Čtenářka Bugy je ráda, že došlo k revoluci v roce 1989, přesto si musí povzdechnout: „Škoda jen, že se odehrála revoluce ekonomická a nedošlo také na změnu morální a kulturní. Pořád věřím tomu, že přece dokážeme další vývoj v naší zemi ovlivnit!"

Život před revolucí a po revoluci ´89 - celý den ho v magazínu hodnotíme a názory jsou obapolné. Jedni chválí komunisty, druzí dnešní demokracii... Čtenářka Bugy je k dnešku trochu skeptická, bojí se, že se morálka lidí nezměnila. Souhlasíte, milé čtenářky?


17. listopad je pro mě významným, skoro slavnostním dnem. Tehdy jsem ho prožila emočně velmi vypjatě. Byl to pro mě den plný napětí, obav a strachu. Večer, když jsem poslouchala Svobodnou Evropu a slyšela o násilnostech na Národní třídě a o tom, že zřejmě došlo i k úmrtí studenta, vzteky jsem brečela.

I když se ta zpráva ukázala mylná, říkala jsem si, že nechci v téhle zemi už dál žít. Naštěstí se k odporu přidávali další skupiny lidí a nastala velká změna. Tehdy to byl úžasný a povznášející pocit, skončila jedna hnusná éra. Já jsem prožila pubertu v 60. letech minulého století - jak musím dodávat. Nic mi neříkala léta 50., a já žila okouzlena tím, co všechno v té době vznikalo. Hltala jsem kvalitní knihy, které začaly vycházet. Sledovala mimořádné české filmy, navštěvovala nádherné divadelní inscenace.

Začínalo se i svobodněji dýchat. Žili ještě lidé, kteří věděli jak slušně podnikat a co znamená dát někomu svoje slovo. Šlo o krátké období, ale já ho beru jako malou kulturní revoluci 21.srpen 1968 považuji za nešťastný den pro naší republiku.

Doba normalizace se podepsala velmi negativně na charakteru lidí. Hlavně nějak přežít! Tehdy se objevila taky skupina veksláků, kteří věděli jak v těch vodách dobře plavat a navazovat prospěšné kontakty mezi všemi vrstvami. Myslím, že se vyznají i nyní. Jsem šťastná, že došlo ke změně, i když až po 20 letech. Rozhodně bych se nechtěla se vracet zpátky. Nenacházím jediný důvod. Škoda jen, že se odehrála revoluce ekonomická a nedošlo také na změnu morální a kulturní. Pořád věřím tomu, že přece dokážeme další vývoj v naší zemi ovlivnit!

Bugy

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

Reklama