Syndrom náhlého úmrtí kojencem je strašákem, který postihne v naší zemi okolo 25 rodičů ročně. Vrátíte se k postýlce, miminko je prostě mrtvé, přichází pláč, zoufalství a výčitky. Pomoc nabízí monitory dechu...

miminko

Syndrom náhlého úmrtí postihuje kojence do jednoho roku. Jde o neočekávatelnou smrt, ke které nevedly žádné dřívější příznaky. Podle statistik v naší zemi se stává 25 miminkům ročně. Dnes již ale jsou způsoby, jak miminko chránit - pokud miminko přestane projevovat známky života, rychle se k němu přiběhne a životní funkce se obnoví (mnohdy stačí s dítětem jen zatřást), je zase vše v pořádku. O tom, že je dítko v nebezpečí, se ale musíte nějak dozvědět - řešením jsou tak zvané „monitory dechu“.

Co je monitor dechu?

Jde o šikovný přístroj, který sleduje životní funkce kojence. V současné době jsou k dostání celkem tři typy těchto monitorů...

  • Deskové monitory - deska se ukládá pod matraci v postýlce dítěte. Když zaznamená, že kojenec nejeví známky života (nedýchá či mu netepe srdíčko), spustí alarm. Nevýhodou je, že monitor začne vřískat i ve chvíli, kdy se miminko v postýlce posune mimo desku.
  • Deskové monitory kombinované s chůvičkou - fungují obdobně, jako předchozí typ. Navíc chůvička vbudovaná do monitoru zajišťuje, že slyšíte zvuky dítěte v určitém perimetru (u každého výrobce je dosah jiný cca od 150 do 300 metrů). Můžete tak poslouchat své miminko na druhém konci bytu.
  • Přenosné monitory - připevňují se klipsou na přední část plíny a sledují pohyb bříška dítěte. Za výhodu je oproti klasickým deskovým monitorům považována volnost pohybu dítěte.

Kolik to stojí?

Pořizovací cena monitorů je různá. Viděl jsem například druhý typ, tedy ten s chůvičkou za pěkných 1.499 korun. Běžná cena prvního typu se pohybuje někde okolo 2.200 korun, druhého typu přes 3.000 korun a třetího od 1.800 korun. Samozřejmě také záleží na druzích výrobků, kterých jsem napočítal 6: Angelcare, Babysense, Nanny, Reer, Respisense a Snuza.

Použité monitory (různých typů) se dají na internetu pořídit od 300 korun.

Monitory je dnes také možné zapůjčit. Půjčovna, kterou jsem našel, nabízí půjčovné 800 korun na půl roku a 100 korun za další měsíc. Výhodou je, že půjčovna okamžitě nahradí nefunkční monitor jiným.

Čtěte také...

Reklama