Domácnost

Mojžíše a nenažraný svetr? Nikdy!

p

„Nedala bys mi sem záplatu?“ požádal mě včera večer s milým úsměvem přítel Radek a v rukách svíral jeté džíny, kde se v rozkroku nacházela díra zvící velikosti dětské hlavy…

„Záplatu!!?“ vyděsil mě.

„A nechtěl bys raději jiný kalhoty? Víš, nejsem si jistá, jestli si z hodin ručních prací v deváté třídě ještě pamatuji postup,“ přiznala jsem.

Nejsem šikovná na tyhle věci, a co si z tohoto učiva bezpečně vybavuji, je podivný ranec, který se mi tehdy povedlo za šedesát minut utrpení vytvořit.

„Ale když já mám tyhle rád,“ tvářil se jako děcko, kterému berete oblíbeného, byť značně vyšeptalého méďu.

Zhruba půl hodiny jsem se bavila přebíráním starých svršků a hledáním vhodného materiálu. Našla jsem mnoho onošených džín, ale ani jedny do barvy, a tak jsem vzala za vděk starou koženou taškou. Vzpomněla jsem si na otce, který nosíval svetr též záplatovaný na loktech kůží.

kByl odporný. Ten svetr.

„Co třeba kožený záplaty, ty můj staromilče?“ sama jsem nevěřila v úspěch tohoto návrhu a tiše doufala, že si to rozmyslí.

„No já nevim, hele, tak to zkus, třeba to bude dobrý.“

„Nebude to dobrý, Radku, ale zkusím to.“

Původně jsem měla v plánu vločkovou koupel a štrúdl.

Našla jsem jehlu odpovídající velikosti a z tašky vystřihla dvě kola. Pustila jsem si kriminálku Miami… hlavou mi běžely podoby všeho, co pamatuji z dětství a co lze pomocí záplat a nápletů učinit absolutně nenositelným…

Moje babička byla například hotovou mistryní záplatování, látání, pletení, drhání a podobně.

Pamatuji si, kterak se mě pokusila i ona tyto věci naučit. Měla svatou trpělivost a já jsem špalek, nebo ještě něco horšího.

Po té, co jsem hodinu látala ponožku, maje uvnitř dřevěný hříbeček, jsem ve finále vyrobila scvrklotinu, kterou by nebylo možné prostrčit ani konec vařečky.

I přestala mě nutit a v dobré víře se obrátila k pletení. Bez úspěchu. Jediné, na co jsem uměla brilantně použít jehlice, bylo drbání pod sádrou, když jsem si zlámala nohu.

ksaPo večerech tato dobrá žena pletla a následně mě zásobovala svetry z levné vlny, které člověka po jejich oblečení okamžitě ohlodaly na kost na několika místech.

Dále mi ušila kalhoty a vestičku z látky, která byla původně patrně určena na potahování židlí.

Maminka jim přátelsky říkala „Mojžíše“ a soucitně se na mě umívala. Vypadala jsem jako debil.

V Mojžíších a nenasytném svetru s kostěnými knoflíky, na hlavě s baretem, jsem poslušně cupala Stromovkou až k první louži, kterou jsem s chutí prometla, abychom museli domů.

Když jsem z tohoto výstavního modelu konečně s námahou vyrostla, babička ho láskyplně napletla brčálově zelenou vlnou.

Teď už jsem nevypadala jen jako debil, ale jako tuplovaný retard, jako Zilvar z chudobince, a tak jsem v poslední záchraně kalhoty rozstříhala.

Babička plakala. Maminka opustila místnost.

yNa to všechno jsem si vzpomněla, když jsem se teď o X let později srdnatě pokoušela propichovat jehlou tlustý kus kůže a ještě k tomu džínovinu.

Po skončení filmu jsem úspěšně krvácela ze stovky ranek, způsobených druhým koncem jehly. Ne, nemám náprstek a na stroji to dělat opravdu nešlo.

