Mám zubařku, která zastává teorii, že vlastní zub v jakkoli špatném stavu je lepší, než jakákoli náhrada. Podle toho se stará o pacienty, radši je učí čistit si zuby, přestože za „opravdové" zákroky by dostala od pojišťovny víc. Mojí mámě dala do pořádku chrup dorasovaný pětatřiceti lety péče v OÚNZ, na mně toho k pečování moc není, jenom mi vyšťourá z mých nedorostlých stoliček svinstvo, na které se nedostanu kartáčkem. Pokaždé praví, že mi ty osmičky rostou až v krku, zeptá se, jestli mě nebolí, a když jí řeknu, že ne, tak praví, že je tam necháme, protože i na osmičku se v případě potřeby dá uchytit můstek.

Máma má zkušenosti i s různou chirurgií typu jak se dostat do zaníceného zubu zespoda" a následně jak dvakrát denně přednášet, když máte hubu plnou stehů a ty vás škrábou". Obrázek jsem sice nikdy nedostala, ale párkrát, když jsem čekala, než mi zatvrdne tmel na otisk zubů nebo zabere novokain (všechny vady na zubech mi vznikly jejich rozpadem v důsledku vegetariánství) a ona ošetřovala někoho dalšího, mohla jsem poslouchat... no, v tomto případě se hodí i strašlivé fráze jako otevřená stavidla výřečnosti".

Paní, tak se podívejte, jak vám ta protéza sluší, to je nádhera! Ale všecko krájet! Zapomeňte na to, co říkají v reklamě na lepidla, když se zakousnete do jablíčka, tak vám v něm ty zuby zůstanou a taky se můžou zlomit!" Vykřičníky jsou na místě, ona tak opravdu mluví. Bohužel, herecký výkon do textu nedostanu. Také se zdržím reprodukování jejích názorů na to, co mají někteří lidé v ústech, někoho by to mohlo mravně narušit.

Žádný příběh s dramatickým obloukem se z mých zážitků se zubařkou sestavit nedá, ale nemohla jsem si odpustit napsat o zubařce, která je hodná, milá, laskavá a pečlivá a dělá věci, jak nejlíp umí. Nebaví mě to klišé, že zubaře se každý slušný člověk musí bát, protože každý zubař je sadista - spíš je to tak, že spousta lidí k zubaři chodí, až když jim v hubě něco hnije, a pak se diví, že se jim v tom musí někdo šťourat.
Vaše čtenářka Gentiana.Díky za příspěvek o prima zubařce, jen víc takových! Ovšem kéž by to byla pravda, že slušný člověk, který se o zuby stará, se nemusí k zubaři bát :-/ Většinou to samozřejmě platí, ale bohužel, jak už tady dneska několikrát zaznělo, na někom se matka Příroda prostě vyřádila a nic s tím nenadělá.

Reklama