Vyhněte se podestýlkovému senu, které se jim může zapichovat do srsti a způsobovat plstnatění srsti a záněty kůže.

Zajímavost
Často jsou na vesnicích morčata přidávána do králíkáren nejen proto, že péče o ně je shodná jako o králíky, ale z ryze zdravotních důvodů. Morčata na sebe totiž prý berou negativní energii a králičí nemoci. Králíci potom září zdravím… No něco pravdy na tom nejspíš bude, tradice je to rozšířená.

Morčata mají i svoje chovatelská sdružení a soutěže krásy.

   
25.07.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [33] musilovahana [*]

  Děti morčata milují.

  superkarma: 0 10.09.2012, 19:20:32
 2. avatar
  [32] bizonka [*]

  My máme křečka,je aktivní nejvíc v noci,morče je přítulnější.

  superkarma: 0 05.08.2006, 10:11:41
 3. avatar
  [31] Nikusa [*]

  Je morčátko vhodné pro moji tří a půl letou dcerku? Nebo je to ještě brzo a měla bych tak rok počkat.

  superkarma: 0 27.07.2006, 21:02:49
 4. avatar
  [30] Lucylle [*]

  Ja mam Bubi a Filipka Meli 3krat decka-dvakrat po peti a jednou 4,vsechna zdrava
  Morcata miluju,uz od detstvi-prvni byla Zuza,pak Anita a Andy.
  Bubi se ted naucila rvat spolecne s budikem Budik muzu vypnout a jeste chvilku lenosit,ale ona me nenecha
  Jiank bych jim rada doprala trochu vic pohybu(i kdyz klec je velka a ma dve poschodi,kam si musi za zrnim vyskocit),ale oni blbecci utikaji za mnou a drpou se ke mne nahoru do naruce
  Jsou to mazlicci,vydrzim je pozorovat cely vecer,misto telky,jak tam poskakuji,vykladaji si,hdaji se....On je pod pantoflem,Bubi je sefka.Taky je tlustsi

  superkarma: 0 26.07.2006, 13:06:04
 5. avatar
  [29] Žábina [*]

  lesni.jahudka: Jardine: díííky
  Vivian:

  superkarma: 0 25.07.2006, 21:15:07
 6. avatar
  [28] Vivian [*]

  tomáš: já jsem alergik, ale radši mám teda chlupatý morčata Na Koblížka jsem byla alergická, na holky nejsem, jsem nejspíš alergická jen na samce, takže s holkama jsem v pohodě

  superkarma: 0 25.07.2006, 21:12:33
 7. avatar
  [27] tomáš [*]

  http://morcatko.blog.cz/0602/skinny-morce
  Víte že už jsou také bezsrstá morčátka - skinny? Vhodná pro alergiky.
  U nás doma jsme měli krátkosrstou mamku a rosetového dlouhosrstého taťku. Měli několik rozkošných dětiček, rozdat je nebyl žádný problém. Když mi pak po čase Zuzanka umřela, její věrný druh umřel smutkem ani ne do měsíce...Pak už jsem morčátka znovu nechovala. Můžu vřele doporučit, měli jsme je v metr dlouhém akváriu na balkóně, zimu snášeli v domečku a v seně velmi dobře.

  superkarma: 0 25.07.2006, 21:08:25
 8. avatar
  [26] Jardine [*]

  Žábina: morče se dožívá v průměru 7-8 let, ale nejsou výjimkou ani morčata desetiletá. Hodně záleží na podmínkách chovu a na tom, jestli je morče chováno samo nebo má partnera. Morčata jsou hodně skupinová zviřátka a sama se dost trápí. Proto doma chováme dva samečky .... vystačí si a navíc nám neprodukují mladé Ovšem dali jsme je dohromady když byli ještě malincí; kdybychom to nechali na později, dva samci by se prali. Také je fakt, že morčata "zverimexová" (bezpapíroví morčecí voříšci) jsou odolnější a dožívají se delšího věku než morčata šlechtěná.

  superkarma: 0 25.07.2006, 19:18:06
 9. avatar
  [25] Lenka Kolková [*]

  Máme taky morčátka 3 kluky a 4 holky .Jsou to naěi miláčci.teť v sobotu se nán národila 2 miminka .Je to něco krásného.Tet proně musíme najít nové majitele.Kdo chcete mužete juknout na pár fotek maminky a miminek a jednoho kluka černého šimla peruánce.http://kolisko01.album.cz/morcata/

  superkarma: 0 25.07.2006, 15:04:58
 10. avatar
  [24] Odemětobě [*]

  Měli jsme 2x,jedno z nich ujíždělo na melounu,to druhé nám čůralo za závěsem,trvalo dost dlouho,než jsem tu spoušť objevili(vysavač bohužel nemá ani oči ani nos).Brávali jsme je pást na zahradu,pes jim dělal bodygyrda,koupali se v dětském bazénku.Děti jim stavěly bludiště z leporel, holka jim šila šatičky a klobouky.Pro malé děti bezva společník.

  superkarma: 0 25.07.2006, 13:37:26
 11. [21] lesni.jahudka [*]

  Já jako malá jedenáctiletá holka začala chovat morčata ve velkém a stávalo se, že jsem přes léto mívala po vrzích i kolem čtyřiceti mláďat. Hrozně mně bavilo se o ně starat, i když to bylo za cenu brzkého stávání a často i nehraní si s dětmi, protože já musela každý víkend pěkně kydat hnůj. Měla jsem pár svých oblíbenců, kteří mne už po hlase poznaly, že jde ta, která se o ně stará a přesně jak popisujete, začaly pískat a dožadovat se krmení. Mláďata jsem většinou neměla problém udat, protože se to brzy rozkřiklo a měla jsem tak možnost poznat první pocity z vlastně vydělaných penízků Dožily se mnou až do konce (pro Žábinku: dožívají se maximálně osmi let, ale ve většině případů tak šesti až sedmi) a pak už jsem chov neobnovovala. Moc ráda na to ale vzpomínám a koupání i stříhání jsem taky prováděla...přeci jen v těch venkovních chovech je ta očista potřebná

  superkarma: 0 25.07.2006, 11:52:24
 12. [20] Rikina [*]

  Meander: Majucha: morče se prý dá celkem dobře vykrmit - na jateční váhu. Může mít klidně skoro dvě kila.

  superkarma: 0 25.07.2006, 11:42:12
 13. avatar
  [19] Vivian [*]

  Žábina: já měla první samičku 8 nebo 9 let (Holky se ale dožívají vyššího věku než samečci, to je známá věc i u lidi )

  superkarma: 0 25.07.2006, 11:31:48
 14. avatar
  [18] Žábina [*]

  v článku mi chybí informace kolika let se průměrně dožívají
  my měli morče 6 let

  superkarma: 0 25.07.2006, 11:28:45
 15. avatar
  [17] Meander [*]

  Majucha: Nebo udělat nějakou zajímavou, pikantní nádivku. Ostatně, proč neupéct celé stádo, když se tak ochotně množí.

  superkarma: 0 25.07.2006, 11:11:51
 16. avatar
  [16] Vivian [*]

  "Guinea pig" neznamená "guinejské prasátko", ale "prasátko za jednu guineji" - guinea bývalo kdysi v Anglii platidlo, a morče stálo právě jednu guineji

  Jinak my jsme si doma morčata zamilovali a nedáme na ně dopustit . Když se jim člověk věnuje, tak jsou schopná se naučit spoustu věcí, jsou opravdu nesmírně inteligentní Časem se dají i nechat běhat po bytě (pod dohledem samozřejmě), jsou schopná se naučit chodit "na záchod" a nikde nic neznečistí

  Jen je potřeba dávat pozor na stravu, hlavně dbát na dvě nejdůležitější věci: za prvé aby morče mělo dostatek vitamínu C (min. 10 mg na 1 kg hmotnosti) - tj. je dobré dávat jim třeba červenou kapii (naše ji zbožňujou! ) nebo brokolici, kde je vitamínu C hodně; a za druhé, aby si morče mělo pořád o co brousit zuby - suchý chleba, větvičky ovocných stromů.
  Náš Koblížek (budiž mu země lehká ) umřel právě následkem přerostlých zadních zubů. Všimli jsme si toho pozdě, museli jsme s ním na obroušení (v narkóze) a Koblížek ani po tom obroušení už nezačal baštit (prý je šance 50:50, že morče začne po obroušení znovu žrát, takže pokud morčeti jednou přerostou zuby, je jen padesátiprocentní šance, že to přežije)...
  Většinu potravy musí tvořit seno a suché věci (chleba, větvičky, zrní apod.), protože o zeleninu a ovoce si morče nemůže obrušovat hlodáky a pokud bude tahle "mokrá strava" tvořit většinu jeho jídelníčku, pak hrozí, že mu zuby přerostou a průser je na světě. Morče sice vyžaduje pořád nějaké dobrůtky a nejradši by jen mlsalo , ale člověk mu rozhodně nesmí vyhovět pokaždé, když začne kvíkat Morče se rychle naučí reagovat na to, když jde třeba člověk do kuchyně - jak vrznou dveře od spíže nebo zašustí pytlík, morče spustí povyk a kvičí a dožaduje se dobrůtky . A vyžaduje to hodně odolnosti tomu srdceryvnému kvíkání odolat

  S tím koupáním taky pozor, morče celkem snadno prochladne a z toho pak taky bývají nepříjemné problémy. Kromě toho vlhký kožich snadno napadne plíseň, na což můžou taky dojet My jsme morčata nikdy nekoupali , maximálně se jim navlhko čistil kožíšek nebo tlapky, pokud byly špinavý, ale jinak to nikdy nebylo potřeba, naše morčata nesmrděla, naopak jim krásně voní kožíšek, hlavně senem

  superkarma: 0 25.07.2006, 11:11:48
 17. avatar
  [13] Meander [*]

  V Peru je jedí, velmi rozumné použití.

  superkarma: 0 25.07.2006, 10:57:03
 18. [12] Hanule [*]

  Jakmile mne zahlídnou - začnou vždy pískat a něco mrmlat, protože je krmím a oni to dobře vědí. To samé dělají, když někdo otevře lednici anebo zašustí se sáčkem. Takže mně opravdu vítají a těší se na nějakou dobrůtku. Máme US Teddy a jsou to takový méďové.

  superkarma: 0 25.07.2006, 10:19:44
 19. avatar
  [11] Ifulka [*]

  Jako malá holka jsem domů přinesla morče-matka mě s ním vyhodila a já s pláčem odnesla morče k babičce,která mi vždycky rozumněla. Milé morče vzala a šoupla ho do králíkárny.Morčátku se tam dařilo velmi dobře a spokojenost byla na všech stranách.Teď v dospělosti své dceři zvířátka nezakazuju.Naopak-máme doma fretku a psy.A je to fakt bezva

  superkarma: 0 25.07.2006, 10:19:15
 20. avatar
  [8] RenataP [*]

  za cenu jednoho morčete máš nakonec 3

  superkarma: 0 25.07.2006, 09:56:40
 21. avatar
  [7] RenataP [*]

  Hanule: morčetice na obrázku byla původně koupená sama samotinká, aby se nemnožila....pak divně tloustla a bylo to..

  superkarma: 0 25.07.2006, 09:55:37
 22. avatar
  [6] macasev [*]

  A taky nenažraná jinak miláčci..

  superkarma: 0 25.07.2006, 09:54:48
 23. avatar
  [3] Lilinka [*]

  Hanule: u nás ten pískot znamenal, že mají hlad

  superkarma: 0 25.07.2006, 09:13:17
 24. [2] Hanule [*]

  Morčata jsou skvělí mazlíci - máme je již 5 rok. Jen si dávejte pozor při koupi! První naše morče bylo z Hornbachu a mělo parazity (léčba stála více než morče, ale byl to skvělý mazlík. Dále si dejte pozor pokud mají kluky a holky dohromady - v tomto případě je velká šance, že koupíte mladou samičku již nakrytou a porod vesměs nepřežije. Ja radši doporučuji se obrátit při koupi na chovatele - je jich dost (vesměs na internetu a tam se též info o chovu a příp. nemocech atd.) Jsou to opravdu chytrá zvířátka a dokonce mě vítají (pískotem), když přijdu z práce.

  superkarma: 0 25.07.2006, 08:10:04
 25. avatar
  [1] svetluszka [*]

  právě, že potřebuje "byt" čistit každej den... u nás neprošlo.... ...jedině osmák....

  superkarma: 0 25.07.2006, 07:51:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme