.

Monarchie přináší do politiky lidský rozměr

Novinky

Monarchie přináší do politiky lidský rozměr

Můžete s tím nesouhlasit. Můžete proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat. Monarchie do politiky přináší lidský rozměr, soudí čtenářka Pupinkaška.

Zastánkyní monarchie je také čtenářka Pupinkaška...


Základní myšlenka, na které je republikánský a demokratický systém postavený je to, aby si lidé vládli sami. Jenže lidé prostřednictvím hlasování prostě nemohou rozhodovat o všech záležitostech řízení státu; aby nějaká státní organizace mohla vůbec fungovat, musí někdo přijímat a uskutečňovat rozhodnutí, tedy demokracie musí být aspoň zčásti nepřímá, zastupitelská. V tom ale nastává problém: Politický život se řídí zákonitostmi, které jsou běžnému člověku těžko pochopitelné; je plný komisí, výborů, koalic, frakcí, funkcionářů a poradců, točí se kolem hlasování, vyjednávání, schvalování, přijímání, prohlášení a odvolávání, v horším případě kolem tunelování, uplácení, přetahování, obviňování a popírání. Hlavními událostmi a milníky jsou volby všeho druhu, případně občas hlasování o nedůvěře, pád vlády nebo přijetí kontroverzního zákona. Některé z těchto věcí jsou pochopitelné, jiné méně, ale všemu tomu chybí nějaký lidský rozměr.

Monarchie zato přináší do veřejného života instituci, která funguje jinak. Její princip je každému člověku přirozeně blízký: Rodiče vychovávají své děti a ty pak zaujmou jejich místo. Monarchie má rozměr lidského života – nikoli volebního období. Veřejný život je obohacen o zvláštní události, které se vymykají z běžné rutiny, a přitom jsou každému svým způsobem blízké. Narození, křtiny, svatby a pohřby členů královských dynastií prožívají v monarchiích téměř všichni občané. Každý se může radovat či truchlit spolu s královskou rodinou, protože jde o rodinné události, které prožívá v životě i ten nejobyčejnější člověk. Nevadí, že okázalost královských svateb se zdaleka vymyká možnostem běžných lidí; právě proto, že každý běžný člověk může slavit také, a je to tak trochu i „jeho“ svatba. Vždyť skoro každá dívka si občas sama sebe představuje na místě princezny.

Můžete samozřejmě namítnout, že je to povrchní či přízemní, že člověk se nemá co zajímat o soukromé životní události jiných lidí a že podstatné je jenom politické rozhodování o věcech, které ovlivní náš život. Možná, jenže prostě je to tak a je to úplně přirozené, že se většina lidí zajímá. Vždyť i když má nějaký vrcholný politik svatbu nebo se mu narodí dítě, jsou toho hned plné noviny, a přitom to ani nijak nesouvisí s výkonem jeho funkce a nejde zdaleka o tak poutavé události jako v případě obřadů v monarchiích. Většina občanů prostě chce vidět ve významných osobnostech lidi jako jsou oni sami, lidi lidské a ne jenom suché úředníky a funkcionáře. A ještě víc než u politiků to platí v případě různých celebrit.

Pupinkaška

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 26.4.2013: Moje srdeční státní zřízení

Příspvky k tomuto tématu již neposílejte. Okolo 16.00 hodin e dozvíte, kteru čtenářku jsem dnes odměnilí dárkem. Je jím velké balení Marťánků (www.martanci.cz).

martanci

   
26.04.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [6] řinka [*]

  Najivní představa,že rodiče vychovávají své potomky.nevím proč bych se měla radovat či truchlit spolu s královskou rodinou,aby si hráli na honoraci a nekřesťansky je platit z daní?Proč?Že reprezentují stát?

  superkarma: 0 28.04.2013, 18:02:57
 2. [5] free [*]

  Tak tomu nevěřímSml24

  superkarma: 0 27.04.2013, 20:27:35
 3. [4] telelot [*]

  hm, feudalismus se postupně vrací, třeba chování některých obchodních řetězců k zaměstnancům... Sml31

  superkarma: 0 27.04.2013, 11:15:43
 4. avatar
  [3] peetrax [*]

  Mně nevadí se zajímat o soukromí některých evropských královských rodin, takže vím, že tihle rodiče své děti nevychovávají. To je jen zbožné přání. Třeba takový britský princ Charles směl jako dítě svou maminku vidět denně jen chvilku a oficiálně, podobně na tom byli jeho sourozenci.

  superkarma: 0 26.04.2013, 17:32:30
 5. [2] Maryene [*]

  Nejvíc se mi líbí myšlenka "Monarchie má rozměr lidského života – nikoli volebního období."

  superkarma: 0 26.04.2013, 15:45:17
 6. avatar
  [1] LudPa [*]

  já si to nemyslím, ikdyž něco málo na tom je

  superkarma: 0 26.04.2013, 15:42:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme