Čtenářka Tina5 z hor má milé dcerky. Jedna si nepřeje čokolády ani bonbony, ale křížaly. Věřily byste tomu? Děkuji Vám Tino5 za příspěvek. A jak tak o tom čtu, dostal jsem na ně také chuť. A je to už dávno, co jsem je žvýkal. Častěji dnes ochutnám sušený banán nebo švestku než jablko…

Milá redakce, ano, dnes k nám přijde svatý Mikuláš, andělé i čert, který má opravdické kopyto. Jsou to dospělí lidé, kteří mají rozum. Nemám ráda takové ty smečky dětí samý čert a možná jeden Mikuláš kdesi vzadu.

U nás musí mít hlavní slovo svatý Mikuláš, tak jak je to v tradici. Dohadovala jsem se kvůli tomu i s maminkou, protože telefonovala, že u nich čerti nechali nadílku, ať přijedeme.

Svatý Mikuláš má nebeskou knihu, ze které dcerkám připomene jejich průšvihy, pokud nějaké mají, malé dcerky většinou zazpívají nebo zarecitují básničku, větší hrají na klavír a pak následuje sladká odměna.

Balíčky ještě připravené nemám, až si dočtu ž-inku, půjdu je připravit, ale starší dcera mě ráno mile překvapila, když jsme u snídaně hovořily o nadílkách dřív a dnes, že kdysi nadělovala i svatá Barborka, ale to děti  nedostávaly tašky plné dobrůtek, ale třeba křížaly apod, že by ji taky nejvíce potěšily křížaly.

Nasušeno mám dost a suším dál, neb nám kamarádka darovala dva pytle jablek k rychlé spotřebě, takže k ňaminkách každé dcerce ještě přidám velký kornout plný křížal jablečných hruškových a sušených švestek.

Mmch v sobotu na oslavě padesátin jsem mimo jiné darovala kamarádce obr kornout plný těchto našich domácích zdravých dobrůtek a sklidila jsem opravdu velké díky a viděla jsem opravdovou radost. Dcerky čerty nestraším, protože bych je k nám pak nemohla pustit.

 Mladší  dcerky se bojí  i tak, snažím se je uklidňovat, že hodné děti se bát nemusí. A dcery vždy měly jistotu a bezpečí u mne, nikdy jsem nedovolila, aby měly pocit, že je dám čertům nebo je nechám čertům napospas.

Vzpomínám si na své dětství, možná jsem ještě ani nebyla školačka, kdy jsme měli u domu takové kupy sněhu, že jsme si v nich s ostatními dětmi vytvořily tunely a prolézaly. Sestřenici tenkrát čert odnesl, ale před domem ji vypustil z pytle a ona vystrašená utíkala ve sněhu v punčocháčích s pláčem zpět domů a z okna už zas volala na čerty, že se jich nebojí.

Co napadlo před časem, roztálo ale aspoň včerejší poprašek zakryl vše bílou peřinkou, tak aspoň trošku Mikulášská nálada je i při pohledu z okna. Aspoň tady u nás, v kopcích.

Krásnou nadílku všem. Myslím, že tady na ž-ince jsou všichni taaak hodní, že se nikdo bát nemusí:-)
Tina5


Jak vnímáte svátek čertů, andělů a Mikulášů?

  • Co jste na dnes přichystali pro své děti?
  • Máte nějaký zážitek s čerty, veselý, nebo tragický?
  • Je dobré děti čerty strašit, nebo ne?
  • Koho byste nechala, aby čerti odnesli do pekla?
  • A vy jste čertík, anděl, nebo Mikuláš?

Na zamyšlení, na historky veselé, ale i smutné, na fotky i videa, jednoduše na vaše příspěvky čekám na redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A kdo mi příspěvek nepošle a může, toho ti čerti dnes opravdu odnesou!

A jedna z vás, co mi napíše, dostane za odměnu nadílku od firmy HARIBO – medvídky, veselé kostičky a další bonbony!

Reklama