Zdraví

Monkee: Alergie jak prase!

Milé alergičky i nealergičky. Když mi moje sousedka vyprávěla svoji story, jak se od dětství potýká s alergií, upřímně jsem ji litovala, ale neprožívala to.

Rok se s rokem sešel a já takhle jedenkrát koncem léta na dovolené v lůně přírody (v Trojanovicích) začala kýchat a smrkat a třít oči, až mi došlo, že to nemůže být obyčejná rýma. Ke konci dovolené (to už jsem chodila ve slunečních brýlích i na jídlo do jídelny a obkládala mokrým kapesníkem oči i kořen nosu) se mi vybavil rozhovor se sousedkou a rozsvítilo se mi - alergie jak prase! Po návratu domů jsem klusala k doktorovi najisto - pro Dithiaden. Zabral spolehlivě.

Ale co dál? Probírala jsem se zpětně životem a uvědomila jsem si svoji lehce alergickou reakci na kakao a čokoládu v době studií - vždy po pozření jsem musela kýchnout, ale tím to bylo odbyto.

Dala jsem hlavu dohromady se sestrou, která se taky v tu dobu potýkala se zdravotními problémy (jiného rázu) a výsledkem byla koupě knížečky Musíme trpět alergiemi?. Díky ní a trpělivosti při hledání alergenu mezi potravinami (znamenalo to po určitou dobu i vegetariánství) jsem objevila viníka - syrové mléko, můj oblíbený nápoj od dětství. Mezi antihistaminiky jsem si postupně našla to nejúčinnější a jak léta jdou, mám čím dál menší spotřebu (musím zaklepat na dřevo). A ověřila jsem si taky, že vždycky v úplném začátku sezóny mi pomáhají koňské dávky vitamínu C, nástup je pak znatelně slabší. Z chytrých knih jsem vyčetla, že z pylů mi nejvíc vadí ambrózie (ale to už je jen ten následek; když se poctivě mléku vyhýbám, průběh se poslední dobou blíží už jen silnější rýmě).

Perlička na závěr: moje léčba na alergologii skončila poté, co mi doktorka předepsala cílenou léčbu na alergii na seno a tím mi vyvolala sennou rýmu v jarním období (při testování jsem měla masívní reakci na podzimní pyly, ale podle ní: „Začneme léčbu tím senem.“). Takže tou teď každoročně zahajuju sezónu.

Alergii na blbce pomíjím, časem se u mě vyvinuly obranné mechanismy. 

Všem hodně zdraví přeje monkee

Trápí vás také nějaká alergie? Ještě hodinku můžete psát své příběhy a zkušenosti.

redakce@zena-in.cz

   
15.04.2010 - Nemoci - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] vodfon, kolie [*]

    Já jsem v životě potravinovou alergii neměla!Sml16 Měli jsme doma perskou kočku a máme psy.Sml16 Před časem jsem mnoho let pokuckávala, nejdříve mě byl slyšet, potom vidět. Takový suchý kašel. Na alergologii jsem nikdy nebyla.Sml16 Když kočička zemřela,kašel ustal. Vůbec jsem netušila, že jsem na ní alergická. Psy máme pořád a na ně žádnou reakci nemámSml80

    superkarma: 0 15.04.2010, 14:30:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme