Styl

Monika: I zdobení vánočních stromečků podléhá módě

Děkujeme čtenářce Monice, že si na nás v tomto předvánočním čase udělala chvilku a podělila se s námi o své vzpomínky a ůj názor na vánoční zdobení stromečku


Nechci se vracet hluboko do historie, kdy naši předkové věšeli strom od stropu špičkou dolů a zdobili vším, co dům dal. Chci se vrátit do dob, kdy jsem se na Vánoce ještě těšila.

Kdy mi je dokázala zpříjemnit pouhá vůně mandarinek a kubánských pomerančů. No, když se nad tím hlouběji zamyslím, jsou to doby také téměř historické, doby  dřevní.

Ale když už jsou ty Vánoce časem pozastavení, rozjímání a vzpomínání, nemohu si nevybavit časy dětství. My děti jsme tenkrát nevnímaly, že na ty mandarinky, banány a fíky musela maminka podupávat dvě hodiny ve frontě mezi hašteřivými babami a trnout strachy, jestli se na ní vůbec dostane.

Pro nás byly Vánoce časem mlsání čokoládových figurek, šmejdění po schovaných dárcích a samozřejmě voňavého smrčku z něhož padalo jehličí už při zdobení. Ale to nám nevadilo, protože stromek byl tak ověšen pestrobarevnými a pestrotvarými ozdobami, bonbony z eroháckých kolekcí a omotán metry stříbrných řetězů, že nebyl ani vidět.

Nebylo vidět, jak je chudák“ pazgřivý“  šišatý a špatně rostlý, že ho musel tatínek retušovat přidanými větvičkami. A tak v obýváku stál vždycky krásný třpytivý kužel a když se ještě zapálily voskové svíčičky a rozprskaly ježaté prskavky, nezůstalo jedno oko suché.

Tenkrát vůbec bylo zvykem stromky přezdobit, až se větve pod tíhou parády a sladkostí skláněly k zemi. Asi to byla nějaká kompenzace všeobecného nedostatku a šedivosti. Dnes, kdy je všeho nadbytek, si můžete vymyslet každoročně nový  kabátek pro vánoční stromeček. Jednou je v módě červenozlatá, jindy bílá nebo modrá. Chcete celý stříbrný? Fialový? Žádný problém. A můžete si vymyslet i ten stromeček. Malý, velký, hustý, tmavě či světle zelený, omyvatelný a neopadavý.

Znám lidi, kteří každý rok přinesou ozdobený stromek z půdy, stáhnou z něj igelitový pytel, strčí šňůru do zásuvky a vánoční veselí může začít. Po vánocích hodí stromku opět pytel přes hlavu a šup s ním na půdu. Tak to nemusím. Něco z dětství mi přece jenom zůstalo.

Nevzdám se živého stromku, nevzdám se vůně jehličí a pryskyřice a nevzdám se pocitu, že když zavřu oči, jsem zase ta malá holka, co se těší na Vánoce.

Vaše čtenářka Monika

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Tak to jste můj člověk. Umělé stromky taky nemusím, i když uznávám, že jsou docela praktické.

Jaký stromek budet mít vy, milé ženy-in? Jak a kdy ho zdobíte? Líbí se vám sladěné vánoční ozdoby do jedné barvy, nebo máte raději pestrý? Vzpomínáte, jaký jste měly stromek v dětství? Máte raději borovici nebo smrček? Kupujete si stromek v květináči? Přežil, když jste ho vysadily do zahrady? Napište nám cokoliv o vašich Vánocích

Na vaše příspěvky se budu těšit na adrese: redakce@zena-in.cz

   
22.12.2010 - Móda - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Eirin [*]

  Když jsme byli malí, rodiče zdobili stromek do červenozlata. Pro mě jiná barva vánočního stromku neexistuje, takže takto nyní zdobím stromek i pro svou rodinu. Červenozlatá je pro mě kombinace symbolizující Vánoce.

  superkarma: 0 03.01.2011, 16:28:26
 2. avatar
  [8] Blueberry [*]

  No tak ja jsem z tech, kterym se nad cerveno-modro-zeleno-zlato-stribrno-zlutym stromkem s pestrobarevnymi svetylky dela nevolno. Muj manzel se musel vzdat hackovanych, plastikovych, sklenenych, kovovych a jinych ozdob ve prospech krasnych bilo-stribrnych jednoduchych ozdob. Stromek vypada jak zasnezeny.

  superkarma: 0 22.12.2010, 18:02:04
 3. avatar
  [7] Dimsy [*]

  Náš stromeček je každý rok stejně pestrobarevný. Máme známou, která foukala a malovala ozdoby a každý rok nám krabičku nějakých dala. Přeci nebudu kupovat nové ozdoby, když jich doma mám na tři stromky. Sml23

  superkarma: 0 22.12.2010, 15:20:53
 4. [6] stara blazkova [*]

  Přeplácaný stromek, to je moje. Rodiče mají takové ty krásné staré skleněné ozdoby. Z každé kolekce už nějaké chybí, ale stále se jich nechceme vzdát.

  superkarma: 0 22.12.2010, 14:35:02
 5. avatar
  [5] pajda [*]

  Dneska je pro změnu zvykem předvádět každý rok nový stormek. A co si mám myslet, když mi holka ve škole řekne "No my jsme museli dát přes 5000 Kč za ty moderní modré ozdoby a tak na výlet už nemám. Ono je to strašně drahé, být "in"!

  To už mám raději tradici "přezdobené trapárny", kdy se k původním ozdobám každý rok něco nového přikoupilo a my se jako děcka těšili na novou ozdobu - i když třeba stála jen 5 korun...a mlsali čokoládkySml30

  superkarma: 0 22.12.2010, 14:24:23
 6. avatar
  [4] navia [*]

  Budu mít stříbrný smrček (přeci jen opadává trochu méně než normální), slaměné ozdoby, perníčky, červené mašle..bílá světýlka. Doam jsme mívali borovici a když přijedu na vánoce k mamce a vidím ozdoby a světýlka, která jsme vždycky mívali na stromku, když jsem byla malá.. je to dojemné, i když jsou ozdoby "každý pes jiná ves"...Stromek v kevětináčijsme si nikdy nekoupila a zahradu, kam bych ho zasadila nemámSml15

  superkarma: 0 22.12.2010, 13:36:03
 7. [3] dadma [*]

  Tak já to mám stejně.Stromek jedině živý, aby voněl a hezky ho každý rok s manželem ozdobíme.Nepodléhám vlnám letos stromek do modra a příští rok zlatý.Věšíme si "naše ozdoby, které mám ještě některé po rodičích.

  Souhlasím s nadenicou jako dítě jsem také "kradla" figurky a bonbóny z kolekce ze stromku.Když se stromek odstrojoval ,tak tam většinou zůstalo to fondánové,co nikdo nechtěl.

  superkarma: 0 22.12.2010, 13:33:13
 8. avatar
  [2] nadenica [*]

  ale to loupení kokinek ze stromečku, kde se nenápadně zanechávaly papírky na háčku, jakože tam ještě něco je, to je taky krásná tradiceSml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 22.12.2010, 13:16:30
 9. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Nerozumím, proč se už netěšíš na Vánoce Sml80

  superkarma: 0 22.12.2010, 11:48:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme