Bulvár

Morálka lidí se bohužel nezměnila

Čtenářka Bugy je ráda, že došlo k revoluci v roce 1989, přesto si musí povzdechnout: „Škoda jen, že se odehrála revoluce ekonomická a nedošlo také na změnu morální a kulturní. Pořád věřím tomu, že přece dokážeme další vývoj v naší zemi ovlivnit!"

Život před revolucí a po revoluci ´89 - celý den ho v magazínu hodnotíme a názory jsou obapolné. Jedni chválí komunisty, druzí dnešní demokracii... Čtenářka Bugy je k dnešku trochu skeptická, bojí se, že se morálka lidí nezměnila. Souhlasíte, milé čtenářky?


17. listopad je pro mě významným, skoro slavnostním dnem. Tehdy jsem ho prožila emočně velmi vypjatě. Byl to pro mě den plný napětí, obav a strachu. Večer, když jsem poslouchala Svobodnou Evropu a slyšela o násilnostech na Národní třídě a o tom, že zřejmě došlo i k úmrtí studenta, vzteky jsem brečela.

I když se ta zpráva ukázala mylná, říkala jsem si, že nechci v téhle zemi už dál žít. Naštěstí se k odporu přidávali další skupiny lidí a nastala velká změna. Tehdy to byl úžasný a povznášející pocit, skončila jedna hnusná éra. Já jsem prožila pubertu v 60. letech minulého století - jak musím dodávat. Nic mi neříkala léta 50., a já žila okouzlena tím, co všechno v té době vznikalo. Hltala jsem kvalitní knihy, které začaly vycházet. Sledovala mimořádné české filmy, navštěvovala nádherné divadelní inscenace.

Začínalo se i svobodněji dýchat. Žili ještě lidé, kteří věděli jak slušně podnikat a co znamená dát někomu svoje slovo. Šlo o krátké období, ale já ho beru jako malou kulturní revoluci 21.srpen 1968 považuji za nešťastný den pro naší republiku.

Doba normalizace se podepsala velmi negativně na charakteru lidí. Hlavně nějak přežít! Tehdy se objevila taky skupina veksláků, kteří věděli jak v těch vodách dobře plavat a navazovat prospěšné kontakty mezi všemi vrstvami. Myslím, že se vyznají i nyní. Jsem šťastná, že došlo ke změně, i když až po 20 letech. Rozhodně bych se nechtěla se vracet zpátky. Nenacházím jediný důvod. Škoda jen, že se odehrála revoluce ekonomická a nedošlo také na změnu morální a kulturní. Pořád věřím tomu, že přece dokážeme další vývoj v naší zemi ovlivnit!

Bugy

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

   
16.11.2010 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Vivian [*]

  Každý musíme začít u sebe.

  superkarma: 0 18.11.2010, 00:12:45
 2. [16] kofronka [*]

  dnes se opět musím začlenit mezi vás,kteří nesoouhlasíte s komouši,ten kdo to prožil opravdu na svou kůži,tak ví co dělo,že morálka upadá to se vůbec člověk nemusí divit,protože za komoušů žádná morálka nebyla tak dnes ji nemůžeme požadovat,protože jak to vypadá chce to ještě jednu nebo dvě generace a věřím,že ta morálka bude.Vidím to u svých vnoučat,už umí jazyky,jsou soběstačný,a velmi průbojný,což je fantastické,nic si nenechají líbit a bohužel to mi jsme neměli a nemohli si nic dovolit co je ppotřeba si uvědomit.Já fandím mladým .

  superkarma: 0 17.11.2010, 11:42:29
 3. avatar
  [15] gerda [*]

  prošla jsem příspěvky, je to zajímavý průřez myšlením lidí, já nebudu původní, ale kdo má chvilku času...

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11179

  superkarma: 0 17.11.2010, 11:11:00
 4. [14] ivetinkav [*]

  no dnešní morálka nic moc, ale můžeme si trošku za to my, máme málo času na své děti a necháváme výchovu na ostatních a pak to taky naně svádíme, tak to vidím v okolí atd.

  superkarma: 0 16.11.2010, 19:39:11
 5. avatar
  [13] sedesatka [*]