Záplatu, no, záplatu - podivný, neforemný pytel,  jsem v potu tváře a pobodaná dokončila, když běželi Sběratelé kostí.

„Jééé, ty to ještě děláš, miláčku, ty jsi hodná, tak se na to vykašli a pojď si lehnout,“ byl rozespalý, milý, chápavý  - nevím proto, proč jsem pocítila potřebu ho alespoň jednou bodnout tou jehlou.

Vyloudila jsem úsměv. Přece za to nemůže.

„Já už to mám, ale… no… vážně to líp neumim.“

„To nevadí, jsi hodná. Jsem netušil, že se s tím budeš mordovat tak dlouho. Ukaž, já si to zkusim.“

Ládoval se do toho několik minut.

„No, vidíš, je to moc prima. A teď pojď už spát, děkuju,“ pochválil mě nakonec.

Ne, nevěřila jsem mu ani sekundu.

Rozkrok se mu záhadně posunul téměř na bok. Povedlo se mi i nechtěně zúžit jednu nohavici, takže vypadal, jako by měl levou nohu nedovyvinutou.

Celý v tom působil tak nějak nakřivo, trochu jako dietní párek a hnědá záplata zezadu vypadala, jako by se s odpuštěním po-ral.

Každopádně oceňuji, že mi to neřekl. Nedomnívám se ale, že si kalhoty ještě někdy oblékne.

Dneska jsem mu koupila jiné, snad se mu budou líbit.

Ještě že po mně nechce, abych látala ponožky. I když, teď si myslím, už nebude požadovat ani ty záplaty.

Látáte, záplatujete či naplétáte? Umíte to?

   
02.10.2009 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] Žábina [*]

  neumím zašívat ani látat, ponožky s dírou nemilosrdně vyhazuju a zašívám jen díry na teplácích pro syna, které nosí doma

  superkarma: 0 09.10.2009, 11:51:03
 2. avatar
  [56] cicinka [*]

  Profesionální deformace. Látám, zašívám, spravuju a vyměňuju všechno. Ovšem v posledních týdnech jsem přestala zašívat malému tepláky a kalhoty a schválně ho nechávám chodit s dírama. Zašila jsem díru a do týdne tam měl novou. Tak zbytečně už to dělat nebudu.

  superkarma: 0 04.10.2009, 18:27:28
 3. avatar
  [55] Eva_CZ [*]

  Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 03.10.2009, 14:05:04
 4. [54] Lyoness [*]

  Ja zasivam docela bezne... sem tam se mi udela nekde dirka - mrska. Ponozky teda nezasivam...

  Jinak jsem mistr v rucnim zkracovani kalhot - s moji "vyskou" je to nutnost. Rada pletu a hackuju, driv jsem i vysivala. Siti me nebere...

  Dziny se mi vzdy prodrou v rozkroku - na to je ale mistr mati... Zip vymenit zvladne taky, pripadne na to je upravna odevu...

  Jinak taham kabely, telefony, instaluju pc a tak Sml24

  superkarma: 0 03.10.2009, 09:37:44
 5. avatar
  [53] Severacka [*]

  Sml30Sml30Sml30 Míšo, super článek.

  Přiznám se, že nelátám, občas zašívám záplaty, ale maximálně na montérkách a i to jen s maximální nechutí. Ani nenaplétám neumím to a u ručního pletení mě bolí za krkem a brněj mě ruce.... Sml16

  a ponožky? Ty nezáplatuju teda vůbec, ono se v nich pak už stejně nedá chodit, tak na co....

