Mops, mopsík, mopslík - tak můžete říkat jednomu psímu plemeni s placatým čumákem. A právě o tom svém mopsíkovi jsme do Atlasu psích plemen vyzpovídali naši vrchní účetní Lucku. Její mopsík je hyperaktivní psisko dobračisko...

MopsZemě původu: Čína
Použití: Společenský pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 9. Společenský pes
  • Sekce 11 Malí molossoidní psi
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Mops (klikni)

Velikost v kohoutku: 25 až 28 cm
Hmotnost: ideálně 6,3 až 8,1 kg
Průměrně se dožívá: 12 až 15 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Kolem původu je velké množství spekulací, ale Orient je obecně považován za kořeny plemene. Zemí původu je označena Čína, kde byla vždy v oblibě krátkonosá plemena. Svou cestu do Evropy si plemeno našlo s obchodníky holandské Východoindické společnosti a kolem roku 1500 bylo oblíbené v Nizozemí. Mops se stal symbolem královského patriotismu, byl dovezen do Anglie, když William III. usedl na trůn. Do roku 1877 bylo plemeno k vidění pouze v plavé barvě, ale v tom roce byl představen i černý chovný pár z Orientu.

Vzhled psa...

Mops

Jasně kvadratický, kompaktní, vyvážených proporcí, pevně osvalený. Nikdy se nezdá na nízkých nohou, ani nohatý nebo vytáhlý. Má mít pevné osvalení, ale stavba nesmí být rušena nadváhou.

  • Důležité proporce jsou: rozhodně kvadratický, kompaktní a podsaditý

Povaha mopse...

Je to pes s velkým šarmem, důstojný a inteligentní, vyrovnaný, šťastný a plný života.

Jak o něj pečovat?

Mops je velice nenáročný, co se týče péče ani výživy, ovšem rád jí, tak je potřeba dát pozor na nadváhu. Tlustý mops rovná se nemocný mops. Jeho placatý čumák a deformovaná nosní přepážka mu mohou působit obtíže s dýcháním, a to zvlášť v létě.

Nevyžaduje dlouhé procházky, je šťastný v bytě v blízkosti svého pána, kterého miluje. Rád si hraje a je velice nekonfliktní.

Na zkušenosti s mapsem Mopsíkem jsme se zeptali naší účetní Lucky

mops

Proč máš doma mopsíka, nebo mopslíka?
Mopsíka mám proto, že mi umřel pejsek, Goliáš. Byl to pekingský palácový psík, také s placatým čumákem. Chtěla jsem honem nového pejska. Jen tak jsem plácla mopsíka, protože se mi líbil, viděla jsem ho někde v reklamě. Vůbec jsem si předtím ale nezjistila, co je to za rasu, jak se chová... K Ježíšku jsem ho dostala.

Čím tě nejvíc překvapil?
Překvapil mě hned první den, kdy jsem řekla, ať ho vrátí, že ho nechci. Byl malinké štěňátko a já se ho hrozně bála. Kousal, byl agresivní, skákal mi až na hlavu... Pak jsem se do něj ale zamilovala a jsem ráda, že ho mám. Je to hyperaktivní magor.

Jak je to dlouho, jak dlouho ho máš?
Šest let. A furt je blázen, trošku se sice zklidnil, ale furt je blázen.

Čím je specifický?
Má placatý čumák, strašně chrápe a skáče.

Co v létě, nemá problémy s dýcháním?
To má pořád, ale zvládá to.

Co jsi s ním prožila nejzábavnějšího?
Když mi tady počůral radostí klienta. Byl tak šťastný, že si s ním hraje. Nebyl to jen tak nějaký klient, byl to jistý slovenský ministr... Zábavné jsou s ním i cesty v autě. Celou dobu skáče, tahá mě za vlasy, skáče na auta, co jedou kolem, na motorky, lítá po celém autě sem tam. V autě se s ním cestovat prostě nedá.

A jak to řešíš?
Koupila jsem mu kšírky do auta, ale on se z nich samozřejmě vyvlíkne. Takže zatím jsem to nevyřešila.

A zlomilo se to jeho štěněcí kousání?
Jasně. Je strašně hodný a milý. Bála jsem se třeba, když jsem se stala před dva a půl lety maminkou, jestli nebude žárlit, ale nechá si od Julie líbit úplně všechno, spí spolu v pelechu, jezdí na něm jako na koni, háže ho z klouzačky...

Kdy tě nejvíc naštval?
Asi nikdy. Nezlobí, je hrozně hodný, někdy mi přijde, že až hloupý. Nechá si všechno líbit i od cizích psů. Když k nám přijde návštěva se psem, tak mu přenechá klidně misku a čeká, co zbude.

A na závěr: Jak se jmenuje?
Mopsík.

Cože, tvůj mopsík se jmenuje Mopsík?
No, líbilo se mi to a přišlo mi zbytečné vymýšlet nějaké jméno.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama