Pěkný začátek týdne všem. Houby - toto téma mi naprosto káplo do noty, prodloužený víkend jsem strávila v Jeseníkách. A ROSTOU!!! Na hřiby chodím dlouho a ráda, se střídavým úspěchem. Zachraňuje  mě to, že kdysi před lety mě naučil kamarád sbírat i houby méně „důvěryhodné“, jako například holubinky a růžovky.

A proto, i když úlovek není praváčkový, z lesa se obvykle nevracím s prázdnou. A přestože na hřiby se běžně chodí ráno, můj úlovek za sobotního odpoledního sběru vydal na vydatný oběd a tři plechy sušících se hřibů. Recepty využívám podle úlovku a nálady, ale k mým nejoblíbenějším patří houbové palačinky, mňam... Jediné, co nemusím, jsou houby nakládané v octě, jsou takové oslizlé :-((

Rybička v kapse se mi na kraji lesa neotvírá, poctivě ji po každém očištění hub uklízím do kapsy, protože vím, že hříbky se jí bojí a dokud ji veřejně svírám v tlapce, tak se prostě neukážou. Jak ji schovám, tak se začínají znovu zjevovat. A tak s nimi hraju tu nekonečnou hru: schovat nožík, najít hříbek, rozhlídnout se, kde má bratříčky a pak teprve vytáhnout nožík, zakleknout a hromádku nalezených hub očistit, schovat nožík, najít hříbek, rozhlídnout se, kde má... Přiložené foto dokazuje moji poctivost při provádění této techniky.

Mým druhým rituálem je hlášení účelu procházky v lese. Když jsem na výpravě na hřiby, veřejně deklaruji sběr borůvek, ostružin či malin. Pokud jsem rozhodnutá přinést z lesa konývku borůvek či jiného lesního ovoce, dávám lesnímu porostu ve známost, že jsem přišla na houby. Celé roky mi to funguje, les mou hru přijal. Někdy to dojde tak daleko, že jsem smutná, že nestíhám oboje, neb mi chybí dostatečně veliká nádoba na ovoce (při sběru hub) anebo úložný prostor pro hřiby (při výpravě na borůvky). Ale v každém případě courání lesem je relax nad všechny relaxy.
monkee

monkee

Taky pokaždé nožík schovám a dělám, že hledám borůvky! :)

Pozn. red. : Text nebyl redakčně upraven.


  • Co vám říká houbaření?
  • Otvírá se vám rybička v kapse, jen co vstoupíte na kraj lesa?
  • Jíte to, co si nasbíráte?
  • Co u vás roste? Co znáte? Co sbíráte?
  • Jaké máte zážitky z houbaření?
  • Už jste někdy sebrali tu „nepravou“, nebo dokonce snědli?
  • Jak houby zpracováváte?

ROSTOU, ROSTOU, ROSTOU! I u vás?

Pište mi na redakce@zena-in.cz

předmět: HOUBY

Těším se na vaše příspěvky!

Jeden z vašich příspěvků odměním následující cenou... tričkem s dlouhým rukávem a parfémovaným deodorantem.

tricko

lupa

 

Reklama