  Ti páni nahoře nás prodali již mnohokrát.Jen mne mrzí,že to byli vždycky češi  a čechy týrali,zotročovali a vraždili jen pro své koryto a moc.Před válkou,po ní,po 68,po sametové revoluci.Mám pocit,že u moci jsou stále jedni a ti samí.Ryba smrdí vždycky od hlavy.Mám pocit,že nebude trvat dlouho a další revoluce vypukne.Lidé se honí v práci,doma,nemají čas ani na děti,aby je uživili a pak se divme jak to kolem vypadá.Zabijí člověka pro pár korun a ani se nestydí.Vzory nemají v rodičích,ale v těch nahoře.Stačí se podívat do poslanecké sněmovny na vyjadřování se poslanců.A to jsou většinou lidé s vysokoškolským vzděláním.Obyčejný člověk jen lapá po dechu.Každý jenom hrabe a ještě bude radit ať si mladí platí školy dávají 10000,- Kč měsíčně na důchod.Pánové ,z čeho si mají ti mladí dát takovou částku,když to je jejichčistý mnohdy výdělek.Kde mají vzít miliony na byt a z čeho žít.Divíme se,že je málo dětí.Já tedy ne.Ne,že bychom na tom byli dříve lépe,ale alespoň jsme se nemuseli bát,že neseženeme práci.Dnes se mladí bojí vzít půjčku,protože neví jestli ho zítra cizá firma nepropustí z práce.Mladí po škole jsou bez práce,protože je nezaměstnají bez praxe.Kde ji ale mají vzít?Musíme se s cenami vyrovnat západu,ale už se nějak pozapomnělo s výši platů tam a zde.Znám pár cizinců,teří se diví jak s těma našema platama můžeme vyjít.Ale máme nejdražší elektřinu,přesto,že pro naše účely by ty naše zdroje stačili.A dnes máme doplácet zas na to,vláda slíbila větší výkupní cenu a voltaické elektrárny.Kdo ty jejich přehmaty a sliby zas zaplatí.Nejsem v žádném případě zastáncem starých časů.Jsem ráda,že se mladí mohou bez propustek dostat do ciziny pokud na to mají.Mohou se tam i vzdělávat,ale přesto jim nemůžu nic závidět.Chtějí odejít lékaři,kdo nás potom bude léčit?A to jsme jen u jednoho oboru.Podíváme-li se na kolik miliard se už vyšplhaly přehmaty naších vlád a nikdo za nic nenesl odpovědnost.Dělník v továrně,když udělal zmetka musel ho uhradit.A tak bychom mohli popokračovat.Je to zbytečné.Denně se rozčilujeme u TV zpráv i u tisku.Lidé jsou už otrávení.Státní kasa prázdná,každý z nás má několikatisícové dluhy,ale někdo má nahrabáno z nepoctivé práce a pak ještě důchod jako zlatý padák.Máme si utáhnout opasky,ale už došly dírky.Sml15

  superkarma: 1 16.11.2010, 17:25:35
 6. [12] Zuzice82 [*]

  morálka naopak upadá sice patřím mezi mládež a dospívající ale to co vidím kolem sebe je hruza Sml80 jsem rada ze me moji rodice vychovali tak jak vychovali Sml22

  superkarma: 1 16.11.2010, 16:18:59
 7. avatar
  [11] Bugy [*]

  LudPa — #1 To chceš říct, že tedy bylo všechno vpořádku?! A kolik lidí nevystudovalo! Takže???

  Já sama jsem nemohla studovat - nikdo přesně neřekl proč. Prostě není to žádoucí.

  Až později jsem mohla a to dálkově.

  superkarma: 1 16.11.2010, 15:58:45
 8. avatar
  [10] LudPa [*]

  nadenica — #3 Podle sebe soudím tebe? Jsi to přehnala a važ příště svá slova.Za delší odpověď mi nestojíš.

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:56:37
 9. avatar
  [9] Bugy [*]

  DCOlga — #5 Já si právě nemyslím, že morálka je lepší než před revolucí - chybí nějaká etika. Od představitelů státu se jí, bohužel nedočkáme.

  Přece život musí být víc než jen peníze a peníze!

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:55:23
 10. avatar
  [8] átéčko [*]

  LudPa — #1 Pokud by tohle bylo u všech lidí normou, nemusela bys psát své "heč"!

  superkarma: 1 16.11.2010, 15:54:33
 11. avatar
  [7] hary [*]

  Problém dneška bude v tom,že uctívání nebo víra dejme tomu v Boha,nebo vlastnosti jako ohleduplnost,slušnost, byly nahrazeny novým Božstvem-penězi,a těmi se dnes poměřuje vše.Také Zlo sílí a vyhrožuje každému zbylému,kdo by chtěl dnes být ještě slušný a ohleduplný. Prostě člověk přestává věřit člověku a to odstraní až nějaká jiná nová revoluce.

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:42:29
 12. avatar
  [6] marry.lu [*]

  Vera.Macík — #4 Vera.Macík — #4 mít v tom všem dítě si nedovedu představit. brrrr. zvlášť, když každý věděl čeho jsou komouši schopný

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:41:42
 13. [5] DCOlga [*]

  Některé věci jsou lepší, některé horší. A že by morálka byla lepší než před revolucí o tom se dá silně pochybovat. Spíš se jen pohled na různé morální hodnoty posunul.

  1. na komentář reaguje Bugy — #9
  superkarma: 0 16.11.2010, 15:41:36
 14. avatar
  [4] Vera.Macík [*]

  Mám naprosto stejné pocity, jsme vrstevnice. Sml67 Období po 17. listopadu jsem prožívala dost hekticky, neboť můj milý synek, coby čerstvý VŠ se do toho přimotal, dokonce do prvních řad a tak jsem věděla všechno hned z první ruky. Vozili jsme mu na fakultu věci a po nábřeží ozbrojenci ještě několik dní, veselé to fakt nebylo. Sml68

  1. na komentář reaguje marry.lu — #6
  superkarma: 0 16.11.2010, 15:32:45
 15. avatar
  [3] nadenica [*]

  LudPa — #1takže rodiče byli kde? nebo že by někdo na oplátku donášel???

  to už se nedozvímeSml23

  1. na komentář reaguje LudPa — #10
  superkarma: 1 16.11.2010, 15:26:59
 16. [2] zázvor [*]

  Jenže ten marast bude trvat ještě pěkných pár let.A největší strach mám,když to tak vidím okolo sebe,že asi trvale.

  superkarma: 0 16.11.2010, 15:26:14
 17. avatar
  [1] LudPa [*]

  Si představte, že jsme se ségrou tehdy chodily do náboženství,kvůli babičce. A ségra to měla v hodnocení a klíďo píďo vystudovala vysokou.Takže???

  1. na komentář reaguje nadenica — #3
  2. na komentář reaguje átéčko — #8
  3. na komentář reaguje Bugy — #11
  superkarma: 0 16.11.2010, 15:15:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme