Čtenářka Jitulenka k dnešnímu tématu píše: „Zdravím všechny ženy-in a také já chci přispět svojí troškou do mlýna. Ale poněkud obráceně. Všichni tu chválí to či ono, já vám dám tip na to, nač rozhodně nechodit..."

Kulturní tip-netip čtenářky Jitulenky se některé z vás třeba zalíbí, milé čtenářky. Šla byste na představení „Monology vaginy"?


Zdravím všechny ženy-in a také já chci přispět svojí troškou do mlýna. Ale poněkud obráceně. Všichni tu chválí to či ono, já vám dám tip na to, nač rozhodně nechodit, i když - jak bylo řečeno v jistém filmu - „záleží na vkusu každého soudruha..."

Monology vagíny

To, že divadelní představení Monology vagíny bude poněkud diskutabilní, se dalo očekávat. Přestože zarytí puritáni by si vstupenku jistě nekoupili. S tím vědomím jsem také vstupovala do sálu blanenského Dělnického domu, vyzbrojená informacemi o hře. Napsala ji roku 1996 jistá Eve Enslerová, která také zpočátku hrála všechny role žen, ale postupně se ve třech rolích vystřídala zvučná jména zahraničních hereček. U nás tuto hru můžeme vidět v podání Anny Polívkové, Dagmar Bláhové a Michaely Sajlerové, případně stejně jako v Blansku může Polívkovou alternovat neméně charismatická Jitka Asterová.

Dojem z poněkud intimního tématu byl zvláštní. Čekala jsem to, a přesto jsem byla zaskočená. Některé pasáže nepokrytě až necitelně odhalovaly citlivá a choulostivá místa ženy. Někdy jsme byli přímo jako diváci vtahováni do děje a vyzýváni ke spolupráci dle mého názoru nevhodné a nevkusné. Jiná místa mne ale i upřímně rozesmála, herecké výkony hlavně paní Dagmar Bláhové byly obdivuhodné. V několika zpovědích mne i mrazilo a měla jsem v očích slzy - to když se hovořilo o znásilňování ve válce a o tradicích ženské obřízky.

Tento divadelní kus neměl přestávku. Netroufám si odhadnout, zda by se všichni diváci vrátili na svá místa v hledišti, kdyby přestávka byla. Možná bychom s ní všechno snáze rozdýchávali, minimálně alespoň velmi těžký a hustý vzduch v sále bez klimatizace. Osobně jsem si upřímně oddychla s koncem představení. Ovšem některé skandující řady jiných žen mne přesvědčovaly, že můj rozporuplný názor nesdílí stejně. A tak si myslím, že někde se stala chyba. Otázka zní - kde? V tématickém výběru? V obecenstvu? Nebo jen ve mně? Napíšou svůj názor i ostatní divačky, odváží se reagovat i diváci mužského rodu, kterých bylo na Monolozích pouze sporadické množství?

Jitulenka

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Vaše kulturní tipy!

Pozvěte ostatní čtenářky na kulturu!

Viděla jste poslední dobou nějaké zajímavé divadelní představení? Shlédla jste v kině skvělý film? Dočetla úžasnou knihu? Navštívila kvalitní koncert? Balet, operu, muzikál... Pokud ano, podělte se o svůj zážitek s ostatními čtenářkami: Napište svou vlastní krátkou recenzi vašeho kulturního zážitku a upozorněte tak své souputnice magazínem Žena-in.cz na kulturní dění ve vašem regionu či na dobrou knihu! Vaše recenze nechť je dlouhá alespoň jako tento odstavec textu. Získat za ni můžete zajímavou knihu z Knižního klubu: John Curran - Utajené zápisky Agathy Christie a dále originální učební hru Síly přírody od firmy ITE media. Své kulturní tipy posílejte v rámci dnešního tématu na e-mailovou adresu redakce níže...

utajene

Reklama