  Jinak babi plete docela dost, takže svetříků pro dětičky mám dost, že je vůbec ani neunosí a já jim je ani nemám nějak důvod moc dávat..... totiž kdyby babi pletla z nějakého příjemného materiálu typu merino vlna tak ano, ale akryl nějak nemusím. Já svetry moc taky nemusím, je mi v nich horko, i v zimě pod bundou nosím jen tričko s krátkým rukávem. Loni jsem si koupila svetřík a prvvně si ho oblíkla a cestou ven jsem ho dole svlíkla a běžela na šňůru pro něco méně hřejivého.

  superkarma: 0 03.10.2009, 01:38:34
 6. avatar
  [52] Florencie [*]

  vypadlo mi "to"

  superkarma: 0 02.10.2009, 21:15:59
 7. avatar
  [51] Florencie [*]

  Neumím, dopracovali jsme se do stádia, kdy si přítel díru raději zašije sám, páč od něj je opravdu vzhlednější Sml80Sml30

  superkarma: 0 02.10.2009, 21:15:28
 8. avatar
  [50] Světýlko [*]

  Měla jsem jako dítě pletené skoro všechno (šaty, svetry, haleny, sukně, dlouhé kalhoty, čepice, šály, punčocháče, ponožky - snad krom spodních kalhotek) a jako už skoro slečna i kabát (tvrdila jsem, že je mi v něm zima, abych ho nemusela nosit a aby mi naši koupili "normální"). Dodneška (a to už je hezkých pár let) "slyším" zvuk, který vydával pletací stroj semtamsemtam - máma s ním přehlušila i televizi. Je to takové mé trauma z dětství - nenávidím Sml23 pletené věci.

  superkarma: 0 02.10.2009, 20:59:35
 9. avatar
  [49] Světýlko [*]

  kuty — #44 ...prostě sviňucha vtipná...

  superkarma: 0 02.10.2009, 20:33:36
 10. avatar
  [48] átéčko [*]

   [color=#000000]Michaela Kudláčková[/color] : Míšo, já sice umím všechno, ale ty jsi geniální!!!!!!!!!!!!!!Sml30Sml67

  superkarma: 0 02.10.2009, 16:35:03
 11. avatar
  [47] DanaD [*]

  kdysi za totace jsem si sila vsecko... naloupili jsme se segrou praporovinu v rempu a co jsme meli paradnich veci, rifle z roletoviny... a kdyz se nekde objevili druky nebo nejaky zajimavy zip  hned jsme to koupili - dodneska z toho ziju -  dopracovala jsem se az k zimnim bundam ... a  tech pletenych svetru... po revoluci si to clovek koupil za par korun u vietnamcu  poridila jsem si kocky a ted se snima radej valim na gaucku a nedelam nic

  superkarma: 0 02.10.2009, 16:21:07
 12. [46] Rikina [*]

  Sml22 Jo, umím, látám, záplatuju, je-li třeba. Plést, háčkovat a šít taky umím, ale nebaví mě to. Na děti jsem šila i pletla, dokud byly malé, samozřejmě bylo třeba i záplatovat, neb mnohé oblečení aktivity malých kluků prostě nevydrží. Ne že bych byla z toho nějak odvázaná, ale byla to nutnost a na mateřské jsem stejně měla fůru volného času. Později už míň, ale i tak jsem si tu a tam něco ušila a ani se to nestyděla nosit. Pamatuju si jedny šaty, co měly jeden rukáv malinko delší než druhý... ale když se to povytáhlo, tak to ani nebylo moc vidět. Sml57 Dneska už jenom ty ponožky, občas někde povolí kapsa nebo podšívka, nebo kolem zipu, prostě drobné opravy. V ruce, vytahovat na to stroj je moc práce. Sml30 

  superkarma: 0 02.10.2009, 15:56:54
 13. [45] Nestyda [*]

  kuty — #44 Sml32 Sml16

  superkarma: 0 02.10.2009, 15:23:11
 14. avatar
  [44] kuty [*]

  Nestyda — #43 soudružka byla svině a ještě k tomu čtverákSml52Sml52.pobavilas měSml67

  1. na komentář reaguje Nestyda — #45
  2. na komentář reaguje Světýlko — #49
  superkarma: 0 02.10.2009, 15:21:32
 15. [43] Nestyda [*]

  Míšo, nádherně jsem se pobavila, jsi fantastická. Když vzpomínáš pracovky na základce, měli jsme si ušít penál, který by měl zapínání na zip. Mořila jsem se s tím doma, abych úkol splnila, jako blázen. Moc se mi líbil výběr látky, kterou jsem použila. Byla taková z jedné strany chlupatá. Chápavá soudružka mi ale vzala vítr z plachet a veškerou moji snahu utopila v debilní průpovídce.Ohrnula ret a zeptala se, jestli se bojím, že tužky nastydnou, když jim dělám chlupatý penál. Soudružka byla svině. 

  1. na komentář reaguje kuty — #44
  superkarma: 0 02.10.2009, 15:17:42
 16. avatar
  [42] ifulinkaa [*]

  neháčkuji,nepletu,na stroji umí maminka (ale musí mít náladu,nebo vrchol noze) .ale velice ráda si věci vyzdobím vlastní výšivkou-mám sice stejné rifle s kámoškou,ale ona nemá želvu na nohavici,na jiných nikdo nemá domeček a mráček,ze kterého prší...

  superkarma: 0 02.10.2009, 13:39:03
 17. avatar
  [41] enka1 [*]

  karym — #29 Přibližně v tý době jsem ho vidělau nás na Živitelce,ách jo.Sml16

  superkarma: 0 02.10.2009, 13:33:35
 18. avatar
  [40] ToraToraTora [*]

  Mám tady přes ulici krejčovství, kde mne za kilečko uštří podobných prací a jednou ročně jezdí charita...to kdyby ho napadlo v něčem retardím chodit

  superkarma: 0 02.10.2009, 12:39:56
 19. avatar
  [39] Michaela Kudláčková [*]

  navia — #38 ...jednou jsem uháčkovala penál - byla to moje nirvána v této oblasti - tak jsem na něj byla hrdá, že jsem ho nosila, dokud nevypadal jako hadr na nádobí :-)

  superkarma: 0 02.10.2009, 11:17:51
 20. avatar
  [38] navia [*]

  Džíny zkrátit umím, opravit prodřený rozkrok taky, ale nechce se mi do toho  a do vyměňování zipu se taky moc nehrnu. Když byly děti malé tak jsem šila - synovi jeho prní zimní bundičku, oboustrannou, kalhoty laclovky... dceři šatičky, oběma flísky... no, nevím, jestli bych se ještě donutila... Hlavně by to už asi nenosiliSml16

  Ale nenumím plést ani háčkovat. U háčkování ovládám know how, ale nikdy jsem neuháčkovala cokoli nositelného.. a plést - no neumím začít... pak už bych možná nějaké hladce obratce umotala...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #39
  superkarma: 0 02.10.2009, 11:15:58
 21. avatar
  [37] Michaela Kudláčková [*]

  German — #35 Sml30

  superkarma: 0 02.10.2009, 10:55:41
 22. avatar
  [36] Michaela Kudláčková [*]

  Juana — #34 ...to si piš :-)

  superkarma: 0 02.10.2009, 10:54:35
 23. [35] German [*]

  Michaela Kudláčková — #32 Tak to máš dobré, Míšo. Já jsem šmatlavá i na tohle. Vždycky se snažím utěšit, že když nejsem obdařena manuální zručností, vynahradila mi to genetika (či Bůh) jinde. Ovšem již marně se mnoho let snažím dopátrat kde.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #37
  superkarma: 0 02.10.2009, 10:46:03
 24. avatar
  [34] Juana [*]

  Michaela Kudláčková — #32 Míšo, doufám, že nás pak poinformuješ, jak Radek přijal ten krásný starožitný kousek, co plánuješ přivézt domůSml30

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #36
  superkarma: 0 02.10.2009, 10:33:02
 25. avatar
  [33] Juana [*]

  Michaela Kudláčková — #32 Můj oblíbený nástroj je jeden elektrický šroubovák, akorát ho už přes měsíc nemůžu nikde najít, může být doma nebo i v práciSml30 Marně hledám a hledám, snad mi ho manžel někde nazapomněl, i to je bohužel možný. Tenhleten mi přesně sedl do ruky, a to jsme jich už měli několik. Ty "ženský" práce fakt nemusím, ne že bych to až tak neuměla, ale děsně mi to nebaví. Uznávám, že se šicím strojem nejsem kamarád, to už radši když už to fakt musí být píchám jehlou ručně.

  superkarma: 0 02.10.2009, 10:28:57
 26. avatar
  [32] Michaela Kudláčková [*]

  Juana — #30 ...to já raději opravuju vysavače, sifon u umyvadla, kliky, budíky a podobně....ne nenosím slipySml30

  1. na komentář reaguje Juana — #33
  2. na komentář reaguje Juana — #34
  3. na komentář reaguje German — #35
  superkarma: 0 02.10.2009, 10:14:03
 27. avatar
  [31] mio [*]

  Jsem se po ránu zasmálaSml30 ponožky nelátám,ty s dírou letí rovnou do koše (umím to,ale nesnáším zalátaný ponožky)..jinak ostatní oblečení zašívám i malou záplatičku umím dát,ale na nějaké větší šití nejsem vůbec talent..

  superkarma: 0 02.10.2009, 10:13:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Juana [*]

  Jinak Míšo a ostatní, stejně postižené - díky, že jste se přiznaly, jak na tom jste s ručními pracemi. Manžel totiž občas míval takové dementní dotazy typu "co jsi to za ženskou, když mi nechceš zašít fusekli" Hlavně nechápu, kde na těch hláškách byl, protože moje tchýně tchánovi neštupuje fusekle už asi 40 let a nikomu jinému taky ne. Kdysi hrozně dávno totiž byla u nich doma nějaká tetička a tchán si tam látal zrovna fusekli a tetička ho litovala, jak se blbě oženil, že mu ta jeho ani fusekle nezalátá. Tchýně se naprdla (tchán totiž hrál divadýlko a vytáhnul nit a jehlu poprve v životě) a řekla, že když už ho tetička pomlouvá po celém příbuzenstvu, že ani díru nezašije, tak že to teda opravdu dělat  nebude. Dodnes tvrdí, že od toho neustoupila a nedělá to. Sml30

  Jiné věci opravuju - oblíbená je utržená kapsa na milované manželově bundě, tu přišívám pravidelně, ale ponožky fakt radši koupím nový.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #32
  superkarma: 0 02.10.2009, 10:01:06
 2. [29] karym [*]

  enka1 — #21 Jestli se dá ještě koupit nevím. Koupila jsem ho tak před čtvrt stoletím Sml16 ve Švadlence.

  1. na komentář reaguje enka1 — #41
  superkarma: 0 02.10.2009, 09:52:07
 3. avatar
  [28] prece ja [*]

  pač mě nabaví cokoliv šít, či opravovat, už to po mě nikdo nechce. moji puboši si zvládnou i sami vyžehlit ( v tomto směru jsem ochotna odpovědět jen na otázku....kde je žehličkaSml16)

  jinak kdysi jsem ráda vyšívala, dokonce i plymo dětem do kočáru, nějak mě to přešlo, plést a háčkovat...zvládám základy, takže pletený tlustý ponožky jsou pro mě naprosto skvělý dárek.

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:50:19
 4. avatar
  [27] Zázvorka [*]

  Míšo nádherný článek a super příspěvky!

  Neumím, nedělám. Můj šicí vrchol je přišít knoflík a ještě umím vyměnit gumu u pyžamka Sml52

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:45:33
 5. [26] otrada [*]

  super článek. Jako bych to viděla živě. Smíchy jsem až ronila kroupy¨a náš mrňous na mě nechápavě koukal, proč brečím a směju se. Fakt úžasný. Jinak já jsem na tom tak napůl. Umím to, v nouzi zašívám, ale zásadně ručně. Se šicím strojem si netykám.

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:35:15
 6. avatar
  [25] Michaela Kudláčková [*]

  kuty — #23 Sml52Sml30Sml67

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:31:00
 7. avatar
  [24] Hanďule [*]

  Sml52Sml52Sml52 dietní párek Sml52

  Látat, šít nebo něco podobnýho nezvládám, max. tak přišít knoflík. Když je někde díra, tak vyhazuju, nebo to podstrčím tchýni či mamce, aby na to mrkly, jestli s tím něco jde Sml80 Ale zas umím jiný věci Sml16

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:27:05
 8. avatar
  [23] kuty [*]

  můj tatík mě kdysi požádal at mu zašiju šustákovou bundu ,že má v rukávu roztrženou podšívku.no moc se mi nechtělo ,ale nakonec z lásky k rodiči jsem se do toho pustila.kupodivu to šlo náramně lehce,stehy jako perličky,no radost pohledět.Pyšně jsem své dílo odnesla otci,pochvalně zamručel a už se do bundy soukal,jenže rukávem ne a ne procpat rukuSml23. já jelito jsem ten rukáv sešila k sobě ,takže ruku tam sice nedal ,ale mohl si tam klidně něco schovávatSml68

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #25
  superkarma: 0 02.10.2009, 09:22:22
 9. avatar
  [22] barkl2 [*]

  Šít  i záplatovat umím, ale dělám to pouze v nejvyšší nouzi. Když se někde objeví dírka, to je přece důvod vydat se do obchodů pro nové věci Sml58, ne k zasednutí k látacímu hříbku. 

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:19:11
 10. avatar
  [21] enka1 [*]

  karym — #10 Jé ten jsem viděla kdysi na výstavě a nekoupila. Dá se ještě sehnat? Třeba by se stím dalo i nějak zdobit nebo tak něco.Sml80

  1. na komentář reaguje karym — #29
  superkarma: 0 02.10.2009, 09:11:26
 11. avatar
  [20] enka1 [*]

  evašikulka — #7 Můj obdiv,co se zipů týče. U toho jsem sopka před výbuchem. I po.Sml44

  superkarma: 0 02.10.2009, 09:06:33
 12. [19] German [*]

  Jéje, tenhle článek mě po ránu pěkně rozveselil.....a že jsem to potřebovala!

  Já jsem na veškeré ruční práce levá jak šavle. Naopak moje sestra již od útlého věku krásně háčkovala, pletla, šila a já jsem její ručně vyrobené svršky obcházela jak mlsný pes. Později jsem vyvdala stejně nadanou tchyni a švagrovou (myslím stejně nadanou jako má sestra, ne jako já Sml16) a tak jsem opět byla černou ovcí rodiny.

  Ale knoflík zašít umím - to zase jo!Sml24

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:58:29
 13. avatar
  [18] Michaela Kudláčková [*]

  Klára Křížová — #12 ...Sml30..fakt dílo..

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:53:31
 14. [17] Bébina [*]

  Uz od detskych let jsem mistr ve zkracovani kalhot, s moji nizkou mi totiz nic jineho nezbyva. Plest a hackovat neumim, latat a zaplatovat ano, ale nedelam to. Fusekle s dirou leti rovnou do kose. Myslim, ze v dnesni dobe nosit zalatane fusekle je docela ostuda.

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:42:01
 15. avatar
  [16] koryna [*]

  Cha chááááááááá nemůžu se přestat smát.... tuplovaný retard-to je dobrá hláška MíšoSml67od dneška jí používám taky.Jinak v tomhle oboru píchat jehlou ale do látkySml52Sml52jsem vyučená,ba do konce mám na to i maturitu,ale nedělám to ani se tomu nijak jinak nevěnuju ,nikdy mě to nebavilo a asi už ani bavit nezačne.Sml23 Jinak perfektní článek MíšoSml67 Přeji krásný den všemSml16

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:36:05
 16. avatar
  [15] Juana [*]

  Umím plést, jako dítě jsem háčkovala (a dobře), látat taky. Nedělám nic z toho. Svetr raději koupím, je to nakonec levnější, než kupovat matroš. Nelátám - už jako dítě jsem nesnášela zalátané ponožky, dělaly se mi pod tím puchejře. Koupím radši za pár korun nový fusky. Ale já a šicí stroj nějak nejdeme dohromady, i když už zvládám na stroji zkracovat kalhoty - dřív jsem to radši hodinu šila ručně. Sml30

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:22:43
 17. [14] Jasmína [*]

  Pěkný článek Sml59Sml59

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:14:08
 18. avatar
  [13] Irena1 [*]

  Žulda — #11 asi jako žulda...akorát se vsuvkou, že mě k tomu tak dávno nikdo nedonutil, že už to vlastně asi neumím Sml30

  superkarma: 0 02.10.2009, 08:13:39
 19. [12] Klára Křížová [*]

  Jako bych tě Míšo viděla.....

  Povedlo se mi i nechtěně zúžit jednu nohavici, takže vypadal, jako by měl levou nohu nedovyvinutou.

  Celý v tom působil tak nějak nakřivo, trochu jako dietní párek a hnědá záplata zezadu vypadala, jako by se s odpuštěním po-ral. Sml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #18
  superkarma: 0 02.10.2009, 08:08:00
 20. avatar
  [11] Žulda [*]

  Já sice látat, plést a šít umím, ale dělám to jen z donucení, je to pro mě ztráta času.Když dostanu záchvat pletení, musí to být rychle hotovo, jinak se u toho vztekám a dílko zakládám na několik let.Pěknej článek, pobavil mě.Sml16

  1. na komentář reaguje Irena1 — #13
  superkarma: 0 02.10.2009, 08:06:32
 21. [10] karym [*]

  Míšo obdivuju jak každou potíž, která tě v životě potkala, umíš napsat s humorem a nadhledem!

  Umím plést, háčkovat i šít, ale vše jsem praktikovala jen když byly děti malé. Na látání ponožek mám dokonce takový šikovný stroječek, se kterým to jde jedna báseň. Dnes už ho používá jen můj manžel. Látá si na něm pracovní ponožky a strašně ho to bavíSml52.

  1. na komentář reaguje enka1 — #21
  superkarma: 0 02.10.2009, 08:04:46
 22. avatar
  [9] maje [*]

  já jsem neuvěřitelně ničemná na ruce, takže vrchol mého neutuchajícího snažení je přišitý knoflík. Sml15 jinak míšo, fakt jsem se zase po ránu zasmála. díky za to. teď mě napadá, že to je vlastně úžasný "recept" na tu podzimní depresi.

  superkarma: 0 02.10.2009, 07:34:03
 23. avatar
  [8] DanaD [*]

  hele  priste mej doma pro tyhle pripady pripravene uzasne lepidlo na textil Textilceys - doporucila mi ho  tady jednou Tyna

  http://www.ceskysikula.cz/textilceys-42501024.html

   .... zaplaty bezvadne drzi, obloeceni se da i vyprat a po nalepeni zustane spoj pruzny.. po  24 hod to drzi jak helvetska vira.. pro jistotu se pak muze zaplata prisit, ale uz se to sije skoro samo, protoze se nikam neposunuje.....

  superkarma: 0 02.10.2009, 07:32:50
 24. [7] evašikulka [*]

  Umím látat, zašívat,šít i plést,ale nedělám krom pletení ani jedno.Dokud byly děti malé, byla to nutnost,nic se nedalo koupit.Než naplétat, raději někam věnuji,pokud je to použitelné a upletu nové.Ponožky kupuji v přiměřené cenové relaci, očko zašiju, s dírou vyhodím.Pouze všívám rozbité zipy- hlavně džíny- a stačí to

  1. na komentář reaguje enka1 — #20
  superkarma: 0 02.10.2009, 07:32:48
 25. [6] Zdenča [*]

  Látat umím,ale nedělám to z jednoho důvodu-syn je roztrhá pokaždé-ne na patě ale na chodidle.Jednou jsem to zalátala a dala na nohy-šíleně to tlačí a pak jsem měla bolavé nohy.Od té doby kupuji několik párů jedné barvy-ona se totiž většinou trhá jen jedna ponožka.Jinak občas upletu ze zbytků vlny ponožky,ale to jsou většinou na zimu-a přiznávám,že se mi do toho moc nechce.Džíny opravuji běžně,ale musí se to šít pomalu-jinak mi praskne jehla-takže se taky dlouho odhodlávám.Taky jsem vyšívala,ale zlobí mě oči-tak jenom svátečně,když přijde vnučka a chce vyšívat.Pro enka 1-to já mívala záchvaty-když něco nešlo-letělo i do kamen.Pžeji všem krásný den

  superkarma: 0 02.10.2009, 07:31:35
 26. avatar
  [5] enka1 [*]

  Opravuju i látám jen věci, který nositeli nějak přirostly k srdci a nechce se jich jen tak vzdát.Mnohdy úspěšně. Byla bych schopna i plést a háčkovat, chybí mi však vůle a trpělivost. Jak udělám chybu, letí výrobek do kouta a dlouho na mě odtud čučí. Starší syn(26) má rozpletený roztomilý svetřík tak na velikost 76.Sml24

  superkarma: 0 02.10.2009, 07:11:23
 27. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Sml30Sml79 úplně ty vpichy obrácenou jehlou s tebou Míšo cítím, jj taky jsem se snažila, tedy né džíny, ale opravit  starou tašku, chtěl mermocí manža na nářadí,hrůza a děsSml68Sml31, nadávala jsem u toho, opět musím použít výraz, že zedník by se za ně styděl .

  Tašku používá do dnes a chválí, jak mu pěkně slouží, bych ho nejraději zpětně bacila do hlavy Sml30

  superkarma: 0 02.10.2009, 06:54:03
 28. [3] Anime Otaku [*]

  To já věci opravuju, a myslím, že i to látání občas příjde vhod - hlavně když se na bavlněných punčocháčích objeví malé očko na patě.

  mi-ki — #2 I u ponožek se to vyplatí, hlavně když vezmu, že můj Sml25 nosí dost drahé ponožky (cca 100kč za pár), protože má velkou hnátu a vadí mu většina materiálů. Ono když pak v těch ponožkách je často 12hodin deně, někdy i víc, tak se ani nedivím, že nekupujeme čínské šmejdy...

  superkarma: 0 02.10.2009, 06:47:10
 29. avatar
  [2] mi-ki [*]

  Latat umim, s hribkem si rozumime. Myslim, ze babicka me v detstvi zaskolila v latani, pleteni, hackovani a vysivani naprosto dokonale :) Jen ze... nelatam. Prijde mi to obzvlaste osklive. Mozna u tech ponozek, jenze to uz se v dnesni dobe nevyplati.

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #3
  superkarma: 0 02.10.2009, 02:11:31
 30. avatar
  [1] Angelika.Devil [*]

  Sml52Sml52 Super článek Míšo, vidím to uplně živěSml30.

  Nic si z toho nedělej, já umím akorát slátat jedno přes druhý a plést nohama... jediný, co zvládnu přišít je knoflík. Nikdy jsem na šití, pletení a jiné ruční práce neměla trpělivost  Sml16

  superkarma: 0 02.10.2009, 01:20:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme